Ipak Srbi

Samo je Miletu Matriću savjetovao da se samoubije... a koliko znam jedino je Babić pričao ekavicom...

Ali najjače je da je Bogić Bogićević nije smio da prdne bez Slobe.. :rotf:

Opet isti odgovor. Da nisi to što jesi? Ipak, možda skupiš snage pa se zapitaš, kome je pretila najveća opasnost od vojne uprave i kako to da se svega par dana posle Ratnog saveta Sloba i Franja nađu u Karađorđevu i do detalja dogovore rat. Da li u svojoj neukosti znaš kolikjo dugo se na nivou šefova diplomatija i kabineta pripremaju sastanci predsednika države. Možda i znaš ali u svojoj kolosalnoj gluposti ne možeš da se setiš.

Bogić Bogićević nije glasao po saveti nego po Miloševićevom naređenju zato što je rat bio već dogovoren.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam nesrbin. Slobina vlast nije bila komunistička nego nacionalistička i neofašistička. Da li je Milošević nešto i učinio protiv svoje volje to nikada nećemo saznati, situacija na terenu ga potpuno stavlja u kontekst učesnika i šefa udruženog zločinačkog poduhvata. Eventualno, jednog dana kada se otvore arhive, Sloba može ispasti manje kriv od npr. Vuka Draškovića, Dobrice Ćosića, Matije Bećkovića, Šešelja, Koštunice ... ali ne mnogo. Malo manje od njih.
Ниси, исто као тај твој са аватара.
Слобина власт је била неокомунистичка ако ћеш прецизније( за тај неофашизам га чак ни Нато зликовци нису оптуживали), био је председник СПС-а и са својом женом која је била председница ЈУЛ-а предводник левице и тако наследник КПЈ у окрњеној Југославији, чак ни комунистички кадрови нису промењени наставили су да функционишу у његовом режиму само сад под другим именом, нити је био националиста и великосрбски идеолог( да не улазимо у тумачења ова два појма сада), борио се за јединствену Југославију а не за неку Србију или Велику Србију.Шта против своје воље је саветовао Мартићу да се убије, и напустио Србе у Крајини и то је тај његов "удружени злочиначки пројекат"!!!!!А зарад чега, да би га међународна заједница назвала главним фактором стабилности на Балкану и оставила још мало на власти.Да би наравно то све било заборављено када је на ред дошао Космет.Биће мање крив од Драшковића и Шешеља који тада уопште и нису били на власти!!!:eek:
 
Емил Петровић

e1430118-1126-4b0b-8242-40eca8f92f53


Велики мађарски композитор српског порекла, двоструки добитник Кошутове награде, вишегодишњи директор мађарске опере, врхунски уметник светског гласа. На европску музичку сцену ступио је 1953. године обрадом српских народних песама које му доносе и прве међународне успехе.
PetrovicsE.jpg


641751.jpg

Petrović je rođen u Zrenjaninu. Otac mu je bio Srbin a majka Mađarica i sa porodicom se preselio u Mađarsku tokom Drugog svetskog rata. Bio je učenik Ferenca Farkaša na budimpeštanskoj Muzičkoj akademiji gde je i počeo da predaje 1968. godine.
Bio je direktor Državne opere od 1986. do 1990. godine i njen muzički direktor od 2003. do 2005. godine. Reputaciju je stekao jednočinkom pod imenom ''To je rat" (C'est la guerre) iz 1961. godine koja je imala snažnu antiratnu poruku.
Komponovao je opere, kantate, simfonije, violinske kvartete, koncert za klavir. Dvostruki je dobitnik mađarske nagrade Košut, koja se dodeljuje umetnicima - 1966. i 2006. godine.

hungarotonhcd31790.jpg
51%2BzZuq5p%2BL._SL500_AA300_.jpg
9781244091696_p0_v2_s260x420.JPG


 
Poslednja izmena:
Anders Olsen koji već 42 godine živi u Kopehagenu, rođen je 1972. u Slankamenu u Srbiji kao Srđan Milinković.
Kad je bio tromjesečna beba, otet je od roditelja i prodat za 20.000 maraka imućnom bračnom paru iz Danske, piše “Informer”.Tek pošto je proslavio 18. rođendan, žena za koju je mislio da mu je majka otkrila mu je šokantnu istinu – da je usvojen i da su mu pravi roditelji zapravo Dušan Milinković (88) i Sofija Bošnjak (63) iz Srbije.
Dodatni šok uslijedio je kad su mu rekli da je njegova sestra s kojom je odrastao zapravo djevojčica rođena u Šapcu, koja je kupljena na isti način kao i on.

http://doznajemo.com/2014/09/09/nak...t-od-majke-u-srbiji-i-prodan-imucnim-ljudima/
 
Цеко Петковић је рођен 10. марта 1807. године у породици Петка Пешића из села Дугошевци (данас Замфир) у околини града Лом.
Константин Јирeчек је сачувао његове фотографије и својеручни потпис на матерњем српском језику
10665866_735593389857029_1162550189189533638_n.jpg
10454299_735592926523742_3182093381607645411_n.jpg


Данас га претстављају као "бугарског јунака" са скраћеним презименом (Цеко Петков Пешев) Ово је споменик у његову част у Лому (Бугарска).

vojvoda.jpg
Tseko_Petkov_2.jpg


Биографија (из разних извора)

Српски хајдук и револуционар, борац за ослобођење од османске окупације територије која ће припасти нооствореној Бугарској.

Породица му потиче од вођа Ћипровског устанка, Тодора Терзије (Комите).
Оженио се Русом , са којом има три кћери – Камену, Цвету и Саву, као и једног сина – Ивана.

Млади Цеко Петковић је активни јатак српских хајдучких војвода у европској Турској – Саве војводе из Голинаца, Точо војводе и Ивана Кулића из Медковца (Кулићеви су преци такође једни од вођа Ћипровског устанка). Након што му Турци отимају две сестре, Вукану и Гену, Цеко Петковић се одмеће у хајдуке – пристаје у чету Ивана Кулића. По савету самог војводе Кулића, Цеко се одваја са једним делом дружине и постаје војвода новоформиране чете. Са својом четом Петковић извршава многобројне нападе на турске тлачитеље, а веће акције Петковићева чета изводи у садејству са четом војводе Кулића.

Године 1836. чета учествује у МАНЧОВОЈ БУНИ у околини варошице Берковица. После угушења буне Цеко се враћа у завичај – област града Лом. Године 1841. прелази Дунав и узима учешће у БРАИЛСКИМ БУНТОВИМА у чети Владислава Тадића (буг. Владислав Тадич), а након тога и у ДРУГОМ БРАИЛСКОМ БУНТУ под руководством С’бе Поповића (тј. Ђорђа Саве Раковског, буг. Георги Раковски). После пропасти оба бунта заједно са својим саборцем Димитријем Панићем (буг. Димитър Панов) успева да избегне у Русију.

После враћања у свој завичај, Цеко Петковић је изабран за кнеза у Момином Броду, те узима учешћа у подизању ВИДИНСКОГ или БЕЛОГРАДЧИКСКОГ УСТАНКА (1849-1850) , као члан устаничког комитета, у формирању устаничких чета и састављање оперативних планова. Након избијања устанка 29.05.1850. стаје на чело одреда од 150-200 устаника који су били распоређени око Моминог Брода и Дугошеваца и који су у борби били разбијени од стране силних турских снага из града Лома, те се Цеко са Димитријем Панићем и остацима одреда повлачи на југ и присаједињује одреду Ивана Кулића, који је, такође, касније разбијен код Белоградчика и код села Гарци (данас Градец).

Након неуспеха устанка, године 1851. стаје на чело неколико мирних демонстрација у Видину и при једној је ухапшен. Скоро три године проводи у оковима видинске тамнице и при ослобођењу године 1853. прелази у Влашку, одакле се, као добровољац, укључује у КРИМСКИ РАТ где учествује у одбрани Севастопоља.

Као војни ветеран учествује и у формирању Легија у Београду (у Београду живи од 1862. до 1876.) , а касније је и командант добровољачких одреда у СРПСКО- ТУРСКОМ РАТУ(1876.) у коме је више пута рањаван. Касније учествује у РУСКО- ТУРСКОМ РАТУ (1877-1878), а, при формирању Кнежевине Бугарске, бива представник Белоградчика на Сабору , као и потписивању Трновске конституције. Умире у Момином броду 15. маја 1881. године.

Остаје забележено да је био не само изузетан говорник богатог речничког фонда, већ и бистрог ума и бујног темперамента.
 
Poslednja izmena:
Свака част Сребрена за Цека, ако имаш још ствари везане за наше Србе у Бугарској и дешавања из прошлости само настави
 
Seven Americans of Serbian descent
...have had the distinct honor of participating in the construction of Apollo spaceships and by their professional ability and knowledge have contributed to opening the inroads of the infinity of space to our civilization.
Shortly after the return of Apollo 11 from the moon, Serbs who worked on the Apollo program gathered together for this photo in front of the spaceship
http://www.eserbia.org/people/science/129-apollo-11-american-serbs-team
phoca_thumb_l_apollo-11-serbian-scientists.jpg


Dragoslav Šiljak, stigao sa beogradske Čubure.
Slavoljub Vujić- Sam Vuich, iz Banata, mesta Feja.. postao čovek od najvećeg poverenja samog vrha SAD.
itd
http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2012&mm=01&dd=28&nav_id=577883
 
Ime Mi­če­la Pej­dža, no­si­o­ca ame­rič­kih pri­zna­nja, zlat­nim slo­vi­ma je upi­sa­no u hro­ni­ke SAD iz vre­me­na Dru­gog svet­skog ra­ta
Od ok­to­bra 1997. go­di­ne zgra­da u okvi­ru jed­nog voj­nog cen­tra u Tven­ti­nin Pal­msu u Ka­li­for­ni­ji no­si ime po nje­mu - Pejdž Hol.
Medalju časti doneo mu je he­roj­ski čin, 26. ok­to­bra 1942. go­di­ne na So­lo­mo­no­vim ostr­vi­ma.
Pejić Mića ? :)

180px-Paige_M.jpg
paige.jpg
342999_gi-joe-mitchell-paige_ff.jpg

Mi­čel Pejdž je ro­đen 31. av­gu­sta 1918. go­di­ne u Pen­sil­va­ni­ji, u gra­du Šar­le­roa, na gra­ni­ci sa Oha­jom. Ro­di­te­lji su mu srp­ski imi­gran­ti ko­ji su po­čet­kom 20. ve­ka sti­gli u Ame­ri­ku iz Srp­ske Kra­ji­ne. Pejdž je go­vo­rio da je nje­go­vo po­ro­dič­no ime mo­ra­lo bi­ti Pe­jić, ali je si­gur­no Ame­ri­kan­ci­ma zvu­ča­lo kao Pejdž...
- Maj­ka nam ni­je do­zvo­lja­va­la da za­bo­ra­vi­mo svo­je srp­ske ko­re­ne. Ka­da bi moj brat Pit po­ka­zi­vao ma­njak in­te­re­so­va­nja, ona bi ga pod­se­ća­la: "Tvo­ja krv je te­kla Ko­sov­skim po­ljem" - re­kao je Pejdž u jed­nom in­ter­vjuu.
Nje­go­va po­ro­di­ca srp­skih imi­gra­na­ta je, ka­že, bi­la po­no­sna na sli­ku ko­ja je pri­ka­zi­va­la srp­skog voj­ni­ka na be­lom ko­nju u Ko­sov­skom bo­ju (1389). Pri dnu sli­ke je pi­sa­lo "Ko­so­vo". Te­ško im je, ka­že, pa­lo ka­da je sli­ka uni­šte­na, za­jed­no sa dru­gim dra­go­ce­nim stva­ri­ma, u po­ža­ru ko­ji je iz­bio u ku­ći, ali, ka­že, "duh Ko­so­va je na­sta­vio da ži­vi".
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:179893-Heroj-americki-poreklo-srpsko
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitchell_Paige
http://www.agatheringofeagles.com/stories/valor-a-gathering-of-eagles/colonel-mitchell-paige
 
Poslednja izmena:
Jake Allex akka Алекса Мандушић

Рођен је 1887. у српском Призрену. Био је амерички пуковник, добитник Медаље части због исказаног јунаштва и способности у Првом светском рату.

Aleksa Mandušić na evropsko ratište u Prvom svetskom ratu stigao je kao kaplar američke vojske i sa imenom Džejk Aleks. Pošto njegova žena nije htela da potpiše saglasnost da Aleksa ide u rat na drugi kontintent, Mandušić je promenio ime i postao Džejk Aleks.
Medalju časti zaradio je u borbama u Francuskoj, kod mesta Šipili 1918. godine. Dok je njegov vod pokušao da osvoji jedan greben, svi oficiri su izginuli, pa je Aleksa Mandušić preuzeo komandu i poveo svoj vod u napad
Međutim, zaustavilo ih je mitraljesko gnezdo. Onda je Mandušić sam krenuo na gnezdo, kada je ostao bez municije, borio se samo bajonetom. Uspeo je da osvoji mitraljesko gnezdo i zarobi 15 nemačkih vojnika.

6532182_1035271999.jpg
250px-Corporal_Jake_Allex.jpg


Сахрањен 1959.године на српском гробљу манастира Св.Саве у Илиноису.
http://en.wikipedia.org/wiki/Jake_Allex
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=6532182
http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/383409/Srbi-kao-americki-ratni-heroji
 
Poslednja izmena:
Srbin iz Crne Gore Joko Meštrović stigao je u SAD 1913, a već tri godine kasnije vratio se u Evropu, ali kao vojnik. Meštrović je bio narednik u američkoj pešadiji, a tokom borbi kod Fisneta u Francuskoj, njegov komandant jedinice ostao je ranjen između dve linije fronta.... i pored jake mitraljeske i artiljerijske vatre otišao do oficira, doneo ga na leđima u zaklon i pružio mu prvu pomoć zahvaljujući kojoj je preživeo.
343002_joko-mestrovic_hf.jpg
25726294_120727601589.jpg

James I. Mestrovitch
Тело му је пренешено у Црну Гору 1922, погинуо је 1918.
25726294_120736888392.jpg
25726294_120736879980.jpg



http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/383409/Srbi-kao-americki-ratni-heroji
http://en.wikipedia.org/wiki/James_I._Mestrovitch
http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=25726294
 
На википедији као референца да је етнички Србин наводи се сајт Military Hall Of Honor на коме пише између осталог:

Из Боке је, по оном што сам јуче читала и линковала...али врло мало о њему има на нету..
Мештровић породица, по Р.Грујић, јесте српска, а има је и по северу Хрватске..У Боки их има доста, зар не?
.R. Grujić: Srpska naselja po severu Hrvatske (do 1579.)... piše o burnim vekovima u kojima su Srbi naseljavali prostore današnje Slavonije, Moslavine, Zagreba, Žumberka…

Године 2014...
Pored predstavnika ambasade SAD, posljednje počivalište narednika Meštrovića na seoskom groblju ispred crkve Svetog Jovana u Đuraševićima, obišli su i članovi porodice Meštrović
U ime familije Meštrović čiji članovi danas žive kako u Krtolima, tako i u Srbiji i Hrvatskoj, zahvalio se Mitja Meštrović iz Makarske.

juce-u-Djurasevicima-1_resize-1024x768.jpg


„Joko je bio veliki čovjek koji je svima pokazao kakvi su Meštrovići. Jako smo ponosni na njega, posebno sada kada se 25.novembra, navršava punih 90 godina od kada ga je predsjednik SAD Vudro Vilson, posmrtno odlikovao najvećim američkim vojnim odlikovanjem.“- kazao je Mitja Meštrović, unuk Jokovog pokojnog brata Mitra. On je naglasio da je želja familije da u zaseoku Meštrovići, obnovi Jokovu rodnu kuću i pretvori je u spomen-dom.

http://www.bokanews.me/vijesti/amerika-ne-zaboravlja-svoje-heroje/

Био је један случај на теми "Несумњиво Хрвати", кад су неког човека , који се разболео и умро у Загребу, прогласили (по википедијама) "Хрватом"...
Тако и ови сад, унук се преселио мало узводно, ударена граница лењиром-па сад "није више свој"..
 
Poslednja izmena:
Био је један случај на теми "Несумњиво Хрвати", кад су неког човека , који се разболео и умро у Загребу, прогласили (по википедијама) "Хрватом"...
Тако и ови сад, унук се преселио мало узводно, ударена граница лењиром-па сад "није више свој"..
Мислиш вероватно на Едуарда Пенкалу:
http://sr.wikipedia.org/sr/Eduard_Slavoljub_Penkala
 
Seven Americans of Serbian descent
...have had the distinct honor of participating in the construction of Apollo spaceships and by their professional ability and knowledge have contributed to opening the inroads of the infinity of space to our civilization.
Shortly after the return of Apollo 11 from the moon, Serbs who worked on the Apollo program gathered together for this photo in front of the spaceship
http://www.eserbia.org/people/science/129-apollo-11-american-serbs-team
phoca_thumb_l_apollo-11-serbian-scientists.jpg


Dragoslav Šiljak, stigao sa beogradske Čubure.
Slavoljub Vujić- Sam Vuich, iz Banata, mesta Feja.. postao čovek od najvećeg poverenja samog vrha SAD.
itd
http://www.b92.net/zivot/nauka.php?yyyy=2012&mm=01&dd=28&nav_id=577883

Mene samo zanima koliko je njima davano pažnje u bivšoj nam državi ? Pitam s obzirom da je Juga ipak bila malo više nego skeptična prema Amerima iako su imali koliko-toliko dobre odnose i da li je narod znao za njih u to vrijeme ?
 
Mene samo zanima koliko je njima davano pažnje u bivšoj nam državi ? Pitam s obzirom da je Juga ipak bila malo više nego skeptična prema Amerima iako su imali koliko-toliko dobre odnose i da li je narod znao za njih u to vrijeme ?
Никаква, када је мисија аполо 11 посетила Југославију 1969 године у склопу турнеје по Европи ниједан од наших вајних политичара и научника није се ни усудио да Титу скрене пажњу да су у том пројекту учествовали и наши људи, јер су сва седморица били Срби а то није одговарало "братству и јединству" наших народа, иако су чланови мисије лепо дочекани.
Slika-11-830x553.jpg
 
Никаква, када је мисија аполо 11 посетила Југославију 1969 године у склопу турнеје по Европи ниједан од наших вајних политичара и научника није се ни усудио да Титу скрене пажњу да су у том пројекту учествовали и наши људи, јер су сва седморица били Срби а то није одговарало "братству и јединству" наших народа, иако су чланови мисије лепо дочекани.
Slika-11-830x553.jpg

Ni ne sumnjam, neke države bi se ponosile time, al' dobro...
 
Još jedna odrođena Srbenda od kalibra:

Ub0AZGn.jpg
Navrded mu je bio Đorđe Crnogunjac (Karagunj)


Srebro, jel znaš ko je na slici?
Mora da je Karajan fon Herbert, zar ne? Prilično oronuo na ovoj slici.
Priznajem da sam ga uveк smatrala izuzetno lepim Austrijancem:confused:
,
Crnogunjac znači postao Crnoglavac;)


Evo slučaja posthumno bugarizovanog Srbina, Njegoševog učitelja

Деда Мисаил - Србин из Знепоља

Деда Мисаил родом је из Трна, и зове се Мисаил Цветковић Бајкуш.
Њега и његов манастир пленили су Турци прошлог рата нашега. Однели су му 25.000 гроша у готову, 40.000 са стоком и дрејама, “крсат” што га је донео из Свете Горе, златан, с Часним дрветом и две мале пушке црногорске - спомен из војевања и хајдуковања
,Дивну и дирљиву повест о деда Мисаилу забележио је Мита Ракић, наш преводилац и путописац који је непосредно након ослобођења од Турака (1877/8), посетио древни манастир Свете Богородице покрај Знепоља.

"..Зађаконио се у Дечанима. Две године је био у манастиру Савини код Котора, у архимандрита Никанора Богетића. У Црну Гору дошао је 1822. Ту се сасвим поцрногорчио: пасао свијетло оружје, војевао с Црногорцима, и хајдуковао с Морачанима где је, у Морачком манастиру, био две године. ...
..Сувременик наше славне епохе - Буне на даије и Таковског устанка, Дада Мисаил памти многе наше несреће оног доба. Он зна када је је Карафејзија робио Србију: „Докараше, вели, много робље и силну стоку“. Зна када је Милосав Ресавац долазио, доцније, у Трн те откупио из ропства своју сестру Белку, која је била у селу Баићу, један час северно од Трна, на Јерми.

Деда Мисаилу се познаје да је „шетао“ по нашим крајевима. И сада после толико година сталног живљења овде, говори најближе шумадијском говору, а црквену књигу чита онако како се у Савини и Црној гори чита - свуда “а” место “о” и “ь”.

Велики Србин и хришћанин, он се јако брине да се цело хришћанство на Трачком полуострву ослободи од Турака, и да Србија добије све што је од старине и по садашњости њено. Кад му казах да ће да остане под Турцима Маћедонија и Румелија, Деда Мисаил уздахну и рече: „Проклети Турци! Не да њих Англитера и Ени-Дуња!“ Запитах га ко је та Ени-Дуња, и одговори ми да је то Нова Дуња - Америка. Сирота Америка!

- Много се љути на претензије Бугарске и на неправду која се хоће нама да учини. Зар се, вели, Срби седамдесет година били и крвавили, од њихових глава Ћеле Кула се градила, и сада три године ратовали, - па да кусају Бугари који су седели и гледали шта се ради? Ја бих њима рекао што и орао вранама: Носио орао комад меса у кљуну, а за њим летеле вране, кад пао орао да једе месо, а вране рекле: „Ах, ала се уморисмо носећи месо!“. „Што је која у кљуну носила, одговорио орао, то нека и једе!“

- Кад би мене питале Силе, ја би им прво казао шта је чије, ама неће да ме слушају: „србско је до Старе Планине, тамо по за Софију, и Рил је србски, и по за њега право све до Велеса.“ Пита ме хоће ли да остане Србији и Бакарно Гумно. Мени се не казује шта и докле остаје србско, па га питам где је то Бакарно Гумно? „Тамо на куде Скопље, одговара ми старац - то је старовремско србско, Ту су се Срби први пут појавили, и оградили бакарно гумно да вршу, и отада се скопљанско зове Бакарно Гумно.“


http://srbiubugarskoj.blogspot.com/2015/07/blog-post_27.html

Стара црква Св. Петке била је 6 аршине дуга, а 3 широка.
Садашња је црква и велика и лепа. од камена срезана. Обновио ју је, 1825, Деда Мисаил Цветковић Бајкуш, архимандрит из манастира Св. Богородице близу Трна, и утрошио на њу својих 130.000 гроша. Показивао ми је писмено од чорбаџија трнских онога времена, како је он доиста дао толико новаца својих , а народ само кулуком помогао, и како за то има право да бере приход од цркве , да му тас иде у њој, и да му се даје на годину по 9 ока зеитина- или 90 гроша. „Док су ови потписници били живи. вели Деда Мисаил, који ми је причао ову причу о Св Петки , дотле је и мој тас по цркви ходио и зеитин им доходио ; а откако они помреше, ови што насташе не знају ни за правду,ни Бога , па истераше и мене из Трна и мој тас из Св. Петке“.
https://kovcegbezrazloznihuspomena.wordpress.com/из-нове-србије/изводи-из-нове-србије-мите-ракића-2/
 
Из Боке је, по оном што сам јуче читала и линковала...али врло мало о њему има на нету..
Мештровић породица, по Р.Грујић, јесте српска, а има је и по северу Хрватске..У Боки их има доста, зар не?
.R. Grujić: Srpska naselja po severu Hrvatske (do 1579.)... piše o burnim vekovima u kojima su Srbi naseljavali prostore današnje Slavonije, Moslavine, Zagreba, Žumberka…

Године 2014...
Pored predstavnika ambasade SAD, posljednje počivalište narednika Meštrovića na seoskom groblju ispred crkve Svetog Jovana u Đuraševićima, obišli su i članovi porodice Meštrović
U ime familije Meštrović čiji članovi danas žive kako u Krtolima, tako i u Srbiji i Hrvatskoj, zahvalio se Mitja Meštrović iz Makarske.

juce-u-Djurasevicima-1_resize-1024x768.jpg


„Joko je bio veliki čovjek koji je svima pokazao kakvi su Meštrovići. Jako smo ponosni na njega, posebno sada kada se 25.novembra, navršava punih 90 godina od kada ga je predsjednik SAD Vudro Vilson, posmrtno odlikovao najvećim američkim vojnim odlikovanjem.“- kazao je Mitja Meštrović, unuk Jokovog pokojnog brata Mitra. On je naglasio da je želja familije da u zaseoku Meštrovići, obnovi Jokovu rodnu kuću i pretvori je u spomen-dom.

http://www.bokanews.me/vijesti/amerika-ne-zaboravlja-svoje-heroje/

Био је један случај на теми "Несумњиво Хрвати", кад су неког човека , који се разболео и умро у Загребу, прогласили (по википедијама) "Хрватом"...
Тако и ови сад, унук се преселио мало узводно, ударена граница лењиром-па сад "није више свој"..

Joko dolazi od Jovko. Pravoslavno ime.
 
Antal Serb, mađarski pisac i istoričar književnosti srpskog porekla


SZERB ANTAL (Budapest, 1901. május 1. - Balf, 1945. január 27.): író, irodalomtörténész.

A budapesti piarista gimnáziumban érettségizett, majd egy évig Grazban nyelvet tanult. 1924-ben magyar-német-angol szakos tanári és doktori diplomát szerzett a budapesti egyetemen.
Hosszabb-rövidebb időt Párizsban töltött, valamint Olaszországban, Londonban volt tanulmányúton.
1925-től budapesti középiskolákban tanított.
1932-ben elnyerte az Erdélyi Helikon magyar irodalomtörténet megírására közzétett pályázatának első díját.
Az 1934-ben megjelent Magyar irodalomtörténettel országos hírnevet szerzett.
1933-ban a Magyar Irodalomtudományi Társaság elnökévé választották.
1935-ben, majd 1937-ben Baumgarten-díjat kapott, s még ugyanabban az évben a szegedi egyetem magántanárává habilitálták.
Szellemi műhelyének tekintette a Kerényi Károly körül kialakult, klasszika-filológusokból álló baráti társaságot is.
1938-ban házasságot kötött Bálint Klárával.
Az 1930-as évek végén kapcsolatba került a Vajda János Társasággal, irodalmi előadásokat tartott a Magyar Rádióban.
1941-től kezdve alkotói tere egyre szűkült: rádióelőadásai elmaradtak, 1942-ben Magyar irodalomtörténetét betiltották, a Nyugat megszűnt.
A Magyar Csillag, az Ezüstkor, a Magyar Nemzet, az Új Idők még közölte írásait.
1943-ban, majd 1944 júniusában behívták munkaszolgálatra.
Fertőrákosra, onnan Balfra vitték.
Embertelen körülmények között halt meg, jeltelen tömegsírba temették.


szerb.jpg




Író, irodalomtörténész, műfordító. Többször is behívták munkaszolgálatra, majd a nyilas uralom idején a nyugati határszélre vezényelték erődítési munkálatokra.
A teljesen legyengült irodalmárt őrei 1945 januárjában agyonverték.

gyerek1.jpg



a gyermek Szerb Antal

A szülői házból hozott irodalom- és művészetszeretet, tudománytiszteletet és igényességet megerősítették piarista tanárai (Sík Sándor, Schütz Antal), íróbarátai (Halász Gábor, Hevesi András, Sárközi György, Szabó Lőrinc stb.) és ,,legjobban tisztelt" mestere, Babits Mihály. Forrongó és lázadó fiatal költők és írók (Juhász Vilmos, Faludi János, Sárközi György, Szabó Lőrinc) ,,Barabásoknak" nevezett körében talált rá első szellemi közösségére. Zolnai Béla egyengette útját a szellemtörténeti irányzathoz tartozó tudósok Minerva köréhez.

S_Balfszas1.jpg



S_Balfszas2.jpg



emlékmű Balf
 
Milan "Emil" Uzelac

...
Službovanje u NDH i poslijeratni period

Nakon toga ulazi u Zrakoplovstvo NDH u činu počasnog generala, odmah nakon osnivanja NDH 10. travnja 1941. godine, u okviru Hrvatskog domobranstva.[2] Radio je na izgradnji zračnih snaga, u čemu svojim iskustvom i autoritetom dao važan doprinos. Dana 25. studenog 1941., u 74. godini, otišao je u mirovinu. Uživao je golem ugled u tadašnjoj hrvatskoj državi, ali i izvan njezinih granica. Dana 21. i 22. kolovoza 1942. godine, povodom njegova 75. rođendana i 30. obljetnice pilotskog zvanja, u Zagrebu je priređena svečanost na kojoj su se okupili brojni njemački, madžarski i hrvatski ratni zrakoplovci iz Prvog svjetskog rata.[3]

Preživio je kraj rata i slom hrvatske države, ali je nakon rata zatvaran i preživljavao torture. Potom je živio u Zagrebu i Petrinji. Umro je 7. siječnja 1954. godine u Zagrebu u 87. godini života u tadašnjoj FNRJ, a pokopan je na groblju Mirogoj.[4]

Saznao sam da je Uzelac trebalo da bude smaknut u NDH i da je regent Mikloš Horti, s kojim je Uzelac išao u školu, intervenisao, pa je angažman vremešnog Uzelca u vojsci NDH ustvari bilo njegovo spasavanje od izvesne likvidacije. Bio vojsci NDH bio je aktivan godinu dana.

Toliko o tome da se izjašnjavao kao Hrvat.
 
Poslednja izmena:

Back
Top