Deca 1-3 godine (toddlers)

Preuzeto, skraceno i prevedeno sa: http://www.askdrsears.com/topics/feeding-infants-toddlers/feeding-picky-eater-17-tips

Kako nahraniti necejede: 17 trikova -skrace verzija


Zasto su deca (1-3 godine) izbirljiva. Postoje razvojni razlozi zasto su ova deca izbirljiva. Nakon godinu dana brzog rasta, deca mnogo sporije dobijaju na tezini. Tako da njima u stvari treba manje hrane. Cinjenica da su oni uvek u pokretu, takodje utice na njihove navike u ishrani. Ne zele da sede mirno, cak ni za hranu. Grickanje se vise poklapa sa njihovim istrazivackim duhom nego sedeci jesti ceo obrok.

Kada smo ovo saznali malo smo se opustili. Shvatili smo da je nas zadatak da kupimo zdravu hranu, pripremimo je hranjljivo (na pari umesto kuvano, peceno umesto przeno) i serviramo sa malo kreativnosti. Ostalo ostavljamo klincima. Koliko jedu, kada, jedu i da li uopste jedu ostaje u njihovoj odgovornosti. Prihvatili smo da ne smatramo sebe odgovorima za to.

Klinci vole da preferiraju jednu vrstu hrane u tom trenutku. Mogu jesti voce jedan dan a sledeci povrce. Velike promene u ishrani su normalna kao i promene u raspolozenju, tako da mozete ocekivati da jedu dobro jednog dana a vec sledeceg maltene nista. Klinci izmedju 1-3 godina trebaju 1000-1300 kalorija dnevno, ipak ne moraju uneti svaki dan tu kolicinu, te je bolje koncentrisati se na izbalansiranu nedelju, a ne na dan.


1. ponudite grickalice. na posluzavniku ponudite vise vrsta hrane koje lako mogu prstima jesti i nazovite ih saljivim imenima. Na primer:

  • Brod od avokada
  • mesec od jabuke
  • Tockovi banane
  • drvo brokkolija
  • mac od sargarepe
  • cigle od sira
  • kanu od jaja
  • mali O (povrce koje se moze seci na krugove)
na posluzavnik se stave ove namernice i poloze na mesto koje je lako dostupno detetu. Dok se dete igra s vremena na vreme dodje i pojede par zalogaja pa nastavi da se igra. Vek trajanja ove hrane je 1-2 sata

Sto duze dete ostaje gladno, ono postaje nervoznije. Nemojte sacekati da dete skroz ogladni.


2. Umaci.
Klinci vole umakalice (ne samo da su zabavne vec su i pravi izvori nereda). Neke vrste umaka koju deca vole:


  • svapski sir
  • krem sir
  • vocni sok
  • gvakamola
  • puter o kikirikija
  • pire od voca i povrca
  • jogurt, zasladjen sa vocem
Ovi umaci se mogu namazati na krisku jabuke, papriku, kolutice od pirinca, tost ili slicno.

3. Mazanje. Klinci vole da mazu, tj razmazu stvari. pokazite im kako da nozem namazu tost ili sl.


4. prelivi. Klinci vole prelive. Moguce je staviti neki preliv koje dete voli na onu hranu koja im nije toliko privlacna i na taj nacin se prosiruje njihov meni. Prelivi su: jogurt, krem sir, gvakamola, sos od paradajza, sos od jabuke i puter od kikirikija


5. Napici. Ako bi klinci radije popili sve to ne ocajavajte. Napravite mix mleka i voca, zajedno sa sokom, jajima u prahu, jogurtom, medom i puterom od kikirikija.Pa sta ako se piju kroz slamcicu. Oprez: ne koristite sirova jaja zbog salmonele

6. Izrezi. koliko ce klinci pojesti zavisi i od toga kako ste nasekli hranu. Isecite tost, palacinke i pizu na zanimljive oblike

7. Zapakujte.
Izgled je vazan. Za nesto sto je novo, zasto ne koristite decije tanjire koje oni koriste za igru? Klinci ce se oduseviti sa hranom serviranom u plasticnim cinijicama ili casama za sladoled.
Mozete pokusati sa mini-stvarima kao sto su mini kiflice, mini krofnice i sl.


8. Prodajte povrce. Povrce zahteva malo marketinga. Koliko povrca je potrebno pojesti? Porcija bi trebala biti kolicina koliko stane u kasicu puta broj godina deteta. Primer: dete od dve godine treba da pojede dve kasice povrca 3-5 puta dnevno. Probajte sledece trikove:


  • zasadite bastu sa detetom. Pustite da dete izabere biljke, da obere zrele plodove i priprema jelo od njih
  • Dodajte povrce u hranu koju voli. dodajte pirincu, siru, sitnom siru, makaronama. Kod nas je hit palacinka sa cukinijem i maffini sa sargarepom
  • kamuflirajte povrce u omiljeni sos.
  • Koristite povrce kao "stapice" za umakanje.
  • Isecite povrce u zanimljive oblike.
  • Kuvajte ih na pari. Ukusniji su i sladji pripremljeni na ovaj nacin nego sirovi.
  • Napravite neko kreativno delo. Napravite lice pomocu maslina, paradajza, paprika i pecuraka. Lauren je volela staviti masline na prstiei jesti ih sa vrhova prstica.
  • Zamesite kreativnu kamuflazu. Drvo sa sirom je samo jedna od varijanti (na skuvani brokoli se natopi sir)
9. Podelite.Ako imate izbirljivo dete pozovite nekog drugara za koje znate da lepo jede. Mozda se "zarazi" i vase dete.


10. POstujte male stomacice. TRudite se da porcije budu male. Velicina detetovog stomaka je kao velicina njihove pesnice. Napravite manje porcije, i kada dete zavrsi dopunite. Na taj nacin ce i visina secera biti konstantnija, i svi znamo da gladno dete nije srecno.


11. Napravite ga dostupnim. Dajte detetu jednu policu u kuhinji/spajzu. Rezervisite donju policu u frizideru za dete koje cete napuniti hranom koju ono voli. Kada dete trazi da jede, dopustite da sam izabere sta mu se jede/pije

12. Koristite "sedi mirno" strategiju. Posedajte ih na stolice u kojima im noge doticu zemlju npr stolice i stolovi za decu.


13. Preookrenite obrok. Klincima je od malo vaznosti sta se tacno jede za dorucak, rucak ili veceru. Preokrenite raspored i jedite ono sto bi jeli za dorucak za veceru i obrnuto


14. Pustite ih da kuvaju. Sa vecom voljom ce jesti ono sta su samo pripremili ili bar pomogli pri pripremanju


15. Vazna je svaka kalorija. Visokokaloricne hrane koje moee ponuditi deci koja skacu kao zecevi a jedu kao misevi:


  • Avocado
  • Testo
  • Brokoli
  • Kikiriki putter
  • Integralni pirinac
  • Krompiri
  • Sirevi
  • Piletina
  • Jaja
  • Riba
  • {Pasulj
  • Tofu
  • Jogurt
16. Racunajte na nedoslednost. Nemojte uzimati licno ako dete jedan dan jede lepo a sledeci strajkuje. Nedoslednost je normalna


17. Opustite se. Izmedju 2. i 3. rodjendana deci se oformljava ukus. Mozda preferira puter od kikirikija, ne brinite se vec pokusajte adaptirati hranu tako da ga pojede sa slascu.
 
Poslednja izmena:
Bravo za temu!

Inace, little O's ( o-shaped cereal) je ovo na slici, mada bi verovatno pomoglo i ono sto ste napisali :)
little o's.jpg
 
Bravo za temu!

Inace, little O's ( o-shaped cereal) je ovo na slici, mada bi verovatno pomoglo i ono sto ste napisali :)Pogledajte prilog 233149

HVALA. Ja sam samo na brzinu prevela za one koji ne govore engleski.

Tek sam sada skontala gresku u potpunosti. Procitala sam veggie umesto cereal. Tako je kada radim vise stvari od jednom i zurim da sto pre zavrsim.
 
Poslednja izmena:
Otvaramo novu temu na koju su dobrodosle mame (i tate) se klincima od 1-3 godine

:hvala:

Baš mi drago što su dobrodošle mame a u zagradi i tate pošto su mame jel mame a otac kolac
Tate kao što znamo nemaju osećanja a da nije mama ne bi imao ko da nas rodi, stvarno čemu služe tate?
Čak ni pesmu deca da im napišu za neki školski domaći iz srpskog al taki nam program.
Tek super što imamo temu za 0-6 meseci i sad ovu od 1-3 godine
Nadam se da će neko da nam javi šta sa decom od 6 meseci pa do godinu dana ili je to neki period hibernacije?
A pretpostavljamo da će biti i tema za decu od 4 do 7 pošto tad ima puno bolesti koje valja preležati pa ako može da se zaobidju
nekom medicinom tj tabletama pošto onako lećenje kao nekad zastarelo u dvadeste prvom veku.
Pa nećemo valjda ovčije boginje da lečimo kao u vreme naših baba. pobogu?
Sem hrane jako bi bilo lepo da nam na mala vrata uvedete još neke običaje i savete.
Jedva čekam da napičim nekog... Nadam se u podršku mama a i tata u zagradi jer bez tate mož i kiseli krastavc da se upotrebi al slaba fajda.
 
Poslednja izmena:
Sad samo trcali tri kruga po kuci da ga uhvatim da peremo zube, to mrzi vise nego da jede. :roll:
Kako vidi cetkicu, pocne da bezi, pa je gura jezikom napolje, stiska usne, nikad ne znam da li sam uspela sve da dohvatim da mu lepo operem.

Irina voli sama da zvace cetkicu...predpostavljam da ne uradi nista
ja probam da joj operem al uspem samo prednje malo da istrljam i eventualno malo i cetvorke ako hoce da zine
ne koristimo pastu al kupicu neku da probamo,mozdfa tako dozvoli
plasim se da joj se ne pokvari neki zub....
 
Baš mi drago što su dobrodošle mame a u zagradi i tate pošto su mame jel mame a otac kolac
Tate kao što znamo nemaju osećanja a da nije mama ne bi imao ko da nas rodi, stvarno čemu služe tate?
Čak ni pesmu deca da im napišu za neki školski domaći iz srpskog al taki nam program.
Tek super što imamo temu za 0-6 meseci i sad ovu od 1-3 godine
Nadam se da će neko da nam javi šta sa decom od 6 meseci pa do godinu dana ili je to neki period hibernacije?
A pretpostavljamo da će biti i tema za decu od 4 do 7 pošto tad ima puno bolesti koje valja preležati pa ako može da se zaobidju
nekom medicinom tj tabletama pošto onako lećenje kao nekad zastarelo u dvadeste prvom veku.
Pa nećemo valjda ovčije boginje da lečimo kao u vreme naših baba. pobogu?
Sem hrane jako bi bilo lepo da nam na mala vrata uvedete još neke običaje i savete.
Jedva čekam da napičim nekog... Nadam se u podršku mama a i tata u zagradi jer bez tate mož i kiseli krastavc da se upotrebi al slaba fajda.
a odkud tolika negativnost?
P.S. bebe od 6 do 12 meseci su na temi od 0 do 6 meseci ...spontano je tema prosirena

kad smo kod toga mozda bi bilo bolje da se naslov promeni na 0 do 12
 
...ja moram u vezi pranja zuba kod tako male dece nesto da napisem pa me slobodno napadnite navikla sam:)

...moja deca su pocela da peru zube tek sa 6 godina, pre toga su svako jutro cim su bile dovoljno velike
jele jabuku, a uvece samo posle mleka pile malo vode ili caj od kamilice bez secera...nikad ni jedan kvaran
zub nisu imale...vaspitacice su pravile haos zbog toga, sto ne peru, sto ih ne teram to da rade..a bilo je vreme
inflacije, nesto nije ni bilo slatkisa, nisu zvakale zvake, bombonama nisu bile previse odusevljene...nestasica
struje a bogmai i tih decijih pasti....
..onda na kontroli kod zubara kad sam rekla zubarki da ne peru, ona rece ne opterecujete se, neko pere "od rodjenja"
i od tad ima problem sa zubima, neko nikad nema...i izgleda da su one od tih sto nemaju, i sto su imale srecu da
naslede dobre zube (od nekog iz porodice)...
...ovo sve pisem bas zbog toga da se ne biste previse nervirale oko pranja zuba u tom malom zrastu, ne dajite deci
zasladjene cajeve narocito ne nocu, ni sokove...izbegnite sve slatkise sa previse secera i bice lakse i vama i njima,
a svi vremenom nauce da peru zube, ja nikog ne poznajem ko to ne zna....
 
Irina voli sama da zvace cetkicu...predpostavljam da ne uradi nista
ja probam da joj operem al uspem samo prednje malo da istrljam i eventualno malo i cetvorke ako hoce da zine
ne koristimo pastu al kupicu neku da probamo,mozdfa tako dozvoli
plasim se da joj se ne pokvari neki zub....
Mi koristimo malo paste vec dugo, bas malo, tek da zapeni kad peremo. Eee kad bi ukapirao da bi sve islo brze i lakse da saradjuje, ovako je mucenje i njemu i meni. Dobro je da bar ne place.
 
Ja sam za onu varijantu "Sta majmun vidi to majmun radi" :-D pola godine sam mu na silu koliko-toliko prala zube i onda sam pukla dva dana sam ga zaredom vodila samnom kad sam ih ja prala, pokazivala mu sta radim i pricala mu da bi bukvalno preko noci krenuo bez problema da pere zube, sad imam drugi problem cim udjemo u kupatilo odmah se hvata za cetkicu i ako ga vodim samo ruke da mu operem, tako da dnevno pere bar 5x zube
 
Ja sam za onu varijantu "Sta majmun vidi to majmun radi" :-D pola godine sam mu na silu koliko-toliko prala zube i onda sam pukla dva dana sam ga zaredom vodila samnom kad sam ih ja prala, pokazivala mu sta radim i pricala mu da bi bukvalno preko noci krenuo bez problema da pere zube, sad imam drugi problem cim udjemo u kupatilo odmah se hvata za cetkicu i ako ga vodim samo ruke da mu operem, tako da dnevno pere bar 5x zube

Ne pali kod nas, moje majmunce ne imitira. :lol: Gleda svako jutro kako ja perem, samo kaze:"Peji zube" i pobegne!
 
...ja moram u vezi pranja zuba kod tako male dece nesto da napisem pa me slobodno napadnite navikla sam:)

...moja deca su pocela da peru zube tek sa 6 godina, pre toga su svako jutro cim su bile dovoljno velike
jele jabuku, a uvece samo posle mleka pile malo vode ili caj od kamilice bez secera...nikad ni jedan kvaran
zub nisu imale...vaspitacice su pravile haos zbog toga, sto ne peru, sto ih ne teram to da rade..a bilo je vreme
inflacije, nesto nije ni bilo slatkisa, nisu zvakale zvake, bombonama nisu bile previse odusevljene...nestasica
struje a bogmai i tih decijih pasti....
..onda na kontroli kod zubara kad sam rekla zubarki da ne peru, ona rece ne opterecujete se, neko pere "od rodjenja"
i od tad ima problem sa zubima, neko nikad nema...i izgleda da su one od tih sto nemaju, i sto su imale srecu da
naslede dobre zube (od nekog iz porodice)...
...ovo sve pisem bas zbog toga da se ne biste previse nervirale oko pranja zuba u tom malom zrastu, ne dajite deci
zasladjene cajeve narocito ne nocu, ni sokove...izbegnite sve slatkise sa previse secera i bice lakse i vama i njima,

a svi vremenom nauce da peru zube, ja nikog ne poznajem ko to ne zna....
Дојена деца коју родитељи, тада или доцније не навуку на слатко, као и сама деца која не претерају са уносом шећера имаће увек здраве зубе и још много што шта.
Ми смо функционални организми, али наша еволуција није имала кад да се суочи са концентрованим шећером.
 
a sto se tice klope necu nista da pricam on slabo jede jod od prvog rodjendana, svasta sam nesto probavala i digla ruke, jede kad je gladan i to sta hoce, o boze koliko sam hrane bacila koje nije hteo da jede. sad je u fazi da jede supicu bez fide, socivo, sladak kupus i corbice, u velikom tanjiru i sa velikom kasikom, i iskljucivo sam da jede niko da ga ne gleda, jos jedna faza prebrodicemo je kao i ostale pre toga.
Zivim za dan kada bude imao svoju decu pa cu da mu se slatko smejem kada njegova deca budu njega zezala :-D
 
Дојена деца коју родитељи, тада или доцније не навуку на слатко, као и сама деца која не претерају са уносом шећера имаће увек здраве зубе и још много што шта.
Ми смо функционални организми, али наша еволуција није имала кад да се суочи са концентрованим шећером.

..ne samo dojena, moja deca nisu na zalost dojena skoro nikako, pa opet evo vec su odrasle, a jos uvek nemaju nikakvih problema sa zubima....geneatika je tu presudna,
bar je meni tako objasnila zubarka kod koje sam ih vodila na kontrole...plus ono sto si boldovao...
 
mislim da ima genetike, i sestra i ja smo zube nasledile od oca, jako cvrsti i dobri zubi, jedino mi je jedan umnjak izvadjen jer jekrivo krenuo da raste. plombirane su mi samo donje sestice jos u osnovnoj skoli, pre par godina sam zamenila te plombe. Suprug ima jako lose zube, njemu su i kecevi i dvojke plombirani jedva se drze, nikakvi su mu zubi nadam se da deca nece od njega naslediti zube
 
..ne samo dojena, moja deca nisu na zalost dojena skoro nikako, pa opet evo vec su odrasle, a jos uvek nemaju nikakvih problema sa zubima....geneatika je tu presudna,
bar je meni tako objasnila zubarka kod koje sam ih vodila na kontrole...plus ono sto si boldovao...

mislim da ima genetike, i sestra i ja smo zube nasledile od oca, jako cvrsti i dobri zubi, jedino mi je jedan umnjak izvadjen jer jekrivo krenuo da raste. plombirane su mi samo donje sestice jos u osnovnoj skoli, pre par godina sam zamenila te plombe. Suprug ima jako lose zube, njemu su i kecevi i dvojke plombirani jedva se drze, nikakvi su mu zubi nadam se da deca nece od njega naslediti zube
Ako neko ima loše zube trebalo bi malo prekopati po načinu ishrane istog, jer je ili jako opterećivao gleđ(previše šećera, premalo kalcijuma i flora u ishrani)
Ili potiče iz krajeva sa minimumo fluora u zemljištu i vodi.
Najlakše se vaditi na genetiku, a i što je Kistina rekla, mada o nekim drugim stvarima, lekari retko apdejtuju znanje.
Inače, ogromna većina škart gena u našem genomu davno su van opticaja, zato i kažem da smo funkcionalni organizmi.
Orke(kitovi ubice) su ektremno inteligentne životinje, sa vekom dužine bliskim čoveku ali nikada nemaju kvarnih zuba, kao i maltene sve divlje životinje.
Ili ovako: Oko 80. u Amsterdamu su proširivali jedan od najvećih evropskih aerodroma, Šipol, i morali su raskršiti groblja još od 12. veka.
Ostaci umrlih imali su gotovo bez obzira na godine smrti, sve , ili skoro sve zube.
I tako do parcela sa umrlima iz 17 veka pa na ovamo, gde su nalazili kosture sa grobljem u vilicama.
Holandija je bila kolonijalna sila Par Ekselens i prva je masovno unela šećer u Evropu.
 
Ja imam sina od 17meseci ni on ne voli da mu perem zube, a sam zvace sve cetkice koje dohvati. Meni je zubarka rekla da i time sto zvace nesto ipak ocisti. Mi koristimo pastu neku chicco koja sme od 6meseci pa navise. Kupila sam mu prvo obicnu cetkicu kojom nije bio odusevljen, ali je voleo da je grize, pa sam onda uzela neku vibrirajucu za bebe, svidelo mu se prvih par puta a sad nece bas da otvara usta. Poslednje i najefikasnije sto sam kupila je silikonska kao ctkica sto se grize
angel20brush20babys20fi.jpg

By citza at 2012-04-07
tako isto izgleda, i na to stavim malo paste pa posto mu ja operem zube koliko mogu normalnom cetkicom dam mu to i on zvace, a malo i trlja ove napred bar.
 
Poslednja izmena:

Back
Top