RC avioni i helikopteri

borisbg

Ističe se
Poruka
2.058
Na nasem trzistu su se pojavili RC avioni i helikopteri na baterije, verovatno iz Kine. Sto se tice karakteristika cuo sam da nisu lose, lete 10-20 min i dostizu oko 100m visine i da su laki za upravljanje a cena im je oko 100E.Da li neko ima neka iskustva sa ovim igrackama (kvalitet,cena ...)
 
Aman ljudi, vec vam rekoh da be 200-300 evra nema aviona...to sto je iz kine nista ne znaci. Mislim, 80% robe dolazi odatle sta god da bilo:)
To su sve igracke...vec sam pisao...daljinski tesko da ces naci bez 100 evra.Mislim ima, ali to su tek krsevi. Motor:pa za jedan "avionski" elektro motor,jedno 10 evrica, +servoi, jos ako koristis elektro motor a oni su slabi, moras izuzetno da obratis paznju na tezinu pa ces morati da kosirstis neke manje, lakse i kavalitetnije(citaj skuplje) servoe. Pa jedan "speed controler",koji su skupi.Najmanje 20 evra i to opet pitanje kakav je.
Plus materijal...izadje mnogo vise od 100 evra. A da, baterija...baterije su takodje skupe jer moraju biti lake a sto veceg kapaciteta, sto znaci najcese Ni-Mh a ti izracunaj kolko ti treba baterija ako motori obicno rade na 7.2V i vise pa sracunaj...
Drugo, 10-20 minuta? Hm! To je apsolutno netacno...ovakvi motori vuku mnogo struje. Ja imam podatak za moj motor koji je slab...vuce 7-8 ampera
pa izracunaj kolko miuta ti radi motor ako stavis baterija od recimo,1400mAh. Sad, neko ko se bavi elektronikom reci ce da je nemoguce da tako mali motori vuku toliku struju...al nek dodje da izmeri pa nek se uveri:)
A da das 100 evra za igracku i da je slupas zbog lose elektronikei karakteristika...ne znam da li ti se isplati...
 
Za Raula!
Ja kao sto rekoh, neznam nista o tim letelicama, vec sam to cuo od jednog poznanika. To bi trbalo da su kompletni modeli (ukljucis i vozis). I meni je cela ta prica malo sumnjiva,zato sam i pokrenuo ovu temu, ali raspitacu se u toku sledece nedelje koliko je sve to istina. Pozdrav.
 
Pazi, ima sigurno...ja sam u jednoj veleprodaji video tako nesto. Cena mu je oko 5-6 hiljada, stro znaci da je u prodavnici toliko, oko 100 evra ali kazem ti...to nije avion, to je igracka.
Pazi, kod modela se ne gleda "koliko on moze da ide visoko", ili "koliko on moze da ide brzo" i slicno...Bitna je upravljivost,letne karakteristike uopste...a koliko visoko moze da ide to zavisi od radio stanice, tj. daljiskog i njihovog dometa. Zamisli recimo da ti avion izadje iz dometa na tih 100 metara? A ako je tako jeftin sigurno nema neke sigurnosne sisteme tipa iskljucivanje motora i slicno sto znaci mozes da se oprostis od njega...il ce da se slupa ili ce da ode ko zna gde... Mislim,uz ono sto sam ti napisao gore ti vidi sta dobijas...
Sta vise imao je jedan drug nesto tako ranije i smesnao je...Pozdrav!
 
Aman ljudi ima li neko na forumu da je bar drzao u ruci ovakav model aviona. Ide lepo vreme a ja bih da se igram sa necim pa mi je koristan bilo kakav savet.
PS Ja sam inace potpuni amater (nemam nikakva iskustva sa Rc modelima) ali od ovog proleca krecem sa letovima pa mi zato i treba pomoc, bilo kakva.
Unapred zahvalan.
 
Mislim da sam ti odgovorio gore al ne citas izmedju redova! Moj ti je savet da to ne kupujes...ako vec planiras da se bavis time kreni odmah od pravih aviona. Ne moras da kupis nikakvu profi opremu, ali te igracke ti ne bih savetovao da kupis...bacanje para! Nego daj pare nekom da ti donese iz inostranstva, nemacke recimo, neku polovnu ocuvanu stanicu(daljinski), servoe,motor i neki polu-gotov avion...POzdrav!
 
Pogledaj novosadjane na www.nsmodelers.com
mada ne znam sta te zanima...ako hoces plan, ali dobar plan, ne neki krs, uglavnom moras da platis...
retko gde ces naci neki plan a da vredi i da je besplatan...
Saveti?Opet zavis sta te znima...najbolje idi na google pa kucaj sta te zanima i sta ti bog da:)

ako hoces da vidis sta sve "mozes" kupis poseti
www.hobby-lobby.com
ili www.towerhobbies.com...
ma ima ih kolko hoces...
ne znam nijedan konkretan...
 
Da li je neko zainteresovan za rc model aviona (benzinski motor, cetvorokanalna stanica, kompletna prateca oprema sve novo neotpakovano zajedno sa konstrukcijom aviona(koja je od balze i drveta) cena je samo 300 evrica a jos moze i da leti za razliku od tih kineza kamikaza [/b]
 
covece radio kontrola je tako prosta stvar danas ovo je bre 21 vek ej kakvih 20 evra sto ne odes u prodavnicu elektro -opreme i sam napravi. sto vise stvari budes pravio sam to ce jeftinije izaci a i bices zadovoljniji .ja sam sa 15 godina napravio za 3 meseca svaki dan po 2 sata avion.za pogon napravi raketni motor i polecemo!\
 
KiZo:
covece radio kontrola je tako prosta stvar danas ovo je bre 21 vek ej kakvih 20 evra sto ne odes u prodavnicu elektro -opreme i sam napravi. sto vise stvari budes pravio sam to ce jeftinije izaci a i bices zadovoljniji .ja sam sa 15 godina napravio za 3 meseca svaki dan po 2 sata avion.za pogon napravi raketni motor i polecemo!\

Da napravis radio stanicu? daj bre covece u kom TI veku zivis! Mozes da napravis neke gluposti koje su preskupe ali sa nekim stvarima se ne treba igrati!
Pravis pola godine avion, ulozis toliko vremena, para na materijal i sta ti ja znam cega sve i onda zbog nekog jeftinog glupog, recimo potenciometra, i slupas avion...tako nikad neces biti "profi"!
Servo mozes da kupis u inostranstvu za 5 evra samo da imas nekog da ti ga kupi...aj ti ga napravi jeftinije!!!
 
Raul:
KiZo:
covece radio kontrola je tako prosta stvar danas ovo je bre 21 vek ej kakvih 20 evra sto ne odes u prodavnicu elektro -opreme i sam napravi. sto vise stvari budes pravio sam to ce jeftinije izaci a i bices zadovoljniji .ja sam sa 15 godina napravio za 3 meseca svaki dan po 2 sata avion.za pogon napravi raketni motor i polecemo!\

Da napravis radio stanicu? daj bre covece u kom TI veku zivis! Mozes da napravis neke gluposti koje su preskupe ali sa nekim stvarima se ne treba igrati!
Pravis pola godine avion, ulozis toliko vremena, para na materijal i sta ti ja znam cega sve i onda zbog nekog jeftinog glupog, recimo potenciometra, i slupas avion...tako nikad neces biti "profi"!
Servo mozes da kupis u inostranstvu za 5 evra samo da imas nekog da ti ga kupi...aj ti ga napravi jeftinije!!!
sto da ne mislim ne pravim ja predajnik snage megavata..lol,hehe.potenciometri se ne kvare kakav si ti bre cudak?polako i precizno napravis prijemnik i predajnik i uvek ih proverish pred poletanje..mislim pa ii kupovne stvari se kvare!!dobro servo se pravi automatizovano i jeste jeftin ali mozes i njega da napravish i to dzabe-nadji bre neki stari tv ,radio na otpadu ima svasta da se nadje,i to najvise bakarne zice..i + zadovoljsto sto si 95% stvari sam uradio pa dodjes a ovi se hvale ja sam uzeo kit covece 200 evra mislim ovo ono paljevina zesca.,., :roll: ..ti mora da radish u nekom klubu sto prodaje delove jel tako hm?? moj je avion bio skoro dzabe al uz mnogo vise rada dodushe.pa jos ako imas ortaka sto radi na glodalici u nekoj fabrici npr. mozes da napravis i bolje motore od standardnih.,.,
 
sta, hoces da kazzes da sad pravis i motore sam? Aj bre na pali ljude bezveze...To se radilo nekad kad nije bilo nekog izbora ali danas...mozes da se igras i zezas koliko hoces ali to je daleko od profesionalizma i nikad neces moci da napravis neki uspeh sa tim nego vecito da nesto kao eksperimentises! POtenciometar se ne kvari ako ga zavrnes jednom, 5 ili 100 puta ali znas li koje vibracije nastaju usled rada motora! Ja sam na avion predvidjen za 4 kubika stavio skoro motor od 7.5 kubika i sve se raspalo a kamo li tamo neki tvoj deo iz televizora starog 20 godina! Lepo kaze narodna,kolko para toliko i muzike! Naravno da mozes da uradis neku modifikaciju necega, i preporucljivo je ali...Pozdrav i sretno sa tim tvojim igrackama!:)
I bez ljutnje...
 
Raul:
sta, hoces da kazzes da sad pravis i motore sam? Aj bre na pali ljude bezveze...To se radilo nekad kad nije bilo nekog izbora ali danas...mozes da se igras i zezas koliko hoces ali to je daleko od profesionalizma i nikad neces moci da napravis neki uspeh sa tim nego vecito da nesto kao eksperimentises! POtenciometar se ne kvari ako ga zavrnes jednom, 5 ili 100 puta ali znas li koje vibracije nastaju usled rada motora! Ja sam na avion predvidjen za 4 kubika stavio skoro motor od 7.5 kubika i sve se raspalo a kamo li tamo neki tvoj deo iz televizora starog 20 godina! Lepo kaze narodna,kolko para toliko i muzike! Naravno da mozes da uradis neku modifikaciju necega, i preporucljivo je ali...Pozdrav i sretno sa tim tvojim igrackama!:)
I bez ljutnje...
naravno da nema ljutnje mi sad kao razgovaramo kao kolege jel :wink: .potenciometar u avionu pa dobro bre dokle ga teras-na drugu stranu planete?>!ja sam regulisao sa tri kanala +1 semi kanal i to kod vf spoja 2 razlicite frekfencije i kod NF 2 velicine prenapona eto prosto ko pasulj...to sto si stavio DUPLO veci motor i ocekivao da ti avion juri ko metak bez ojacavanja konstrukcije i kontrola samo pokazuje kolki si amater bre ali dobro polako na greskama se covek uci klinac,, bolje uci na tudjim nego na svojim jbg..pa naravno da je to bila igracka kakva bre takmicenja nisam vise mali kao kad sam zajedno pravio par nas al jas sam vukao ceo projekat da se tako izrazim hm..ljudi nemojte se paliti ja se nikad nisam takmicio ali sam bio posmatrac i otprilike znam sta sam mogao da uradim ali nije bilo moje klase.ja volim da eksperimentisem stalno meni je to super dobro ti si sad kao neki pro jel?! pa dobro srecno ti bilo..kakva muzika , radio-ne radio svira ti [.....] stalno
 
Pa reko bez ljutnje...necemo da se prepucavamo sad ovako...nisam rekao da sam profi.Daleko sam od toga jer ni ja ne idem na takmicenja vec sve radim za svoju dusu. Drugo, nisam rekao da ne volim da eksperimentisem vec da sa nekim stvarima se ne isplati eksperimentisati kad vec postoje gotova resenja i vrlo pouzdana za razliku od tih rucno pravljenih. Naravno, nesto i treba napraviti sam...
A sto se tice onog amaterstva...hteo sam da kazem kolike su vibracije u modelu usled rada motora. Konstrukciju nisam ojacao jer je ceo avion bio iz moje glave pa sam pretpostavljao da ce izdrzati!
Ako imas nesto pametno da kazes reci a ne da prozivas ljude i pricas gluposti kako pravis sam motore, daljinski i sta ti ja znam sta jos...ne kazem da je neistina nego je glupost i gubljenje vremena...To je nekada davno bilo modelarstvo a ne sada kako ti kazes u 21 veku...Toliko od mene!!!!
 
Raul:
Pa reko bez ljutnje...necemo da se prepucavamo sad ovako...nisam rekao da sam profi.Daleko sam od toga jer ni ja ne idem na takmicenja vec sve radim za svoju dusu. Drugo, nisam rekao da ne volim da eksperimentisem vec da sa nekim stvarima se ne isplati eksperimentisati kad vec postoje gotova resenja i vrlo pouzdana za razliku od tih rucno pravljenih. Naravno, nesto i treba napraviti sam...
A sto se tice onog amaterstva...hteo sam da kazem kolike su vibracije u modelu usled rada motora. Konstrukciju nisam ojacao jer je ceo avion bio iz moje glave pa sam pretpostavljao da ce izdrzati!
Ako imas nesto pametno da kazes reci a ne da prozivas ljude i pricas gluposti kako pravis sam motore, daljinski i sta ti ja znam sta jos...ne kazem da je neistina nego je glupost i gubljenje vremena...To je nekada davno bilo modelarstvo a ne sada kako ti kazes u 21 veku...Toliko od mene!!!!
e ja sam mislio da si u nekom klubu posto se tako predstavljas.po mom misljenju ako se takmicis treba i da platis to jest kupis nesto znaci slazemo se a ovo sam sve govorio ,vise za amatersko bavljenje-dobro mozda neko nema strpljenja ili zivaca pa kupi gotovo nesto sto ne bi morao ili ga mrzi otkud znam ...mozda bi mogli ja i ti da se takmicimo pa da vidimo hehe cek samo dok nadjem vremena tim kupovno vs tim uradi sve sam...lolo ajde reci mi na koja gotova resenja mislis -radio komande? pa to sam ti vec objasnio jel hoces da ti dam shemu?!samo dok je nedje nadjem! pa za mene to nije gubljenje vremena strpljenje je moja vrlina...zao mi je zbog tvog aviona u svakom slucaju...a motor da si citao post video bi da sam napisao da je raketni znaci bez benzina,alkohola,metanola,dizela,spiritusa i sta ti ja znam.. nije tesko to i nije bio avion pre raketno modelarstvo ..znas raketa poput one protivgradne naravno mnogo manja[za koju sam ja pravio oklop na glodalici]ali koristi se taj barut pa ga podigne u vazduh do recimo 250-300 metara[u jacoj klasi] odvoji se skoljka rakete od aviona sa mini-padobranom i odatle se ostatak spusta kao jedrilica,cilj je da ti sto duze bude u vazduhu,eto objasnio sam nadam se. a pravio sam i jos jednu klasu gde sagoreli gasovi pokrecu dvostruku klipnu mashinu pa ona obrce elisu,znas nesto kao motori sa kompresovanim vazduhom..
 
Sto se nisi javio na temu raketnog motora koju sam postavio ako vec toliko znas...kao sto sam i tamo rekao barut je najgore i primitivno gorivo za rakete!
Pogledaj malo po netu da vidis kakve sve raketne motore prave ljudi i od cega...barut sam video samo kod onih raketica za decurliju...
Za semu hvala ali zadrzi je! Stavi je javno ovako da vide ljudi, mozda neko ima vremena za gubljenje pa napravi...
E sad si ga preterao...pravis i turbine. Jbg sad si preterao...mislim sve moze da se nabudzi kao da radi ali brate, jedan turbinski modelarski motor kosta vise od 1000 evra...pa ni Amer nije toliko lud da baci na nesto tolike pare ako moze da ga napravi sam!
Daj ti neki konkretan dokaz da se to radis...daj neku sliku, klip, bilo sta...inace necu da se prepucavm ovako sa neki totalnim amaterom, kako se meni cini! Pozdrav!
 
Sto se nisi javio na temu raketnog motora koju sam postavio ako vec toliko znas...kao sto sam i tamo rekao barut je najgore i primitivno gorivo za rakete!
Pogledaj malo po netu da vidis kakve sve raketne motore prave ljudi i od cega...barut sam video samo kod onih raketica za decurliju...
Za semu hvala ali zadrzi je! Stavi je javno ovako da vide ljudi, mozda neko ima vremena za gubljenje pa napravi...
E sad si ga preterao...pravis i turbine. Jbg sad si preterao...mislim sve moze da se nabudzi kao da radi ali brate, jedan turbinski modelarski motor kosta vise od 1000 evra...pa ni Amer nije toliko lud da baci na nesto tolike pare ako moze da ga napravi sam!
Daj ti neki konkretan dokaz da to radis...daj neku sliku, klip, bilo sta...inace necu da se prepucavm ovako sa neki totalnim amaterom, kako se meni cini! Pozdrav!
 
teme nema izgleda da je pala u zaborav kao i ti..dobro svako koristi ono sto ima ili nadje a meni za barut nije problem i hteo sam nesto alternativnije da pravim nego klasicne avione...a ta grana modelarstva je aktuelna i u svetu samo da znas i ne prave to samo deca...da ljudi ne bi ''gubili vreme''sa shemama necu je ni stavljati..OCIGLEDNO covek nikada u zivotu nije video motor koji se pogoni kompresovanim vazduhom cim ovako nesto pise!!! a nisam nigde ni pomenuo turbinu sta lazes ljude ovde.dobro si pomenuo daj da vidimo majstore i neku tvoju sliku...i upravu si ali ja sam sam rekao da sam amater ne moras da se ponavljas--ali ipak nesto vise znam nego li ti,bash zato sto sam sve sam i pravio a ne kupovao sve [delove i prospekt] ko neko dete od 10 godina koje gotovo nista ne zna--te gotove kitove to dete moze da napravi a moj avion za razliku od tvog ne bi moglo da napravi jedno dete...deco ne mojte se ljutiti na cika KiZa volim ja vas.. p.s.-ovo vazi i za raula
 
Ja sam na sajmu video nekoliko razlicitih modela aviona o kojima pricate,ali ovi kostaju od 4000,00 pa navise.Medjutim ja bih smeo da se kladim da oni nemogu uopste da polete a kamoli da idu do 100m.A sto se tice komandi to je krs o kome netreba ni pricati.
Sumnjam da po ceni koa je ovde pomenuta moze da se kupi nesto iole vredno od RC modela,zato ne bacajte pare.
 
Zdravo svima,

Slucajno sam naleteo na ovaj forum trazeci vise informacija or RC hobiju u Srbiji.
Ja zivim u Kanadi vec 15 godina i pre dve godine sam se ozbiljno zarazio letenjem RC modela. Pocelo je naivno od malog Parkzone Pipe Cub-a, a danas imam jedno 10 aviona i 4 helikoptera.

Vidim da je to sve u povojima u Srbiji a cuo sam da se otvorio i jedan RC klub u Srbiji i to u Maloj Ivanci. Razmisljam vec dugo da se opet malo doselim u Srbiju i pokrenem RC klub u Beogradu koji bi se bavio samo RC avionima i Helikopterima. zato sam malo i trazio WEB da vidim kakva je situacija.
Vidim da nije bas najbolje a narvno cena RC hobija je glavni uzrok. Ono u sta ja duboko verujem je da RC hobi ne mora da bude i skup. Kao sto je neko napomenuo ima puno stvari koje dolaze iz Kine i nisu bas sve loseg kvaliteta. Samo treba znati sta valja a sta ne i kako se sve to sklapa zajedno.

Ako vas zanima da pogledate ja vodim Klubsku WEB stranicu u mom klubu u Burnabiju u British Kolumbiji (to je deo Vankuvera) u Kanadi

http://www.hoods-up.com

Takodje imamo forum u koji mozete da se uclanite pa da dobijete vise informacija. Takodje pogledajte i video stranu. Ima i dosta mojih letova i mojih pocetnickih dana na helikopteru. Takodje ima puno drugih videa koji su posveceni modelima ili letenju.

ako imate nekih pitanja kako nesto da sklopite (mislim na elektronske komponente, motor i velicinu aviona, ...... javite se mozda mogu da pomognem.

Pozdrav
Dejan ili kako me na poljancetu zovu RASTAFLY
dejans@shaw.ca
 
Moram da izrazim neslaganje povodom tih kineskih igracaka. Imao sam ih u rukama
nekoliko i zaista mogu da lete. Naravno, daleko je to od pravog modelarstava (gde i jeste
poenta da nesto sam napravis i da to bude dobro). Ako nemas novca, mozes se zanimati
tim igrackama. Lakse ih je leteti nego neki ozbiljan model, kada ih polomis (a polomices
sasvim sigurno bilo sta cime se ucis da letis) veoma jednostavno se popravljaju - lepe drvofix-om
i obicnim papirom. Sve u svemu time se mozes lepo zabaviti i nauciti ponesto.
Pozdrav.
 

Back
Top