Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Pozdrav svimaaa :D

Da li bi iko mogao da mi pomogne u shvatanju samostalnog odlaska u Kanadu i svega što to nosi? Ja sam i dalje učenik srednje škole i imam dosta toga da prođem još, naravno, tako da nemam nikakve konkretne planove niti išta sređeno, ali bih jednostavno htela da znam kako to funkcioniše tamo. Konkretno me interesuje Toronto.
Ako iko nađe volju i vreme da odgovori na ovo, bila bih Vam svima vrlo zahvalna :) još jednom, veliki pozdrav i čestitka svima koji su uspeli da se snađu u tako drugačijoj okolini!!
 
Pozdrav svima! Pošto vidim da se ovde dele razne informacije i utisci, rešila sam da odavde krenem :) Suprug i ja smo zainteresovani za iseljeničku vizu, ali nemamo predstavu šta bi trebalo da nam bude polazna tačka. Zainteresovani smo za neka manja mesta (Calgary, npr), pre ne go za Vankuver, Toronto. Kako ceo proces funkcioniše i gde se sve možemo informisati? Čitajući forum, shvatila sam da na toliko mnogo stvari moramo obratiti pažnju i toliko podataka prikupiti, a ne znamo odakle da krenemo. Kakve su mogućnosti zapošljavanja za psihologe, da li su nam diplome uopšte priznate, koliko ulaganja iziskuju pripreme za odlazak... toliko toga bih mogla da pitam, ali verujem da ovde ima dosta onih koji su prošli kroz ovu fazu, pa da ćemo dobiti korisne odgovore :)
Unapred se zahvaljujem na odgovorima. :)
 
Moglo bi ovde stosta da se napise ali nemam vremena, samo cu ti reci da diplomu posaljes u WES radi verifikacije. Ja sam zavrsio filozofiju i sociologiju i prosle sedmice mi WES poslao mail u kojem me obavjestavaju da su mi priznali diplomu, sve kompletno izjednaceno sa kanadskom diplomom. E sad, drugi je par rukava sto u Kanadi ljude koji imaju takve diplome prvo pitaju "e super, a u kom restoranu namjeravas da peres case?". ????
 
Moglo bi ovde stosta da se napise ali nemam vremena, samo cu ti reci da diplomu posaljes u WES radi verifikacije. Ja sam zavrsio filozofiju i sociologiju i prosle sedmice mi WES poslao mail u kojem me obavjestavaju da su mi priznali diplomu, sve kompletno izjednaceno sa kanadskom diplomom. E sad, drugi je par rukava sto u Kanadi ljude koji imaju takve diplome prvo pitaju "e super, a u kom restoranu namjeravas da peres case?". ????

Nece ni to moci.

Robot postaje vrlo popularan.
 
Moglo bi ovde stosta da se napise ali nemam vremena, samo cu ti reci da diplomu posaljes u WES radi verifikacije. Ja sam zavrsio filozofiju i sociologiju i prosle sedmice mi WES poslao mail u kojem me obavjestavaju da su mi priznali diplomu, sve kompletno izjednaceno sa kanadskom diplomom. E sad, drugi je par rukava sto u Kanadi ljude koji imaju takve diplome prvo pitaju "e super, a u kom restoranu namjeravas da peres case?". ????

Mozes da zavrsis skolu za ucitelje i da postanes za par godina ucitelj... to nije los posao, bolji nego konobar.
 
Dobar dan, imam jedno pitanje. Ja sam radio u Kanadi u Torontu od jula 1989. do marta 1990. Onda sam se vratio u ondasnju Jugoslaviju. Ona nije ni priblizno kao Srbija. Trenutno sam na dijalizi zbog bubrega i primam invalidsku penziju i dodatak za tudju negu i pomoc. Moje pitanje je da li imam pravo na penziju iz Kanade za tih 8 meseci? Od dokumenata posedujem samo knjizicu Scotiabank preko koje sam primao platu. Ostatak dokumenata nemam. I ako mozete da mi kazete kome da se obratim, ako imam prava na penziju. Hvala unapred :)
 
Pozdrav,
sve i jedine merodavne informacije imas na cic sajtu.
Ukratko, za pocetak ti treba ECA ( evaluacija diplome-a od strane neke od 5 naznacenih institucija )
Kao sto je pomenuo filodox WES je jedna od njih a i mi smo preko njih zavrsili taj deo.
U medjuvremenu spremajte jezik.
Koliko god mislite da Vam je Engleski dobar razuvericete se kad izadjete na test :)
Mi smo oboje aktivni korisnici vec godima i trebalo nam je 3 meseca da se spemimo za CLB 9. (na predhodnim stranama objasnjeno sta je CLB 9)
Sve ispod toga smanjjue sanse i produzava vreme koje je potrebno da bi ste dobili ITA.
O zivotu tamo i sansama za posao jos nemamo licnih iskustava al mislim da je sve to individualno.
Nadam se da smo pomogli.
Srecno
 
Nevidjen monopol drze u tv, mobilnoj i internet industirji. Uspesno odolevaju (zakonski) da dozvole americkim firmama da udju na trziste.
Naravno ima svega da se kupi, ali je sve dosta skuplje nego u Americi.
Kanada je nemerljivo manja drzava od Amerike (trziste) i neminovno je da su vece cene, ali se zaista cini da u nekim stvarima preteruju.
Svakako ne mozes cene u Srbiji da poredis sa ovdasnjim, jer nije sto su Srpske kompanije dobrotvori nego ne mogu da prodaju po visoj ceni.

Sto se tice odnosa sa Amerikancima, ja imam iskustva uglavnom na zapadnoj obali i vecinom svi koji dodju da posete Vankuver su vise nego zadovoljni i vrlo prijatni.

Nisam stigao pre da odgovorim ali nije bas tako kako si napisao, ne radi se tu da li je neko dobrotvor ili ne.
Evo i mts i sbb jednostavno kao kompanije mogu da smanje total bandwidth i da sebe ustede nenormalno, i da prodaju minimalne brzine po istim cenama, i bili bi prinudjeni da koristimo tu kolicinu portoka a oni bi imali extra zaradu.
Ovde bar postoji neko trziste sto se toga tice, postoji 3,4 provajdera koji se bore za trzsiste, eto recimo SBB su uzeli ameri i bukvalno razvukli milione kilometra optickih kablova po Srbiji, spustili cene, podigli brzine u nebesa... i onda su ostali morali da reaguju, i nastalo je zdravo takmicenje. Rogers u Kanadi je monopol maksimalnog vida-to se ne radi ni u zemljama treceg sveta vise. Skoro je u Svedskoj drzava uvela zakon da cela zemlja mora da bude u fiber kablovima i da svaki korisnik mora da ima protok 1gbpsUP/1gbpsDOWN. Razlog je zapravo veoma prost, razvoj jedne drzave u 21om veku direktno zavisi od razvijene telekom mreze, ljudi se pripremaju na nova tehnoloska vremena. Taj internet zapravo i jeste trenutno najvece trziste na planeti a u buducnosti ce bit apsolutno sve, i kad neko monopolizuje pristup tome na bilo koji nacin, to je po meni SevernaKoreja u tehnoloskom smislu.

EDIT: Inace skoro sam pricao sa nekim rodjacima i pao sam u nesvest bukvalno, premisljaju se da prodaju stan i da se vrate za SRB. Mogu da prodaju za 1.3 miliona a uzeli za 300-400k na kredit u VN, 2000 godine.
Pricali smo samo sat vremena preko skype, jednostavno je tesko objasniti ljudima da treba pobeci iz takvog hype i da ne treba razmisljati uopste, ovaj trenutni real-estate bubble u Kanadi mirise stvarno na lose. Neki koji imaju nekretnine su srecni i bice najsrecniji ako prodaju uskoro, a novopridosli ne znam ni zasto uopste dolaze tu ? VN ima cene kao MonteCarlo skoro, uopste nisam toliko pratio cene tog trzista, zabezeknuo sam se kad su mi rekli da mogu milion dolara da budu cisti od Stana koji su kupili pre 17,18 godina. Svi vi koji imate slicne takve nekretnine, recite mi da li ste vi normalni :mrgreen: ? Verujem da vas ima na forumu takvih... aloo zavrsili ste posao, milion u dzep i vozajte glisere po Jadranu, kakav Vancouver kakva Kanada ? Stvarno ne razumem...
 
Poslednja izmena:
1234....

Ne pratis ekonomiju u svetu.

Kanada uopste nije u bubble sto se tice nekretnina....ostali svet jeste.

Ja sada zivim u bangkoku gde se cene u centru priblizavaju milion kanadskih za stan od pedesetak kvadrata. Ovo cak I ne govorim o kini nego o zemlji gde vlada vojska. Toronto I vankuver su dva najskuplja grada u Kanadi ali u poredjenju sa azijom pa cak I mnogim trecim zemljama ni priblizno.

Kanada je u biznisu uvozenja emigranata. Mnogima nije veliki trosak da prodaju kucu u svojoj zemlji I pljucnu deo profita na kanadsku nekretninu.

Jeli ti znas kolike su cene na primer u Moskvi? Kanada nije ni blizu tome.
 
Ja isto mislim da Kanada jos nije dostigla svoju najvisu cenu, iako su cene nekretnine u strasnom usponu zadnjih godina.
Prodaja stanova i dalje odlicno ide, dok su kuce nesto usporile (uglavnom skuplje od $4-5 mil i na losijim lokacijama kao sto je istocni Vankuver).

Ovde se dosta pise o potencijalnom krahu trzista nekretnina, ali za sada nema nekih konkretnih znakova.

Istina je da ako je neko kupio stan (na dobroj lokaciji i dobroj zgradi u centru grada) za $300-400k pre 20tak godina, da ta cena sada dostize i 1mil dolara. Ali posto su uzeli stan na kredit koji je tada kostao tih $300-$400k oni su se naplacali banci bar duplo ($700-800k), tako da njihova zarada i nije bas nesto preterano. Ali sa druge strane dosli su do stana koji su placali na rate, i taj stan je odrzao vrednost novca koji su oni ulozili (sto je jako vazno)

Problem je ako prodas stan, gde ces? I svi ostale lokacije su poskupele, pa ti preostaje da ides van grada ili da se vracas kuci (to ne vidim kao opciju za mnoge koji su ovde vec godinama )
 
Društvo, da li neko može da pomogne?
Negde davno je neko spominjao da je u Srbiji uzeo potvrdu iz osiguravajuće kuće (za automobil), koju je kasnije koristio u Kanadi kako bi umanjio iznos mesečnog osiguranja. Koliko se sećam, neka drastična razlika je bila.
Moje pitanje je sledeće: Da li postoji neka forma koja moja da se zadovolji? Da li neko od vas možda ima ovu potvrdu i želi da pošalje da vidim?

Hvala puno
 
Društvo, da li neko može da pomogne?
Negde davno je neko spominjao da je u Srbiji uzeo potvrdu iz osiguravajuće kuće (za automobil), koju je kasnije koristio u Kanadi kako bi umanjio iznos mesečnog osiguranja. Koliko se sećam, neka drastična razlika je bila.
Moje pitanje je sledeće: Da li postoji neka forma koja moja da se zadovolji? Da li neko od vas možda ima ovu potvrdu i želi da pošalje da vidim?

Hvala puno

Imas na sajtu ICBC-a kako to treba da izgleda, a ako ti to. ne pomogne, poslacu ti ja dokument koji sam ja dobio od osiguranja za te potrebe.
 
Nema na cemu.

Moze da se uzme i policijski vozacki dosije kod nas, pa ga onda prevedes ovde kod ovlascenog prevodioca, i to pomaze.
Recimo, ja sam imao svoj auto prethodne 5 godine, a pre toga sam vozio auto ciji je vlasnik moj otac.Kako je njegovo ime na polisi, nisam mogao da trazim od osiguranja potvrde da nisam imao potrazivanja, jer ovde ne priznaju dokument, ako na polisi nije tvoje ime. Onda sam uzo taj vozacki dosije, u kome pise koje kategorije imam, kao i da nisam imao zabrane upravljanja, saobracajne nesrece itd. Pomoglo je i to da dobijem popust.
 
Meni su iskljucivo trazili dokument od osiguranja.
Bitno je u dokumentu da stoji tvoje ime, marka kola, registarski broj tablica i tacni datumi osiguranja od...do.
Naravno u potvrdi mora da pise da nije naplaceno osiguranje (potrazivana steta) u tom peoridu.

Kazu novajlije da to sada malo teze ide nego radnije, da navodno provaravaju te potvrde??? ..mada ja nemam takav utisak, a i u srpskim uslovima je to nemoguce proveriti zbog mnogih osiguravajucih kuca koje su bankrotirale.

Uglavnom, u zavisnosti od potvrde dobices popust do 40%.

Cisto radi konverzacije....za osnovno osiguranje nekog polovnog automobila osiguranje bez popusta bi bilo oko 150-180$ mesecno a sa max popustom oko $50.
Ako se auto potpuno osigurava (kasko) bez popusta je oko $350 a sa max popustom $200.
Premija mnogo zavisi od vrste i cene vozila
 
Proveravaju, ali nakon izdavanja popusta.Ako nesto nije u redu, vrv ce povecati iznos. Osiguranje je najeftinije za Japanska vozila, pa zatim Americka, i na kraju Evropska.
Acura je ubedljivo najeftinija za osiguranje, cak i najnoviji modeli su jeftiniji za osiguranje za po 300-600$ od ostalih.
Za dzipove i kamionete je osiguranje skuplje, za sportske automobile pa tek. Najjeftiniji su mid size sedani, Acura TL-TLX, ILX, Honda Accord, Toyota Camry, itd itd...
 
Proveravaju, ali nakon izdavanja popusta.Ako nesto nije u redu, vrv ce povecati iznos. Osiguranje je najeftinije za Japanska vozila, pa zatim Americka, i na kraju Evropska.
Acura je ubedljivo najeftinija za osiguranje, cak i najnoviji modeli su jeftiniji za osiguranje za po 300-600$ od ostalih.
Za dzipove i kamionete je osiguranje skuplje, za sportske automobile pa tek. Najjeftiniji su mid size sedani, Acura TL-TLX, ILX, Honda Accord, Toyota Camry, itd itd...

..eto ti vec znas koji ces auto da vozis :D
 
Znam :D
Alfa Romeo, hahaha :lol:

..ima :hahaha:
Pre neki dan ga video stiji na parkingu Fiatovog predstavnistva

Inace,...za sveze pridobosle je malo teze da dobiju kredit ili lizing za auto. Trebace im nekoda se potpise u dokumentu kao jemac.
Polovni automobili nisu skupi, ali posle odrzavanje je preskupo.
Moje iskustvo je da se samo leasing isplati, narocito ako nesto privatno radite.
 
Стварно лепе вести. Додуше, цео процес апликације траје око годину дана, тако да је заправо ближе 4. Али опет, боље 4, него 5. Иначе, "цена" канадског пасоша је тренутно $640 по пунолетној особи (+ евентуално тестирање из енглеског), дакле око $800-$850.
 
Стварно лепе вести. Додуше, цео процес апликације траје око годину дана, тако да је заправо ближе 4. Али опет, боље 4, него 5. Иначе, "цена" канадског пасоша је тренутно $640 по пунолетној особи (+ евентуално тестирање из енглеског), дакле око $800-$850.

Mene je obradovala i vest da ne moram da polazem test jer imam 55 godina, a ne moram ni jezik jer sam zavrsila ovde koledz...samo da otpevam himnu, a bolje bi im bilo da I to izostave s obzirom kako pevam....:lol:
 
Posle 2 godine odsustva sa foruma, slucajno navratim i vidim nista se specijalno nije promenilo. Ljudi pitaju i ljudi odgovaraju, ali i dalje su tu ovi sto menjaju nikove, pljuju po Kanadi i zavisno od reakcije dobiju senvic sa parizerom ili sunkom.
Svima sto dolaze ovde ili su vec ovde zelim srecu, a botovi mogu da crknu od muke sto ne mogu da dodju.

ps. Svaki bot koji me stavi u reply dobije jedan sa sunkom i sokic.
 

Back
Top