vecita dilema -obdaniste

ivanamama

Početnik
Poruka
3
[
[/b]
Posle duzeg vremena resila sam da dete upisem u vrtic, naravno vecita dilema jos uvek postoji PRIVATNO ILI DRZAVNO....
Dogovor je pao i odlucili smo da isprobamo obe solucije , sto znaci poseticemo i privatno a i drzavno obdaniste tako da cemo priblizno znati sta je najbolje trenutno resenje jer iskustva jos nemamo.
Moja devojcica ima 2.5 godine i do sada je mazena i pazena, ali je vreme, po mom misljenju da je ukljucim u ZIVOT.........

I samim tim ojacam je za sve sto je ceka u ne malom slatkom zivotu.

Znam prilicno sam informisana, bar do sada, kakva su iskustva roditelja sa svim tim ustanovama gde nam
deca borave, i da li je sve to tako kako izgleda.........
No, deca i treba da borave u obdanistima samo treba izabrati najbolju soluciju.......koliko je ona dobra
znamo i sami s obzirom na uslove i situacije u kojima se svi mi nalazimo.....
potreban mi je savet u resavanju moje dileme a i preporuka DOBROG VRTICA koje se nalazi u okolini
naselja BRACE JERKOVIC, nije vazno da li je privatno ili drzavno, to ipak ostaje sve na meni
 
Mislim da vec postoje diskusije na ovu temu...
Ne mogu Vam pomoci oko nalazenja vrtica jer ne zivim u Beogradu, ali mogu izneti svoj stav o upisu.
I mi ovih dana planiramo upis trogodisnjeg deteta u vrtic. Muz je za privatni, jer su tamo bolji uslovi(ormarici ne padaju deci na glavu) dok ja smatram da su drzavni sasvim u redu. Koliko god da zelim da moje dete boravi u idealnim uslovima, ipak ne zelim da se razlikuje od vecine. Ne znam kako je u vecim gradovima, ali kod nas je privatni vrtic pitanje prestiza i situacija je sledeca: Deca, vaspitavana po "teoriji slobodnog odgoja", majke kao iz Grandovih emisija, utrkuju se u firmiranoj garderobi sto na sebi, sto na deci i kao slag na tortu, vaspitacice koje zbog malog broja dece ispunjavaju sve hirove napred navedenih da bi oni bili "prezadovoljni tretmanom". Ne zelim da moje dete dobar deo dana provede u takvom okruzenju. Zelim da bude okruzeno decom iz svih slojeva, da ima odgovarajucu vaspitacicu, da se igra prosecnim igrackama....na kraju krajeva, zivimo u zemlji gde je neizvesno da li ce posle srede osvanuti cetvrtak i na to moram da pripremim svoju decu. Sto ranije to shvate, manje ce se kasnije razocarati!!!

Ovo je moj licni stav i izvinjavam se svima cija deca idu u priv. vrtic. Ovo je samo slucaj u mom gradicu a iskreno se nadam da je u vecim mestima to drugacije. :roll:
 
Privatno ili drzavno?Razlike u uslugama su ogromne kao i u novcu koji se daje.Drzavno je oko 3ooo din.sto je neka prosecna cifra ako poredimo sa ostalim cenama ali je i usluga prosecna.Pocev od hrane pa do bavljenja decom.Nista posebno.U privatnom je sve ruzicasto i lepo,uce engleski,slikaju...ali je i cena sasvim ruzicasta.Mislim da je ne bitno na kraju krajeva da li privatno ili drzavno ako dete pre svega ima NORMALNU vaspitacicu koja nije iskompleksirana i ne izigrava doktora nauke/kakvih je mnogo/a posle toga treba gledati sve ostalo sto se roditeljima cini vaznim pa s toga odabrati privatno ili drzavno.Znaci pocetna stavka za odluku treba da bude iskljucivo VASPITACICA,jer dzaba bilo lepih zidova i skupih igracaka ako je vaspitacica narogusana i drska.Ako ti nije suvise daleko da vodis dete do grada,preporucila bih ti obdaniste "Mrvica"u ulici Kopitareva Gradina,skromno je ali je atmosfera topla i srdacna.
 
moje starije dete ide u drzavni vrtic.na banovom brdu,zove se RODA.
ima samo 5 grupa i jako je slatko.imam mogucnosti da platim i privatni vrtic,ali ne vidim smisla u tome.ona deca koju znam da idu u privatni vrtic,ne SVA jednostavno nisu drustvo koje zelim svojoj deci.kao sto je neko vec pomenuo tu je nadmetanje ko u 3 godine ima skuplju jaknu.
ja nisam takva,ne zelim ni moja deca da budu takva,takodje se slazem sta je receno,da moraju da se pripreme za normalan zivot...na decu koja imaju manje i mogo manje od njih,i da na tu decu ne gledaju sa visine!
i da ce u zivotu naleteti i na one koji imaju vise od njih!
zadovoljna sam,imaju dorucak,uzinu,rucak,uzinu...imaju dremku,i neko ih cuva ceo dan.
imaju i engleski,karate,ples,balet!
imaju i kreativne radionice,trenutno rade zemlje evrope ...
oni moje dete svacemu nauce.i ja sam im zahvalna,i to za neku mizernu nadoknadu!
naravno,da i tamo ima par vaspitacica kojima bih dala otkaz,ali one su u manjini.
ja sam zadovoljna. :wink:
 
xpajamacax:
moje starije dete ide u drzavni vrtic.na banovom brdu,zove se RODA.
ima samo 5 grupa i jako je slatko.imam mogucnosti da platim i privatni vrtic,ali ne vidim smisla u tome.ona deca koju znam da idu u privatni vrtic,ne SVA jednostavno nisu drustvo koje zelim svojoj deci.kao sto je neko vec pomenuo tu je nadmetanje ko u 3 godine ima skuplju jaknu.
ja nisam takva,ne zelim ni moja deca da budu takva,takodje se slazem sta je receno,da moraju da se pripreme za normalan zivot...na decu koja imaju manje i mogo manje od njih,i da na tu decu ne gledaju sa visine!
i da ce u zivotu naleteti i na one koji imaju vise od njih!
zadovoljna sam,imaju dorucak,uzinu,rucak,uzinu...imaju dremku,i neko ih cuva ceo dan.
imaju i engleski,karate,ples,balet!
imaju i kreativne radionice,trenutno rade zemlje evrope ...
oni moje dete svacemu nauce.i ja sam im zahvalna,i to za neku mizernu nadoknadu!
naravno,da i tamo ima par vaspitacica kojima bih dala otkaz,ali one su u manjini.
ja sam zadovoljna. :wink:

Da,jako sam Vam zahvalna na svakoj sugestiji i savetu, jer kao sto sam rekla iskustva u tom smislu jos nemam, ali se sada se postavlja jos jedno pitanje a i problem...........
Treba naci dobru i jaku vezu da bi sada upisala dete u drzavni vrtic.
Vec su mi objasnili da je konkurs krajem maja i da ceme ispostovati i staviti na dugu listu cekanja......
A moja odluka kao i dilema jos uvek stoji........
Sada je pravo vreme i ne zelim da cekam.........
Novac nije prepreka jer svi mi zelimo svojoj deci najbolje i najkvalitetnije, moj stav je da najbolja investicija je investicija u svoje rodjeno dete
 
Ja nemam neki savet u pogledu institucije tu gde se ti nalazis, ja sam u Dalmatinskoj, ovde kod Ruzveltove.
Oba deteta (dve i po i cetiri)idu u skolicu vec godinu dana. Privatnu.
Uzasno je skupo ali ja mislim da vredi. Bar ova njihova. Nekako imaju normalno detinjstvo.
Mislim da je predrasuda to da su svi koji idu u privatni vrtic snobovi, da se deca takmice ko ima skuplju jaknu,... to su gluposti, u stvari, izvinjavam se, moguce da negde nisu, ali generalizacija nije bas ok. Bez obzira na temu.
U nasoj skolici koja se zove Bubica, imamo tri vaspitacie na otprilke 25 dece. ZNaci nije neko ludilo od ekipe koja leti oko njih. I uopste nije istina da im ispunjavaju sve zelje, imaju normalan pedagoski odnos prema klincima, kad treba stroge su, u stvari, ja bih rekla da su cak i prilicno stroge ali onako, na mestu. Moji klinci ih obozavaju. Meni je strasan problem bio kako cu decu odvojiti od kuce, ono prvo vreme, i to mi je u stvari i bio najveci problem. OVde je to proslo normalno. NI previse lako, ni tesko. Nista nije na silu. Ali jednog momenta su morali da ostanu sami tamo, i to su znali.Dopalo mi se i to sto su deca razlicitog uzrasta zajedno, samo su im neke aktivnosti odvojene, a inace starija deca pomazu manju i to mi je super.
Znaci moja oba deteta su prakticno zajedno u grupi, nisu odvojena, sto je meni znacilo.
I tako, ja glasam za normalno. AKo imate u okolini ok drzavni vrtic, super. Ako ne - privatni. Mada, pouzdano znam da nije svaki privatni vrtic dobar. Ovde kod mene ima jedan gde su vaspitacice, kad sam ih videla slog me je udario, sa onolikim noktima i spicastim cipelama na ogromnu stiklu... presminkane. TO nije mesto za moju decu. Vaspitacice u mojoj skolici se uglavnom i ne sminkaju, ili barem jako malo,uvek su obucene u neke trenerke,ali sve je to uredno, i sareno. Trebalo bi da vidite. Mislim da su primer vrtica. Takav bi trebalo da bude svaki vrtic i drzavni i privatni.
Dobro razmisli. Idi u svaki koji ti odgovara po blizini, i ako treba upisi dete i dalje, nije samo bitno da tebi bude blizu. Vazno je da to stvarno bude kvalitetno i dobro za nju.
Pozdrav i podrska,
 
Ne može se definisati šta je bolje. Neki privatni vrtići su bolji od državnih, a neki nisu. Najbolje je da proverite i jedne i druge u okolini i odlučite.Bezveze je da se prepucavamo gde su snobovi, a gde nisu. Ima ih i u državnim koliko i u privatnim.
Ja sam pokušala sa državnim koje mi je bliže i to je najgore trodnevno iskustvo u mom životu(a verujem i u životu mog sina). Sada je u privatnom koji je za mene jako skup, ali organizacijom budžeta i dodatnim poslovima izlazimo na kraj. Naravno da mi je važno gde dete provodi dobar deo dana i ne žalim ni dinara. Nemojte robovati predrasudama, nije sve samo crno i samo belo.
Pozdrav i nadam se da ćete naći ono što je najbolje za vaše dete, a vi to najbolje znate.
 
Ja sam dete upisala (kao što ti reče) "preko veze", jer nisam mogla da čekam maj i konkurse. Upisala sam ga u državne jasle kada je imao nešto više od godinu i po dana. No, imala sam puno puno sreće da je "dobio" objekat koji je mali, dakle obdanište je u maloj vili koja izgleda kao porodična kuća, u njemu su samo tri grupe dece, dve jaslene (mešovitog sastava po uzrastu, kriterijum je bio samo to da dete ume da hoda, jer nema uslova za krevece i manje bebe koje ne hodaju) i jedna vrtićka (opet mešovita);
glavna vaspitačica je sjajan pedagog, odličan menadžer, vodi vrtić kao veliku porodicu i to je, pored mešovitosti grupa, prirodnija situacija za dete; zatim, sva deca dolaze u kontakt sa svim sestrama i vaspitačima, kao i sa kuvaricom i sa ženom koja se brine o higijeni, svi su apsolutno orijentisani na decu i nemam zamerke, neverovatno sam zadovoljna s obzirom na to šta sam sve slušala o iskustvima drugih roditelja.
Pretpostavljam da je istina da nemaju "kreativnih" radionica i igraonica kao što je slučaj u privatnim vrtićima, ali slažem se sa stavom da mnogo zavisi i od vaspitača (kao i od same veličine vrtića), a vidim da moje dete dobija sasvim dovoljno primerenih novih sadržaja i znanja: pesmice, crteži, povremene igraonice sa roditeljima, opšta znanja o svetu oko sebe, često im gostuju pozorišta, rodjendani se obeležavaju zajednički, na nivou čitave "kuće"... dakle, sve je sasvim na mestu i adekvatno. Jedino što im nedostaje to je veće lepo senovito dvorište, ali i ovo što imaju su uredili ljupko.
Iskreno, da nisam morala, ne bih upisivala dete u obdanište pre tri i po godine života - tek tada ono sazreva za socijalizaciju, za shvatanje pravila igara, za druženje najopštije rečeno. A ipak, uverila sam se da vrtić, red, određeni životni ritam nešta ne škodi ni (mom) mladjem detetu, naprotiv, sada voli da ide u vrtić i to mi je najbolji pokazatelj da li se tamo radi valjano sa decom ili ne.
Sve u svemu, dobro je upoznati se sa stilom rada vaspitača, a savet je da se izabere manji objekat, bilo privatni, bilo državni (ako vam već cena nije problem, mada ni ta cena ne garantuje kvalitet).
 

Back
Top