Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Izvinjavam se na smetnji ali me zanima jedna stvar posto sam zbunjen zavrsio sam medicinsku skolu i treba da krenem na fakultet a mnogi su mi rekli da ako zelim u kanadu da ne zavrsavam fakultet jer nije priznato nego se tamo treba zavrsiti zeljeni fakultet da li je to istina,hvala unapred
Са нашим медицинским факултетом тамо можеш да будеш у принципу медицински техничар (да не кажем "сестра"), то без проблема, као и да упишеш њихов медицински факултет, за који ти треба око 30 хиљада долара годишње. Да си из Индије, или земаља Комонвелта, било би ти много лакше, они дипломе лако нострификују.
 
Pozdrav svima, Za koju nedelju se selim u Kanadu.
Nikad nisam bila na kontinentu i slabo poznajem sistem.
Све зависи која је валута и количина у питању. Ношење веће количине кеша никоме не препоручујем, нарочито преко 10 хиљада евра, то мораш и нашим цариницима да пријавиш.
Wire transfer кошта, али то можеш и сама себи да пошаљеш одавде а подигнеш тамо кад стигнеш, не треба ти отворен рачун. Wester union, PayPal, све може.
Такође, може неко одавде да ти пошаље кад отвориш тамо рачун, то кошта мање него претходна опција. Српске кредитне картице раде у Канади без проблема.
 
Pozdrav svima!
Nova sam na forumu i dosta sam iscitavala ovu temu, ali bih postavila nekoliko pitanja. :)
U maju se selim sa porodicom u Kanadu (Toronto) pa me interesuje koji deo je najbolji za zivot tj. iznajmiti stan? A interesuje me i kakva je situacija sa iznajmljivanjem kuca? Kako se izdaju, gde, za koliko? Nesto sam gledala na sajtu kijiji, ali nisam nasla. Takodje, najvise od svega me zanima kakva je situacija sa vrticima posto imam devojcicu od 20 meseci? Kako je to organizovano? Moze li neko ko ima decu da mi kaze njihovo iskustvo sa vrticima i osobljem? Nije mi svejedno dati dete u nepoznato, ako me razumete? :roll:
Hvala svima dobre volje da odgovore! :hvala:
 
https://www.canada.ca/en/immigratio...w-immigrants/pr-card/apply-renew-replace.html

evo link pa prostudiraj pazljivo....
generalno, PRC je samo potvrda o stecenom statusu, moze se produziti i kad istekne, a sve se radi online, ja sam skoro produzavala moju i dobila novu
samo su obrasci pipavi i dosadni i mora pazljivo da se cita i popunjava, ja sam gresila cesto, mrzim te online obrasce generalno.
i da, ne moras da putujes u Kanadu, sve se radi online
 
https://www.canada.ca/en/immigratio...w-immigrants/pr-card/apply-renew-replace.html

evo link pa prostudiraj pazljivo....
generalno, PRC je samo potvrda o stecenom statusu, moze se produziti i kad istekne, a sve se radi online, ja sam skoro produzavala moju i dobila novu
samo su obrasci pipavi i dosadni i mora pazljivo da se cita i popunjava, ja sam gresila cesto, mrzim te online obrasce generalno.
i da, ne moras da putujes u Kanadu, sve se radi online

Hvala Vam puno.
Ono sto sam ja nasla je da moram da apliciram za PRTD-PR travel dokument-koji dobijam da bih mogla da udjem u Kanadu,a onda tamo da apliciram za PRcard....nebitno,sad cu prouciti ovo sto ste postavili.
Hvala jos jednom.
Srdacan pozdrav
 
Hvala Vam puno.
Ono sto sam ja nasla je da moram da apliciram za PRTD-PR travel dokument-koji dobijam da bih mogla da udjem u Kanadu,a onda tamo da apliciram za PRcard....nebitno,sad cu prouciti ovo sto ste postavili.
Hvala jos jednom.
Srdacan pozdrav

Ma taj travel dokumet je za one koji bi da putuju u kanadu hitno. Tipa na odmoru si i hteo bi nazad u kanadu a izgubio si pr card.
A ako se ne zuris, onda kao sto su ti gore savetovali. Apliciras online i za par meseci stize kartica postom. Vidi na cic sajtu koliko je procesing time, bilo je dva meseca. Nesto duze traje proces da ti salju karticu u evropu. Najbolje je ako imas nekog u kanadi, stavi njegovu adresu pa da ti samo proslede postom u evropu.
 
Ako imate nekih pitanja u vezi zivota u Kanadi posaljite mi priv.
Za sve ove sto pricaju sami sa sobom, tj. odgovaraju i hvale sami sebe

Dobar dan vam želim! Javljam se povodom teme na forumu. Zainteresovan sam za odlazak u Kanadu sa porodicom, ja, žena i dete od 8 meseci. Inace ja sam zavrsio srednju skolu drvo art- smer tehnicar za finalnu obradu drveta, a zena medicinsku, inace ja radim kao rukovaoc gradjevinskih masina na bageru i to bih isto radio u Kanadi, pa me zanima vase misljenje da li vredi doci u Kanadu i kako bi mi mogli ziveti tamo od moje plate i sta nam vi predlazete na koji nacin nam je najlakse doci u Kanadu legalno? Unapred sam vam zahvalan! Pozdrav iz Beograda!!!
 
Pozdrav drugari ...

Lagano počinjemo da se spremamo za dolazak u Toronto .. plan je da to bude krajem Juna..

Pre nego što dođemo .. zanima me priča oko health insurance-a .. naime .. kao novo-pridošli PR-ovci .. imamo 3 mecesa da čekamo da steknemo uslov da se prijavimo za zdravstveno. Plus, kada se prijavimo .. čekamo na kartice još oko 3 meseca? -ako sam dobro skapirao proceduru.
Preporuka je da se za taj period unapred kupi neko privatno zdravstveno osiguranje .. za slučaj "ne daj bože" ...

Pitanje .. da li kupovati to osiguranje u Srbiji .. ili kupiti neko "kanadsko" preko neta?
Koje osiguranje se preporučuje i za koji period (3 ili 6 meseci)?
Šta tražiti da to osiguranje pokrije? -pošto imamo i ćerkicu od 4 godine, ja sam u fazonu da ta polisa pokrije, pored standardnog, i slučajeve tipa... došli vanzemaljci da eksperimentišu na nama .. :-)

Hvala puno unapred za info ...

pozz
 
Pozdrav drugari ...

Lagano počinjemo da se spremamo za dolazak u Toronto .. plan je da to bude krajem Juna..

Pre nego što dođemo .. zanima me priča oko health insurance-a .. naime .. kao novo-pridošli PR-ovci .. imamo 3 mecesa da čekamo da steknemo uslov da se prijavimo za zdravstveno. Plus, kada se prijavimo .. čekamo na kartice još oko 3 meseca? -ako sam dobro skapirao proceduru.
Preporuka je da se za taj period unapred kupi neko privatno zdravstveno osiguranje .. za slučaj "ne daj bože" ...

Pitanje .. da li kupovati to osiguranje u Srbiji .. ili kupiti neko "kanadsko" preko neta?
Koje osiguranje se preporučuje i za koji period (3 ili 6 meseci)?
Šta tražiti da to osiguranje pokrije? -pošto imamo i ćerkicu od 4 godine, ja sam u fazonu da ta polisa pokrije, pored standardnog, i slučajeve tipa... došli vanzemaljci da eksperimentišu na nama .. :-)

Hvala puno unapred za info ...

pozz
Možeš da se prijaviš za kanadsko pre nego što odeš, to ti je bolje jer ti onda polisa važi od prvog dana kad si tamo... dok ne dobiješ kanadsko regularno zdravstveno osiguranje. Možda bi naše bilo malo povoljnije odavde u smislu cene, ali opet ako bude nešto zatrebalo nedajbože, moraš se patiti sa našima ovde za isplatu tamo, ne znam je li to uopšte moguće. Najbolje da kontaktiraš neku osiguravajuću kuću ovde i tamo, objasniš situaciju, pa uporediš.

P.S. ne preteruj sa "vanzemaljcima", to je bacanje para kroz prozor, uzmi jeftiniju polisu (iako će te oni ubeđivati da uzmeš skuplju, guess why)
 
Poslednja izmena:
@zer0day
Istina je da je uslov za zdravstvenu 3 meseca. Ali cim se prijavis dobijas potvrdu (stampanu na papiru) sa kojom mozes kod doktora dok ne stigne plasticna kartica.
Sto se tice osiguranja ja i supruga smo rizikovali i dosli bez... Procena za 3 meseca pre neke 3,5 godine od Generali-ja za nas dvoje je bila oko 90 hiljada sto nam je u tom trenutku bilo previse, naravno sitnica u poredjenju sa onim sto bi platili da nam je kojim slucajem zatrebao lekar/bolnica ili slicno....
Mislim da je najbolja varijanta ovo sto je Sizif napisao kontaktiraj neko od osiguranja iz Ontarija vidi sta ce ti oni reci.

Pozdrav.
 
Mi smo uzeli neko Destination Canada ako se dobro secam, billo je najjeftinije... bili smo stavili neki mali deductible, tipa 50-100 dolara, i polisa je prilagodjena kanadskim uslovima... cene se bas i ne secam ali je za nas troje bilo tipa 200-300$ za 3 meseca...
Sa tim iznosima koje pokriva nase zdravstveno - 20k eura isl, poprilicno ne mozes nista ovde u slucaju bilo kakve ozbiljnije situacije...
U principu sve te firme koje prodaju zdravstveno nude slicnu pokrivenost i sve imaju razne deductible (to je iznos koji se placa iz dzepa i tek onda preko tog iznosa uskace osiguranje i pokriva ostatak), samo se razlikuju cene - po meni birajte najjeftinije
 
Pozdrav svima,

Mi smo osiguranje uzeli ovde preko jedne agencije koju drze nasi ljudi.
Osiguranje je bilo mozda oko 300CAD za nas dvoje i sa $0.00 dedutible.

Licno mislim da je bolje uzeti bilo kakvo osiguranje nevezano za cenu.

Kao sto je neko pomenuo zdravstveno u ontariju sticete 90 dana nakon sletanja. Mislim da u Alberti i nekim drugim provincijama vazi od istog dana ali nisam siguran - ispravite me ako gresim.

Mi smo za health card aplicirali mozda nakon mesec dana i dobili kartice u roku od par nedelja sa tim da je datum "izdavanja" bio pomeran na 90ti dan.
Sama procedura je trajala do 15min :)

Srecno!!!
 
Jel imate neki savet za one koji po prvi put placaju porez u Kanadi? Free tax clinics ne zele da pomazu ako si self-employed/freelancer.

Ja koristim "TurboTax" i radim takse sam. Doduse radim za kompaniju i sa T4 i RRSP priznanicam prilicno je lako odraditi. Ne znam kako je za self-employed...
U svakom slucaju imaju i verziju za self-employed sa tri razlicita nivoa cene, ukoliko znas dovoljno o taksama mozes sama za 60$. i dodatno sa njihovom on-line pomoci za 100$ ili 180$

https://turbotax.intuit.ca/personal-tax-software/self-employed-tax-software.jsp
 
Jel imate neki savet za one koji po prvi put placaju porez u Kanadi? Free tax clinics ne zele da pomazu ako si self-employed/freelancer.

ja sam za taxe neopisivo glupa, a plasim ih se kao djavo krsta...
imamo racunovodju, Poljakinju, lepo odemo kod nje, sve nam zavrsi i ne razmisljam
za ove obicne taxe cena joj je $55, za self-empoyed, ako je komplikovano i treba da se bavi time svakog meseca je vise, ali ne znam koliko.
@English_teacher YYC, ti si u Kalgariju? Mogu da ti posaljem tel ako hoces...na pp... da ne reklamiram ovde
 
Jel imate neki savet za one koji po prvi put placaju porez u Kanadi? Free tax clinics ne zele da pomazu ako si self-employed/freelancer.

Ako si spreman da platis na kraju godine par hiljada dolara onda lepo skupis sve papire pa odneses kod knjigovodje na kraju godine i to ti je sto ti je ...

Ako hoces da ti je sve uredno, onda lepo placas sebi taksu tokom cele godine i uz dobrog knjigovodju sve lepo predas drzavi i mirna glava.
 
Ima li nekog da je probao da na prijavi za porez traži refundiranje i za iznose koje se šalju ne-rezidentima Kanade. Na primer, ako pomažem redovno roditelja koji je u Srbiji, može li se za to dobiti neki povraćaj poreza? Ili ta osoba mora baš da živi sa tobom da bi se to ostvarilo?
 
Ima li nekog da je probao da na prijavi za porez traži refundiranje i za iznose koje se šalju ne-rezidentima Kanade. Na primer, ako pomažem redovno roditelja koji je u Srbiji, može li se za to dobiti neki povraćaj poreza? Ili ta osoba mora baš da živi sa tobom da bi se to ostvarilo?

Prvi put cujem da je uopste moguce kao trosak prijaviti izdrzavanje rodbine? Dosta nas bi to moglo iskoristiti (ako je to moguce)
Jel si to negde cuo nesto, ili se samo nadas?
 
Ima li nekog da je probao da na prijavi za porez traži refundiranje i za iznose koje se šalju ne-rezidentima Kanade. Na primer, ako pomažem redovno roditelja koji je u Srbiji, može li se za to dobiti neki povraćaj poreza? Ili ta osoba mora baš da živi sa tobom da bi se to ostvarilo?

Postoji mogucnost ako to upises kao donaciju ali to mora da je donacija nekoj organizaciji .. a ovako ako saljes roditeljima, ne bih rekao mada je sve moguce
 
Prvi put cujem da je uopste moguce kao trosak prijaviti izdrzavanje rodbine? Dosta nas bi to moglo iskoristiti (ako je to moguce)
Jel si to negde cuo nesto, ili se samo nadas?

Ma samo se nadam, kopam po sajtovima, mada koliko vidim, jedini način je da ta osoba zapravo živi sa tobom u Kanadi, da je deo ovdašnjeg sistema. Takođe, ne sme da ima prihode veće od ~$11000.
Realno, ako nisu u Kanadi, kako CRA može zaista da zna koliko ti ljudi zarađuju. Ako nabasam na nešto javiću.
 
Ma samo se nadam, kopam po sajtovima, mada koliko vidim, jedini način je da ta osoba zapravo živi sa tobom u Kanadi, da je deo ovdašnjeg sistema. Takođe, ne sme da ima prihode veće od ~$11000.
Realno, ako nisu u Kanadi, kako CRA može zaista da zna koliko ti ljudi zarađuju. Ako nabasam na nešto javiću.

Postoje razni drugi nacini da se povacaju troskovi, sve zavisi od situacije, tako da je generalno tesko govoriti o tome.
Sto bi moj knjigovodja rek'o...fakturisi jedan "brain damage", pa se niceg ne secas sta si radio prosle godine :D
 
Malo da osvjezimo temu ako uopste iko vise ovo cita... Zanima me “Kanada juce, danas, sutra” vase vidjenje? Kakva vam je Kanada bila kad ste dosli, kakva vam je sada i kakvu je vidite u buducnosti?

Nisam dugo u Kanadi, svega 4 godine, ali iz mog ugla neke stvari su se promijenile u odnosu na 2015. kad sam dosao ovamo. Dolar je opao a usluge i hrana poskupile. Ljudi sada puno vise pricaju o politici nego prije 4 godine. Feminizam i LGBT zajednica j.bu kevu kao i politicka korektnost. Imigranata s Bliskog istoka je sve vise. Kriminal je u porastu. Marihuana je legalizovana ali je cudno da se njen miris na ulici puno vise mogao osjetiti dok je bila ilegalna nego sada.

Ono sto se ne mijenja je hard work everyday, vjestacki kez i fuckin’ cold weather. I naravno $1,000 Canada Goose jacket.
 

Back
Top