"Ljubav" prema poznatim licnostima

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Sta je sa mladima i njihovim idolima u vidu popularnih muzicara (sportista, glumaca, kako god)?
Koliko ja znam, to su ljudi koji se nisu dovoljno ostvarili i zato traze sebi idola da kroz njegove uspehe velicaju sebe, mada ima i onih koji svoje idole pocinju da "vole" zbog poruke koju oni porucuju.
Zar ljudi ne mogu da naprave razliku izmedju poruke i izmedju osobe koja siri tu poruku?
Cini mi se da se izmedju mladih i njihovih idola stvara osecaj da bi ih njihov idol najbolje razumeo, i sve to prerasta u neku cudnu fikcionu ljubav.

Sta vi mislite, kako sve nastaje i zasto dolazi do ovakvih pojava?
 
Sta je sa mladima i njihovim idolima u vidu popularnih muzicara (sportista, glumaca, kako god)?
Koliko ja znam, to su ljudi koji se nisu dovoljno ostvarili i zato traze sebi idola da kroz njegove uspehe velicaju sebe, mada ima i onih koji svoje idole pocinju da "vole" zbog poruke koju oni porucuju.
Zar ljudi ne mogu da naprave razliku izmedju poruke i izmedju osobe koja siri tu poruku?
Cini mi se da se izmedju mladih i njihovih idola stvara osecaj da bi ih njihov idol najbolje razumeo, i sve to prerasta u neku cudnu fikcionu ljubav.

Sta vi mislite, kako sve nastaje i zasto dolazi do ovakvih pojava?

wigu-nad-big.gif


Pa to je normalno, do neke rane 20-te. Nakon toga je infantilno. Ali ti si naceo mnogo tema ovuda.
Ukratko: Poster na zidu sa Milkom Canic - ok; Poster na zidu sa Milkom Canic sa oltarom za zrtvovanje kozje krvi i losih ucesnika kviza, i ucesnika konkurentskih kvizova, pokraj polica i skocko pidzamama na sebi - nije bas.

Ljudsko dete uci od (naizgled) odraslih, snaznih, impresivnih, zabavnih, nasmejanih, namrgodjenih, opasnih, slomljenih, popularnih, seksualno primamljivih. Zelja je jednostavno ukrasiti sebe necim sto perja idola, i samim tim sebe uciniti impresivnijim. Dete proba puno licnosti kao kapute, te na kraju odabere sebi jedno odgovarajuce, ako ne to onda amalgam neki ili odbaci sve i skroji po svom sebi, ili se nasuka u nekom kaputu koji nikada nije bio zamisljen da ga pokriva.
Ovo je nuzan mehanizam, koji ubrzava ucenje i stasavanje licnosti. Dok ne osmislimo kako da impregniramo tek rodjen um nekim mehanickim putem.
 
Ja upravo mislim na period rane 20-e, gde se licnosti sa malih ekrana, vredniju i slave kao sto bi to radio neki tinejdzer sa 13, to mi nije jasno, deluje nezrelo.

Iskreno, to je period nista manje opasan no nedelja nakon prve erekcije. Zavrsavas skolu, od tebe se ocekuju neke zrelije stvari a u tebi jos gori tako neopozivo mladost. Cale i keva rade ceo dan, tvoji ortaci se ulubljuju od vatrene vode svaki petak, devojke su tako iznenadno oble. U glavi ti je dzumbus, telo ti je magma, ne znas kuda bi a imas energije da otpesacis do meseca. Ranjiv period bez puno kontrole i nadgledanja, jer se ocekuje da si zreliji i da znas neke stvari, a ono..
Tako da se hvatas za svakog idola ili putokaz koji mozes, makar oni bili lazni. Nekako je bezbednije slepcu da se krece, jer kroz pokret ponekada otvori mu se oko. Stojati u mestu je pozivati posast, predatore, kamfor i uspor.
I na tome se hrani pop-kultura. Na toj ranjivosti.
 
Sta je sa mladima i njihovim idolima u vidu popularnih muzicara (sportista, glumaca, kako god)?
Koliko ja znam, to su ljudi koji se nisu dovoljno ostvarili i zato traze sebi idola da kroz njegove uspehe velicaju sebe, mada ima i onih koji svoje idole pocinju da "vole" zbog poruke koju oni porucuju.
Zar ljudi ne mogu da naprave razliku izmedju poruke i izmedju osobe koja siri tu poruku?
Cini mi se da se izmedju mladih i njihovih idola stvara osecaj da bi ih njihov idol najbolje razumeo, i sve to prerasta u neku cudnu fikcionu ljubav.

Sta vi mislite, kako sve nastaje i zasto dolazi do ovakvih pojava?

Ne pravi ni od koga idola, čovek sam sebi treba da je idol. To kaže biblija, to kaže i život!

Svetske da prostite kurrvice poput Lady Gage, JL, Kim Kardashian, Angelina Jolie itd ucinile su da klinkice sa 13 godina razmisljaju o seksu, sto zvuci krajnje bizarno, ne krenu ni dlacice da im na picic rastu vec bi se je*ale, strasno.

Svetski narkomani poput Eminema, Snoop Dog-a, 50' Cent, navlace 'gengsta geto' fazon u omladinu gde ti smrdljivi krajevi postaju kul, 'vutra' postaje kul, uzas postaje 'kul'.

Svetski Ateisti poput Lady Gage, Jelene Karleuse i svih tih fensi pop-rock droljica/idiota navlace nevernost u omladinu, misle opsovali su Boga, on im nije nista u tom trenutku uradio i nece nikad, misle vozili su 200 policija ih nije videla, nece ni Bog, Bog sve vidi, svako na ovoj planeti je odgovoran za svoju sudbinu.

Ono sto stoji jeste da se gube prave,istinske vrednosti zivota, porodice, da je sve manje dece, da je sve vise skotova kao ovih gore. Pitam se da nije bilo vere na sta bi ovaj svet licio, koji bi haos vladao?

Malo sam otisao i u Religiju, ali licno smatram da su Religija i Psihologija usko povezane sa psiholoske strane.

Ono sto hocu da kazem je da treba slediti svoj pravac, da od sebe stvorite novu osobu bolju od svake druge.
 
Ne pravi ni od koga idola, čovek sam sebi treba da je idol. To kaže biblija, to kaže i život!

Svetske da prostite kurrvice poput Lady Gage, JL, Kim Kardashian, Angelina Jolie itd ucinile su da klinkice sa 13 godina razmisljaju o seksu, sto zvuci krajnje bizarno, ne krenu ni dlacice da im na picic rastu vec bi se je*ale, strasno.

Svetski narkomani poput Eminema, Snoop Dog-a, 50' Cent, navlace 'gengsta geto' fazon u omladinu gde ti smrdljivi krajevi postaju kul, 'vutra' postaje kul, uzas postaje 'kul'.

Svetski Ateisti poput Lady Gage, Jelene Karleuse i svih tih fensi pop-rock droljica/idiota navlace nevernost u omladinu, misle opsovali su Boga, on im nije nista u tom trenutku uradio i nece nikad, misle vozili su 200 policija ih nije videla, nece ni Bog, Bog sve vidi, svako na ovoj planeti je odgovoran za svoju sudbinu.

Ono sto stoji jeste da se gube prave,istinske vrednosti zivota, porodice, da je sve manje dece, da je sve vise skotova kao ovih gore. Pitam se da nije bilo vere na sta bi ovaj svet licio, koji bi haos vladao?

Malo sam otisao i u Religiju, ali licno smatram da su Religija i Psihologija usko povezane sa psiholoske strane.

Ono sto hocu da kazem je da treba slediti svoj pravac, da od sebe stvorite novu osobu bolju od svake druge.

Nisam nesto religiozan ali slazem se sa tobom donekle.
Omladina i to nazalost ukljucuje i osobe do nekih 22 nekada i nazalost starije, vidi idole u tim ljudima koji im namecu svoje neke vrednosti i pomazu im da izgrade karakter.
Lepo je to kada se nadjes u nekoj situaciji kao adolescent ne znas gde ces, a onda pesma te pogodi i objasni tvoju situaciju savrseno (ili je jednostavno opravda), pa druga pesma tog izvodjaca, pa treca, i onda se stvara neka "veza" kao da je taj tvoj izvodjac preziveo isto sto i i ti i da te u neku ruku razume.

Ako gledamo to kao na odnos dve osobe, to se i desava, upoznas nekog ko je imao slicno zivotno iskustvo, koje vas zblizi i onda simpatije pocnu da rade, a ako ima i hemije, ko zna kako se to moze zavrsiti. Isto tako je i sa slavnim licnostima, mada ta "ljubav" ili simpatija je uvek jednostrana i blago receno, glupa.
Jeste lepo kada te neko pronadje i dodirne, ali "voleti" svaku osobu koja to uradi je jednostavno nezrelo i detinjasto, posebno ako je ta osoba neko poznat ko ti postaje uzor i cije moralne norme iz stihova poprimas.

Imao sam i ja te tripove, kada mi je bilo 16,17 god, posle je proslo i skapirao sam da imam moje norme i da mi idoli ne trebaju da se nosim sa svojim problemima, ali da li su me ti idoli izgradili i naterali da postanem to sto jesam, pa delimicno, jer ti postajes nesto samo ako mu dozvolis, ili ako se to nesto nalazi u tebi samom. Muzika i idoli ti mogu pomoci da izgradis to, ali da nekog slavis, volis, oponasas, posebno u nekom zrelijem dobu posle 18-te a ne daj boze i kasnije...glupo jednostavno.
Voli muziku, film, ali ne i tu osobu. Gadno je to kada neko pokusava da izgradi sebe i nadje sebe a neko mu da ruku, obicno se brzopleto krece sa velicanjem, a kao sto je neko reko par postova iznad, to je upravo i plan i ciljano trziste za pravljenje para.
U svakom slucaju, odlika klinaca i nedovoljno izgradjenih osoba ili zrelih osoba, ili da budem blazi, odlika onih koji su se malo zagubili i ostali neshvaceni.
Tuzno je sto ti idoli ih nikada nece pogledati niti vratiti tu njihovu "ljubav" i odanost, ali sve se to uci kroz zivot, samo sto neki kasnije, ili mnogo kasnije nauce.
 
ne znam za idole tipa pjevaci glumci i ta svita, na to se ne lozi niko koga znam... valjda... to su stvari za klince, ali primjecujem da ozbiljni ljudi pocinju da se poistovjecuju sa sportistima i timovima na jedan smijesan nacin. nisu to vise zvezda i partizan timovi za koje se navija od malih noga vec se pocinje navijati za ekipe koje su trenutno u top formi prate se velica se njihova igra to postaje dominantna tema u razgovorima.... ajde ni to nije toliki problem da se kad tim njihovim krenu kola niz brdo ne presaltaju na neku drugu ekipu koja trenutno gazi i sve opet krece ispocetka isti zar u velicanju uspjeha i poistovjecivanju jer se u razgovoru vise ne govori jesi vidio kako su igrali vec kako smo igrali...
 
plakala sam kad je umrla amy w. a kad mi je umro neki techa nisam, on ko da je otputovao, tu je nije tu
a nisam odma kad je umrla nego jednom sam se nesto napila s porodicom i onda sam plakala, a kad je bila ziva onako, a gledala sam je pre toga na koncertu, i to sam bash bila tuzna to pod gasom zbog nje
 
Nisam više tako kategorična kao nekada u osudi tih ljudi. Naravno pod pretpostavkom da nisu neki opsesivni fanovi koji proganjaju ili ugrožavaju te javne ličnosti.

Očigledno je da neki ljudi ceo život imaju potrebu neke vrste idola. Kao kad se deca u školi zaljubljuju u profesore.Neko ko će im biti uzor. Nama može izgledati da je to pogrešan uzor, ali očigledno je da je mnogima on potreban.

Negde to doživljavam kao i platonsku ljubav. Za mnoge je ona nedovršena knjiga ili muzički komad bez finalnog čina,šlag bez jagode. Ipak sve više sam na stanovištu da je baš ona krajnje ishodište kome težimo. Pa iako znaš da sa njim nikada nećeš ići u pozorište, nećeš mu spremati romantičnu večeru, nećete se gledati u mraku,ta ljubav je možda i najbliža onoj Božijoj.Neometana spoljašnim svetom.

Tako negde vidim i ljubav prema poznatim ličnostima.Voliš ideal kome težiš i sve tvoje nakupljene emocije izlivaju se u tu sliku koju nesvesno sama stvaraš
 
Poslednja izmena:
plakala sam kad je umrla amy w. a kad mi je umro neki techa nisam, on ko da je otputovao, tu je nije tu
a nisam odma kad je umrla nego jednom sam se nesto napila s porodicom i onda sam plakala, a kad je bila ziva onako, a gledala sam je pre toga na koncertu, i to sam bash bila tuzna to pod gasom zbog nje

dobro je nisi kopirala,verovatno ima pacijenata koji su se solidarisali s njom
 
ne znam za idole tipa pjevaci glumci i ta svita, na to se ne lozi niko koga znam... valjda... to su stvari za klince, ali primjecujem da ozbiljni ljudi pocinju da se poistovjecuju sa sportistima i timovima na jedan smijesan nacin. nisu to vise zvezda i partizan timovi za koje se navija od malih noga vec se pocinje navijati za ekipe koje su trenutno u top formi prate se velica se njihova igra to postaje dominantna tema u razgovorima.... ajde ni to nije toliki problem da se kad tim njihovim krenu kola niz brdo ne presaltaju na neku drugu ekipu koja trenutno gazi i sve opet krece ispocetka isti zar u velicanju uspjeha i poistovjecivanju jer se u razgovoru vise ne govori jesi vidio kako su igrali vec kako smo igrali...

dobra opservacija... verovatno kompenzacija za nedozivljeno na privatnom planu...
 
Sve je to tzv halo efekat, misli se da su poznate osobe automatski pametne, čiste, moralne, razumne i ostali pozitivni kvaliteti. Tu leži broblem a i u somewhat uvrnutom sistemu vrednovanja, mada je svaki sistem vrednosti diskutabilan i prilično subjektivan...

Upravo tako, osoba se idolizuje ne bi li i mi idolizojuci tu osobu nasli negde sebe, bili prihvaceni ili se osecali bolje u vezi sebe.

Kada nekoga stalno slusas i gledas ta osoba ti postaje bliska...

Jer kad nekoga sto vise upoznas to ga vise i volis...

to je objasnjenje

Gledanje i slusanje neke osobe na TV-u ili kako god mi ne znaci mnogo. Mogu da se divim stavovima te osobe, nacinu razmisljanja ili necemu, ali ne i da imam neke lude ideje da bi me ta osoba razumela ili gajila simpatije prema meni i da ja kidisem kada vidim neku osobu, to mi je nekako klinacki.
 
Gledanje i slusanje neke osobe na TV-u ili kako god mi ne znaci mnogo. Mogu da se divim stavovima te osobe, nacinu razmisljanja ili necemu, ali ne i da imam neke lude ideje da bi me ta osoba razumela ili gajila simpatije prema meni i da ja kidisem kada vidim neku osobu, to mi je nekako klinacki.
Ne shvatas, ta ljubav je jednostrana

ko jos ocekuje uzvracivanje :lol:
 

Back
Top