Intelektualna nadmoćnost i komunikacija

Ne bih da mnogo psihologiziram,ali zar nije slabost umnog nemanje strpljenja i uvažavanja neumnog...
Lično smatram da glupost nije neki greh,naprotiv-nekad bude i simpatična,ako osoba nije agresivna i ako je dovoljno svesna svojih mogućnosti?
Imam utisak da je to "nemanje vremena" i "strpljenja" ustvari foliranje iza koga se krije izvesna doza nesigurnosti...:mrgreen:
 
Ne bih da mnogo psihologiziram,ali zar nije slabost umnog nemanje strpljenja i uvažavanja neumnog...
Lično smatram da glupost nije neki greh,naprotiv-nekad bude i simpatična,ako osoba nije agresivna i ako je dovoljno svesna svojih mogućnosti?
Imam utisak da je to "nemanje vremena" i "strpljenja" ustvari foliranje iza koga se krije izvesna doza nesigurnosti...:mrgreen:

Tako mi Boga,ima i toga !
 
Ne jednom smo iskusili da intelektualno nadmoćniji (inteligentniji,sa više znanja,opremljeniji vokabularom-spretniji rečima...) ignorišu
one s nešto manjom intelektualnom moći...Treba li tako i valja li im to ili postoje i druge mogućnosti?

Треба тако и нема других могућности јер таква комуникација не води ничему корисном и представља разговор глувим телефонима који се по правилу претвара у обичне трансакционе игре.
Већ смо писали о томе на теми о Шопенхауровој еристичкој дијалектици па ћу подсетити на то:

Дијалектика или вештина вођења расправе, веома је корисна за стицање знања јер „коригује, потврђује и буди нове мисли“. Ипак, такве идеалне расправе веома су ретке, јер захтевају равноправне саговорнике у трима врлинама: знању, интелигенцији, и вештини вођења дијалога.
Ако неком учеснику расправе нешто од овога недостаје, она губи све своје предности и претвара се у обично надметање, свађу и препирку; одатле то „еристичка“ по грчкој богињи свађе и раздора „Ерис“.

Тако, ако саговорнику недостаје прва врлина тј. „знање“ он неће разумети шта му говоримо и расправа је бесмислена а он недодирљив у препирци.

Ако му недостаје ово друго тј. интелект ни он неће разумети шта му говоримо али итекако ће разумети да је интелектуално инфериоран а пред тиме су људи веома осетљиви. Тако да ће дотични покушати да расправу из области интелекта, у којој је слаб, спусти у област воље, а где смо сви исти. И ето нама „еристичке дијалектике“ где је важно испасти паметан свим средствима …док је интелект у таквој расправи заправо препустило место вољи.

Шопенхауер због тога закључује и поручује да не треба водити еристичку дијалектику. Не треба губити време и играти такве бесмислене игре сујете.

Zato, kao što su na turnir puštali samo međusobno ravne, učen čovek ne treba da raspravlja sa neznalicom, jer protiv njega ne može da upotrebi svoje najbolje argumente, pošto ovom nedostaje znanje da ih razume i proceni. Ako u toj bezizlaznoj situaciji ipak pokuša da ih ovom drugom objasni, to će najčešce ostati bez uspeha. Oni će, štaviše, uz upotrebu nekog lošeg i glupog protivargumenta, ostati u pravu u očima isto tako neukih slušalaca.

Zato Gete kaže:
Ако чујеш глупост када, не противуречи, не збори
Мудрац у незнање пада кад се с незналицом спори.
 
A ja ću da bacim peglu...:hahaha:
Šalim se -bilo je neodoljivo...:mrgreen:
Stajali bi argumenti Ozijevi,pardon-Šopijevi (to ja njemu iz milošte tepam...:mrgreen:) da nije jedne sitnice:
baš dijalektike i to najjednostavnijeg tipa:zašto-zato...
Na nekoj od tema ovde smo započeli o Deridi i dekonstrukciji...Ako to potegnemo-Šta onda eritristički Velemajstori?
Mislim da Deridin pristup mislima i rečima i osrednje uman može lako razumeti jer je vraćanje u mislima na početke
artikulisane komunikacije...Vreme kad je neinteligentan čovek drugaru -saborcu i sahajkaču na zidu pećine (bez senki:mrgreen:)
ostavljao crtane poruke tipa-ovako se lovi bivo!
Nemam ništa protiv forumske teme ostavljanja slikovnih poruka (odmah po pomoć od Tul jer sam malo poglup za te stvari:hahaha:)
 
Poslednja izmena:
Ne bih da mnogo psihologiziram,ali zar nije slabost umnog nemanje strpljenja i uvažavanja neumnog...
Lično smatram da glupost nije neki greh,naprotiv-nekad bude i simpatična,ako osoba nije agresivna i ako je dovoljno svesna svojih mogućnosti?
Imam utisak da je to "nemanje vremena" i "strpljenja" ustvari foliranje iza koga se krije izvesna doza nesigurnosti...:mrgreen:


Boldovano...ako je sa tim karakteristikama onda sigurno nije glupa:neutral:
 
Može ,Tibi,biti samo sjajno socijalizovana,a IQ ispod 100...Isto se ponaša-i tolerantno i prijemčivo-kulturno...Naučena
elokvencija-koja s emocijama nema baš veze...

zapravo u drustvenom zivotu se najbolje snalaze osobe ciji je iq blago iznad proseka.\zbog brzine procesiranja ..visoko inteligentni ljudi razmisljaju daleko brze nego sto mogu da se izraze..prosecno inteligentni razmisljaju onoliko brzo koliko se izrazavaju dok oni malo iznad proseka razmisljaju korak brze od izrazavanja. njihova komunikacija je po pravilu najspontanija jer im taj korak ispred daje mogucnost prestrojavanja komunikacije u trenutku
 
zapravo u drustvenom zivotu se najbolje snalaze osobe ciji je iq blago iznad proseka.\zbog brzine procesiranja ..visoko inteligentni ljudi razmisljaju daleko brze nego sto mogu da se izraze..prosecno inteligentni razmisljaju onoliko brzo koliko se izrazavaju dok oni malo iznad proseka razmisljaju korak brze od izrazavanja. njihova komunikacija je po pravilu najspontanija jer im taj korak ispred daje mogucnost prestrojavanja komunikacije u trenutku

Ovo bi bilo solidno za real,ali ovde je priča više okrenuta forumu,mada ne u mom početnom postu več u reagovanju...Slažem se da se razmatra više u okviru foruma...
 
"JA" koliko brzo misli prosto prste mrzi da toliko brzo i tipkaju, ne mogu ni da stignu da istipkaju do kraja jer kraja i nema pa "JA" odustane već na početku...

:mrgreen:

..merna jedinica izmedju dva superfina nivoa tj. inteligencije i komunikativnosti na forumu ne postoji...:cool:



Postoji, samo ne zelim da isticem:kafa:
 

Back
Top