Jedinica gradje prostora

Peruzzi

Domaćin
Poruka
4.066
1. Presek prave je tacka
2. Tacka je osnovna jedinica gradje prostora
3. Prava je jednodimenzionalna (duzina)
4. Presek povrsi je prava
5. Presek tela je povrs


Ako su prva dva tacna, onda je prava trodimenzionalna
Ako je 3 tacno, onda je tacka bezdimenzionalna, pa stoga 2 ne vazi, a posto vazi 1, 4 i 5, telo nije prostorno.
???
Ili sam ja nesto ovde pobrkao....

Sta je onda tacka, i sta je jedinica gradje prostora?
Kako se uopste definise prostor, povrs, prava?
Valjda preko tacke. Ali kako onda definisati tacku?
 
:)
biće da si pobrkao...
I ja sam voleo da mozgam o ovakvim stvarima, i mislim da to može da bude korisno.

Nego da ti odgovorim:
U matematici tačka, prava i ravan spadaju u osnovne pojmove koji se ne definišu (već se oslanjamo na intuiciju). Euklid je pokušao da ih definiše ali neuspešno. Po njemu je tačka ono bez dimenzija, prava ono što ima samo dužinu itd. Ali prethodno nije definisao dužinu, širinu...

Što se tiče jedinice prostora, mislim da nije loše da pogledaš nešto o Zenonu (i Pitagori).
Mada je to veliki problem (Šta je to prostor?) sve do danas (ili bar do Ajnštajna).

I nije mi jasno kako je tačka trodimenzionalna (3D), sem ako ne smatraš da nešto što gradi 3D prostor i samo mora da bude 3D...
 
Eh sto volim ovu matematiku.
Definicije tacke, prave i ravni su takve kakve su i one se ne dokazuju jer je to ocigledno (tzv. aksiome - da se strucno izrazim).
Tacka je neka osnovna jedinica, prava se sastoji od niza tacaka.
A koliko sam ja razumeo ovde ti jesi malo pobrkao, dobro mozda i ja gresim ali ispravice me vec neko.

Ako je presek povrsi (ravni) prava (sto i jeste) ti gledas samo tu jednu pravu.
Onda uzimas neko 3D telo i presecas ga po nekoj osi i taj presek cini povrs. Dakle povrs (ravan) je presek tela, a preseci date povrsi (ravni) su prave (dakle vise njih).

Drugim recima presek je vise paralelnih pravi koje cine povrs.
A ako cemo u detalje onda je presek nekog tela cine mnogo tacki, odakle sledi da tacka i jeste osnovna jedinica gradje prostora, a sto je i trebalo dokazati :lol:
 
Pa ako pocnes da razmisljas razumom nikada neces doci do te tacke. Mozes samo da mislis o njoj, a ne i da je kvalitativno spoznas. Ta tazka iz cestice prelazi u talas, u sasvim drugi vid bivstvovanja. Razum je cestican i zato nemoze spoznati ono sto je talasno.

A posto si ovde pokrenuo pitanje o jedinici gradje prostora to je druga stvar.
Vec sam pisao o tome i naisao sam na veliko nerazumevanje. Bas onih koji za sebe misle da znaju istinu. Umesto da su pokusali da svoju energiju iskoriste na razumevanje, njima je bilo draze da je utrose na protivljenje.
Jedinica gradje prostora i ujedno najsitnija cestica u univerumu je nukleus. Od nje je sastavljeno sve sto postoji u prirodi. Ako te zanima da saznas nesto vise o tome pitaj....
 
Tegularijus:
:)
biće da si pobrkao...
Sve ispravke su dobrodosle :)

Tegularijus:
I nije mi jasno kako je tačka trodimenzionalna (3D), sem ako ne smatraš da nešto što gradi 3D prostor i samo mora da bude 3D...
E to je vec dobro pitanje....I tu sam izgleda i pogresio. Ako nesto gradi prostor, onda ono nije prostorno, inace bi bilo deo prostora, pa bi ono gradilo samo sebe, sto je malo nelogicno ako se uzme sa prave strane, ako ste razumeli sta hocu da kazem :) Ili tako vec nesto, neznam kako lepo sad to da opisem

Кулиража:
...... odakle sledi da tacka i jeste osnovna jedinica gradje prostora, a sto je i trebalo dokazati :lol:
Evo i nekoliko reci podrske...

Nego, sto je ova tema pomerena u prirodne nauke? Mislim da vise vuche na filozofiju...
 
postoje razliciti aksiomatski sistemi:
npr u hiperolickoj geometriji ne postoje prave u euklidskom smislu te reci, vec umesto e-pravih postoje oricikli i ekvidistante.....
Ne moze se reci pomocu par reci, mogu da te uputim na dobre knjige na tu temu, nije stvar samo definicije, vec i stvar odbacivanje nekih "losih navika",....
Tacka je , ipak, svuda samo tacka.
 
Ako te zanimaju samo definicije, ovo je ok, ali ako si zainteresovan vise, moja preporuka:
Zoran Lucic : Euklidska i Hiperbolicka geometrija
tu se takodje uvodi Hilbertov aksiomatski sistem, ali je dosta opsirnije, a i na srpskom.
 
Anonymous:
Koliko predznanje treba za tu knjigu?
Ne treba veliko predznanje, ali treba dosta paznje, i vremena.(u stvari knjiga je zaokruzena kao celina, i nije ti potrebna nikakva dodatna literatura, sem mozda zbirke zadataka)
Inace , mozes da nadjes i zbirku, koja je napravljena tako da prati program knjige:
Predrag Janicic
Zbirka zadataka iz geometrije.
 
Peruzzi:
opi:
meru ima npr rastojanje izmedju dve tacke, ali sama tacka, kao matematicki objekat(sem ako joj se ne dodeli npr masa) nema meru.
Pa sta je onda mera. Tj. cime se meri mera?

Od cega je prostor? E ajd sad. Mislim da sam konacno ubo pravo pitanje :)

Hoces da kazes,da li je prostor sastavljen od necega sto su tacke bez mere, ili tacke sa merom(npr masom).
Pa, ako govorimo o matematickom prostoru, onda je to definitivno ono prvo, a u fizici imas bar dva razlicita tumacenja te mere, npr tacke sa masom i tacke sa naelektrisanjem.
 

Back
Top