SANDA-kung fu /CHINESE KICK BOXING/

Pa povređuju se, ali to i nije neki kriterijum da je nešto dobro. Momak reče "borba sa tonom zaštitne opreme je sra*e", u fazonu to je za pi*ke. Neko će reći MMA je sranje, oni imaju pravila koja ih štite, a pravila su za pi*ke. Teško je povući neku jasnu granicu i reći, evo, to je to, to je ta mjera minimalnog, optimalnog, a ovo je već previše.
 
Sa tonom zaštitne opreme ne hvala. To je s****e. Gubi se svaki smisao borbe.
Губи се смисао борбе ако се носи заштитна опрема?! :eek:
Молим те, објасни ми како се губи смисао борбе ако се носи заштитна опрема на следећа три примера:

samree2204(10)e.jpg


Two-Knights-Fighting-600451.jpg


0022190dec450dc1c1b64f.jpg
 
Термином "санда" се означава неколико појмова који јесу у одређеној вези, али свакако нису исто. У суштини, ни сами Кинези нису начисто да ли се санда може посматрати као посебна вјештина са јасним курикулумом, или само као начин провјере кроз спаринг (то и јесте изворно поријекло термина, санда као врста спаринга). Она се јесте касније на неки начин издвојила као спорт/вјештина, у смислу да се изучава и тренира као посебна, али ни даље нема толико изричит курикулум, већ је доста тога на самом тренеру, па тако два борца могу да имају сасвим различит развојни пут у смислу базичних вјештина. Онда, треба да разликујемо санда турнире као нешто што не мора да има нужно везе са самом санда као начином вјежбања, већ само као фул контакт турнире са одређеним сетом правила, на којем могу да раде и ММА борци, рвачи, кик боксери, боксери и сл. Даље, спортска варијанта санда вјештине се битно разликује од варијанте која се ради у кинеској војсци и специјалним службама, гдје нема заштитне опреме, и сам дијапазон техника је шири и опаснији.
 
Ja sam još ranije govorio Kinezi će vladati svetom borilačkih veština.:lol:
Ima ih milijardu i po, neka svaki na 10 000 trenira neku borilačku veštinu a trenira, iz tog ogromnog kvantiteta će se roditi kvalitetni vrhunski borci. Dovoljno je da Kina osposobi samo 10 boraca koji će harati svetom a to im je zezanje , recept koji koriste Tajlanđani odavno, Sanda će postati nova "najrealnija" veština u istoriji, a realno i jeste krajnje ozbiljna. Samo čekam taj trenutak kad će pomodarsko krdo pohrliti u kung fu klubove da se oprobaju u Sandi i da kažem, bio sam u pravu.
Naravno, prave Sanda borce cenim, kao i tu veštinu.
 
Policijsko vojna SanDa, koja mi lici na Dzudo, Dz.Dzica i Aikido, sve u jednom.

Није уопште чудно што има сличности, јер све имају исто поријекло, а то је чин на, стари кинески систем који се бавио полугама и генерално оним што се данас зове греплингом.
 
Ja reko za sandu a neko prešao u gladijatore nije ovo isto i ne važi za sve sportove. Kendou je potrebna zaštitna oprema ali recimo olimpijskom TKD je potpuno nepotrebna barem ne u točikoj meri jer te pravila praktički štite trenirao svojevremeno......Vratimo se na Sandu gubi se smisao borbe jer te zaštitna oprema daje kompetentnost da si "uspešan" dok bez nje dobiješ "batine" u realnoj situaciji..... Ako već ne vidiš sam šta ću ti ja još objašnjavati. Lično se time nikada ne bih bavio niti gledao njihove borbe.. Ovo je pravi način borbe koju ja inače lično volim za isprobavanje kung fua a Sanda,,,,,,
 

Back
Top