Tolstoj - Krojcerova sonata

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.563
У новели Кројцерова соната Толстој је изнео своје мишљење о браку и полној љубави уопште. Дело је веома "просветљујуће" јер износи на видело дубинску психологију кроз коју пролази свако онај ко се усуди кренути на тај пут који почиње од заљубљeности, брака, деце. Пут који нам је прописала црква и држава, а којим многи жељно полазе мислећи да ће на том путу наћи срећу и смисао свог живота.
Ја лично нисам био у браку, нити намеравам. Ту институцију цркве и државе сматрам неприродном и против човека и жене. Нешто слично је мислио и Толстој и то је изнео у овој новели. Она је у много чему аутобиографска.

Ево неких карактеристичних делова. Почело је од упознавања, заљубљености и узвишених осећања. То је водило браку. Међутим. Убрзо је та идила та институција звана "брак" показала право лице. Прва свађа јавила се после неколико дана. И овако је описује Толстој:


"Чини ми се да сам трећег или четвртог дана затекао жену невеселу. Почнем je питати шта joj je, почнем je грлити, што je, no моме мишљењу, било све што je она могла желети, a она отклони моју руку и заплака. Зашто? Она није умела рећи. Али je била тужна, било joj je тешко. Вероватно су joj њени измучени нерви дошаптавали истину о гадости наших односа; али она то није умела да каже. Стадох je испитивати; a она ми тек онако рече да joj je тешко без матере, Мени се учини да то није истина. Стадох je заговарати, не помињући матер. Нисам схватио да je њој просто било тешко, a да je мати само изговор. Али она се одмах нађе увређена што нисам поменуо матер, као да joj нисам поверавао. Рече ми да види да je не волим. Ja joj пребацих да je ћудљива и одједном се њено лице измени сасвим, место туге изрази се раздраженост, и она ми речима пуним жаока стаде пребацивати како сам себичан и свиреп. Погледах je. Цело joj je лице изражавало потпуну хладноћу и непријатељство, готово мржњу према мени. Сећам се како сам се запрепастио видећи то. Како, зашто? — мислио сам. Љубав, сједињење душа, и место тога, ево шта! Не може бити, та то није она! Покушах да je некако умекшам, али наиђох на тако непробојан зид хладног, јетког непријатељства да се нисам успео ни снаћи, кад и мене обузе раздраженост, те изговорисмо једно другом гомилу непријатности. Утисак те прве свађе био je ужасан. Назвао сам то свађом, али то није била свађа, већ je то било само откриће оног понора, који je у стварности био између нас. Заљубљеност се исцрпла задовољењем сладострашћа, и ми смо се нашли једно наспрам другога у нашем стварном међусобном односу, тј. као два себичњака потпуно туђа једно другоме, који желе да једно помоћу другога прибаве себи што више задовољства. Назвао сам свађом то што се десило међу нама; али то није била свађа, већ je то било само откриће нашег правог међусобног односа као последица прекинутог сладострашћа. Ja нисам схватао да je тај хладни и непријатељски однос био наш нормални однос; нисам то схватао зато што се тај непријатељски однос у прво време убрзо опет скрио од нас иза чистог сладострашћа које се поново јавило, тј. иза заљубљености.
И ja помислих да смо се посвађали и помирили, и да тога више неће бити. Али баш у том првом, меденом месецу веома брзо je опет наишао период засићености, опет смо престали да будемо потребни једно другоме, те je опет избила свађа. Ta друга свађа поразила ме још теже од оне прве. Дакле, она прва није била случајност, него je тако морало бити и тако ће и бити, мислио сам ja. Друга свађа поразила ме je тим теже што ју je проузроковао најневероватнији повод......

Ja се разбесних, стадох joj пребацивати да je нетактична, али и она мени — и опет поче. И у речима, и у изразу њеног лица и очију опет сам видео оно исто непријатељство, што ме je пре поразило, сурово, хладно. Свађао сам се, сећам се, с братом, с пријатељима, с оцем, али никад међу нама није било те нарочите, јетке срџбе које je било овде. Али прође неко време и опет се та узајамна мржња сакри под заљубљеност, тј. сладострашће, и ja сам се још тешио мишљу да су те две свађе биле грешке које се могу поправити. Али ето, наиђе трећа, четврта свађа, и ja схватих да то није случајност, већ да то тако мора бити, да ће тако и бити, и ja се ужаснух пред тим што ме чека. При томе мучила ме je и та ужасна мисао да само ja тако рћаво, нипошто онако како сам очекивао, живим са женом, док у другим браковима тога нема. Тада још нисам знао да je то општа судба, али да сви, као и ja, мисле да je то само њихова несрећа, крију ту своју изузетно стидну несрећу не само од других већ и од самих себе, сами себи то не признају.
Почело je првих дана и настављало се све време, све јаче и све жешће. У дубини душе ja сам већ првих недеља осетио да сам упао у клопку, да се није остварило оно што сам очекивао, да женидба не само што није срећа већ je нешто сасвим тешко; али ja то, као и сви, нисам хтео признати себи (ни сад ja не бих признао да није свршено) и крио сам не само од других већ и од себе. Сад се чудим како нисам видео свој прави положај. To се могло видети већ пo томе што су свађе настајале из таквих повода да je после било немогућно, кад су се оне свршавале, сетити се зашто je дошло до њих. Разум није успевао да измишља довољно повода за стално непријатељство међу нама. Али je још поразније било што je недостајало изговора за помирење. ..итд. "



Како је могуће да овако нешто траје вековима. Да се слави, велича? Да хорде нових генерација стално, опeт и опет, теже и у томе виде свој циљ? Ступити у брак, направити породицу. Уживати у љубави !!! Зар је ово љубав што Толстој описује?
Права љубав о којој су песници певали далеко је од тога. Она не познаје супротност у виду мржње. ОНА ЈЕ НЕШТО УЗВИШЕНО , МЕАТАФИЗИЧКО. Брак и та наводна "љубав" само је карикатура тога. Нешто што је послужило за пројекцију истог а не само то.
Ја бих брак укинуо као институцију. То није једини пут уређења друштва и сексуалности човека. Давно је Платон (као и много други) у својој држави предлагао нешто сасвим другачије. Алтернативно уређење друштва. Зашто би се људи морали везивати у ту неприродну заједницу. Зашто стављати јарам на врат?

Шта ви мислите о тој институцији цркве и државе званој "брак"?
 
Poslednja izmena:
Ono šta je trulo u braku kao zajednici ljudi je u potrebama državne vlasti da ima osnovnu ćeliju društva s određenim karakteristikama
po kojima se reflektuju vlastodržačka dejstva...O interesima crkve neću ni da pišem-to mi je bizarno...
Unutar bračne zajednice,odnos žene i muža je raznolik,ali je najčešća osnova ljubav supružnika koja čini kohezione sile te zajednice...
Ta ljubav je višeznačna:i telesna (takođe višeznačno!) i duhovna i praktična i ekonomsko egzistencijalna,porodična (zasnovana na ljubavi prema porodu
i zajedničkim delovanjem oko poroda...)...Sve samo ne i metafizična...:hahaha: Metafizičnu ljubav mogu doživeti pacijenti Laze,odlepljeni o svom trošku ,ali
i foliranti-umetnici kao Petrarka i sl...Nezemaljska ljubav prema Lauri je bolest-mrzi me samo da analiziram,ali svakako nešto od fiksacija koje su iz stupora narcizma
iznjedrene...
U poznim godinama,supružnička pažnja se često uvečava okrenutošću ponovo jedno drugom (kod rasta dece pa i unuka ta okrenutost je više ka deci) i često
se dešava ponovni procvat ljubavi...
Kod mene u braku je svaki dan zafrkancija bez koje kao bez vazduha -više ne znamo...Kaže veca kad me neko od dece pređe:"Sam si ih tome naučio-uživaj u plodovima
svoga rada..."
Skoro sam prisluškivao kad me veca hvalila-preda mnom nikad...
Izvesna suzdržanost čuva lepa osećanja-ne treba ih stalno raubovati...
 
Unutar bračne zajednice,odnos žene i muža je raznolik,ali je najčešća osnova ljubav supružnika koja čini kohezione sile te zajednice...
Ta ljubav je višeznačna:i telesna (takođe višeznačno!) i duhovna i praktična i ekonomsko egzistencijalna,porodična (zasnovana na ljubavi prema porodu
i zajedničkim delovanjem oko poroda...)...Sve samo ne i metafizična...:hahaha: Metafizičnu ljubav mogu doživeti pacijenti Laze,odlepljeni o svom trošku ,ali
i foliranti-umetnici kao Petrarka i sl..


Болдовано... Лепо си рекао: "Све само не метафизичка љубав". Слажем се. Али зато немој то што се дешава у једној уобичајеној вези и једном браку, а што се врти око простих нагонских потреба, око потреба егзистенције саме и пре свега потреба продужења врсте....немој то звати "љубављу" и на тај начин га изједначавати са Петрарком и његовом Лауром. Назови то правим именом. Нагон, полна пожуда, инстикт...а не љубав.

Него овамо под именом "љубав" протурате људима ту трагикомедију коју је генијално описао Толстој у горњем цитату, где се смењују најобичнија мржња са нагонском заљубљеношћу; да би убрзо заљубљеност потпуно нестала а остала мржња! Јел то ти зовеш "љубав" и тиме мамите све оне несрећнике који се залећу у брак мислећи да тако иду ка оном идеалу о коме је Петрарка говорио а који они интуитивно осећају у себи. Тражећи га на прогрешном месту!

Права љубав је метафизичка, она није од овога света. Све остало су пројекције исте на сенке на зиду пећине.

Као Орфеј и Еуридика. Треба тражити своју Еуридику а не Баханаткиње. Тај мит је идеална метафора.

size1.jpg
 
Poslednja izmena:
Prava ljubav je kad poleti ka tebi i slomi štiklu,hebeš sad i štiklu...Daj samo da je istina i da...
Šta da ti kažem...To s metafizikom nema veze...
Ono na šta ti misliš-to se kod stručnjaka zove transfer i pun je empatičnih,ali fiksacionih osećanja...To
liči na metafizčno jer nema konkretne osnove i najčešće je okrenuto prema terapeutu ili zamišljenom liku...
U psihoanalizi služi ta"metafizična ljubav" tj transfer (prenos) za razrešenje fiksiranog konflikta izvlačenjem iz podsvesti i prevazilaženjem...
Ima solidne literature o tome...
 
Prava ljubav je kad poleti ka tebi i slomi štiklu,hebeš sad i štiklu...Daj samo da je istina i da...
Šta da ti kažem...To s metafizikom nema veze...
Ono na šta ti misliš-to se kod stručnjaka zove transfer i pun je empatičnih,ali fiksacionih osećanja...To
liči na metafizčno jer nema konkretne osnove i najčešće je okrenuto prema terapeutu ili zamišljenom liku...
U psihoanalizi služi ta"metafizična ljubav" tj transfer (prenos) za razrešenje fiksiranog konflikta izvlačenjem iz podsvesti i prevazilaženjem...
Ima solidne literature o tome...

Једина исправна литература о томе јесте Петраркин Канцонијер , Дантеова "Вита нова" и слично. А ту литературу неких убогих психолога изниклих из сировог материјализма и позитивизма...можеш окачити твом мачку о реп.
 
Nisi Ozi pročitao pesama koliko sam ih ja napisao...Nisam baš Šiler,ali nisam ni amater...:mrgreen:
Desetine književnih večeri,gostovanja,festivala...Bestraga...
Sad samo ribolovačke priče,ali i one imaju te tragove poezije...
Kakav materijalizam i gluposti...
A tvoje otkriče renesansne poezije je anahrono...Tom se možeš diviti kao hrabrom očovečenju poezije,ali sadržajno ili čak tematski?To danas
zaista nije aktuelno,a nisu ni teme...
Danas je refleksivna poezija i postmoderna aktuelna...Poezija lepih i mudrih metafora...Hajde se potrudi pa za ovo do sada na ovoj tvojoj temi
napisano smisli jednu lepu metaforu...Ja bih kao iz rukava,a ti?
 
Једина исправна литература о томе јесте Петраркин Канцонијер , Дантеова "Вита нова" и слично. А ту литературу неких убогих психолога изниклих из сировог материјализма и позитивизма...можеш окачити твом мачку о реп.

Znas kako , kazu da kad nekog volimo, tek ga volimo zbog njegovih mana, a ne zbog vrlina. I to je nesto cime se mozemo diciti na kraju zivotnog veka kad duge godine provedemo sa suprugom (verovatno kako smo ga "istrpeli" :) )

Inace slazem se da nema tu "te" ljubavi, idealne i savrsene, daleko je od toga.
 
Na senama na zidu vežbao sam glas
dozivajuć vetrove da ih njišu
Puštajuć da poneke vrtoglavim plesom
sustižu zoru a poneke tonu u mrak...

Ni oblik ni boje,već pokret im samo
u ritmu im plesa
začarao mi pogled...
I od tamo nikad ne odoh...
 
kako je moguće da brak opstaje? Pa isto kao što je moguće da i država (čitaj sila) i crkva (čitaj programiranje) opstaju.

Od samog braka je gore to, što su ljudima toliko isprani mozgovi da oni više nisu u stanju ni da zamisle druge oblike spajanja.
Ne vide način kako bi se odgajala deca, nemaju ideju šta bi sa svojom seksualnošću, zato i biraju zatvor.

Svaka ideja koja ne uključuje brak, mnogima deluje kao sveopšte seksualno rasulo u kojem se neće znati ko će koga, niti čija su deca isl.
I upravo u tom "čiji" leži sva ideja braka koju je država uspostavila zarad kontrole svojih podanika:

- čija su deca
- čija je imovina
- čiji su geni
- gde se kreću
- šta troše
- šta vole, a šta ne itd.

Tako je svoje podanike lakše kontrolisati, nego kada imaš milijarde slobodnih pojedinaca.

Čime se postiže ta kontrola? Kako se ljudi stavljaju u okove?

Malo silom, a malo i prevarom.
Sila je policija (porodično pravo, nasledno pravo),
prevara je crkva (moral, prevara, pakao, kopilad, vernost..i to dok nas smrt ne rastavi),
literatura (država je čak svoje podanike do te mere zombirala, da ti isti podanici svoju decu programiraju uveče pred spavanje bajkama, u kojima postoje prinčevi i princeze koji se traže dok se ne nađu isl)
filmovi, mediji..

Brak je kažu sporazumni pristanak na oduzimanje slobode (unapred neka izvole popušiti neku debelu cigaru svi oni koji misle da su u braku slobodni)
Brak je dogovor pri čemu su se partneri dogovorili da on spava sa otvorenim, a ona sa zatvorenim prozorom.

Brak je stavljanje ljudi u more kompromisa pri čemu niko nije zadovoljan, osim ako nije dovoljno zaglupljen i zombiran pa je samo srećan što je živ, što nije sam, što ima krov i hranu.

Brak je protivprirodna tvorevina ( u životinjskom svetu ne postoje doživotni partneri, osim kod par izuzetaka)

Kako konačno može da bude dobro nešto što je protivprirodno?

Ipak, i pored svih argumenata, ljudi će se dalje radije okretati "đavolu koga poznaju nego anđelu koga ne poznaju".

okej dosta..odo sad da perem sudove, ova moja šizi nešto..
 
Veoma je teško rečima definisati reč "sloboda"...Druga reč je "neobaveza",ali nije u toj meri uperena protiv društvene zajednice...
Kako bilo,pitanje braka povlači pitanje slobode i izbora načina življenja i društvenog statusa s obavezama ili bez njih.
Izjednačavanje vanbračne zajednice samo uslojava odnos države prema ljudima u porodicama postavljajući ih u poseban,beneficiran sloj "porodičnih ljudi"!
Ovo je lako ,pravno,dokazivo...
Lica koja nisu obuhvaćena porodicom imaju samo ljudska i građanska,ali ne i porodična prava!
Svakako da je interes države zdrava i jaka porodica,a ne "slobodni"građani.
Od jednog klošara država nema nikakve vajde,samo dodatne obaveze i probleme.Država klošara ne bi funkcionisala!
(Družim se s nekolicinom i čak sam zapisao jednu triler priču iz njihovog miljea ...Nije ni čudo,to druženje-svaki književnik je pomalo klošar-i Tolstoj je imao te sklonosti:mrgreen:)
 
Poslednja izmena:
Ne bih ja Tolstojevo mišljenje o braku prihvatila zdravo za gotovo.
Ne verujem mu otkako sam pročitala istorijat nastanka "Ane Karenjine". :mrgreen:
Ruski realisti su ... hm ... prilično pesimistični. I ma koliko se Tolstoj trudio da prati kanone realizma, vidljiva je i njegova potreba za "idealizacijom prirode" (ljudi koji žive na selu, bliže prirodi, imaju zdravija shvatanja i zdravije odnose i slično).
A zamisli da si kao primer uzeo Ibzenovu "Noru" - koliko bi tu tek bilo mračnih pogleda na brak!
Ili Moravijin roman "Dosada" ... Pa da dalje ne nabrajam široki spektar mogućnosti.
Sam Tolstoj bio je dugo u braku, ali ga je u starosti - kako kažu svedočanstva (biografi i pisma koja je pisao ženi i prijateljima) - sustigla ranije povremena a tad stalna apatija sa sumnjom i duševna klonulost, pa se jedne noći išunjao iz kuće i odvezao na železničku stanicu. Na putu (bez određenog cilja) se razboleo i umro. Poruka (pisca)?

O braku mnogo može da se teoretiše, ali bez kompatibilnosti dve duše ili makar prihvatanja različitosti ne uspeva nijedna dugotrajnija vrsta zajednice - čak ni komšijska.
 
Poslednja izmena:
da se razumemo jednu stvar - Tolstoj je imao aspidu za ženu.
Od nje je i pobegao.
Doduše kasno, ali..makar je umro kao slobodan čovek.
Sam je govorio kako je iskreno i najdublje voleo zapravo Mihajla Dolgorukova, dugogodišnjeg kućnog prijatelja, koga opet njegova žena nije mogla da smisli.

Tolstoj se stideo svojih knjiga koje su ga proslavile. Želeo je očajnički da bude neko drugi, drugi čovek, nov čovek, zato je i važan.

Mrzeo je državni teror koji se u obliku institucija braka i religije sprovodio vekovima nad ljudima.
Inspirisao je i pomagao živote onih koji su prognani, osuđeni od režima i ohrabrivao mnoge da osnuju sopstvene male komune, odcepljene od sistema i države.

Jdan od njegovih sledbenika je i Gandi, osnivač tzv Tolstojeve farme u Južnoj Africi..

Dakle ne zavaravajmo se, za Tolstoja - brak je bio izvor smrti. Duhovne i telesne.
Brak je za njega bio degenerično dete države i religije.
Dete koje nikad ne može da prohoda, da nauči, da se iskaže i što je najvažnije, da bude veselo.

Brak je nakazni produkt državnog terora i crkvene perverzije, protivprirodni blud nad prirodom Ljudi.

Država je najpre ljude ucenila novcem (posao, strah od gladi) pa mu je dodatno zatrovala savest crkvenim moralom (krivica, kazna, kajanje, pakao, raj, deca, kopilad) i danas za posledicu imamo ljude koji će radije ceo život da masturbiraju pred slikama drugih ljudi, nego što će da ih upoznaju i podele malo međusobne lepote, ljubavi, radosti što su tako neponovoljivo živi.

ja, kao naveći iebač ovog..a i drugih foruma, stojim iza toga..i u to ime...(sa sve tačkama)..odo..nešto da prcam.
 
brak je ustvari trgovači ugovor između dve kompanije ozakonjen u državnoj ili društvenoj instituciji koja je za to namenjena.
sve je fino zavedeno i numerisano gde se osoba pod brojem ............ obavezuje da će ispunjavati obaveze sporazuma koji nosi zajednički život prema osobi pod brojem ........... i obratno.
ugovor na kraju potpisuju obe strane sporazuma kao i prisutni svedoci.
prekid sporazuma se rešava na sudu.
 
Setio sam se ove teme na forumu kad sam oko podne prolazio pored Ribljaka (Riblja pijaca u NS) i snimio
"mog" klošu...Prikočim,parkiram,kupim "unučića",dam mu i pitam ga da li je nekad bio oženjen...
"Još sam-od te lude sam i pobegao..."
"Isti si Oziman..."
"Ko ti je taj?"
"Jedan koji neće da se ženi..."
"Pozdravi pametnog čoveka..."
-----------------------------------------------
Pozdravljam Ozija...:mrgreen:
 
Al se ovdje neki nalupaše. Najprije ozi. Onda Ranjeni. E, on se nada će skupiti dovoljno repki za Nobelovu nagradu. Pa i Fisher lupa što se tiče religije i vlasti. Al on nkako ima najviše njuha da namiriše đe je riba. ;)

Dakle, oni misle da su svojom genijalnošću riješili probleme koje ljude muče od kad znaju za sebe, Al ne treba im ni mnogo zamjerati. Jer, eto, lupaju i naučnici. Šta-više, tek sada naziru koliko su se nalupali. Do juče su se kleli da je vasiona namreškana crnom materijom i energijom. A danas mrtvi ladni kažu da tako nešto ne postoji. Osim naravno u bujnoj mašti nekih naučnika. Nebi me iznenadilo da na kraju objelodane da su se i za crveni pomak obilato prevarili a da će se ispostaviti kako je BB Veliko Lupetanje ili bar Veliki Promašaj!

To je bila mala digresija na temu a sad konkretno o njoj.

Najnovija naučna otkrića tvrde da je za prelazak čovjeka sa poligamije na monogamiju a time i na brak, odnosno porodicu kao osnovnu društvenu jedinicu odgovoran virus! Da, da, baš virus. I to u mozgu. Virus uzrokuje ljubav (da se lome štikle), uzrokuje empatiju, uzrokuje mnoge emocije. Tako je (doživotno) svezao ljude u brak i u porodicu. Religija i vlast nemaju sa tim veze. Dakle, virus direkno utiče na društvena zbivanja! (Sirota čovjekova slobodna volja. :() Ali taj zlikovac je kriv za još mnogo toga. Eto, kriv je za pojavu sisara uopšte. Time i čovjeka. Da ga nema u placenti embrion ne mi mogao da se razvija. Ali ni to nije sve. Taj zlikovac je kriv za čitavu evoluciju. Neprestalno burgija gene i usmjerava evoluciju i horizontalno i vertikalno.

Eto - virus upravlja svim živim na Zemlji. Ali, šta upravlja njime?
 
Al se ovdje neki nalupaše. Najprije ozi. Onda Ranjeni. E, on se nada će skupiti dovoljno repki za Nobelovu nagradu. Pa i Fisher lupa što se tiče religije i vlasti. Al on nkako ima najviše njuha da namiriše đe je riba. ;)

Dakle, oni misle da su svojom genijalnošću riješili probleme koje ljude muče od kad znaju za sebe, Al ne treba im ni mnogo zamjerati. Jer, eto, lupaju i naučnici. Šta-više, tek sada naziru koliko su se nalupali. Do juče su se kleli da je vasiona namreškana crnom materijom i energijom. A danas mrtvi ladni kažu da tako nešto ne postoji. Osim naravno u bujnoj mašti nekih naučnika. Nebi me iznenadilo da na kraju objelodane da su se i za crveni pomak obilato prevarili a da će se ispostaviti kako je BB Veliko Lupetanje ili bar Veliki Promašaj!

To je bila mala digresija na temu a sad konkretno o njoj.

Najnovija naučna otkrića tvrde da je za prelazak čovjeka sa poligamije na monogamiju a time i na brak, odnosno porodicu kao osnovnu društvenu jedinicu odgovoran virus! Da, da, baš virus. I to u mozgu. Virus uzrokuje ljubav (da se lome štikle), uzrokuje empatiju, uzrokuje mnoge emocije. Tako je (doživotno) svezao ljude u brak i u porodicu. Religija i vlast nemaju sa tim veze. Dakle, virus direkno utiče na društvena zbivanja! (Sirota čovjekova slobodna volja. :() Ali taj zlikovac je kriv za još mnogo toga. Eto, kriv je za pojavu sisara uopšte. Time i čovjeka. Da ga nema u placenti embrion ne mi mogao da se razvija. Ali ni to nije sve. Taj zlikovac je kriv za čitavu evoluciju. Neprestalno burgija gene i usmjerava evoluciju i horizontalno i vertikalno.

Eto - virus upravlja svim živim na Zemlji. Ali, šta upravlja njime?
Ovi koji lupaju gluposti?:mrgreen:
 
..bila je jedna interesantna epizoda national geographica u kojoj na osnovu usporedbe čovjeka sa monogamnim i poligamnim životinjskim vrstama proizilazi zaključak da čovjek ne pripada ni jednim ni drugima već da je monogamija ili poligamija izbor čovjeka i da prije svega ovisi od sredine, društvenih normi i shvatanja, odgoja ... tako da bi se ta teorija zapravo poklapala sa naučnom činjenicom o čovjeku da je njegovo fiziološko i/ili patološko stanje proizvod genetičkih i faktora sredine ...
 
Ne bih ja Tolstojevo mišljenje o braku prihvatila zdravo za gotovo.
Ne verujem mu otkako sam pročitala istorijat nastanka "Ane Karenjine". :mrgreen:
Ruski realisti su ... hm ... prilično pesimistični. I ma koliko se Tolstoj trudio da prati kanone realizma, vidljiva je i njegova potreba za "idealizacijom prirode" (ljudi koji žive na selu, bliže prirodi, imaju zdravija shvatanja i zdravije odnose i slično).
A zamisli da si kao primer uzeo Ibzenovu "Noru" - koliko bi tu tek bilo mračnih pogleda na brak!
Ili Moravijin roman "Dosada" ... Pa da dalje ne nabrajam široki spektar mogućnosti.
Sam Tolstoj bio je dugo u braku, ali ga je u starosti - kako kažu svedočanstva (biografi i pisma koja je pisao ženi i prijateljima) - sustigla ranije povremena a tad stalna apatija sa sumnjom i duševna klonulost, pa se jedne noći išunjao iz kuće i odvezao na železničku stanicu. Na putu (bez određenog cilja) se razboleo i umro. Poruka (pisca)?

O braku mnogo može da se teoretiše, ali bez kompatibilnosti dve duše ili makar prihvatanja različitosti ne uspeva nijedna dugotrajnija vrsta zajednice - čak ni komšijska.

bio u braku ili begao iz njega, pa se opet vracao u isti ilimjos gore u novi.... riknuces :lol:

kompatibilnost duse nije potrebna za brak vec za smisao zivota i egsistencijalizma... brak to moze samo da upropasti ako se oboje drze kanonizovano za njegove postulate
 

Back
Top