GRUB2 на посебној партицији
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: GRUB2 на посебној партицији

Početnik Тукс (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Lightbulb GRUB2 на посебној партицији

Поздрав људи
    Ових дана се доста зезам са испробавањем разних дистрибуција, тако да сам јуче изгубио сате покушавајући да вратим GRUB2 од Ubuntu-a, пошто је openSUSE ставио свој GRUB, и верујем да ће то наставити да ми се дешава у будућности

Моја идеја је да направим посебну партицију где ћу да убацим GRUB2 (или BURG) који ће да се покреће при boot-овању, и кад год инсталирам неки систем, да он не убацује свој GRUB, него да се сваки пут при бутовању покреће тај GRUB2 са посебне партиције.

Колико ја капирам, треба при инсталирању неког новог система, у подешавањима партиција, да изаберем ту партицију где ми стоји GRUB2 и да ставим mount point /boot ... или не?
    И, ако је тако, како онда да променим mount point системима који су већ инсталирани?
    И после инсталације треба да уђем на било који систем и укуцам update-grub да би пронашао тај нови систем?

никако не контам како функционише то бутовање, па ако сам одвалио нешто, опростите

Молио бих некога да ми својим речима детаљно опише, а не да ми дајете линкове, пошто сам читао све и свашта и нисам нашао одговор

Хвала унапред

П.С. Ако је већ била оваква тема, извињавам се, нисам нашао...

drzare nije na forumu
    има и паметнијих ствари да ради....
    Aktivan član drzare (avatar)
    Učlanjen
    13.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Podrazumevano Re: GRUB2 на посебној партицији

О да јеси га набацао...
    При инсталацији Убунтуа имао си део где вршиш партиционисање и одређивање која партиција ће ти служити као системска а која као корисничка. На истом месту имаш да одабереш на који хард диск (уколико их имаш више комада) ћеш снимити груб. Такође може одабрати и да не инсталираш Груб (уколико већ имаш инсталиран од неког другог оперативног сиситема који користиш на некој другој партицији).
    Уколико имаш више хард дискова, Груб можеш снимити управо на том хард диску на ком се налази и систем с'тим што за покретање тог груба мораш поставити да ти тај хард диск буде први. У овом случају не мораш да се замајаваш са променом редоследа хард дискова већ једноставно користиш груб основног оперативног система који користиш (уколико је у питању нека од ГНУ/Линукс дистрибуција).

Početnik Тукс (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Значи оваква је ситуација. Тренутно имам Ubuntu, Win7, openSUSE и Backtrack.
    Хоћу да ми GRUB2 буде на посебној партицији, тако да не зависи од инсталираних дистрибуција, значи ако обришем било коју, он ће остати недирнут.

Питање: Како да наместим да се тај GRUB са те посебне партиције стартује при бутовању са хард диска?
    Партиција за GRUB2 би ми била sda10. Да ли бих могао да рецимо ископирам GRUB2 фолдер са Убунта на ту партицију и онда можда урадим команду
    Kod:
    mount /dev/sda10 /mnt
    grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda
    затим при инсталацији следећег система, изаберем да не желим да инсталирам GRUB (нисам знао да постоји та опција) ?

Опет, ако сам одвалио, опрости

Дакле, разумеш шта хоћу да кажем, хоћу да стоји независан на својој партицији и да се увек покреће при бутовању, а после кад са било ког система урадим update-grub, update-оваће се grub.cfg који је на тој партицији

Хвала на помоћи

drzare nije na forumu
    Učlanjen
    13.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

добро бре, кад ћеш да схватиш да ће се увек прво подићи онај ГРУб који је инсталиран на самом хард диску у односу на било који који би инсталирао на некој од партиција?
    Другим речима, уколико имаш један хард диск подизаће ти се онај груб који је постављен на sda док би сви остали које би поставио по посебним партицијама (sda1, sda3, sda5.... ) били неупотребљиви? Односно уколико ти је на првој партицији постављен Виндовс, а Грубове од осталих оперативних система поставиш на посебне партиције подизаће ти се само Виндовс без могућности да одабереш неки други оперативни систем.
    Poslednji put ažurirao/la drzare : 07.05.2012. u 21:14

Početnik Тукс (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Добро нема потребе за нервирањем... не знам, зато питам

На првој партицији ми и јесте Windows, Ubuntu ми је тек на sda7, па ми се покреће GRUB са те партиције.
    Ево корак по корак:
    Ако отворим тај grub.cfg који се налази на sda7 партицији у фолдеру /boot/grub, и рецимо променим неки menuentry, при бутовању ће ми се појавити GRUB и биће видљиве промене, што очигледно значи да се при бутовању покреће GRUB који је на седмој партицији, а не на првој као што си рекао.

Колко ја разумем, master boot record се налази на првом сегменту хард диска и он садржи информацију о bootloader-у, где се налази grub.cfg (како би иначе знао да желим баш тај са sda7 партиције, ако их имам неколико?) итд.

Ако и даље мислиш да тотално не капирам како све то функционише, ако те не мрзи, опиши ми корак по корак шта се дешава кад при паљењу рачунара изаберем бутовање са хард диска, како ради grub итд.

Не питам јер ме мрзи да гуглам, него баш напротив, јер сам гуглао доста и нисам нашао одговоре

Само без нервирања, нико се није научен родио

Buduća legenda
    Učlanjen
    20.12.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

El bi ti mogao sa jednog GRUB-a da pokreces bilo koji OS koji imash instaliran ? mislim da moze

I tto je lakse nego sto izmisljas vrucu vodu

Početnik Тукс (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

А шта ако сутра одлучим да обришем ту партицију или инсталирам нов систем?

Желим да стварно разумем како све функционише, а не да само ради па следећи пут кад се зезне, опет морам да се дркам да поправљам

Buduća legenda
    Učlanjen
    20.12.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Kad obrises neku patriciju .....recimo na C disku ti je GRUB

Mozes brisati ove ostale koliko zelis i instalirati bilo sta na njima

skines odavde : http://www.supergrubdisk.org/ Super Grub disk ..narezi na CD za 2 min

Zatim nakon svake nove instalacije sistema samo ubacis ovaj CD i popravis Grub automatski

Prosto ..to sam radio ranije

Početnik Тукс (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Желим да избегнем скидање било каквих програма који аутоматски раде ствар... поготово што нећу имати увек при себи тај цд... кад бих већ преко цд-а поправљао, убацио бих Ubuntu live cd...

Поставио сам тему баш са разлогом, и желим баш тако као што сам замислио, тврдоглав сам, нећу да се зезам са live cd-овима и поправљањем grub-а нон стоп...

Хоћу да имам исти GRUB, шта год радио, да се он не мења... ако знате, реците, ако не, ништа

Buduća legenda
    Učlanjen
    20.12.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

To sto hoces je tesko izvodljivo osim ako nisi Specijallista za OS ili Hacker

Mozes na USB da stavis Supr grub m ? nije tesak za nosenje i lako se ubacuje u PC za 10 sec je spreman

drzare nije na forumu
    Učlanjen
    13.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio Тукс Pogledaj poruku
    Добро нема потребе за нервирањем... не знам, зато питам

На првој партицији ми и јесте Windows, Ubuntu ми је тек на sda7, па ми се покреће GRUB са те партиције.
    Ево корак по корак:
    Ако отворим тај grub.cfg који се налази на sda7 партицији у фолдеру /boot/grub, и рецимо променим неки menuentry, при бутовању ће ми се појавити GRUB и биће видљиве промене, што очигледно значи да се при бутовању покреће GRUB који је на седмој партицији, а не на првој као што си рекао.

Колко ја разумем, master boot record се налази на првом сегменту хард диска и он садржи информацију о bootloader-у, где се налази grub.cfg (како би иначе знао да желим баш тај са sda7 партиције, ако их имам неколико?) итд.

Ако и даље мислиш да тотално не капирам како све то функционише, ако те не мрзи, опиши ми корак по корак шта се дешава кад при паљењу рачунара изаберем бутовање са хард диска, како ради grub итд.

Не питам јер ме мрзи да гуглам, него баш напротив, јер сам гуглао доста и нисам нашао одговоре

Само без нервирања, нико се није научен родио
    то што ти је Убунту на sda7 не значи да ти је и груб инсталиран на тој партицији већ ти је ГРУБ инсталиран на sda, тј инсталиран је преко Виндовсовог .... Само на тај начин можеш да видиш груб од Убунтуа...
    Poslednji put ažurirao/la drzare : 08.05.2012. u 12:36

drzare nije na forumu
    Učlanjen
    13.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Citat Original postavio Тукс Pogledaj poruku
    А шта ако сутра одлучим да обришем ту партицију или инсталирам нов систем?

Желим да стварно разумем како све функционише, а не да само ради па следећи пут кад се зезне, опет морам да се дркам да поправљам
    Не читаш...
    Оно што ти желиш можеш да добијеш ако имаш више хард дискова и на сваком засебан оперативни систем, поставиш груб на почетак датог хард диска и увек имаш хард и оперативни систем који може да се подигне са њега.
    С тим да сваки груб можеш да поставиш тако да види све оперативне системе на свим хард дисковима.
    У овом случају активан ти је онај груб који се налази на хард диску који означиш као први.

Оно што ти желиш да постигнеш једноставно не пије воду јер би морао да натераш BIOS да прво чита неку xy партицију на хард диску а не хард диск од почетка (а на почетку се налазе информације за подизање оперативног система).

Slične teme

1. Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 11.03.2011., 17:17
  2. GRUB2 pitanje
    Autor fraktal u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 15.11.2010., 20:09

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku