Portugalski pisci...

terapeut

Primećen član
Poruka
988
Veoma slabo poznajem portugalske pisce i njihovu knjizevnost.Procitala sam od Zoze Saramaga -Sedam sunaca i sedam mesecina - i Antonio Tabuki(Italijan-profesor portugalske knjizevnosti)-Izgubljena glava Damasena Monteira-malo je reci da sam odusevljena ovim knjigama.
molila bih da mi preporucite nekog od savremenih portugalskih pisaca koji su privukli vasu paznju.Unapred zahvalna...
 
Besameeeeeeeeeeeeee besameeeeeee muchoooooooooooo! :P

Evo za Betty jedna pesmicica: :)

Love is Essential

Love is essential.
Sex, mere accident.
Can be equal
Or different.
A man's not an animal:
Is a flesh intelligent,
Although sometimes ill.



"I have no ambitions or wants.
To be a poet is not ambition of mine.
It is way of staying alone." 8)



Fernando Pessoa ( Portugalac sa cetiri pesnika u jednom!):wink:

 

@terapeut
Ako voliš Markesa, dopašće ti se i Žoze Kardozo Pireš. Njegov roman "Balada sa pseće plaže" ( Dosije jednog zločina), je brat blizanac "Hronike najavljene smrti".
Ovaj roman je kod nas objavljen krajem 90 -ih, nisam čuo za reizdanje...
 
terapeut:
Veoma slabo poznajem portugalske pisce i njihovu knjizevnost.Procitala sam od Zoze Saramaga -Sedam sunaca i sedam mesecina - i Antonio Tabuki(Italijan-profesor portugalske knjizevnosti)-Izgubljena glava Damasena Monteira-malo je reci da sam odusevljena ovim knjigama.
molila bih da mi preporucite nekog od savremenih portugalskih pisaca koji su privukli vasu paznju.Unapred zahvalna...
reci koja oblast te knjizevnosti interesuje pa ti mogu preporuciti nesto vise...doduse ne znam imal li u beogradu ili uopste tu nekih prevoda portugalaca...
pozdrav iz portugala
 
[/quote]
reci koja oblast te knjizevnosti interesuje pa ti mogu preporuciti nesto vise...doduse ne znam imal li u beogradu ili uopste tu nekih prevoda portugalaca...
pozdrav iz portugala[/quote]

Hvala na ponudi.Volim poeziju i vrlo davno sam citala ljubavne pesme jedne portugalske spisateljice kojoj ne znam ime nazalost.Sto se tice knjizevnosti ja sam jedan svastojed i bilo sta da mi preporucis ako pronadjem u Bgd-u sigurno cu ga procitati.
Kao sto sam napisala gore procitala sam Saramaga koji me je odusevio pa sve sto ti se ucini interesantnim molim te prosledi.Unapred hvala...
 
Rekla bih da je mali broj ljudi koji u našoj zemlji govore portugalski, i da zbog toga nemamo puno objavljenih prevoda niti se zna o piscima i knjigama pisanim na portugalskom. Ranije sam preko interneta čitala nešto o brazilskoj književnosti, ali ni jedan od pisaca koji su me zainteresovali nije objavljen kod nas. Šteta je što je jedna tako bogata književnost kod nas predstavljena samo piscima kao što su Verisimo i Koeljo.
Od pisaca iz Portugala, najsvežije što sam čitala bio je 'Zločin oca Amara', Ese de Kueiros, nisam sigurna. Bila sam inspirisana istoimenim filmom koji sam gledala (film je neuporedivo bolji ;) )
 
Citao sam :
"Gaivotas em terra",D.M.-Ferreira,ISBN 972-23-2132-3(laka lektira,za pocetnike portugalskog jezika)
Interesuje me istoria pa citah/citam:
"Mascaras de Salazar",F.Dacosta,ISBN 978-972-46-1694-0,
"O Diario de Salazar",A.Trabulo,ISBN 972-8645-23-6,
Na engleskom:"The First Global Village",M.Page,ISBN 978-972-46-1313-0
Portugal s´gledista Engleza,nije lose,za brzu orientaciju i pregled istorije Portugala ukratko.
Navescu vise ,ako nekog interesuje.
 

Back
Top