Ahmadinedžad izgubio na izborima

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
U drugom krugu parlamentarnih izbora u Iranu pobedili protivnici Mahmuda Ahmadinežada. U prvom krugu konzervativna opozicija je već osigurala većinu u parlamentu.

Konzervativni politički protivnici predsednika Irana Mahmuda Ahmadinežada pobedili su i u drugom krugu parlementarnih izbora u Iranu, pokazuju nepotpuni podaci sa izbornih mesta, javlja AP. Konzervativna opozicija obezbedila većinu u iranskom parlamentu Medžlisu.


Mahmud Ahmadinežad (arhivska fotografija)

Prenoseći iranske državne medije, AP navodi da su pristalice Ahmadinežada osvojile juče osam od 65 mesta poslaničkih mesta, opozicija 20, a još 11 mandata dobili su nezavisni kandidati.

U prvom krugu, održanom 2. maja, većinu glasova osvojili su konzervativci i pristalice vrhovnog verskog vođe ajatolaha Alija Hamneija, koji su u koaliciji protiv Ahmadinežada.

Političari bliski aktuelnom predsedniku skupštine Aliju Laridžaniju i gradonačelniku Teherana Mohamadu Bakiru Kalibafu, formirali su Ujedinjeni front konzervativaca, koje kritikuje Ahmadinežada zbog ekonomske situacije u kojoj se Iran nalazi i sprovođenja racionalističke politike.

Njima nasuprot stoji Front za nastavak islamske revolucije koja se smatra predstavnikom Hamneijevih stavova.

Front osuđuje "mlitavu" politiku Laridžanija i Kalibafa, štiti Ahmadinežada, ali oštro kritikuju njegovog saradnika Esfandijara Rahima Mašaija, koji smatra da Iran treba da bude prijatelj svih naroda, uključujući izraelski, navodi ruska agencija.

U prvom krugu u martu, Ahmadinežadovi protivnici već su osvojili veliku većinu u skupštini sa 290 mesta.

Prema procenama iranskih analitičara, koje prenose svetski mediji, veliki broj poslanika u parlamentu jesu konzervativci koji su protiv Ahmadinežada, ali su oni i nova lica na političkoj sceni, koja često menjaju stavove.

U 33 izborne jedinice birani su poslanici za 65 od ukupno 290 mesta u parlamentu, a glasalo se i u Teheranu koji treba da da još 25 poslanika.

U prvom krugu, kada je glasalo 64 odsto građana s pravom glasa, izabrano je pet poslanika iz Teherana, koji daje ukupno 30 predstavnika u parlament. Novi saziv parlamenta počeće rad 27. maja.

Najava dolaska konzervativaca

Iranski zakoni parlametnu ne daju široka ovlašćenja, ali se prema procenama analitičara, rezultat može tumačiti kao najava dolaska konzervativnijeg predsednika 2013. godine kada se bude glasalo za Ahmadinežadovog naslednika.

Izborno zakonodavstvo Irana kaže da se šef države ne može kandidovati više od dva puta zaredom, što Mahmuda Ahmadinežada ostavlja bez prava na ponovnu kanidaturu.

Izbori za "medžlis" drugi su takvih razmera posle predsedničkih izbora od 12. juna 2009. godine, nakon čega je pogoršano unutarpolitička situacija, podseća RIA Novosti.

Ubedljivu pobedu tada je osvojio Ahmadinežad, sa više od 60 odsto glasova, a njegov glavni protivkandidat i lider iranske opozicije Mir Hosein Musavi više od 30 odsto, posle čega je opozicija optužila vlast za falsifikovanje i tražila poništenje rezultata.

U neredima koji su usledili u Teheranu je poginulo najmanje 30 ljudi, a oko hiljadu je uhapšeno.

Konačni rezultati parlamentarnih izbora očekuju se kasnije danas.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/1096604/Ahmadinežad+opet+poražen.html

zakuvaće se u Iranu :think:
 
............
zakuvaće se u Iranu :think:

Ebiga, kad ovde dominiraju sa svojim nebuloznim stavovima antinatovci....

Amerika će da napadne Iran, amerika će ovo, amerika će ono...Kme, keme, kme...

Ja sam vam od početka pričao da će Iran da napadne sam sebe, a za korist amerike...

Ebiga, izgleda da je taj "napad" počeo....

Amerika će jedino možda nekad da interveniše, kad to sve već bude pri kraju, pa čisto da "puca penal"... Čisto da ubrza pobedu i da je zabetonira.....

Pozdrav...
 
Ebiga, kad ovde dominiraju sa svojim nebuloznim stavovima antinatovci....

Amerika će da napadne Iran, amerika će ovo, amerika će ono...Kme, keme, kme...

Ja sam vam od početka pričao da će Iran da napadne sam sebe, a za korist amerike...

Ebiga, izgleda da je taj "napad" počeo....

Amerika će jedino možda nekad da interveniše, kad to sve već bude pri kraju, pa čisto da "puca penal"... Čisto da ubrza pobedu i da je zabetonira.....

Pozdrav...



I ti to podrzavas?
 

Back
Top