operativni sistem na vasem novom racunaru

Predpostavicu da kupujes PC, a ne neko drugo 'cudo', pa cu u skladu s' time da ti odgovorim...

To itekako zavisi od toga ko kupuje racunar, i zbog cega... Ako kupujes comp da bi radio DTP i prelom teksta na njemu, logicno je da neces izabrati neki unix-oliki OS, iz prostog razloga: ne postoji ni jedan iole ozbiljniji program za takve primene na *nix operativnim sistemima... Ako hoces kompjuter da koristis kao server, logicno je da neces izabrati winblows...

Dakle, prvo, zavisi od primene... Za normalnu kucnu upotrebu, danas vecina poznatijih operativnih sistema (windows, linux, bsd...) ima sve sto je potrebno... Tesko je izabrati ono sto bi ti najvise odgovaralo... No, evo zasto bi mogao da se opredelis za neki od njih:

Windows:
- Idiot-proof, user-friendly... jednostavno, izuzetno lak za koriscenje
- Svako ko se bavi kompjuterima, zna makar malo o njemu, pa nije tesko naci pomoc
- Svi komercijalni, profesionalni programi postoje za Windows platformu, a retko koji za ostale (ako ne racunamo Macintosh racunare, ali sam rekao da cu se ograditi od njih)
- Vecina kursova, skola, fakulteta etc. dozivljava Windows kao jedini operativni sistem, pa se samo on izucava
- Ima (ili se mogu naci) drajvere za skoro svako parce hardware-a na planeti
- 'Besplatna' tehnicka podrska

Linux:
- Neverovatna mogucnost prilagodjavanja, u smislu da se moze gotovo sve u njemu izmeniti
- Daleko stabilniji i sigurniji od windows platforme, ukoliko je dobro iskonfigurisan
- Besplatan je, i Open-source je, pa ti ne mogu uvaliti macku u dzaku.
- Ima daleko vise programa za njega, s' tim sto nema gotovo ni jednog 'visokobudzetnog profesionalnog' programa
- Zahteva daleko manje resursa, i bolje radi sa hardware-om (za koji ima drajvere) nego windows u svakom pogledu
- Zakrpe za svaki primeceni propust, bug i sl. se mogu naci gotovo svakog dana, jer ogroman broj programera radi na njemu
- Prakticno je stvoren za mrezna okruzenja, servere i sl.

BSD:
- Jedan od najstarijih i najstabilnijih klonova originalnog unix-a. Daleko najoptimizovaniji u svakom pogledu.
- Sigurniji je i stabilniji (bez dodatnih kompleksnih podesavanja) nego Linux, a daleko sigurniji i stabilniji od Windows-a
- Takodje zahteva manje resursa od Windows-a
- Ako pravis server ili mrezno okruzenje, on je ipak najbolji izbor (posebno OpenBSD, cija arhitektura je stvorena da obezbedi maksimalnu stabilnost i sigurnost koju PC moze imati)... U to govori cinjenica da je i sam Microsoft dugo (a i dan danas na nekim mestima) koristio BSD na svojim serverima.
- Ubedljivo je najbolji kad govorimo o korisnom iskoriscenju procesora, memorije i sl.

E sad, to su samo glavne dobre karakteristike... sto se losih tice:

Windows:
- Kosta, i to papreno (za ono sto nudi)
- Closed-source, sto znaci da on moze da radi za tebe ono sto ti mislis, ali ipak moze da radi sta god se kreatorima istog svidjalo u pozadini (krade privatne informacije, spijunira... ma sve)
- Ceka se dosta vremena na zakrpe za rupe i bug-ove, kojih ima itekako mnogo, jer je njihova politika da ljudi kupuju nov software zbog novih opcija, a ne zbog ociscenih bug-ova...
- O njemu se moze reci dosta reci hvale, ali u to ne spadaju stabilnost i sigurnost... Daleko najnestabilniji OS za PC

Linux:
- Ipak je on jos uvek eksperimentalni OS, i mnogo toga se menja u vezi s' njim, tako da nije bash zahvalan za 'ucenje' buducih sistem administratora
- Najpoznatiji graficki podsistem za njega, XFree86, i ako daleko naprednji u pogledu opcija od windows-a, nije dovoljno standardizovan (npr. clipboard nije generalno share-ovan) da bi izgledao profesionalno, i da bi se ljudi olako odlucili da prevode svoje programe za njega
- Nedostatak drajvera za pojedini hardware (najpoznatiji problem: modemi i zvucne kartice)

BSD:
- BSD generalno ima malo vrlina, ali i malo mana... Mogu mu jedino pripisati problem sa grafickim podsistemom kao kod linux-a, jer se i na BSD-ju najcesce srece XFree86, kao i probleme sa drajverima (cak vece nego kod Linux-a)...

E sad, ti vidi sta ces... Za standardnu kucnu upotrebu svi oni ce ti biti dovoljni, pa trebas da se odlucis sta ti je najvaznije... cena, performanse, lakoca koriscenja...

Sto se mene tice, BSD je izbor, i to FreeBSD (i ako vise cenim OpenBSD, FreeBSD je ipak malo priblizniji Desktop-u, dok je OpenBSD savrseno serversko okruzenje)... Kada bih birao Linux, nekako ne mogu sebe naci u nijednoj distribuciji, pa zato sam sklepam svoju 'distribuciju', ali bih 'obicnim' ljudima preporucio, i ako jednu od najgorih, distribuciju zvana Mandrake (mislim da je 8 zadnja verzija), koja ne pleni kvalitetom i pre-setovanim performansama, ali zato pleni lakocom koriscenja... To je windows u Linux svetu... Kad bih birao Windows, Windows 98SE je daleko najcistija (od bug-ova) verzija windows-a, pa bih jedino nju i koristio...

A sad, ako hoces da kupis macintosh, mogu da ti napisem podosta dug referat, zasto Mac koji je inferioran u odnosu na PC hardware, ipak radi stabilnije, a u nekim slucajevima i brze...

Poz.
 
u svakom slucaju, linux je u prednosti u odnosu na windows, te sa te strane nema nikavih razmisljanja koji OS staviti na komp. Na kraju, zasto uzimati ono sto se celom svetu namece? Treba biti svoj i upustiti se u rad sa Linux-om..... A sto se tice nekih primedbi da treba traziti drajvere za njega... pa to treba raditi i za windows. U svakom slucaju, samo linux i nista vise 8)
 
Incognito:
...A sad, ako hoces da kupis macintosh, mogu da ti napisem podosta dug referat, zasto Mac koji je inferioran u odnosu na PC hardware, ipak radi stabilnije, a u nekim slucajevima i brze...

Imao Mac 9600 nekad, radio na PowerBook G4, na G3, G4 i zakljucak: Jako lepo, sareno, fino radi, ali sto se restartujeeeee i sto blokiraaaa..... ijaaaoooj!!! OSX je doneo poboljsanja, ali i manjak kompatibilnosti koje vecina kompanija nikako da popravi.

Sto se brzine tice... jako traljavo, ako ne racunamo jedan jedini plug-in Photoshopa (Gausian Blur) koji se izvrsava u hardveru Gx procesora i to radi munjevito brzo.
 
jel sam ja lud ili sta ali ne razumem pojam windows !? na koji windows mislite? razlike su povelike ...
XP me razocarao - vrlo lose mi radi mutitasking tj zaglupljuje mi se racunar ponekad(mozda zato sto mi je ram manji od hard diska :) )
win98 lepo je sluzio ali nije to to ipak je to kanta
ne znam da li da pokusavam sa win2000 ... pomozite
 
Milojko Vasic:
Anonymous:
XP me razocarao - vrlo lose mi radi mutitasking tj zaglupljuje mi se racunar ponekad(mozda zato sto mi je ram manji od hard diska :) )
XP mu vrlo loše radi multitasking ! A obrazloženje tvrdnje je činjenica da se računar zaglupi ponekad !?
O, Bože, zar se i to može !
glup si ne mogu to da opisem ali znam da lose radi ... win98 mnogo lepse radi nego xp - recimo u xp pustim search i nema sanse da radim nesto drugo dok u win98 radi sve normalno ...
eto shabane
 
ne lupetaj gostu

ceo windows radi multitasking non-stop
uostalom pogledaj koji su sve procesi podignuti, a svaki od njih dobija procesorsko vreme (a ima ih bar 15ak)
a to sto dok radi search ne mozes da radis nista drugo, testiraj koliko ti je zauzet procesor prilikom drljanja po HDu, pa ako je mnogo, problem je cuveni DMA mod
 
d1:
ne lupetaj gostu

ceo windows radi multitasking non-stop
uostalom pogledaj koji su sve procesi podignuti, a svaki od njih dobija procesorsko vreme (a ima ih bar 15ak)
a to sto dok radi search ne mozes da radis nista drugo, testiraj koliko ti je zauzet procesor prilikom drljanja po HDu, pa ako je mnogo, problem je cuveni DMA mod

ok nisam vam lepo objasnio ali ne vredi mnogo posto mislite da ste popili svu pamet ili ste zaljubnjeni u MS ili radite za iste - mada cisto sumnjam ...
evo jos jedan primer - iz cista mira slika sa TV-a (imam tv kartu) blokira se i taman pomislim da je blokirao racunar ali posle 2-3 sekunde krene sve normalno ...
nemam nikakve dodatne procese, nikakve firewalove, nista u startupu, ne surfujem pod windowsom xp, nemam viruse, sveze je instaliran winxp sa sp1 i opet zaglupljuje kapirate li to?
radi multitasking non stop - to je dobra fora :) ja mislio da ne radi vikendom

jel sam ja jedini ovde koji primecuje da je winXP katastrofa, ma uopste windows?
 
Anonymous:
glup si ne mogu to da opisem ali znam da lose radi ... win98 mnogo lepse radi nego xp - recimo u xp pustim search i nema sanse da radim nesto drugo dok u win98 radi sve normalno ...
eto shabane
Glup si sam, i sam si šaban najveći. Prepotentan si do jaja. Činjenica je da lupetaš i da se razbacuješ terminologijom. A pojma zapravo nemaš. Jer da imaš, bio bi malo skromniji.
Ja sam 6 godina profesionalno razvijao softver na Unix platformama (pravi Unix, kupljen i plaćen, a ne ove za dž Linux vreća-zakrpa platforme)
U zadnjih 6 god radim na Win platformama. Opet pravi Win, kupljen, legalan, sa kupljenim i legalnim MS razvojnim alatima.

Unix je stabilan do jaja. To je činjenica. Za svo ono vreme 2 puta ( i rečima: dva puta) se sistem zakopao, a da nije bio uzrok hardver.

A najviše mi idu na živce Win korisnici koji vazda nešto pljuju po Microsoft-u. Kao: loš, nestabilan, ovakav, onakav ...
A pritome imaju žut (najžući - no name) hardver, piratsku kopiju OS-a, gomilu drugog piratskog softvera, nekoliko živih crva u sistemu, drajvere NN proizvođača ! Sistemski dll-ovi menjani, brisani ... I onda takav "IT ekspert" da sebi za pravo da izigrava softver test inženjera, i dođe do epohalnog zaključka: Windows je najveće njesra ! Loše mi radi multitasking !

Šta hoću da kažem ? Dobar je Windows. Dobra je to platforma. NT -> 2000 -> XP je dobra profi razvojna platforma. Ne kažem da nema mana, ima, ali ima mnogo više vrlina. Sigurno je mnogo je više profesionalaca na Win platformama nego na za dž Linux vreća-zakrpa platfomama. Ima to svoje zašto.

A ti, slepče, bolje da više čitaš, učiš, slušaš pametnije ... Što više budeš znao to ćeš biti svesniji svog neznanja u IT-u. I bićeš mirniji, i staloženiji.
Pazi koji hardver kupuješ, pazi kakav softver instaliraš. Zaobiđi gomilu igrica, (piratskih, naravno), zaobiđi gomilu nepotrebnog utility softvera (opet piratskog). Pazi kakve i čije drajvere instaliraš. Štiti sistem od virusa, crva. Ne očekuj da na istom hardveru gde se vrteo Win 98, XP radi jednako. XP-u treba noviji hardver. (više memorije, brže komponente, CPU novije generacije ...) E onda ćeš da vidiš je li Win stabilna platforma.
I kad pročitaš 1 (jednu) knjigu iz IT oblasti, dođi na forum pa nešto napiši.
Šabane.
 
mateja:
Da li neko zna kako radi Lindows i da li se isplati instalirati ga na komp.?

E to je tek njesra... Lindows nije nista drugo do obican Linux sa XFree86 GUI-jem, ali sa malo 'razvijenijim' WINE-om (Windows Emulator), pa moze da pusti poneke windows programe...

Generalno je TESKO njesra...

Ako hoces da koristis windows programe, nece ti nigde raditi stabilnije nego u windowsu...

Dakle... treba ti *nix... stavi neki BSD (i dalje necu savetovati Linux... isuvise je eksperimentalni OS)... Treba ti windows, kupi onaj koji ti odgovara... Ako mene pitas, ja bih bezao od Me-a i XP-a... Dakle, ako zelis 9x platformu, 98SE je jedini izbor... Ako zelis NT platformu, toplo preporucijem 2k (ali sa svim zakrpama)...

Poz.
 
vec vise puta sam video primedbe i o XP-u i o ME-u i vec mi je stvarno muka... jesu oni tesko njesra ako ih ostavite onako kako ih instalirate, ali....

xp je OS za domacice.... sve je tu, ali iza te ofarbane spoljasnjosti ipak kuca nesto usavrsenija 2000rka... posto je namenjen milionima korisnika (koji ili imaju ograniceno znanje o racunarima) nije ni cudo sto je napumpan svime i svacime, sto ga sakati.... i za razliku od drugih OS-ova gde instalirate sta vam treba, u MS OS-ovima skidate sta vam ne treba....

kuci koristim dva XP-a.... jedan za zezanje (net, filmovi, office, photoshop, svakakve druge stvari), a drugi za sve ono za sta mi treba jak OS (cist, bez nepotrebnih servisa)

prvi je onakav kakav je instaliran... vuce se ko puz, odrzava se tu i tamo, ume da zablokira.... ma sve XP gluposti koje mogu da vam padnu na pamet

drugi... bombona... radi ko sat... ima ukljucenih svega par servisa (neophodnih da sve radi kako treba), deinstaliran messenger, IE, outlook, pomoc za invalide.... i zauzima nesto preko 30 Mb RAMa kad se pokrene.... nikakav problem nikad nisam imao sa njim

ista fora je i za ME, koji sam koristio umesto 98ice, a pre 2000rke

kada se pokrene, instaliran, on zauzima preko 32 Mb memorije.... skinite IE i Restore i ostale gluposti i on onda zauzima 12 Mb memorije (pomocu http://www.litepc.com/download.html ) i MNOGO JE BRZI I STABILNIJI... cak i od 98-ice

kolicina upotrebljene memorije je navedena kao reper za broj procesa koji se izvrsava...

sve u svemu, da bi windows bio brz i stabilan, morate da se potrudite... on je ipak pravljen kao lonac za sve
 
d1:
vec vise puta sam video primedbe i o XP-u i o ME-u i vec mi je stvarno muka... jesu oni tesko njesra ako ih ostavite onako kako ih instalirate, ali....

xp je OS za domacice.... sve je tu, ali iza te ofarbane spoljasnjosti ipak kuca nesto usavrsenija 2000rka... posto je namenjen milionima korisnika (koji ili imaju ograniceno znanje o racunarima) nije ni cudo sto je napumpan svime i svacime, sto ga sakati.... i za razliku od drugih OS-ova gde instalirate sta vam treba, u MS OS-ovima skidate sta vam ne treba....

kuci koristim dva XP-a.... jedan za zezanje (net, filmovi, office, photoshop, svakakve druge stvari), a drugi za sve ono za sta mi treba jak OS (cist, bez nepotrebnih servisa)

prvi je onakav kakav je instaliran... vuce se ko puz, odrzava se tu i tamo, ume da zablokira.... ma sve XP gluposti koje mogu da vam padnu na pamet

drugi... bombona... radi ko sat... ima ukljucenih svega par servisa (neophodnih da sve radi kako treba), deinstaliran messenger, IE, outlook, pomoc za invalide.... i zauzima nesto preko 30 Mb RAMa kad se pokrene.... nikakav problem nikad nisam imao sa njim

ista fora je i za ME, koji sam koristio umesto 98ice, a pre 2000rke

kada se pokrene, instaliran, on zauzima preko 32 Mb memorije.... skinite IE i Restore i ostale gluposti i on onda zauzima 12 Mb memorije (pomocu http://www.litepc.com/download.html) i MNOGO JE BRZI I STABILNIJI... cak i od 98-ice

kolicina upotrebljene memorije je navedena kao reper za broj procesa koji se izvrsava...

sve u svemu, da bi windows bio brz i stabilan, morate da se potrudite... on je ipak pravljen kao lonac za sve

ok lepo si sve napisao ali zar nije debilski nazvati windows XP PROFESIONAL - sta je tu profesionalno kad si i sam reko, i ja se slazem, da je pravljen kao lonac za sve ... ako se vec zove profesional nemoj da ga prave kao da smo deca ...
i jel postoji neki update ili tako nesto da automacki izbaci nepotrebne servise i automatizovane stvari i da stvarno bude profesional jer zelim da mi sistem radi samo ono sto mu se kaze a ne da izvodi besne gliste ...
 
d1:
vec vise puta sam video primedbe i o XP-u i o ME-u i vec mi je stvarno muka... jesu oni tesko njesra ako ih ostavite onako kako ih instalirate, ali....

xp je OS za domacice.... sve je tu, ali iza te ofarbane spoljasnjosti ipak kuca nesto usavrsenija 2000rka... posto je namenjen milionima korisnika (koji ili imaju ograniceno znanje o racunarima) nije ni cudo sto je napumpan svime i svacime, sto ga sakati.... i za razliku od drugih OS-ova gde instalirate sta vam treba, u MS OS-ovima skidate sta vam ne treba....

kuci koristim dva XP-a.... jedan za zezanje (net, filmovi, office, photoshop, svakakve druge stvari), a drugi za sve ono za sta mi treba jak OS (cist, bez nepotrebnih servisa)

prvi je onakav kakav je instaliran... vuce se ko puz, odrzava se tu i tamo, ume da zablokira.... ma sve XP gluposti koje mogu da vam padnu na pamet

drugi... bombona... radi ko sat... ima ukljucenih svega par servisa (neophodnih da sve radi kako treba), deinstaliran messenger, IE, outlook, pomoc za invalide.... i zauzima nesto preko 30 Mb RAMa kad se pokrene.... nikakav problem nikad nisam imao sa njim

ista fora je i za ME, koji sam koristio umesto 98ice, a pre 2000rke

kada se pokrene, instaliran, on zauzima preko 32 Mb memorije.... skinite IE i Restore i ostale gluposti i on onda zauzima 12 Mb memorije (pomocu http://www.litepc.com/download.html) i MNOGO JE BRZI I STABILNIJI... cak i od 98-ice

kolicina upotrebljene memorije je navedena kao reper za broj procesa koji se izvrsava...

sve u svemu, da bi windows bio brz i stabilan, morate da se potrudite... on je ipak pravljen kao lonac za sve

ok lepo si sve napisao ali zar nije debilski nazvati windows XP PROFESIONAL - sta je tu profesionalno kad si i sam reko, i ja se slazem, da je pravljen kao lonac za sve ... ako se vec zove profesional nemoj da ga prave kao da smo deca ...
i jel postoji neki update ili tako nesto da automacki izbaci nepotrebne servise i automatizovane stvari i da stvarno bude profesional jer zelim da mi sistem radi samo ono sto mu se kaze a ne da izvodi besne gliste ...
 
razlika izmedju Home i Pro verzije je u tome sto postoje odredjeni servisi u pro kojih u home nema (sto omogucuje instalaciju integrated host servera npr.)

mozes na to da gledas kao na client i server verziju nt-a (a marketing je cudo)

sto se tice programa koji ce sve da namesti za takav nisam cuo da postoji i jedini nacin koji i ja koristim je ghostovanje cele particije posle podesavanja a pre instalacije drajvera ,directx-a a kasnije i programa
 

Back
Top