Umetničko kreiranje mudrosti

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.583
Desilo se ne jednom,pre svega u književnosti koja i prethodi filozofiji,da čitava
filozofska učenja budu ustanovljena ili bar naznake...
Da li je slobodna književnička imaginacija ta koja može da oslobodi velike
misli koje i nije moguće racionalno izneti...
Nije li pomalo i filozofija "krivac"za insistiranje na racionalnim objašnjenjima?
I nije li književno,pa i drugo delo pogodnije za nova učenja mudrosti?
 
трудимо се да оно до чега допремо поделимо са другима.
покушавамо да објаснимо, да други схвате.
пчела разликује биљке, магарац травке, човек углавном не схвата.
 
трудимо се да оно до чега допремо поделимо са другима.
покушавамо да објаснимо, да други схвате.
пчела разликује биљке, магарац травке, човек углавном не схвата.
Pa zato i pitam...Nije mi jasno šta to čoveku smeta da bude pametniji i od pčele i od magarca...:mrgreen:
 
верује меијима.
Lakoveran kad mu se može,a kad skupo plati-kuka...:mrgreen:
Vidi-Talamud svakom dostupan,ima prevod i na srpski,ali lakše je drekati na čivute da su lopovi,
a mnogo teže nešto naučiti od njih...Ono šta od njih ne treba učiti je cionizam koji ih skupo koštao i još će tek platiti
punu cenu...Valjda to i za narode važi da moraju biti suludi da bi pokazali vanserijsku pamet i sposobnosti...
Malo copy-paste Srbima nebi škodilo...Originalnost je samo iznimno genijalna...
 
Lakoveran kad mu se može,a kad skupo plati-kuka...:mrgreen:
Vidi-Talamud svakom dostupan,ima prevod i na srpski,ali lakše je drekati na čivute da su lopovi,
a mnogo teže nešto naučiti od njih...Ono šta od njih ne treba učiti je cionizam koji ih skupo koštao i još će tek platiti
punu cenu...Valjda to i za narode važi da moraju biti suludi da bi pokazali vanserijsku pamet i sposobnosti...
Malo copy-paste Srbima nebi škodilo...Originalnost je samo iznimno genijalna...

nesto ne mislim da je srbima kopipejst stran..sta vise..meni licimo na zakrpljenu vrecu raznih ideja koje su sta vise medjusobno protivurecne
uostalom vid koliko je vujaklija debeo? strane reci i izrazi..hvalimo se jezikom kojim se previse stvari ne moze koncizno izjasniti..
 
sve teorije su plod maste. teorije se ne iznose "racionalno". one se racionalno kritikuju.

e sad, sta bi jedan knjizevnik doprineo? nista, osim cistog opskurantizma. pogledaj samo sve te francuske filozofe tipa Derida, Lakan i Bodrijar i bice ti jasno.

al recimo da je disciplinovan i da zna kada da odjebe sav taj zargon, onda bi i mogao nesto da napravi, ali onda bi u isto vreme postao filozof/naucnik.
 
Derida se i vraća korenima filozofije negirajući je putem negiranja racionalisanja metafizike...
Ja sam pitanje umišljenosti filozofije pojednostavio vraćajući se početcima zapisivanja koje je bilo
usmeno,a i slikovno...Prvi tekstovi su bili važni opisi doživljenog...To je književni početak iz kojih se izdvojio
religijsko filozofski način pisanja...Vraćanje korenima je važno jer saznajemo i izvore misli o bitku,a i metafizičke i praznoverne pokušaje odgovaranja
na ta prva pitanja o nepoznatom...
Derida destruira metafiziku i dalje slobodno piše o pojavama i zapažanjima oko njih...Naravno da se sukobljava s apriornim "saznanjima" kojima
otkriva strukturu te ih tako shvaćene marginalizuje...Naime,lepo uočivši da se najčešće suprotnosti prepliću i da to zaista i nisu ili su opet različite
do te mere da se i ne odnose na isti pojam,on dekonstruiše metafiziku i tzv.apriorne sudove...
To jeste postmoderni pristup,ali da li omogućava nova saznanja...?U osnovi to i jeste pitanje s početka teme...
 
Poslednja izmena:
Naime,kad se upitamo o bitku,o postojanju,o JA-činimo regresivni napor oslobađajući tu upitanost atributa manje ili više uspešno...
Vraćamo se u primitivnost sebe,onakvog ogoljenog i izloženog sopstvenom umnom pogledu...
To čini svako pre ili posle-ne mora biti filozof (a da nije ret ili debilan).
Šta se time dobija?
Ne dobija se ništa dok se ne počnu kačiti neki atributi ili puštati da funkcioniše-radi...
Sartr je JA pridodao atribut ZABRINUTOST i konstruisao ZABRINUTOST ZA JA što po njemu čini egzistenciju bića i iz
čega se reflektuju sva dejstva i osobine...
Međutim-vidljivo je da već JA sadrži tu zabrinutost te da je JA drugo ime za ZABRINUTOST ili svoju brigu...
Ovakve dekonstrukcije pojašnjavaju šta i kako činimo mislima-rečima i svakako ih ne treba zanemarivati...
 
lov je npr bio primarni motiv pecinskog coveka za njegove grafite po pecinskim zidovima..uspesan lov je znacio hranu i opstanak..sasvim je moguce da su te scene na zidovima sluzile i u obrazovne svrhe..storytelling. pripovedanje..a svaka naredna generacija je tu docrtavala svoje price..

ili ona stara dobra..
koliko je psihijatara potrebno da se zameni sijalica?
samo jedan ali sijalica mora zeleti da bude zamenjena :)
 
velika vecina ljudskih prica koje se prenose s generaciju na generaciju velica i preuvelicava ljudske vrline..cast ..hrabrost..vestine..itd medju njima ima i prica koje velicaju lukavost i dovitljivost..pamet..recimo david je golijata pobedio na pamet a ne na snagu..
 
I sad to povežeš s prvim zapisima s desna ulevo (kad ulaziš u pečinu-dešnjak kako ulazi na desnom zidu desnom rukom ispisuje,crta...Kasnije otkriveno
da se lakše čita inverzno motorici-s leva u desno...:))
Još uvek nema pitanja o bitku!O JA!
 
Desilo se ne jednom,pre svega u književnosti koja i prethodi filozofiji,da čitava
filozofska učenja budu ustanovljena ili bar naznake...
Da li je slobodna književnička imaginacija ta koja može da oslobodi velike
misli koje i nije moguće racionalno izneti...
Nije li pomalo i filozofija "krivac"za insistiranje na racionalnim objašnjenjima?
I nije li književno,pa i drugo delo pogodnije za nova učenja mudrosti?
Filozofija po svom sastavu moze biti autoritetna komponenta knjizevnosti u racionalnom smislu zelje
 
velika vecina ljudskih prica koje se prenose s generaciju na generaciju velica i preuvelicava ljudske vrline..cast ..hrabrost..vestine..itd medju njima ima i prica koje velicaju lukavost i dovitljivost..pamet..recimo david je golijata pobedio na pamet a ne na snagu..
Moglo bi se reči da prevelika mašta nudi svašta-od razmahane imaginacije do velike laži je samo mali odvažni korak.Drskost da se mašta inaguriše u laž
je toliko česta u primitivnim razdobljima ljudske civilizacije...Čitave knjižurine napisane tako.Tora,Bagavad Gita...
Vanzemljacima ako to prvo padne u ruke-ima da se krste...:rotf:
 
nesto ne mislim da je srbima kopipejst stran..sta vise..meni licimo na zakrpljenu vrecu raznih ideja koje su sta vise medjusobno protivurecne
uostalom vid koliko je vujaklija debeo? strane reci i izrazi..hvalimo se jezikom kojim se previse stvari ne moze koncizno izjasniti..

eh kad bi mozak mogao da se izrazava bez reci...gde bi nam bio kraj... verovatno u umetnosti :lol:
 
si nekad prisustvovao stvaranju?

mislim stvaranje coveka i spajanje sa zenom moze da bude naravno u tisini ko na groblju ako su zidovi od kartona ili prozeti uzdasima kricima i stenjanjem i jos svakojakim neznostima ili prostotama..... ali stvaranju umetnickog dela?
 

Back
Top