Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Florrie

Primećen član
Poruka
667
Molim vas da se lepo druzimo :)

izvinjavam se svim forumasima sto sam skrenuo sa teme (kao i mnogi ovde), i sto neki od mojih postova se ne uklapaju u temu.....

Stoga predlazem da otvorimo jos jednu temu o Kanadi tipa pitanja -odgovori, koja ce biti koncipirana tako da forumasi - Kanadjani odgovaraju na pitanja postavljena od strane potencijalnih imigranata, imigranata u procesu i svezih doseljenika.
Mi cemo se potruditi da dajemo iskrene odgovore i bazirane na nekom svom iskustvu

Neka od pitanja na koja mi mozemo da vam odogovorimo su:

tumacenja CIC sajta,
informacije o procesima kada se aplicira iz Kanade,
odabiranje pravog programa imigracije za odredjeno zanimanje
LMO
Work Permit
Pomoc oko CV
Kako traziti posao
Gde traziti stan
Troskovi zivota
I jako vazno, kako se uspesno uklopiti u drustvo
...sve tehnicke sitnice vezane za SIN, vozacke dozvole itd

Ako ima interesovanja posaljite svoj feedback. Ovo se takodje odnosi i na Kanadjane ako su spremni da ucestvuju.

Ja licno su odgovarati na pitanja samo pod uslovom da se radi o legalnim radnjama, da su pitanja kratka i jasna.

pozz
 
Ovo ce biti interesantno. Iskreno o Imigraciji nista ne znam ali ziveo sam dugo vremena u Montrealu i trenutno zivim u Torontu. Ako ima neko neka pitanja u vezi ova 2 grada odgovoricu najiskrenije sto mogu.

Pitanja tipa kako se uspesno uklotpiti u drustvo su malo generalna. Ja licno ne podnosim Toronto gde ljudi koji zive u boljem kraju grada totalno snobuju ako ste niza klasa. To se ovde jako lepo vidi.
 
'ajde da ja prvi pitam. Kakva je situacija sto se tice pozajmica za skolu u provincijama recimo za jednogodisnje skolovanje? Verujem da ima na sajtovima provincija ali nemam vremena da pretrazujem sada, pa ako neko zna od provincije do provincije, zahvaljujem na odgovoru!
Najvise me interesuje Ontario i to Oakville, London itd. Ali, isto i Vancouver, Alberta, itd.
Thx
 
Cao svima ! Nova sam na forumu, iako ga pratim vec mesecima, otkako smo usli u imigracionu proceduru. Od Nove godine vize su nam u pasosima, karte kupljene i pocetkom juna stizemo u Kalgari. Saznala sam puno korisnih informacija na prethodnom forumu, ali bih sada imala i par konkretnih pitanja. Ali o tome u nastavku, kad mi moderator odobri pristup.
 
I sada jedno nemastovito pitanje, iako je o tome bilo reci i ranije - koliki su prosecni troskovi za troclanu porodicu na startu. Pod ovim mislim na situaciju kada se jos uvek nema posao, pa se dobro vodi racuna o svakom dolaru. Znam da je to individualno, ali recimo da li 2500 dolara pokriva osnovne potrebe (stan, racune, hranu, prevoz) ?
 
Posto putujemo za Kalgari, molila bih KanadjinaAB ili Happy sunrise da mi odgovore, tice se prvih poteza po dolasku, odnosno konkretno nalazenja stana. Naime, da li ste imali situaciju da stanodavac ili agencija traze i potvrdu od poslodavca, pored reference od nekog "lokalnog" ?

Ja sam dosao u Kalgari iz Vankuvera tako da sam vec bio upoznat sa procedurom trazenja stana. Mozda nisam prava osoba za inicijalno trazenje stana u Kalgariju.
Dok nisam presao u kucu, ziveli smo u stambenom kompleksu (town houses) kakvih ima dosta u starijim delovima grada. Trazili su mi podatke od poslodavca i zvali su ih da provere. Cela procedura je trajala 3-4 dana. Obicno daju i jeftinije ako potpisete na godinu dana, ali ako odete ranije razliku vracate. U Kalgariju je najbolji nacin za trazenje stana kijiji sajt.

Kada smo imigrirali u Kanadu u Vankuver, takodje nismo imali problema sa nalazenjem stana. Posle svega 7 dana smo imali dve ponude, i nisu trazili bilo kakve garancije niti reference.

Postoje specijalizovane drzavne agencije koje vam mogu pomoci, mi smo ih preskocili. Ako imate nekoga u Kalgariju, takodje vam mogu pomoci.
 
I sada jedno nemastovito pitanje, iako je o tome bilo reci i ranije - koliki su prosecni troskovi za troclanu porodicu na startu. Pod ovim mislim na situaciju kada se jos uvek nema posao, pa se dobro vodi racuna o svakom dolaru. Znam da je to individualno, ali recimo da li 2500 dolara pokriva osnovne potrebe (stan, racune, hranu, prevoz) ?

U pocetku jetesko stedeti jer vam treba sve i svasta, a stanovi su najcesce nenamesteni (90% i vise).
Pretpostavljam da ako vas je troje imate dete, koliko ima godina? Ako ide u vrtic to je ovde veliki trosak, za decu iznad 3 godine ceo dan je 850-1000$. U svakom slucaju preporucujem, ali ako to radite pazljivo proucite vrtic.
Ostalo je veoma subjektivno, neki kazu na hranu mozes proci 300-400 mesecno, ja ne odvajam troskove hrane od hemije i kozmetike i to me izadje barem 1000 mesecno.
MIslim da mozete proci sa 2500 mesecno , (mi smo prolazili sa oko 3500 ali dete je islo u vrtic)
stan je oko 1000, mi smo placali sasvim pristojan 1100 u pocetku - dvosoban (po srpskim merilima 3 soban) u prostojnom kraju.
struja je bila oko 50-100, gas oko 50, imali smo masine za ves i susenje u stanu, sto nije bilo lose
Auto je apsolutno neophodan u Kalgariju, prakticno nezamisliv zivot bez njega. Ako dvoje radite, verovatno cete morati imati dva auta, npr ja idem 15km severno , a zena 25km jucno od mesta gde zivimo. Osim ako si uz prugu i posao ti je uz prugu, ali tu su stanovi obicno skuplji, i tesko da ces birati posao u pocetku. Auto osiguranje za pocetnike oko 150$ mesecno, gorivo 50-100, redovni servisi godisnje oko 150-250 zavisi sta radis.
Mobilni telefoni zavisi od bukvalno 15-100 po osobi. Takodje morate i uzeti i telefon, jer evropski obicno ne rade. Ako uzimate na ugovor dobijete ga dzabe, ali apsolutno ne preporucujem za pocetnike. Ja i dalje koristim wind za 15$ mesecno sto mi je dovoljno.
Internet, tv i telefon , obicno shaw oko 100$ mesecno, moze i manje.
Ako se setim jos necega napisacu
 
Kanadjanin AB, hvala na iscrpnim odgovorima. Inace da se predstavim ukratko : ja sam el.inzenjer, muz mi je arhitekta i imamo cerku od nepunih 10 godina, koja zavrsava cetvrti razred. Dakle, na srecu cemo izbeci skupi vrtic, ali nam predstoji upis u skolu. Kad sam kod toga, da li mozda znas nesto oko testova koje deca newcomersa polazu pre upisa, negde sam procitala da je kao IELTS za decu ?
Sto se stana tice, imamo prijatelje koji ce nam dati garanciju, samo me je zanimalo da li cemo moci da nadjemo stan pre zaposlenja. Valjda cemo nekako to uklopiti.
Troskovi su manje-vise ono sto sam ocekivala, ali mi nije jasno zasto ne preporucujes sklapanje ugovora za mobilni na pocetku, zar nije tako povoljnije telefoniranje ? Molim te da mi ovo razjasnis, mi smo mislili da uzmemo pakete, da ne traze mozda neki depozit u prvih godinu dana.
 
Mi smo traziali stan i bili na dosta mjesta i niko nam nije trazio podatke o zaposlenju ili reference jer cim saznaju da si newcomer kazu ti da moras kao osiguranje da uplatis 3 kirije. Toliko je i happy morao uplatiti. Samo kazu vi jos nemate posao, onda treba to i to.... Ja cak imam i prihode jer sam na porodiljskom, i imacu ih jos preko godinu dana, ali oni kazu da se to ne racuna, samo prihodi iz Kanade. Odobrenja traju od dva do tri dana i to je to. Sustina je da ako hocete dobar stan u zgradi u junu, onda trebate odmah poceti traziti, jer kad vec dodjete, vecina prostora koja valja je vec uzeta. Uz malo srece moze se uvijek nesto naci. Ja toplo preporucujem grad, zgrade su starije tamo, ali je pristup svemu i svacemu mnogo bolji i mnogo su bolji uslovi za trazenje survival poslova, ako vam budu trebali.
Mi smo tek stigli i mogu da ti kazem da su troskovi zivota (bez kucenja) 2000 dolara mjesecno za troclanu porodicu. Pri tom, mi smo u jeftinom subsidy stanu, pa nam je kirija 900 dolara za dvosoban stan, ako budete u skupljem stanu, bice i veci troskovi. Ovo je pazljiv budzet pravih pridoslica. Sem tog atrebace vam za kucenje oko 8000 dolara. Tu vam spada kupovina auta, kupovina namjestaja (vi dolazite u ljeto pa ima garage sale pa cete jeftinije proci, ali zato treba vremena), racunara, ako niste ponijeli svoj, onda te kirije koje dajete unaprijed, zatim vozacki koji iznosi 300 dolara po osobi, za vas dvoje 600. Duseci za krevet su od 300 dolara pa navise, a ti od 300 su upitni... Peskiri, posteljine I milion drugioh slicnih stvari. Tu je i sudje, koje ako kupite u zurbi u radnjama, moze da vas izadje uzasno mnogo, ovdje nema plasticne posude ispod 9 dolara, skoro da nema pojedinacnih serpi i slicno. Sve to moze jeftinije, ali je potrebno vrijeme i istrazivanje. Ako morate na brzinu da kupite, onda vam treba toliko. Tu su i depoziti za struju, dupli racun za shaw tv i internet, jer placate dva odmah i slicno. To je najsvjezija informacija o troskovima, napominjem mi smo bas pazljivi i ne pretjerujemo sa stvarima vec pazimo. Kupili smo samo osnovne stvari i uselili, a onda dali sebi vremena da trazimo jeftinije stvari. A, imali smo srecu da 15 dana budemo kod prijatelja gdje smo imali sve uslove, pa smo mogli malo da taktiziramo.
I spremite se na to da treba vremena za sve, cak i ako ima mnogo poslova u vasoj struci i vi imate sanse, prem aovdasnjem sistemu, sve se radi polako, pa konkursi i intervjui traju po mjesec dana. Tako ako niste bas bas sa paricama, dobro je nesto raditi, ako to nesto ne oduzima vase vrijeme za razgovore za posao, dakle nek anocna verzija ili part time..
 
Poslednja izmena:
Kanadjanin AB, hvala na iscrpnim odgovorima. Inace da se predstavim ukratko : ja sam el.inzenjer, muz mi je arhitekta i imamo cerku od nepunih 10 godina, koja zavrsava cetvrti razred. Dakle, na srecu cemo izbeci skupi vrtic, ali nam predstoji upis u skolu. Kad sam kod toga, da li mozda znas nesto oko testova koje deca newcomersa polazu pre upisa, negde sam procitala da je kao IELTS za decu ?
Sto se stana tice, imamo prijatelje koji ce nam dati garanciju, samo me je zanimalo da li cemo moci da nadjemo stan pre zaposlenja. Valjda cemo nekako to uklopiti.
Troskovi su manje-vise ono sto sam ocekivala, ali mi nije jasno zasto ne preporucujes sklapanje ugovora za mobilni na pocetku, zar nije tako povoljnije telefoniranje ? Molim te da mi ovo razjasnis, mi smo mislili da uzmemo pakete, da ne traze mozda neki depozit u prvih godinu dana.

Paket ako uzimate i ako niste zadovoljni platicete skupo izlazak. Rodzers , Telus i ostali veliki obicno daju na tri godine.
Pazljivo proucite sajtove pre nego sto dodjete. Obicno ako uzmete wind ili mobilcity oboje, moci cete da pricate neograniceno izmedju vas. Ja i dalje imam 15$ wind i ne treba mi vise od toga. (100 minuta mesecno, i neograniceno sa drgim wind korisnikom bez ugovora mesec do meseca.)
Paketi krecu od 50$ pa navise pa puta dva... Ovde se sve naplacuje i odlazeci i dolazeci minuti i sve zivo. Sa rodbinom iovako pricamo preko skypa. Bio je dobar paket za 25$ neograniceno sa celom Kanadom i lokalno i poruke. Ali mali operateri su pokriveni samo u gradovima, cim izadjes iz grada lupaju po usima.
 
Ja imam shaw. Uzeo sam ga jer linija je kablovska, a Telus obezbedjuje bezicnu vezu. Tako je u mom delu grada. Ali znam da npr u Vankuveru Telus ima u pojedinim delovim postavljen opticki pa je kvalitet neverovatan. U svakom slucaju zadovoljan sam sa Shaw, placam 120$ . Ukljuceno je basic TYV sa dodatnim progrmaima, HD box, bezicni cisco ruter, pretplata za telefon (lokal je dzabe, a ostatak Kanade 4c) i internet 50Mb (400GB mesecni limit). Mislim da nema velike razlike uvek treba uzeti koji je bolji u tom delu grada, mada mislm da Shaw bolje pokriva Kalgari nego Telus.
za Teksawy nikad nisam cuo.
 
Teksavy je discount internet provider i mislim da je samo u pojedinim delovima Kanade.

Usput, pricati o internetu i raznim paketima je zaista gubljenje vremena posto svi ti paketi zavise u kojem ste delu Kanade.

Ukratko, postoje neke cake da se internet i paketi dobiju nize. Na primer ako ste sa provajderom oko godinu dana i nazovete i kazete da ce te da otkazete, ponudice vam nizu cenu. Tako sam ja na primer sa Bell Internetom dobio 50% snizenje sto ispadne mnogo jeftinije od konkurencije.

Licno ja te pakete mzrim sve jedno. Kablovska televizija je na primer totalno bacanje para. Ja imam antenu koja hvata desetak HD kanala (najobicnija moguca antena) i ne bih mi palo na pamet da dajem najmanje $40 mesecno za to. Treba biti kreativan. Ja mislim da je bilo 10 godina kada sam znao nekoga telefonom iz Kanade.
 
Uh, kako si ugurao sve to u 120$ kad samo 50/5 internet kosta 70$? Daj link, ponuda je odlicna. Ja nisam uspeo da nadjem u onim njihovim bundle-ovima. Ili ti to pravis sa agentom paket koji ti odgovara?

celo trziste je dosta zbunjujuce....
jednostavno treba cekati specijalnu promociju, ili naci nekog ko radi u tim kompanijama, jer mozes dobiti ponude koje se ne reklamiraju zvanicno..
Mi u Vankuveru smo dobili Shaw sa osnovnim + neki dodatni kalovski kanali, internet i fiksni tel za $55

..a pre toga Telus kablovski (basic- citaj: nema nista za gledanje) + internet za $75
 
Posto putujemo za Kalgari, molila bih KanadjinaAB ili Happy sunrise da mi odgovore, tice se prvih poteza po dolasku, odnosno konkretno nalazenja stana. Naime, da li ste imali situaciju da stanodavac ili agencija traze i potvrdu od poslodavca, pored reference od nekog "lokalnog" ?


Evo da se i mi javnemo i pomognemo koliko mozemo sa nasim dosadasnjim iskustvom. Sto se stana tice pitali su da li smo zaposleni i kolika je god. plata (prijatelj je rekao da sam zaposlen kod njega - iako nisam), platili smo 3 kirije (prvu, drugu i poslednju) i potpisali lease na 6 meseci. Mesecni troskovi su zaista individualna stvar ali iz naseg iskustva (isto 3 clana porodica sa malo starijim detetom od vaseg) sa 2500 moze, da ne kazem, komotno da se zivi. Mi stan placamo malo skuplje ali je na super mestu sa bazenom, teretanom, bilijarom, prakingom... Ukratko iz naseg iskustva:

1) Mobilni 2*25$ +1*75$ (modifikovan paket kod Virgin-a)
2) Srtuja 55$
3) Fiksni 23$ + Internet 29$ (bez ogranicenja) - Kod Telus-a
4) TV oko 40-50$ - Kod Shaw-a
5) Osiguranje za auto (VW, za USA osiguranje je jeftinije) 117$
6) Hrana 550$ -700$
7) Gorivo 100$ - 150$

Sto se skole tice, cerka ce vam ovde krenuti u 6. razdred (ako se ne varam ona je sad 4.?) sto znaci da krece u Junior High School. Kada dodjete, u zavisnosti od mesta gde se nastanite upisacete dete u skolu gde ce vas uputiti da odradite testiranje deteta. Mi smo to radili na SW u nekoj skoli, dosli tamo i posto smo popunili neke papire klinac je otisao sa nekom profesoricom. Kada je zavrsio rece da je imao test iz matematike i test iz engleskog koji je koncepcijiski isti kao i IELTS samo bez Listening-a. Sa tim papirom odlazite u ''svoju'' skolu i zavrsavate upis.

Eto toliko ukratko ako vas jos nesto zanima pitajte ako znamo odgovoricemo.

Srecno, dobro nam dosli :)

:bye:
 
Jel moze jedno pojasnjenje u vezi adaptera za struju? Posto na svim nasim( evropskim) ispravljacima pise da su za napon 100-240v, kapiram da se samo ubaci neki adapter i normalno koristi uredjaj?

Ja sam za laptop kupio za 5$ obican nastavak za nase adaptere (ubodes u njega ispravljac, sa te strane gde ga ubadas su okrugle rupice a sa druge su plocice) i sljaka bez problema.
:)
 
Evo da se i mi javnemo i pomognemo koliko mozemo sa nasim dosadasnjim iskustvom. Sto se stana tice pitali su da li smo zaposleni i kolika je god. plata (prijatelj je rekao da sam zaposlen kod njega - iako nisam), platili smo 3 kirije (prvu, drugu i poslednju) i potpisali lease na 6 meseci. Mesecni troskovi su zaista individualna stvar ali iz naseg iskustva (isto 3 clana porodica sa malo starijim detetom od vaseg) sa 2500 moze, da ne kazem, komotno da se zivi. Mi stan placamo malo skuplje ali je na super mestu sa bazenom, teretanom, bilijarom, prakingom... Ukratko iz naseg iskustva:

1) Mobilni 2*25$ +1*75$ (modifikovan paket kod Virgin-a)
2) Srtuja 55$
3) Fiksni 23$ + Internet 29$ (bez ogranicenja) - Kod Telus-a
4) TV oko 40-50$ - Kod Shaw-a
5) Osiguranje za auto (VW, za USA osiguranje je jeftinije) 117$
6) Hrana 550$ -700$
7) Gorivo 100$ - 150$

Sto se skole tice, cerka ce vam ovde krenuti u 6. razdred (ako se ne varam ona je sad 4.?) sto znaci da krece u Junior High School. Kada dodjete, u zavisnosti od mesta gde se nastanite upisacete dete u skolu gde ce vas uputiti da odradite testiranje deteta. Mi smo to radili na SW u nekoj skoli, dosli tamo i posto smo popunili neke papire klinac je otisao sa nekom profesoricom. Kada je zavrsio rece da je imao test iz matematike i test iz engleskog koji je koncepcijiski isti kao i IELTS samo bez Listening-a. Sa tim papirom odlazite u ''svoju'' skolu i zavrsavate upis.

Eto toliko ukratko ako vas jos nesto zanima pitajte ako znamo odgovoricemo.

Srecno, dobro nam dosli :)

:bye:

Kazi mi, zasto mislis da ce moja cerka krenuti u 6.razred (sada zavrsava 4.) naime ona je krenula ranije u skolu tako da prakticno 10 godina tek puni u junu. Ovde je ona najmladja u razredu, a koliko ja znam, i u Kanadi deca krecu u skolu sa 6 godina.
Inace, hvala na odgovoru sto se upisa u skolu i troskova zivota tice, uvek smo "gladni" informacija iz naseg buduceg grada.

Eto jos malo, pa bolje vas nasli :D
 
Mi smo traziali stan i bili na dosta mjesta i niko nam nije trazio podatke o zaposlenju ili reference jer cim saznaju da si newcomer kazu ti da moras kao osiguranje da uplatis 3 kirije. Toliko je i happy morao uplatiti. Samo kazu vi jos nemate posao, onda treba to i to.... Ja cak imam i prihode jer sam na porodiljskom, i imacu ih jos preko godinu dana, ali oni kazu da se to ne racuna, samo prihodi iz Kanade. Odobrenja traju od dva do tri dana i to je to. Sustina je da ako hocete dobar stan u zgradi u junu, onda trebate odmah poceti traziti, jer kad vec dodjete, vecina prostora koja valja je vec uzeta. Uz malo srece moze se uvijek nesto naci. Ja toplo preporucujem grad, zgrade su starije tamo, ali je pristup svemu i svacemu mnogo bolji i mnogo su bolji uslovi za trazenje survival poslova, ako vam budu trebali.
Mi smo tek stigli i mogu da ti kazem da su troskovi zivota (bez kucenja) 2000 dolara mjesecno za troclanu porodicu. Pri tom, mi smo u jeftinom subsidy stanu, pa nam je kirija 900 dolara za dvosoban stan, ako budete u skupljem stanu, bice i veci troskovi. Ovo je pazljiv budzet pravih pridoslica. Sem tog atrebace vam za kucenje oko 8000 dolara. Tu vam spada kupovina auta, kupovina namjestaja (vi dolazite u ljeto pa ima garage sale pa cete jeftinije proci, ali zato treba vremena), racunara, ako niste ponijeli svoj, onda te kirije koje dajete unaprijed, zatim vozacki koji iznosi 300 dolara po osobi, za vas dvoje 600. Duseci za krevet su od 300 dolara pa navise, a ti od 300 su upitni... Peskiri, posteljine I milion drugioh slicnih stvari. Tu je i sudje, koje ako kupite u zurbi u radnjama, moze da vas izadje uzasno mnogo, ovdje nema plasticne posude ispod 9 dolara, skoro da nema pojedinacnih serpi i slicno. Sve to moze jeftinije, ali je potrebno vrijeme i istrazivanje. Ako morate na brzinu da kupite, onda vam treba toliko. Tu su i depoziti za struju, dupli racun za shaw tv i internet, jer placate dva odmah i slicno. To je najsvjezija informacija o troskovima, napominjem mi smo bas pazljivi i ne pretjerujemo sa stvarima vec pazimo. Kupili smo samo osnovne stvari i uselili, a onda dali sebi vremena da trazimo jeftinije stvari. A, imali smo srecu da 15 dana budemo kod prijatelja gdje smo imali sve uslove, pa smo mogli malo da taktiziramo.
I spremite se na to da treba vremena za sve, cak i ako ima mnogo poslova u vasoj struci i vi imate sanse, prem aovdasnjem sistemu, sve se radi polako, pa konkursi i intervjui traju po mjesec dana. Tako ako niste bas bas sa paricama, dobro je nesto raditi, ako to nesto ne oduzima vase vrijeme za razgovore za posao, dakle nek anocna verzija ili part time..

U pravu si, mi i gledamo uglavnom stanove u centru, iako dosad nismo imali srece da nam odgovore potvrdno na upit. Valjda im ne odgovara cinjenica da nismo tamo i ne mogu makar da nas vide, pa da znaju kome stan izdaju. Ali dobro, jos imamo vremena, upalice negde ;)
 

Back
Top