TOEFL (Ponovo)

Zvezdica

Iskusan
Poruka
6.474
Znam da je bilo sto tema o TOEFL testu, ali mnoge se cine malko bajate, pa reko' da pitam par stvari.

Potreban mi je ovaj test zbog doktorskih studija u inostranstvu. Znam gde moze da se polaze u Beogradu, ali ne znam koliko unapred treba da se prijavi. Znam da su guzve u oktobru i krajme godine, ali ne znam koliko bi trebalo da cekam. Niko ne znam ovo da mi kaze, cak ni u Medjunardnom akademskom centru (tacnije, momak se zbunio kada sam ovo pitala). Da li to znaci da "van sezone" mogu maltene da polazem test kada god hocu? (Uplatim danas, polazem za nedelju dana, ili uplatim danas, polazem kad ja odaberem, za dva meseca)? Ili postoji neko pravilo koliko se ceka.

Drugo pitanje je... Kako se spremiti za ovaj test (ali u kucnoj radinosti), posto nemam novac za pripremni kurs. Ima li neko neki savet: koje knjige da pogledam, koje sajtove? Gledala sam neke primere TOEFL-a na Internetu, ali, iskreno, sve mi to deluje neprofesionalno.

Nisam sigurna koliko je moje znanje engleskog. Sa jedne strane, pisanje i citanje su mi ok; pisem clanke i druge stvari na engleskom i to nije problem. Cini mi se da mi je i slusanje ok; mogu da gledam filmove bez titla, ako je to neko merilo. Najveci problem mi je razgovor, jer apsolutno nisam sigurna u nivo svog (ne)znanja. Ne brinem se za akcenat (cula sam da to i onako ne gledaju), vec ne znam kako da se spremim, buduci da sam cula da ne dolaze samo opste teme za razgovor (tipa, rodni grad i omiljeni dogadjaj sa letovanja), vec neki vise akademski razgovori. Sta ako mi dodje tema koja nema veze sa mojom strukom (o kojoj ne bih ni na srpskom znala da pricam). Pominjalo se neko mrescenje pastrmki na forumu...

Ako neko ima koji savet, bio bi vise nego dobrodosao!
 
Nikad nije na odmet jos jedna tema o TOEFL-u.

Ajde redom po onim tvojim pitanjima:

1) Treba da se prijavi poprilicno unapred. U septembru/oktobru je katastrofalna guzva u IAC-u (Medjunarodni Akademski Centar) tako da je te termine bolje izbeci. U "vansezoni" kao nije guzva ali treba biti oprezan. Ja sam polagao u sred leta i nije bas bilo ternina "danas-za-sutra" vec sam morao malo unapred. Racunaj da njima treba 3 nedelje da ti ispostave rezultat - oni kazu "do 15 radnih dana" ali to obavezno bude okruglo 15radnih dana. Takodje, od trenutka kada im naznacis kojim institucijama hoces da posaljes rezultat treba im oko 2 nedelje da im dostave rezultate. Znaci, treba ti oko 5-6 nedelja da sredis te stvari oko zvanicnog slanja TOEFL rezultata - planiraj da ga polazes minimum 2 meseca pre roka za aplikaciju.
Uplati ga sto pre da kasnije ne izvisis za termin, znam ljude koji su isli u Suboticu ili Nis da ga polazu tamo. Doduse, dobra je stvar sto je TOEFL moguce polagati na vise mesta u Beogradu i jos par gradova.

2) Za spremanje ti nista bolje od "kucne radinosti" i ne treba - mani se kurseva, nikakve koristi od toga. Sve sto ti treba je TOEFL iBT Official Guide:
http://www.amazon.com/Official-Guide-TOEFL-CD-ROM-McGraw-Hills/dp/0071481044
To je zvanicna knjiga i vise je nego dovoljna da te pripremi za test, apsolutno nista drugo ti nije potrebno. Prodji jednom kroz nju i upoznaj se sa formatom TOEFL-a i zvanicni ispit ti nece baciti nijedno jedino iznenadjenje van te knjige. Sve se svodi na to - ili znas Engleski ili ne znas. TOEFL je ispit dizajniran da proveri znanje Engleskog i tu je gotovo besprekoran. Ova knjiga ne moze da pomogne nikome da unapredi svoje znanje Engleskog, vec da se do detalja upozna sa formatom ispita i da provezba tip pitanja koja dolaze na ispitu.
Od sajtova bih ti preporucio jedino gmatclub.com Oni imaju odlicnu TOEFL sekciju a tamo verovatno mozes da nadjes ljude koji traze nekoga da vezbaju Speaking preko skajpa, nikad se ne zna.

3) Speaking sekcija je pravi "pain in the ass" i ona zadaje glavobolju svakome. Pitanja su daleko od akademskih, ali znaju da budu malo bizarna pa je tesko spakovati odgovor u 1 minut, a odgovor kao treba da bude strukturisan i gramaticki tacan.
Na primer, meni je palo pitanje "da li je bolje raditi u drzavnom ili privatnom sektoru i koje su kljucne prednosti jednog ili drugog".
Ipak, teme kao sto su mrescenje pastrmki, genetske bolesti morskih vidri, socijalni polozaj zene u Engleskoj na kraju XIX veka i slicno mozes ocekivati u sekciji Writing, gde pises esej na zadatu temu, ali ne i u sekciji Speaking gde su teme ipak daleko jednostavnije. To ne treba da zavara jer i na jednostavno pitanje treba dati strukturisan i gramaticki tacan odgovor.
 
E, ljudi, ja se izvinjavam na kasnom odgovoru. Hvala mnogo na svim informacijama. Trenutno skupljam pare za TOEFL (a verovatno cu gledati i za GRE), tako da nisam mogla ranije da polazem u svakom slucaju.

Sigurna sam u svoje znanje pisanja i citanja. Slusanje, tu i tamo, zavisi od akcenta, a najgore mi je, naravno, pricanje. Ali bila sam u junu u Medjunarodnom akademskom centru i bez frke sam razgovarala sa ljudima. Verovatno imam neki trip. Engleski mi nije savrsen, ali nije ni katastrofa. Kapiram da spremanje za ovaj test nije ucenje engleskog - koliko znas - znas. Samo hocu da se upoznam sa nacinom na koji se polaze.

I da, ta knjiga bi mi dobro dosla.
 
TOEFL nije toliki bauk, polagali ga i ljudi koji nemaju veze s'mozgom, i nakon toga u americi zavrsavali master studije, najveca prepreka gledano nasem drustvu, je novac da neko ode i studira tamo , zbog skolarina od 20k $ pa na vise
 
Pa ja nekako mislim da vecina nas koja se interesuje zapravo ide na to da dobije stipendiju. Ne znam koliko nasih ljudi ima novca da plati skolovanje u Inostranstvu. (Ok, naravno, ima ih, ali vecina ljudi koje ja znam moraju da apliciraju za stipendije).
 
znam, ja isto pokusavam da dobijem stipendiju kao transfer student, da vidim da bude neka kombinacija akademske i sportse, jer imam prosek 8.0 a inace igram americki fudbal.. pa da vidim ako nekako mogu da se iskombinujem, inace college kao college je dosta laksi nego fax kod nas, oni se kao tamo zale, jedva odrzavaju prosek, a svi nasi koji su otisli su bili medju najboljim ako ne i najbolji studenti
 
Jao, ti si musko... Izvini (ne znam da li sam ti se pogresno obratila, ali iz nekog razloga sam mislila da si zensko). Ono sto ja znam o stipendijama jeste da je malo teze dobiti stipendiju za osnovne studije, ali dobro je ako si sportista. Sad, ne znam koliko se trazi americki fudbal, jer oni imaju vise nego dovoljno svojih igraca u toj disciplini. A opet, bas zato sto je toliko popularan taj sport, mozda imas neke sanse, vise nego u nekom manje popularnom sportu.

Jedino sto znam jeste da je prosek 8.0 sasvim dobar.

Ja se interesujem za doktorske studije. Imam odlican prosek sa osnovnih studija, ali mislim da za Ameriku najvise znaci GRE test. A opet, ima vise stipendija, fellowshipa, etc.
 
ja sam pre neki dan kontaktira University of Oregon,, cisto onako informativno, odgovorili su u roku od 30 sati, vrlo ljubazno , napisali mi i vise nego sto me interesuje, i ako se desi recimo ne ocistis drugu godinu u bg, poneses transkripte i oni ti tamo priznaju sto se priznati mozei ti drugu zavrsis onaj ostatak
 
@ gema:
Na kom si trenutno faxu? I da li bi to što juriš značilo da ideš tamo i završiš tamo, ili bi značilo da se vratiš posle određenog vremena? Tj. čiju diplomu dobijaš? xD

Takođe, ako ti nije mrsko, ajd ispiši šta su ti rekli za akademske stipendije. :)
 
trenutno sam na Saobracajnom u Beogradu, a evo maila:
Kod:
You would apply as an international transfer applicant.  You can find more information about this at[URL]http://admissions.uoregon.edu/international/apply/transfer[/URL].  As that page describes, we need some documents in addition to your application.  We need a bank statement (or other financial documents), and we also need your official transcripts from your previous schools.
 
The information you read on the UO webpage, about credits, was referring to our process for determining if you are a [B]transfer[/B]or a [B]freshman[/B].  A freshman applicant must submit a high school transcript, but a transfer is not required to do this.  We will verify how many credits you have based on your college transcript.  If it is not difficult, I would recommend that you also send us your official final high school transcript (showing a graduation date) from your high school, in case we do need that document.
 
The Fall 2013 international transfer application will be available very soon, before the end of this month.  We welcome your application.  You can find international transfer requirements at [URL]http://admissions.uoregon.edu/international/apply/transfer[/URL].Additionally, there is a page at [URL]http://admissions.uoregon.edu/international/int-faq.html[/URL] that has helpful answers to common questions. 
 
Finally, you mentioned scholarships.  Fall 2013 international applicants can apply for scholarships.  These scholarships are very competitive and difficult to obtain, and they do require a separate application.  You can find more information at[URL]http://admissions.uoregon.edu/international/apply/scholarship[/URL] and you should (in addition to submitting an application for general admission) submit an application for the scholarships you are eligible for, to be considered.
 
I hope that helps.  Please let us know if you have any other questions.  We are happy to help.

A inace ako bih imao mogucnosti naravno da bih tamo zavrsio
 
Dobro, i da li je iko na kraju polagao ovaj TOEFL?! :)

Meni bi trebalo 73+ poena na TOEFL-u. Kapiram da to nije puno. Smatram za sebe da znam Engleski dosta dobro, ali to cemo naravno videti nakon testa. :) Da li ima nekoga ko je skoro polagao da kaze na sta treba obratiti posebnu paznju itd? I ako zelim da polazem u martu, do kada bi bilo dobro prijaviti se, a da ne bude frka oko termina?
 
ne, prijavio sam se za jednu akademsku godinu u americi, inace koledz je dosta nepristupacan novcano vecini iz srbije, ono sto je nama dostupno, to ti je u rangu vise skole ako i toliko
 
Zdravo ljudi
Da li moze nekomod vas da mi da neki link za skidanje te knjige za pripremu toefl testa ?vidjeo sam da je neko stavio da je ima u pdf formatu ,pa ako moze da posalje?..spreman sam i da platim..ali budite razumni:).
 

Back
Top