Smeh je snaga društva

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ovo je samo delić zaključaka i ovde izvučen iz konteksta iz emisije na B92 danas 11.04.2005 u 15h.
Emisije koja u sebi sadrži ono što odavno pokušavam da upozorim roditelje, osobe, celo društvo.
Ono o čemu bi želeo da se edukuje školska omladina u izbornom predmetu gradjansko društvo.
BBC i istaknuti sociolozi sveta su potpuno istog inteziteta i shvatanja o problemima savremenog društva.

Emisija govori o komunikaciji i zamkama ne-komunikativne tehnologije tele-komunikacija.

Preporučujem najtoplije....
 
Pa zar nije....

Tema je o komunikaciji izmedju ljudi, o mimici, o nuspojavama smeha (izražavanje sreće), o očitavanju i tumačenju mimike, o prepoznavanju istinitosti i laganja govornika.

Postoje 600+800 klubova smehoteka, gde se ljudi prvo lažno i cinično smeju (nasilno) da bi u grupi (verovatno smešni izgledaju jedan drugom) stigli do iskrenog smeha koji leči....

Tema je o pogubnom dejstvu odsustva smeha i u tome što tamo gde je smeh NE MOŽETE ZADRŽATI SOCIJALNU IZOLOVANOST, TJ. SMEH JE SAM PO SEBI ZAJEDNIČKI I POZIV NA DRUŽENJE I KOMUNIKACIJU....

Tema govori i o posledici socijalne apatije usled nedostatka tuča, igre, svadja , zamenjenih igranjem kompjuterskih igara dok deca rastu.

Ovo je mnogo šira tema , ali ako želite možete je izbanalizovati i onda ostaje glupost , filodoksija o smehu....
 
Ovo me iznenađuje, mislila sam da je Patak protiv institucionalizovanja svega, pogrešila sam. :(
Ono što nam se sada čini kao dobra ideja kroz koju godinu će biti isprozivano u najjeftinijim parodijama, na najgori mogući način...
Možete li, uostalom, da zamislite scenu u nekoj parodiji, ili bolesnom crtanom filmu (Simpsonovi, Ren&Stimpi...) u kojoj se gomila paćenika smeje na silu, praveći najgroznije moguće grimase...
Ne kažem da je "smehoteka" loša stvar, po sebi, ali će biti na zubu mnogima, poput raznih grupa za podršku, gej klubova i sličnih, manje ili više uspešnih, pokušaja.
 
Smeh nam je nametnut. 90% humora danas je na granici apsolutne stupidnosti. Da li ste gledali mozda bar neku epizodu serije "Nany" na B92? Postoji more ovakvih iditotizama.
Sto se tice tih klubova smeha, ili kako se to vec zove, mislim da to ne moze da ima isceliteljsku moc iz prostog razloga sto je taj smeh takodje nametnut. Cela ta prica me podseca na pomenute serije, Mrak filmove i sve ono sto nam se danas plasira. NIje zdravo. Nije stvarno.
Fascinantan podatak je da se po statistikama, ogromna vecina Francuza smeje ispred malih ekrana uvece posle posla nego u bilo kom drugom, prirodnijem ambijentu. Francuzi su bar uvek imali smisla za humor i eto... Toliko o "inteligence francaise" i zdravom smejanju.
 
VisionOfDisorder:
LPhoklica:
Zaista...zar nisu najopasniji oni lažni osmesi?

Neophodni su. Chak i u porodici... kamo li drugde.
Ne znam kako zamishljash da uradish ishta u zivotu bez njih. Mozda u pustinji... ili na planini sa ovchicama... to je mesto za iskrene ljude.
ok, ok...to jeste (setim se samo koliko puta se kiselo nasmejem dosadnom komšiji, radi očuvanja reda i mira..taj osmeh izgleda baš ovako - :) )
ali me plaše drugačiji osmesi, od ljudi kojima treba da verujem... zašto ćute, a tako se smeškaju?
 
LPhoklica:
VisionOfDisorder:
LPhoklica:
Zaista...zar nisu najopasniji oni lažni osmesi?

Neophodni su. Chak i u porodici... kamo li drugde.
Ne znam kako zamishljash da uradish ishta u zivotu bez njih. Mozda u pustinji... ili na planini sa ovchicama... to je mesto za iskrene ljude.
ok, ok...to jeste (setim se samo koliko puta se kiselo nasmejem dosadnom komšiji, radi očuvanja reda i mira..taj osmeh izgleda baš ovako - :) )
ali me plaše drugačiji osmesi, od ljudi kojima treba da verujem... zašto ćute, a tako se smeškaju?

Ma ti ljudi su bolesni. Njih cesh pocheti da izvaljujesh tek kada te budu zajebali par puta.
 
Kada bi se ljudi vise bavili filosofskim aspektima smeha bilo bi jasnije sta se to zapravo desava...mnoge pojave koje vidimo na ulici kao u vidu slucajnih prolaznika koji su nam smesni zapravo su samo odraz naseg psihickog stanja...neznam vama ali meni je strasno smesno to kada vidim nesto smesno!
 
Moram da kažem da me je zabrinulo kad vidim kakav je vaš stav o smehu i kroz to i stav o društvu , društvu u kojem živite ili bitnije za vas društvu u kojem vam otkucavaju minute date da osetite , posvetite se, uživate, stvorite, ponešto i morate, ponešto i što ne smete....

Kada umesto lek smeh postane vaše sredstvo u mržnji prema delovima društva ili odnosima u društvu koji vas pogadjaju ili ostale primere koje ste ovde naveli, kada ne razumete smeh kao poziv za učestvovanje u ličnoj sreći, kad vam smeh preko TV bude isto što i smeh u prirodi (gledam sada je čak i sramota da pozoveš nekoga da zajedno gledate neku humorističku seriju , a takve humor serije bi baš mogle da budu podsticaj češćeg druženja u manjem intervalima) mnogo tužna vremena nam dolaze....
 

Back
Top