Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Pozdrav! :uja: Da li je neko od vas promenio pasos za vreme boravka u Kanadi, i koja je procedura?

Konzulat kojem Kalgari pripada je u Otavi. Moras otici licno zbog slikanja i otisaka posto nasi nesposobnjakovici nemaju mobilnu stanicu kao normalne drzave. Ako je u pitanju dete prihvataju da dodje jedan roditelj iz overenu punomoc drugog. Takodje su 'izasli u susret' pa ne moras licno da ga preuzmes vec mogu da posalju brzom postom koju, naravno, placas ti.
Druga varijanta je da ti pred odlazak u Srbiju izdaju dokument uz koji mozes da predjes granicu i u Srbiji izradis novi.
Treca je da sacekas kanadski pasos i oteras ih u %&#*#**#.
 
Pozdrav svima, napokon nakon 3 godine borbe za vizu, dobili smo, radna viza. E sad molila bih za savet. Imamo 2 dece, jedno ide u školu, da li da čekam kraj godine da završi razred ili da idemo odmah? Stvarno ne znam šta da radim? Dete od 8 god ne zna engleski, ono osnovno nešto smo naučili. Šta kad dodjem u Kanadu, gde da se obratim za školu? Stan imamo, e sad ako je neko voljan da mi ubije nervozu i tremu malo da me uputi šta kad dodjem oko škole i dece i npr šta bih trebala znati? Hvala puno
 
Dete će jezik naučiti brzo, a oni već imaju sve spremno za te situacije u smislu službi koje u okviru škole vode računa o tome da se dete što pre uklopi. Škola će biti ona koja vam "dopadne" u smislu geografske lokacije gde ste prijavljeni da živite, nije kao kod nas da je dovoljno poznavati direktora pa upisati dete u bilo koju školu koja je dobra, tamo nemaš izbora i moraš gde je određeno. Zato su čak i stanovi skuplji tamo gde su jako dobre škole, a u ove "jeftinije" idu doseljenici, nije nemoguće da dete u školi bude u odeljenju u kom su deca 90% Hindusi i Kinezi ako stanuje u takvom kraju. Što se mene tiče, svima savetujem da dete što duže ide ovde u školu, tamo će mu posle biti lakše jer njihova osnovna škola prilično drugačije koncipirana od naše, da ne kažem lakša.
 
Hvala na odgovoru. Da čula sam za to da se ide u školu koja je najbliža što je i logično, a takav zakon bi trebalo uvesti i kod nas. Lakša super bar nešto. Supruga čeka posao i ja bih volela da nađem nešto ako znate neke stranice za posao gde bih mogla da pogledam kad dodjem tamo? Da imam završen fakultet koji se naravno ne prizna pa računam na fizikaliu, molila bih ljude koji su već tamo i koji su upoznati kako šta da mi daju savet šta bih mogla da završim kao npr kurs tipa 6 meseci da dodjem do nekog boljeg posla? Ne tražim puno za početak, svoju diplomu ne bih branila. Čula sam za nekog perača epruveta pa nije mi baš optimistično znate li još neke obuke i kakvi su poslovi u pitanju kad se završi? Sory na dugom tekstu ne znam kraće ;)
 
Sve zavisi gde ćeš biti. Ako odeš u neki grad srednje veličine kao što je Windsor, na sve cene u Beogradu (stan, namirnice, računi, odeća, sve ostalo) dodaj 50-100%.
Ako odeš u Toronto, na sve cene u Beogradu dodaj 100-300%. Najveća razlika je renta, preko 300% viša u Torontu. Veliki gradovi su jako skupi za život, ali eto, svako se prilagodi svojim primanjima - neko jede po skupim restoranima, a neko kod kuće guli krompir.
Ako odeš u neku selendru, možeš da prođeš maltene isto kao u Beogradu, ali opet - živiš u selendri k'o pacov.

Moja neka slobodna procena je da sa platom od 1500€ u Srbiji možeš da živiš daleko bolje nego sa duplo većom platom u Kanadi.

Jedino je gorivo tamo osetno jeftinije, ali je zato obavezno osiguranje kola daleko skuplje nego kod nas, kao i bilo kakve popravke, tako da troškovi kola maltene izađu na isto.
 
Ma ja zivim u Mississauga,Ontario,nego me interesuje da li ljudi uopste imaju pojma sta ih sve ceka kada dodju.Da li su spremni na to da rade za $15 do $20 koje im pokriva samo osnovne zivotne troskove. Prosto i sam sam prosao kroz sve to i obzirom koliko su cene poludele zadnjih dve godine( govorim o nekretninama ,tj rentalu) stvarno treba da budu spremni na veliku borbu..
 
Ma ja zivim u Mississauga,Ontario,nego me interesuje da li ljudi uopste imaju pojma sta ih sve ceka kada dodju.Da li su spremni na to da rade za $15 do $20 koje im pokriva samo osnovne zivotne troskove. Prosto i sam sam prosao kroz sve to i obzirom koliko su cene poludele zadnjih dve godine( govorim o nekretninama ,tj rentalu) stvarno treba da budu spremni na veliku borbu..

Ljudi su uglavnom budale a posebno nasi ljudi.

Koliko samo puta vidim na ovom forumu da ljudi pitaju kako da kupe auto cim slete.

Kakav bre auto, nadji bollji stan blizu posla pa stedi za nekretninu. U Torontu ce same cene da rastu. Ovo postaje ozbiljan tech grad a javni prevoz je toliko los da ce zbog toga i nekretnine blizu centra pa i glavnih stanica za prevoz uvek biti velike. Da ne govorim o hiljadama iz azija koji slete ovde sa brdom para. Mani se kola ljakse i stedi od prvog dana :)

Takodje se ne slazem da su cene u Torontu previse skupe. Jeste, skupa je nekretnina i renta ali hrana i sve ostale stvari su jeftine. Selende bi u stvari bile skuplje zbog nedostatka izbora i kompeticije.
 
Nije hrana u Torontu jeftina. Nekad je bila, ali više nije. Sve je 200, 300 ili 400% skuplje nego u Beogradu. Pogledaj ovde, odličan sajt za poređenje cena u velikim gradovima:

https://www.numbeo.com/cost-of-livi...&city2=Toronto&tracking=getDispatchComparison

A bez auta se možda može u Torontu, ali u manjem gradu teško. Ok, možeš da imaš kuću blizu posla, ali ne možeš da imaš kuću blizu posla, shopping mall-a, pošte, apoteke, i svih drugih mesta na koje bi išao, a javni prevoz praktično ne postoji. Auto u Kanadi nije luksuz već potreba (naravno, ne govorim o skupim kolima, nego o onima koje svako može da priušti)
 
Nije hrana u Torontu jeftina. Nekad je bila, ali više nije. Sve je 200, 300 ili 400% skuplje nego u Beogradu. Pogledaj ovde, odličan sajt za poređenje cena u velikim gradovima:

https://www.numbeo.com/cost-of-livi...&city2=Toronto&tracking=getDispatchComparison

A bez auta se možda može u Torontu, ali u manjem gradu teško. Ok, možeš da imaš kuću blizu posla, ali ne možeš da imaš kuću blizu posla, shopping mall-a, pošte, apoteke, i svih drugih mesta na koje bi išao, a javni prevoz praktično ne postoji. Auto u Kanadi nije luksuz već potreba (naravno, ne govorim o skupim kolima, nego o onima koje svako može da priušti)


Dobro, nisam bio u Beogradu 20 godina. Ne znam. Ali u poredjenju sa ostalim gradovima Kanade, cene u Torontu nisu skupe (osim nekretnina).

Imao auto ili nemao isto ces biti zaglavljen u saobracaju isao autom ili autobusom. Ovde autobusi svuda idu. Koji imigrant ide u manje gradove, svi dolaze u vece zbog posla.

Koliko kosta da finansiras auto sada mesecno? $400-500 dolara plus osiguranje 300 plus benzin najmanje 200? To je hiljadu dolara mesecno.

Bre za te pae jos uvek mozes da kupis stan.... barem u Hamiltonu. Cista ludost! Da ne govorim o ovome sta kazu ovde... cim izvedes kola iz dealershipa izgubis 20% od cene koju si platio.
 
Koliko kosta da finansiras auto sada mesecno? $400-500 dolara plus osiguranje 300 plus benzin najmanje 200? To je hiljadu dolara mesecno.
Pa sad... ne znam na kakav ti auto misliš. Pristojan auto, recimo Mazda3 stara tri godine može da se kupi za 5-6 hiljada evra u Kanadi, a osiguranje za iskusnog vozača je stotinak dolara mesečno. Gorivo je jeftino, neka bude još dvesta mesečno za neki prosek. To je manje nego što bi platio za autobus, pod uslovom da nisi lik koji non stop sedi kod kuće. Ja sam sve godine provedene u Kanadi stalno provodio u pokretu - jedan vikend Toronto, drugi Otava, treći Čikago, Montreal, Nijagara prelazio sam po 100.000 kilometara godišnje. Da sam plaćao bus, radio bih samo za prevoz. :mrgreen: Ovako, nisam ni osetio troškove auta.

Naravno, sto ljudi sto ćudi, neko ne voli da putuje toliko. Kupovina novih kola je bacanje para, ali i to ne mora da bude slučaj ako imaš svoju firmu i uzmeš leasing, koji se velikim delom odbija od ionako obaveznog poreza.
 
Pa sad... ne znam na kakav ti auto misliš. Pristojan auto, recimo Mazda3 stara tri godine može da se kupi za 5-6 hiljada evra u Kanadi, a osiguranje za iskusnog vozača je stotinak dolara mesečno. Gorivo je jeftino, neka bude još dvesta mesečno za neki prosek. To je manje nego što bi platio za autobus, pod uslovom da nisi lik koji non stop sedi kod kuće. Ja sam sve godine provedene u Kanadi stalno provodio u pokretu - jedan vikend Toronto, drugi Otava, treći Čikago, Montreal, Nijagara prelazio sam po 100.000 kilometara godišnje. Da sam plaćao bus, radio bih samo za prevoz. :mrgreen: Ovako, nisam ni osetio troškove auta.

Naravno, sto ljudi sto ćudi, neko ne voli da putuje toliko. Kupovina novih kola je bacanje para, ali i to ne mora da bude slučaj ako imaš svoju firmu i uzmeš leasing, koji se velikim delom odbija od ionako obaveznog poreza.

Izvini Sizife, ali ako postoji osiguravajuća kuća u Ontariju koja će svežem imigrantu (koliko god da je iskusan) da da 100$ mesečno premiju za auto, molim te javi mi, odmah da menjam... Ja sam počeo sa 310$, i sad je na 250$ mesečno, uskoro bi trebalo naredno smanjenje da bude. Nikakvih prekršaja nisam imao, niti "čukanja".. Tih para za osiguranje mi je možda i najviše žao ovde, jer su bačene pare.
 
Izvini Sizife, ali ako postoji osiguravajuća kuća u Ontariju koja će svežem imigrantu (koliko god da je iskusan) da da 100$ mesečno premiju za auto, molim te javi mi, odmah da menjam... Ja sam počeo sa 310$, i sad je na 250$ mesečno, uskoro bi trebalo naredno smanjenje da bude. Nikakvih prekršaja nisam imao, niti "čukanja".. Tih para za osiguranje mi je možda i najviše žao ovde, jer su bačene pare.

Vidi ovako i ja sam poceo sa 310 u Misisagi, mislio sam pocetnik pa ajde izdrzacu dok se ne spusti. Posle nekih 6 meseci selim se u Toronto i osiguranje skace na 630 Cad mesecno.
Naravno tu sam vec poludeo i poceo da gledam sta cu da radim. Ukoliko izvadis potvrdu da si imao osiguranje pre doseljenja u Kanadu ima osiguravajucih kuca koje ce to prihvatiti...
Meni je Desjardins prihvatio 10 godina iskustva sa potvrdom i odmah dao ponudu za 230Cad mesecno. Koristio sam i njihovu aplikaciju par meseci i dobio dodatnih 22% popusta na premiju tako da sada oko 170 mesecno.
Slazem se da su ovo bacene pare pogotovo kad popricam sa ljudima iz Kvebeka koji placaju oko 25$ mesecno :dash:
 
Izvini Sizife, ali ako postoji osiguravajuća kuća u Ontariju koja će svežem imigrantu (koliko god da je iskusan) da da 100$ mesečno premiju za auto, molim te javi mi, odmah da menjam... Ja sam počeo sa 310$, i sad je na 250$ mesečno, uskoro bi trebalo naredno smanjenje da bude. Nikakvih prekršaja nisam imao, niti "čukanja".. Tih para za osiguranje mi je možda i najviše žao ovde, jer su bačene pare.
Ne sećam se kod koje osiguravajuće kuće sam bio, ali sam ovu kalkulaciju uradio online prema mom stažu, a položih za G još davne 1999-te... a i tada mi je mesečna rata u startu bila oko 300$, ali sam nabavio potvrdu iz YU da sam imao dozvolu pa su je ubrzo znatno spustili, prepolovili otprilike.

Probaj i ti tako ako možeš.
 
Pozdrav, zanima me da li troclana porodica (dvoje odraslih i dete od 4 godine) moze da zivi u Torontu sa 4600 CAD mesecno neto prihoda. Dakle suprug radi u IT sektoru i ima priliku da predje da radi u Torontu. Ja sam stomatolog te necu moci da obavljam taj posao bez nostrifikacije koja je duga i skupa... Ne znam kakve su mogucnosti za uzimanje studentskih kredita? Koji su uslovi za dobijanje istih?! Nadam se da ce neko moci makar delimicno da mi odgovori na pitanja. Hvala
 
Pozdrav, zanima me da li troclana porodica (dvoje odraslih i dete od 4 godine) moze da zivi u Torontu sa 4600 CAD mesecno neto prihoda. Dakle suprug radi u IT sektoru i ima priliku da predje da radi u Torontu. Ja sam stomatolog te necu moci da obavljam taj posao bez nostrifikacije koja je duga i skupa... Ne znam kakve su mogucnosti za uzimanje studentskih kredita? Koji su uslovi za dobijanje istih?! Nadam se da ce neko moci makar delimicno da mi odgovori na pitanja. Hvala

Muka sa parama i para nikad dosta kad se čita po internetu, pogotovu vezano za Toronto, ni milion ne izgleda kao da je dovoljno.
Ovako, 4600 čistih para mesečno je jako dobra plata za bilo koji deo Kanade. Ima i onih koji zarađuju mnogo više, ali svakako je za većinu ovo odlična cifra.

Brzom računicom ispadne da je ovo oko 73K godišnje. Fora je što mesečno ode samo na poreze i gluposti $1500, što je jako puno oko 30%. Ako bi ti radila bilo koji posao za minimalnu satnicu porez na to bi bio manji od 15% što bi značilo da većina para ostaje u džepu. Pričam ovo jer se mnogo više isplati imati dve manje plate nego jednu veću i što plata više raste i porez raste sa njom.

E sad, da ti odgovorim na pitanje - Može da se živi sa tim parama u Torontu. Uslovi su da se nađe stan koji sa troškovima ne prelazi $1800 (što će biti izazov ako hoćete da budete bliže gradu ili subway line-u). Ako muž može da radi od kuće i možete da se snađete bez auta ovo je sasvim moguće, čak nećete morati previše ni da brinete o štednji. Ovde čak može i da upadne +$300 za osiguranje za neki polovan auto ako imate u štednji par hiljada da ga kupite.

Sa druge strane nećete moći ako morate da imate auto a želite da uzmete nov, hoćete veči stan od jednosobno/dvosobnog ili morate da izabrete lokaciju gde je renta skupa. Veći stanovi (i to ne preveliki) na finim lokacijama su bez problema mesečno $2500 + $100 za režije, nov auto sa osiguranjem bez problema $600+, internet $100, mobilni 2x$60min. Ovo ne ostavlja dovoljno novca da se lagodno živi u Torontu. Ne kažem da nema ljudi koji tako žive, ima ih na pretek, ali ako imate negde bolju situaciju i možete da birate ja tako nešto ne bih izabrao.

Pitanje je dal ste već u Kanadi pa dolazite samo u Toronto, ili dolazite direktno iz Srbije?

Nadam se da sam pomogao.
 
Hvala puno na odgovoru, svaka informacija je vise nego korisna. Ja bih svakako u pocetku gledala da radim bilo sta da doprinesem kucnom budzetu. Sada smo u Srbiji, ali firma otvara kancelariju u Torontu te mozda mozemo na taj nacin doci do papira. Novac svakako ne bi bio razlog odlaska iz Srbije ( istu platu ima i ovde), ali je cinjenica da ovde nikada nista nece biti bolje. S druge strane, Kanada dolazi u obzir zbog jezika. Ne mogu zamisliti da ucim npr nemacki do C1/C2 pa da posle nostrifikujem diplomu, a u ostale zemlje engleskog govornog podrucja je prakticno skoro nemoguce doci. Imali bismo jos i izdatak za vrtic koji nije mali koliko sam cula. Jedino mi u svemu ovome nije jasno kako zive porodice koje imaju dva clana srednje spreme koji rade na nekim slabije placenim poslovima?! Ispadne da se ne moze ziveti ako nemate dve extra plate. Vama svakako hvala puno na odgovoru.
 
Hvala puno na odgovoru, svaka informacija je vise nego korisna. Ja bih svakako u pocetku gledala da radim bilo sta da doprinesem kucnom budzetu. Sada smo u Srbiji, ali firma otvara kancelariju u Torontu te mozda mozemo na taj nacin doci do papira. Novac svakako ne bi bio razlog odlaska iz Srbije ( istu platu ima i ovde), ali je cinjenica da ovde nikada nista nece biti bolje. S druge strane, Kanada dolazi u obzir zbog jezika. Ne mogu zamisliti da ucim npr nemacki do C1/C2 pa da posle nostrifikujem diplomu, a u ostale zemlje engleskog govornog podrucja je prakticno skoro nemoguce doci. Imali bismo jos i izdatak za vrtic koji nije mali koliko sam cula. Jedino mi u svemu ovome nije jasno kako zive porodice koje imaju dva clana srednje spreme koji rade na nekim slabije placenim poslovima?! Ispadne da se ne moze ziveti ako nemate dve extra plate. Vama svakako hvala puno na odgovoru.

Zato sam pitao odakle dolazite, ako je u pitanju Srbija a ne neko drugo mesto u Kanadi onda bih svakako prihvatio ovu ponudu ako je nešto što je izvodljivo. Takođe, nije ni blizu samo do para, ogromna razlika je živeti tamo i ovde.

A što se tiče života sa malim primanjima stvarno ispada tako. Uzmi u obzir da je Toronto najbogatiji grad u Kanadi, tako da je ovde sve dosta skuplje nego u ostatku Kanade. Takođe, uzmi u obzir da je ovde standard života mnogo viši nego u Srbiji, pa kada se sa tim uporedi onda je loše ono što bi u Srbiji bio najnormalniji život. Sve je stvar perspektive, ako ne živiš odlično živiš loše jer se upoređuješ sa ljudima koji žive odlično :D.

Verujem da će sve biti ok, moja topla preporuka je da dođete, ne verujem da ćete se pokajati.
 
Pozdrav svima,
Za koju nedelju se selim u Kanadu.
Nikad nisam bila na kontinentu i slabo poznajem sistem.
Kakva su vasa iskustva sa nosenjem novca pri emigraciji? Da li zameniti novac u Srb u CAD i nositi u kesu? Ili je ok nositi USD ili EUR?
Wire transfer bih izbegla jer nemam otvoren racun tamo a ne zelim drugima da saljem :)
Svaki savet je dobrodosao!
 

Back
Top