Молитва и акаузално деловање
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Молитва и акаузално деловање

Poznat Агарта (avatar)
    Učlanjen
    09.07.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    16
    Reputaciona moć
    205

Podrazumevano Молитва и акаузално деловање

Посетиоцима овог форума (не кажем свима) је познат мој став по питању судбине. Укратко - не да у исту верујем, него је сматрам чињеницом. Из тога (предодређености) следи да је молитва беспредметна, јер Божија воља се не може мењати. Не само то, у метеријалном свету су већ догађаји одређени низом узрока и последица. Међутим, шта ћемо са акаузалним деловањем?!
    Прво кратка дефиниција, или нешто слично.
    Учење о принципу акаузалних веза, или синхроницитету везује се пре свега за Карла Густава Јунга. Али, мало је познато, иако је и сам Јунг навео у свом делу, да је Шопенхауер тај који је дошао до тога у својим Парерга и паралипомена... или Трансцендентне спекулације "О привидној хотимичности у судбини појединца".

Принцип акаузалних веза следи из трансценденте воље која је матафизички једно, тако да све њене објективације или каузални ланци јесу сихронистички повезани једни са другима, а све захваљујући свом пореклу које је једна једина трансцендентна воља.

http://forum.krstarica.com/showthread.php/460843-Sinhronicitet-Princip-akauzalnih-veza
    Па ко разуме схватиће, но ја акаузално деловање овде посматрам у другом контексту.
    Извињавам се, гугловао сам и хтео да избегнем Озија који је и мени углавном неразумљив, но није ишло.

Дакле, ако Бог може акаузално деловати, а може, онда се молитва може исплатити, тј. имати ефекта. У том случају каузалност у материјаном свету не би морала бити угрожена (што би већ било чудо) већ би се могло десити да нека чињеница, одувек постојећа, нама постане позната, што би нам олакшало случај у вези којег смо изнели проблем пред највишу инстанцу (тако ја то зовем када, веома ретко, се одлучим да замолим Бога за нешто). Овог пута нећемо гледати рекурзију, по којој је и наш чин молитве предодређен, односно Бог је (као и све) одредио да га ми замолимо за нешто, па се молитва остварила. Оваква разматрања проблема слободне воље човеку нису ни потребна, све док неко не крене да лаже како је све на свету случајно (либералисти) или како је Бог добар а за све зло је крив човек својим избором (верски фанатици).

Остаје ми да изнесем проблематичност честог мољакања на три нивоа - практичном, етичком и над-историјском. Практично је лако доказати да кроз историју (а и сада) важи оно у се и у своје кљусе. Ко се много уздао у спољне узроке (ту спада и Бог схваћен као личност која помаже, штавише понајвише Бог тако схваћен) није много добро прошао у животу. Етички је ствар још лакше поставити - надам се да не морам доказивати већу вредност дела до којег сам дођеш, без ичије помоћи. Или да гледамо морално (негативним одређењем), веле да Кантов морал проистиче из хришћанског, па "ти да си Бог" (као да Слуга проговара ) да ли би волео да те стално вуку за рукав!? Дакле, то су једноставни разлози зашто молитву треба свести на минимум, кад баш загусти. А комуникацију са Богом звати другачије... како би било са - контемплација?

Преостаје још над-историјски аспект. Ранији облици духовности, барем код Индоевропљана, нису укључивали клечеће ритуале, односно пред божанством се стајало усправно. Краљ-свештеник (некада јединствене касте брамана и кшатрија) је спроводио теургијски обред којим постиже јединство са "натприродним силама" (практично Вишом Природом) и тако сам подстиче акаузално деловање. Ако је лакше схватити кроз изокренуту варијанту - то је оно кад краљ Соломон призива демоне да му граде Храм. Али зашто би се човек, као микрокосмос ограничавао само на нижу природу?!

Завршавам уз паролу пуританаца: Уздајте се у Бога и барут држите сувим!

Veoma poznat Zlatna Iris (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    797

Podrazumevano Re: Молитва и акаузално деловање

procitala sam nedavno nesto u nekoj knjizi po meni na bas narocitog kvaliteta, bas bi mezanimalo tvoje misljenje o tome.
    naime kada imas neki problem koji ne mozes da resis autor savetuje da se jednostavno izmestis iz situacije i posaljes poruku svemiru da on to resi umesto tebe. dakle to bhi bilo nesto slicno kao molitva s tim sto ti ne vuces nikoga za rukav vec jednostavno ostavljas svemiru da resi problem za tebe.. dao je on tu i neki banalni primer sa prijateljicom kojoj se pokvario auto pa je posle njenog odasiljanja poruke u svemir problem bio resen a da ona nije ucinila nista povodom toga.
    e sad i u jednom i u drugom slucaju covek treba da ne radi NISTA sto je meni malo bezveze...ali mi je prihvatljiviji ovaj vid "molitve" jer se ne obracas nikome za pomoc vec jednostavno svoj problem prepustas zakonima svemira sa verom u najbolji moguci ishod. uostalom neko rece da je covek masina koja ne cini nista, iako misli da cini vec mu se sve desava.
    Seer of goodness things

Poznat Агарта (avatar)
    Učlanjen
    09.07.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    16
    Reputaciona moć
    205

Ајд да кренемо од тог НИШТА. Ако се може нешто паметно урадити, а прихватљив нам је ризик брљања (јер све је ризично), онда наравно да је безвезе само уздати се у нешто "споља" макар то био и цео Космос. Са друге стране, позната је кинеска мудрост - Некада је најбоља акција која се може предузети не предузети ништа. Принцип се зове wei wu wei, ко хоће да гугла. Има и она античка докторска да доктор (лекар, а не доктор наука што меша Палма) прво не сме да штети... Дакле, ако би проценио да ћеш нанати више штете него користи, седи, ћути и надај се...
    Друго, познате су ми те приче. Тајна јел тако?
    Сећам се како је пре 20 година једна "рибизла" Мадонину песму звала Секрет

Имату нечега, квантна физика каже да су објекат и субјекат увек у међудејству, има нека "енергија мисли", шта га знам...
    Мој став је овакав. У погледу здравља, ваљда најбитнијем, то стоји. "Какве су ти мисли, такав ти је живот". Наравно, не кажем да све треба мислима (или молитвама ) да не треба децу никада вакцинисати или да им се не да антибиотик када имају запаљење плућа... Но много шта проистиче од стреса, да не дужим даље...
    Код љубави, може да помогне. Сад ако си безнадежно заљубљен ни Свемир ти неће помоћи, но лепо рече Панонски Смрад "све праве су љубави тужне"
    Најзад, што се тиче лове, е ту нема шансе. Ипак негде важи да је количина мартерије и енергије ограничена, ако ти имаш више, други има мање, ако ти радиш мање, други ради више. Тако је то, нажалост или на срећу. Али коме су паре донеле срећу у животу?!

Učlanjen
    22.08.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    797

pazi ja bih mogla da posaljem poruku u svemir i da ne radim nista jedino kada je rec o takvim banalnim primerima kao sto je taj primer sa kvarom auta...
    a ako krenemo od tog NISTA postoji misljenje da covek upravo nije sposoban da cini jer sva njegova dela koja on misli da je uradio jer je tako HTEO su u stvari uradjena pod uticajem nekih milion drugih stvari. ne postoji nista sto covek SAM moze da ucini, vec je sve uslovljeno necim, svaki osecaj, svako delovanje je necim pokrenuto. tako da covek u stvari ne cini vec mu se sve desava.
    mozda taj primer sa svemirom znaci upravo da se neki konkretan problem odvoji od svih mogucih spoljasnjih uticaja koji uslovljavaju njegovo razresavanje i samim tim covek u stvari CINI iako bi se na prvi pogled reklo da ne cini nista ...
    da tajna tj. sekret
    Seer of goodness things

Iskusan coco bill (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    149
    Reputaciona moć
    571

molitva i meditacija služe za otvaranje grlene čakre.
    međutim, tu čakru ne možeš otvoriti ako nisi otvorio srčanu čakru, što znači da je svaka molitva besmislena ako u sebi sadrži tragove ega.
    a da bi otvorio srčanu čakru moraš potpuno da odbaciš svoju povezanost sa egom, jer u bezuslovnom davanju nema mesta za "Ja", "moje" i sl.
    tek kada ljubav u vidu bezuslovnog davanja otvori tvoje srce tada možeš da meditiraš ili da se moliš.
    tada molitva dolazi iz otvorenog srca i reč neopterećena egom traži da vidi.
    sve ostale molitve (molitve koje nešto traže kako bi zadovoljile svoje potrebe) su pogrešne i besmislene.
    Tišina je početak mudrosti.

Ističe se Mudri logičar (avatar)
    Učlanjen
    21.09.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    58

Citat Original postavio coco bill Pogledaj poruku
    međutim, tu čakru ne možeš otvoriti ako nisi otvorio srčanu čakru, što znači da je svaka molitva besmislena ako u sebi sadrži tragove ega.
    a da bi otvorio srčanu čakru moraš potpuno da odbaciš svoju povezanost sa egom, jer u bezuslovnom davanju nema mesta za "Ja", "moje" i sl.
    tek kada ljubav u vidu bezuslovnog davanja otvori tvoje srce tada možeš da meditiraš ili da se moliš.
    sve ostale molitve (molitve koje nešto traže kako bi zadovoljile svoje potrebe) su pogrešne i besmislene.
    Rimljanima 3:23 - Jer svi su sagriješili i ne odražavaju slavu Božju...

Sve je to lijepo, no ljudi su pod grijehom, i zato ne mogu na savršen način da ispoljavaju pozitivne osobine.

A na mehanički način - pritisneš pokoji gumb na ili u tijelu - ne možeš uspostaviti pozitivne osobine.

Mi se možemo, i trebamo, truditi prema njima, no uvijek će mo prije ili kasnije pogriješiti.

Rimljanima 7:21 - Nalazim, dakle, ovaj zakon u sebi: kad želim činiti dobro, zlo je u meni.

Poznat Агарта (avatar)
    Učlanjen
    09.07.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    16
    Reputaciona moć
    205

Citat Original postavio Zlatna Iris Pogledaj poruku
    pazi ja bih mogla da posaljem poruku u svemir i da ne radim nista jedino kada je rec o takvim banalnim primerima kao sto je taj primer sa kvarom auta...
    a ako krenemo od tog NISTA postoji misljenje da covek upravo nije sposoban da cini jer sva njegova dela koja on misli da je uradio jer je tako HTEO su u stvari uradjena pod uticajem nekih milion drugih stvari. ne postoji nista sto covek SAM moze da ucini, vec je sve uslovljeno necim, svaki osecaj, svako delovanje je necim pokrenuto. tako da covek u stvari ne cini vec mu se sve desava.
    mozda taj primer sa svemirom znaci upravo da se neki konkretan problem odvoji od svih mogucih spoljasnjih uticaja koji uslovljavaju njegovo razresavanje i samim tim covek u stvari CINI iako bi se na prvi pogled reklo da ne cini nista ...
    da tajna tj. sekret
    Што се аута тиче - лако је теби и банално, универзум ће ти послати згодног типа који се разуме у моторе... Ето као је женама живот лакши
    Што се тиче последње реченице, ту си у праву. Јер wei wu wei или ти чињење нечињењем је баш то акаузално деловање. Може се тумачити на разне начине - од промоције економског либерализма (где влада пушта привреду да иде својим током), преко односа према природи (има у кинеској филозофији како не треба "помагати пшеници да расте") па све до мистичнијих тумачења где је човек, прави човек, како би рекли Кинези, средиште које чини ствари да раде без директног уплитања...
    Уосталом, гравитација (за сада научно необјашњења) делује баш тако - центар масе к себи привлачи самим својим постојањем, не треба му полуга или додир да би пренео силу...

Poznat Агарта (avatar)
    Učlanjen
    09.07.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    16
    Reputaciona moć
    205

Само једно питање. Ако је ово према будизму, је ли молитва ту медитација?!
    Како будизам не познаје централно божанство, молитва у хришћанском смислу нема ту неког сисла, а неки ритуали где се Буда директно моли за нешто су, што се мене тиче, декаденција и најзад противни самим Будиним речима

Sami zlo činimo, sami sebe kaljamo;
    Sami sebe od zla suzdržavamo, sami sebe pročišćujemo.
    Čistota i prljavština od nas samih zavise;
    Niko nikog nikad ne pročisti.

Dhammapada, stih 165
    http://www.yu-budizam.com/texts/njana/negovanje.html

или још боље:
    Napor moraš sam uložiti,
    Savršeni samo pokazuju put.

Isto, stih 276.

Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    149
    Reputaciona moć
    571

Citat Original postavio Mudri logičar Pogledaj poruku

Sve je to lijepo, no ljudi su pod grijehom, i zato ne mogu na savršen način da ispoljavaju pozitivne osobine.

A na mehanički način - pritisneš pokoji gumb na ili u tijelu - ne možeš uspostaviti pozitivne osobine.

Mi se možemo, i trebamo, truditi prema njima, no uvijek će mo prije ili kasnije pogriješiti.

Rimljanima 7:21 - Nalazim, dakle, ovaj zakon u sebi: kad želim činiti dobro, zlo je u meni.
    da li ti možeš da rasčistiš sa sobom koji je tvoj greh?
    ako uspeš da ga razumeš sve će ti biti mnogo jasnije.
    do tad...pati, ebiga.

Poznat Агарта (avatar)
    Učlanjen
    09.07.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    16
    Reputaciona moć
    205

Citat Original postavio Mudri logičar Pogledaj poruku

До сада Те нисам виђао на својим темама, и хвала ти, о Мудри...
    У неколико реченица си описао зашто нисам хришћанин.

Učlanjen
    15.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    149
    Reputaciona moć
    571

Citat Original postavio Агарта Pogledaj poruku
    Само једно питање. Ако је ово према будизму, је ли молитва ту медитација?!
    Како будизам не познаје централно божанство, молитва у хришћанском смислу нема ту неког сисла, а неки ритуали где се Буда директно моли за нешто су, што се мене тиче, декаденција и најзад противни самим Будиним речима

Sami zlo činimo, sami sebe kaljamo;
    Sami sebe od zla suzdržavamo, sami sebe pročišćujemo.
    Čistota i prljavština od nas samih zavise;
    Niko nikog nikad ne pročisti.

Dhammapada, stih 165
    http://www.yu-budizam.com/texts/njana/negovanje.html

или још боље:
    Napor moraš sam uložiti,
    Savršeni samo pokazuju put.

Isto, stih 276.
    i molitva i meditacija imaju isti zadatak - da te povežu sa tvojim bitkom.
    nema tu ništa van tebe osim svesti koja je kosmička.

Učlanjen
    22.08.2011.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    797

i molitva i meditacija imaju isti zadatak - da te povežu sa tvojim bitkom.
    nema tu ništa van tebe osim svesti koja je kosmička.
    slazem se
    Seer of goodness things

Poznat goranbeograd (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    371

чудо не постоји.
    ко се прочисти то зна.
    тиховање и молитва су пут и начин.
    како објаснити оном ко не жели да схвати?

Poznat Агарта (avatar)
    Učlanjen
    09.07.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    16
    Reputaciona moć
    205

Можда...
    А јеси ли се ти прочистио па знаш?