Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Posle 2 godine odsustva sa foruma, slucajno navratim i vidim nista se specijalno nije promenilo. Ljudi pitaju i ljudi odgovaraju, ali i dalje su tu ovi sto menjaju nikove, pljuju po Kanadi i zavisno od reakcije dobiju senvic sa parizerom ili sunkom.
Svima sto dolaze ovde ili su vec ovde zelim srecu, a botovi mogu da crknu od muke sto ne mogu da dodju.

ps. Svaki bot koji me stavi u reply dobije jedan sa sunkom i sokic.

Sta pricas?
 
Zdravo,

spremam se za PR aplikaciju pa treba uraditi ECA, u vezi sa tim imam dva početnička pitanja:

- ovde u Kanadi prevod diplome/supplementa sa srpskog je preskup, a čuo sam da WES prihvata i prevode urađene u Srbiji. Da li je neko možda tako uradio? Može li preporuka za akreditovanog prevodioca? Može i na PM.

- moja supruga ima diplomu izdatu na devojačko prezime. Šta je bolji pristup: prijaviti devojačko prezime WES-u, pa pružiti venčani list uz PR aplikaciju, ili pak poslati venčani list WES-u uz molbu da potvrdu izdaju na venčano prezime?
Advokati koji mi pomažu oko PR su za prvu opciju, ali sam čuo da ljudi generalno rade ovu drugu.
Da li mogu ja da uradim sve što treba za suprugu u WES-u, ili mora ona da se aktivno uključi u proces? To bi bilo nešto teže jer je ona još u Srbiji.

Hvala puno!
 
Juce i prekjuce su Koodo i Virgin Mobile davali neki dil za 60 dolara mesecno i 10 giga data. Inicijalno je bilo jedan dan, ali su produzili na dva, ne znam da li ce i danas... ali bio je haos, posto si isti deal mogao da trazis i od svog provajdera. Anyway, ja sam inace bila kod Virgin-a i uzela sam taj plan i mnogo sam srecna jer su me razbijali sa data prekoracenjima
 
Puno se ljudi seli ovde kod nas iz Vankuvera. Bas puno, celo nase naselje je puno ljudi iz Vacouver-a i okoline. Toliko ih se doseljava da nemaju mesta u skoli, rekli su nam da ce 6th grade morati da ide u middle school vec od naredne godine.

Ziveo sam pre 15 godina u Kanadi, Toronto, posle otisli u Ameriku. Sreo neku nasu stariju zenu Kanadjanku u avionui kad isli iz Evrope za BG, pa mi ona kze da su nekretnine jezivo skupe u Vankuveru, da Kinezi preplavili Vankuver, deca bogatasa voze skupocena kola tamo i studiraju.

Kolko je sve to tacno?
 
Pozdrav svima,

Potrebna mi je pomoc.
Verovatno se 2018 prelazimo u CAD da zivimo (posao... citaj imigracija).
Jedna velika muka me muci.

Sin, I srednje, Matematicka gimnazija , Beograd.
Savladava sve sa velikom lakocom i bez napora uopste.
Izgleda da je ekstra talentovan za nauku (ne bi zeleo da izgleda kao da se hvalim al zaista je tako).

Da li u Torontu (tamo idemo, barem prvo vreme, moram zbog firme) ili negde drugde u CAD postoji adekvatna skola (privatna ili drzavna) gde bi mogao da nastavi skolovanje (a da nema prazan hod). Jezik nije problem (tecno govori, cita i pise).
Nesto sam gledao po netu, ali informacija iz prve ruke je mnogo vrednija od reklamnih fraza sa sajtova skola.

Verujem da ozbiljna drzava kao sto je CAD ima negde neki program za ovakvu decu (makar neko istureno odeljenje, ne mora ni u Torontu, snaci cemo se.....)

Hvala svima i sve najbolje
 
Ziveo sam pre 15 godina u Kanadi, Toronto, posle otisli u Ameriku. Sreo neku nasu stariju zenu Kanadjanku u avionui kad isli iz Evrope za BG, pa mi ona kze da su nekretnine jezivo skupe u Vankuveru, da Kinezi preplavili Vankuver, deca bogatasa voze skupocena kola tamo i studiraju.

Kolko je sve to tacno?
Da, to je apsolutno tacno. Neki Kinezi deca prakticno voze neverovatna kola. Situacija je ocajna sa cenama nekretnina. Ako neko ima savet nek se javi.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Potrebna mi je pomoc.
Verovatno se 2018 prelazimo u CAD da zivimo (posao... citaj imigracija).
Jedna velika muka me muci.

Sin, I srednje, Matematicka gimnazija , Beograd.
Savladava sve sa velikom lakocom i bez napora uopste.
Izgleda da je ekstra talentovan za nauku (ne bi zeleo da izgleda kao da se hvalim al zaista je tako).

Da li u Torontu (tamo idemo, barem prvo vreme, moram zbog firme) ili negde drugde u CAD postoji adekvatna skola (privatna ili drzavna) gde bi mogao da nastavi skolovanje (a da nema prazan hod). Jezik nije problem (tecno govori, cita i pise).
Nesto sam gledao po netu, ali informacija iz prve ruke je mnogo vrednija od reklamnih fraza sa sajtova skola.

Verujem da ozbiljna drzava kao sto je CAD ima negde neki program za ovakvu decu (makar neko istureno odeljenje, ne mora ni u Torontu, snaci cemo se.....)

Hvala svima i sve najbolje

Moja deca su jos mala, a nije bilo nista sa skolom ucitelji se muce sa losim ucenicima. Dobre ne zarezuju.
 
I tako mene je jutros jurio policajac (vrlo kratko) priblizavala sam se skolskoj zoni sa nekih 50km/h sto je zvanicna max brzina, ali osto se priblizavam skolskoj zoni on je pretpostavio da cu da “projurim” jezivih 50km/h ali ja sam naglo zakocila kad je pocela skolsks zona. Ali onda nisam smela da skrenem na dupli zutu u skolski parking (sto nam inace tolerisu RCMP-ovci) jer je vrlo inconvenient doci iz mog pravca.

Anyway, cuvajte se drndavih policajaca.
 
Pozdrav ima! :) Imam nekoliko pitanja za ljude koji zive, ili su ziveli, u Kanadi, u Kalgariju, Alberti:
1) Koliko kanadskih dolara dajete otprilike za racune mesecno?
2) Kolika je cena grejanja po kvadraturi?
3) Koliko k.dolara mesecno dajete za mesecnu kartu za gradski prevoz? I da li se ta kartica koristi za sva gradska prevozna sredstva?
4) Koliko k.dolara je potrebno izdvojiti mesecno za hranu i druge namirnice, kucnu hemiju, itd.?
5) Koji internet provajder je najbolji sto se tice dobre konekcije? Pozeljno bi bilo da nude opticki internet.
6) Da li mozda neko od vas zna kako najjeftinije da dodjem do Kanade? Mogu i da kombinujem prevoz, nije problem. Gledao sam i opciju da odem prvo do nekog grada u Nemackoj a zatim odatle avionom do Kanade.
Unapred hvala na odgovorima :)
 
Pozdrav ima! :) Imam nekoliko pitanja za ljude koji zive, ili su ziveli, u Kanadi, u Kalgariju, Alberti:
1) Koliko kanadskih dolara dajete otprilike za racune mesecno?
2) Kolika je cena grejanja po kvadraturi?
3) Koliko k.dolara mesecno dajete za mesecnu kartu za gradski prevoz? I da li se ta kartica koristi za sva gradska prevozna sredstva?
4) Koliko k.dolara je potrebno izdvojiti mesecno za hranu i druge namirnice, kucnu hemiju, itd.?
5) Koji internet provajder je najbolji sto se tice dobre konekcije? Pozeljno bi bilo da nude opticki internet.
6) Da li mozda neko od vas zna kako najjeftinije da dodjem do Kanade? Mogu i da kombinujem prevoz, nije problem. Gledao sam i opciju da odem prvo do nekog grada u Nemackoj a zatim odatle avionom do Kanade.
Unapred hvala na odgovorima :)



Kalgari nije skroz mrtav, ali daleko je od toga da bas vlada izobilje poslova.

Ima veeeliikih razlika u odgovorima na sva ova pitanja, sve zavisi gde iznajmljujes stan ili kucu, gde kupujes, kako se snadjes. Ajde da probam da odgovorim...

1) i 2) Renta je od 1.000 do...nebo je granica, ali recimo za nesto prosecno do 1.500. Sad ima razlike da li je kuca ili stan, da li su utilities (grejanje, voda, djubre, struja uglavnom ne, to se placa posebno i bude oko 50 mesecno) ukljucene u rentu ili ne. Ja sam prosle godine zivela u kuci, placala 1,300 rentu plus utilities, u najskupljem, zimskom periodu placala oko 200 mesecno (za celu kucu je bilo $300 za dva nivoa pa mi placali 2/3, gazdarica, sama 1/3, oko 80km2 pa puta dva nivoa) i smrzla se ziva. Presli smo u novembru u apartman, Boardwalk, ko god zna nesto o Kanadi, zna da je to daleko od vrhunskog smestaja, uglavnom su novajlije tu, svih rasa i boja, ali ima i Kanadjana koji tu godinama zive. Meni odgovara, u dobrom je kraju, cisto, uredno i toplo. Placam 1,039 rentu za dvosoban apartman, grejanje i voda ukljuceni, struja oko 50, pa vidi ti kolika je to razlika, 500 mesecno. A toplo je i pretoplo, kompanija brine o svemu, nesto se pokvari samo zovnes i poprave, oni ciste sneg, brinu o svemu, meni super.

3) mesecna karta je 103.00 i da sva gradska prevozna sredstva su ukljucena u tu cenu i voz i autobusi, s kraja na kraj grad. Pojedinacna karta za odrasle je 3.50.

4) nemam tacan odgovor, recimo od 500-1000, zavisi sta kupujes i gde.

5) definitivno Shaw, Telus je bzvz, koci, spor je, imam ga sad jer ide u paketu sa rentom prvih godinu dana besplatan internet i kablovska, kad mi to istekne vracam se na Shaw. Imala sam paket neogranicen internet i super brz, oko $85 mesecno.

6) svakako avionom :) i svakako je skupo i svakako iz Srbije bar jedno presedanje, ukupan put je oko 14 sati. Stos je u tome da se karta kupi mnogo ranije, skoro godinu dana ranije, onda bude povoljnije. Ima i caka da gledas da ti ulazak u Kanadu bude u Kalgariju, znaci nemoj prvo u Toronto pa presedanje, Kalgari je mali i nesto ih ne zanima mnogo da te gnjave i pretresaju, nikad nam nisu otvorili kofere, u Torontu obavezno sve preturaju.
 
Kalgari nije skroz mrtav, ali daleko je od toga da bas vlada izobilje poslova.

Ima veeeliikih razlika u odgovorima na sva ova pitanja, sve zavisi gde iznajmljujes stan ili kucu, gde kupujes, kako se snadjes. Ajde da probam da odgovorim...

1) i 2) Renta je od 1.000 do...nebo je granica, ali recimo za nesto prosecno do 1.500. Sad ima razlike da li je kuca ili stan, da li su utilities (grejanje, voda, djubre, struja uglavnom ne, to se placa posebno i bude oko 50 mesecno) ukljucene u rentu ili ne. Ja sam prosle godine zivela u kuci, placala 1,300 rentu plus utilities, u najskupljem, zimskom periodu placala oko 200 mesecno (za celu kucu je bilo $300 za dva nivoa pa mi placali 2/3, gazdarica, sama 1/3, oko 80km2 pa puta dva nivoa) i smrzla se ziva. Presli smo u novembru u apartman, Boardwalk, ko god zna nesto o Kanadi, zna da je to daleko od vrhunskog smestaja, uglavnom su novajlije tu, svih rasa i boja, ali ima i Kanadjana koji tu godinama zive. Meni odgovara, u dobrom je kraju, cisto, uredno i toplo. Placam 1,039 rentu za dvosoban apartman, grejanje i voda ukljuceni, struja oko 50, pa vidi ti kolika je to razlika, 500 mesecno. A toplo je i pretoplo, kompanija brine o svemu, nesto se pokvari samo zovnes i poprave, oni ciste sneg, brinu o svemu, meni super.

3) mesecna karta je 103.00 i da sva gradska prevozna sredstva su ukljucena u tu cenu i voz i autobusi, s kraja na kraj grad. Pojedinacna karta za odrasle je 3.50.

4) nemam tacan odgovor, recimo od 500-1000, zavisi sta kupujes i gde.

5) definitivno Shaw, Telus je bzvz, koci, spor je, imam ga sad jer ide u paketu sa rentom prvih godinu dana besplatan internet i kablovska, kad mi to istekne vracam se na Shaw. Imala sam paket neogranicen internet i super brz, oko $85 mesecno.

6) svakako avionom :) i svakako je skupo i svakako iz Srbije bar jedno presedanje, ukupan put je oko 14 sati. Stos je u tome da se karta kupi mnogo ranije, skoro godinu dana ranije, onda bude povoljnije. Ima i caka da gledas da ti ulazak u Kanadu bude u Kalgariju, znaci nemoj prvo u Toronto pa presedanje, Kalgari je mali i nesto ih ne zanima mnogo da te gnjave i pretresaju, nikad nam nisu otvorili kofere, u Torontu obavezno sve preturaju.

Jeli zivis u Kalgariju? Gledam cene stanova svaki dan, prodaju se jako dugo. Ja bih kupio ovaj

https://www.realtor.ca/Residential/...V-SW-Beltline-Calgary-Alberta-T2R0V5-Beltline

ili mozda ovaj ako dobijem kredit.

https://www.realtor.ca/Residential/...V-SW-Beltline-Calgary-Alberta-T2R0W8-Beltline

Posto nikada nisam bio u Kalgariju, mozes li mi reci da li su to dobre cene (U torontu onaj prvi za 288k bi me kostao najmanje 550k) i da li je to dobra okolina sa puno prodavnica i gradskim prevozom posto ne nameravam da kupujem kola.
 
Jeli zivis u Kalgariju? Gledam cene stanova svaki dan, prodaju se jako dugo. Ja bih kupio ovaj

https://www.realtor.ca/Residential/...V-SW-Beltline-Calgary-Alberta-T2R0V5-Beltline

ili mozda ovaj ako dobijem kredit.

https://www.realtor.ca/Residential/...V-SW-Beltline-Calgary-Alberta-T2R0W8-Beltline

Posto nikada nisam bio u Kalgariju, mozes li mi reci da li su to dobre cene (U torontu onaj prvi za 288k bi me kostao najmanje 550k) i da li je to dobra okolina sa puno prodavnica i gradskim prevozom posto ne nameravam da kupujem kola.

Da, ja zivim u Kalgariju vec 4 godine. Beltline je downtown, sve je blizu, voz je blizu i onda mozes svuda, mnogo autobuskih linija prolazi tuda, imas Safeway , Co-op, a vozom mozes do bilo cega. Meni se vise svidja ovaj prvi iako je manji zato sto ima grejanje na radijatore, ja ne volim air-conditioning. I mislim da jeste pristojna cena. E sad, ovde ljudi ne vole bas mnogo da zive u centru posto je mrtav posle 5 popodne, ali Beltline je dobar, malko izvan bas strogog centra, a opet veoma blizu, walking distance.

A sta ces u Kalgariju, zar ti nisi negde na Tajlandu? U Kalgariju se stvarno nista ne desava, on je dobar za ljude sa malom decom i penzionere, nema neke zabave i nije ziv kao Toronto. Mislim, meni se svidja, prijatno mi je ovde, ali moj muz kuka kako je Toronto mnogo lepsi jer ima ljudi na ulicama, ziv je grad, a meni ne fali nimalo guzva i ludnica, imala sam je ceo zivot u Beogradu.
 
Ljudi, hvala na odgovorima :) Dolazim u Kalgari jer ću da studiram tamo.
1) Dolazim sa ženom tako da ona želi da nadje posao. Ako znate neki dobar sajt gde mogu da se traže poslovi, predlozite. Ona ima MA diplomu iz Engleskog jezika, ali ne znamo da li ce neko hteti da je zaposli pre nego sto dodjemo u Kalgari.
2) Stanovacemo u domu ili nekom stanu. Za dom se placa oko 1400 kanadskih dolara gde su ukljucene utilities. E sad ne znam da li se to isplati ili ne :confused: Sto se tice sajtova za trazenje stanova za izdavanje, mozete i njih da predlozite. Ne mora da ima parking mesto jer necemo imati auto tamo.
3) Isto pitanje vazi za hranu: hrana u menzi u domu je oko 450-600 kanadskih dolara, zavisno od toga da li se hranimo 5 dana ili 7 dana u menzi, i da li jedemo 2x ili 3x dnevno. E sad, ne znamo ni to da li se isplati ili da ipak sami kupujemo namirnice i spremamo jer cemo imati svoju kuhinju i u stanu u domu (ukoliko tamo stanujemo).
Unapred hvala na odgovorima. Pozdrav!
 
Vidis, meni je Toronto jako depresivan. Ljudi su jako zatvoreni i sebicni. Verovatno je svaki veci grad na svetu takav ali iskreno ja nemam ni jednu lepu uspomenu u Torontu. Ziveo sam u Montrealu 15 godina i ako sam jedva govorio Francuski ljudi su bili puno priblizljiviji.... cak i separatisti.

U svakom slucaju ja sam takodje puno dosadan tako da mi mir i tisina ne smeta. Poredim i kvalitet zraka u raznim gradovima i cini mi se da je u Kalgariju puno bolji.

Da li imas iskustva sa zdravstvenim u Kalgariju i kakav je sistem?
 
Srecom, nemam iskustva, jednom sam usla u neku ordinaciju da mi poslusaju pluca jer sam bas bila prehladjena, sve ok, ljubazno, brzo sam zavrsila. Ceka se u bolnicama, to znam.

A klima je u Kalgariju stvarno sjajna, suv vazduh, pa se ni hladnoca ni vrucina ne cine strasne. Planinska klima, Kalgari je na 1,000 metara nadmorske visine, zdravo je. A ima i podatak da Kinezi uvoze vazduh iz Kalgarija za bolnice - toliko o kvalitetu. Kalgari je i grad sa najvecim brojem suncanih dana, to mi je isto veliki plus, a imamo i Chinook, vetar koji podize zimi temperaturu za 10-15 stepeni za par sati, sjajna stvar.

Sto se ljudi tice - razliciti su, kao i svuda, ja imam dobra iskustva, radim na koledzu kao nastavnik, druzim se sa finim ljudima. Muz je arhitekta, sretao se uglavnom sa gradjevincima i nem bas sjajna iskustva. Komsiluk nam je uvek bio ok. Kalgari je jedno veliko selo, ljudi su jednostavniji verovatno nego u Torontu i meni se to dopada. Volim njihov obicaj da kad udjes u autobus kazes dobar dan vozacu i hvala kad izlazis i svi ce da popricaju sa tobom tokom voznje, neka je i lazna ljubaznost, lepo je.
 
Ljudi, hvala na odgovorima :) Dolazim u Kalgari jer ću da studiram tamo.
1) Dolazim sa ženom tako da ona želi da nadje posao. Ako znate neki dobar sajt gde mogu da se traže poslovi, predlozite. Ona ima MA diplomu iz Engleskog jezika, ali ne znamo da li ce neko hteti da je zaposli pre nego sto dodjemo u Kalgari.
2) Stanovacemo u domu ili nekom stanu. Za dom se placa oko 1400 kanadskih dolara gde su ukljucene utilities. E sad ne znam da li se to isplati ili ne :confused: Sto se tice sajtova za trazenje stanova za izdavanje, mozete i njih da predlozite. Ne mora da ima parking mesto jer necemo imati auto tamo.
3) Isto pitanje vazi za hranu: hrana u menzi u domu je oko 450-600 kanadskih dolara, zavisno od toga da li se hranimo 5 dana ili 7 dana u menzi, i da li jedemo 2x ili 3x dnevno. E sad, ne znamo ni to da li se isplati ili da ipak sami kupujemo namirnice i spremamo jer cemo imati svoju kuhinju i u stanu u domu (ukoliko tamo stanujemo).
Unapred hvala na odgovorima. Pozdrav!
 
Ljudi, hvala na odgovorima :) Dolazim u Kalgari jer ću da studiram tamo.
1) Dolazim sa ženom tako da ona želi da nadje posao. Ako znate neki dobar sajt gde mogu da se traže poslovi, predlozite. Ona ima MA diplomu iz Engleskog jezika, ali ne znamo da li ce neko hteti da je zaposli pre nego sto dodjemo u Kalgari.
2) Stanovacemo u domu ili nekom stanu. Za dom se placa oko 1400 kanadskih dolara gde su ukljucene utilities. E sad ne znam da li se to isplati ili ne :confused: Sto se tice sajtova za trazenje stanova za izdavanje, mozete i njih da predlozite. Ne mora da ima parking mesto jer necemo imati auto tamo.
3) Isto pitanje vazi za hranu: hrana u menzi u domu je oko 450-600 kanadskih dolara, zavisno od toga da li se hranimo 5 dana ili 7 dana u menzi, i da li jedemo 2x ili 3x dnevno. E sad, ne znamo ni to da li se isplati ili da ipak sami kupujemo namirnice i spremamo jer cemo imati svoju kuhinju i u stanu u domu (ukoliko tamo stanujemo).
Unapred hvala na odgovorima. Pozdrav!

1) indeed.ca i kijji.ca za pocetak...
2) Pa povoljnije vam je ovo sto ja imam, www.bwalk.ca je sajt kompanije, pa pogledajte, meni je to puno za studentski dom, mada ako ostajete krace i to je namesteno, onda ok, ovo su nenamesteni stanovi.
3) Ne znam za hranu da li je puno, zavisi sta nude i koliko obroka i da li je to hrana koja vas zadovoljava.... Jeftinije namirnice su u Walmartu i u No Frills radnjama, mada nesto je nekad povoljnije u Safeway-u...videcete vec, brzo se udje u stos...
 
Hvala na odgovoru! :-) ne mogu da otvorim sajt bwalk ali sam uspeo da nadjem neke druge sajtove koji izdaju stanove.

Imam pitanje u vezi sa porezom: Radicu part-time, i godisnji priliv novca je manji od 30 000 kanadskih dolara. Zanima me koliko otprilike cu dati na porez od toga ukupno? Video sam da postoji Federal i Provincial porez, da postoje non-refundable taxes, zatim CPP, i RRSP, iskreno nista mi nije jasno, pa me zanima koliko bi na tu sumu bio ukupni porez? :eek:

Jel vi koristite neki calculator za to, ili usluge agencija koje se bave time?
 

Back
Top