Hepatitis C i trudnoća

Roxy

Zainteresovan član
Poruka
361
Kada sam prvi put zatrudnila nisam znala da sam pozitivna,dojila sam 9 mjeseci ali Bogu hvala djete nije zaraženo.Sada sam u velikoj dilemi dali "raditi"na još jednom djetetu ili ne.
Djecu strašno volim ali i na savjest polažem mnogo računa.
Šta o tome misle doktori i upućeni?
 
roberta:
Kada sam prvi put zatrudnila nisam znala da sam pozitivna,dojila sam 9 mjeseci ali Bogu hvala djete nije zaraženo.Sada sam u velikoj dilemi dali "raditi"na još jednom djetetu ili ne.
Djecu strašno volim ali i na savjest polažem mnogo računa.
Šta o tome misle doktori i upućeni?
Zaboravih reći da su mi zadnje 4 g. svi nalazi vrlo uredni i da nemam potrebu za nikakvom terapijom.
Hvala.
 
roberta:
Kada sam prvi put zatrudnila nisam znala da sam pozitivna,dojila sam 9 mjeseci ali Bogu hvala djete nije zaraženo.Sada sam u velikoj dilemi dali "raditi"na još jednom djetetu ili ne.
Djecu strašno volim ali i na savjest polažem mnogo računa.
Šta o tome misle doktori i upućeni?

Da sam ja na tvom mestu, svakako bih porezgovarala sa svojim infektologom i ginekologom. Mislim da jedino oni mogu da ti daju validan medicinski sav po ovom pitanju...
 
WithdrawnWater:
roberta:
Kada sam prvi put zatrudnila nisam znala da sam pozitivna,dojila sam 9 mjeseci ali Bogu hvala djete nije zaraženo.Sada sam u velikoj dilemi dali "raditi"na još jednom djetetu ili ne.
Djecu strašno volim ali i na savjest polažem mnogo računa.
Šta o tome misle doktori i upućeni?

Da sam ja na tvom mestu, svakako bih porezgovarala sa svojim infektologom i ginekologom. Mislim da jedino oni mogu da ti daju validan medicinski sav po ovom pitanju...
Istina,ali u mom mjestu nema infektologa a ginekologe koje sam pitala,svaki mije rekao drugačije,možda što se nisu susretali sa ovom problematikom.
U svakom slučaju potrudiću se.
 
U odsustvu dr, mogu jedino da ti kazem sledece: kao i kod HIVa tako i kod hepatitisa C postoji mogucnost da TOKOM porodjaja dete zbog mesanja krvi dobije od majke hepatitis C:

"Prijenos virusa tijekom porođaja događa se kod prosječno 5 % djece rođene od HCV-pozitive majke. Rizik od zaraze povezan je s količinom virusa u krvi.
Rizik je otprilike dvostruko veći ako je majka istovremeno zaražena HCV-om i HIV-om. Dijete se virusom zarazi u tijeku poroda jer tada dolazi do direktnog miješanja krvi majke i djeteta. Zasad nema lijeka koji bi spriječio ovakvu zarazu.
Većina djece zaražene HCVom u vrijeme poroda nemaju simptoma i dobro napreduju tijekom djetinjstva. Potrebna su dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo hoće li ova djeca imati posljedice kad odrastu. Isto tako nema ni odobrenih lijekova i preporuka za liječenje djece zaražene HCVom u porodu. Djeca kod kojih se uoči povišena razina ALT trebala bi se uputiti na pregled liječniku specijaliziranom za takve slučajeve.
Novorođenčad treba testirati na HCV RNA jer samo postojanje protutijela nije nužno znak infekcije - protutijela mogu biti pasivno prenešena iz majčine krvi. Nema dokaza za prenos virusa djetetu tijekom dojenja. HCV-pozitivna majka trebala bi se suzdržati od dojenja jedino ako su bradavice ispucane ili krvare.
Testiranje postojanja protutijela kod djece rođene od HCV-pozitivne majke ne bi trebalo obavljati prije dobi od dvanaest mjeseci jer pasivno prenešena majčina protutijela mogu trajati sve do tada. Ukoliko se želi dobiti siguran rezultat ranije, može se obaviti HCV RNA testiranje PCR metodom tijekom prvog kontrolnog pregleda djeteta u dobi od 1-2 mjeseca."

Obzirom da kazes da su ti svi nalazi uredni vec 4 godine i da ne uzimas nikakvu terapiju, rekla bi da je rizik da tvoje dete (buduce) dobije hepatitis C veoma mali, ali ne i nepostojeci. To je sve sto ja mogu da ti kazem.
Pozdrav
 
Novorodjencad od HCV pozitivnih majki NETREBA da budu dojena!Iako danas pricaju da dojenje nije rizik, dojenje jeste rizik, a narocito kod takve ozbiljne infekcije.
Takve majke treba da se porode carskim rezom.
Norodjencad HCV pozitivnih majki koja nisu dojena treba da posle 3 meseca, moze i manje, urade,
HCV PCR test, na prisustvo virusne RNK u krvi.Tu se opeznost prema ovoj infekciji nezavrsava!
 
Ja imam HCV i tesku fibrozu jetre.Nisam dobila lecenje zato sto imam nedovoljan broj virusa i slabe su aktivnosti.Redovno idem na kontrole i sve je uredu(za sada)Pitala sam dr Perunicica za trudnocu i rekao je da nema problema takodje jos jednu dr infektologa koja je kazala da ako je Perunicic tako rekao to je to.Nisam iz BG-a tako da nemam sansu da lako dodjem do dr Delica ili nekog drugog (prvo uput opste prakse za mog inf. pa onda njen za BG...vreme...)Za mogucnost prenosa sa majke na dete mi je sve poznato ali ono sto mene interesuje je :da li meni moze da se pogorsa zdravlje,da ta teska fibroza predje u laksu cirozu , i u stvari sve sto se tice pogorsanja moga sadasnjeg stanja?
 
Zaboravih reći da su mi zadnje 4 g. svi nalazi vrlo uredni i da nemam potrebu za nikakvom terapijom.
Hvala.

U kom smislu su ti uredni rezultati? Da li si bila na terapiji?

Moj bebac je rodjen zdrav, PCR mu je (bogu hvala) negativan. trudnoca je lose uticala na moje zdravstveno stanje, broj virusa se mnogo povecao u trudnoci pa je od minimalnog < 2000 kopija skocio na 389.000 kopija a posle trudnoce naravno nastavio da raste.
Mislim da bi pre trudnoce trebala da uradis PCR, pa ako je on negativan mozes slobodno da zatrudnis. Neki infektolozi nisu protiv trudnoce, neki jesu, misljenja su im podeljena, barem ovima sa kojima sam ja pricala.

@filipe- vazi neko misljenje da C nije indikacija za carski rez, mada ja mislim da bi bilo bolje svakoj majci sa C virusom uraditi carski pa smanjiti i taj rizik prenosa virusa sa 5% na 0%. Znam da je carski rez nimalo bezazlena operacija ali sta je to u poredjenju sa zdravljem novorodjenceta.
 

Back
Top