Ogranicite prostor;

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Dosta se priča o vremenu, ali ne toliko o prostoru. Vreme nam deluje kao nešto još uvek nerazjašnjeno, shvaćeno dopola ili pogrešno, čak trivijalno...
Prostor smo navikli da VIDIMO i logikom OGRANIČAVAMO...
Kako biste shvatili BESKONAČAN PROSTOR?
Nisam baš u toku, stoga neću mnogo pričati o planetama, Sunčevom sistemu i galaksijama, ali znam da smo negde stali.
Veruje se da je prostor u kome se, između ostalog, i mi nalazimo, nezamislivo velik. Ako ga, recimo – Božijim očima – pogledate sa strane, gde se nalazi taj prostor?
Sve se može objasniti idejom beskonačnosti, ali nama je ideja beskonačnosti shvatljiva koliko i putovanje kroz vreme... Danas ni matematika, koja toliko voli beskonačnost, ne ume da je objasni i da je bilo kako iskoristi, osim pri objašnjavanju nečega što je, takođe, neobjašnjivo.
Zaista, kako postaviti granice nečemu što nema granicu?
Ako stavite miša u kavez, vi ste ograničili mišu kretanje, ali niste ograničili prostor.
Može se reći da se vraćamo na početak, dok je zemlja bila ravna ploča i dok nismo saznali da je, eto, loptasta... Sada imamo nešto daleko veće u obliku diska?, ali se svodi na isto. Jer, ne znamo šta je dalje. Šta ima iza.
Čak i ako je iza Bog koji se smeši našem neznanju, moramo se zapitati gde se on nalazi?
Kakvo je vaše viđenje beskonačnosti? Ako je u pitanju kružni tok, gde se taj tok nalazi?
Možete li, bez igre rečima, da ograničite prostor?
 
Ovo me podseti na moja razmisljanja od pre 6-7 godina...a sada vise ni ne razmisljam, samo se raspravljam :lol:

Za matematiku ne bih rekao da bas voli beskonacnost jer im je to najteze da objasne, a ono sto ne znaju pripisu beskonacnosti. Tako se npr. dve paralelne prave seku u beskonacnosti. I takve vrednosti (da ih tako nazovem) je trenutno nemoguce objasniti ma kako pokusavali
 
My point, exactly.
Kažem da matematika voli beskonačnost jer im pomaže da nađu „odgovor“ na nešto što ni ne razumeju... A, sa druge strane, uvode „neodređene izraze“ koji su napunjeni ∞ i nulama.
O nekim stvarima je bolje što manje razmišljati. Kad malo razmislim. :lol:
 
Lexa:
My point, exactly.
Kažem da matematika voli beskonačnost jer im pomaže da nađu „odgovor“ na nešto što ni ne razumeju... A, sa druge strane, uvode „neodređene izraze“ koji su napunjeni ∞ i nulama.
O nekim stvarima je bolje što manje razmišljati. Kad malo razmislim. :lol:
Pa matematika voli, ali matematicari ne vole.
Da uzmem primer koji sam naveo.
Kako ces ti objasniti nekome da se dve paralelne prave seku?
Ili, recimo da se hiperbola priblizava asimpototama, a da ih nikad ne dodiruje.
I jos mnogo primera.
Dakle, takve stvari se ne mogu bas lako objasniti, niti shvatiti, a matematici je lako da kaze +/- beskonacno.
 
Кулиража:
Pa matematika voli, ali matematicari ne vole.
Da uzmem primer koji sam naveo.
Kako ces ti objasniti nekome da se dve paralelne prave seku?
Ili, recimo da se hiperbola priblizava asimpototama, a da ih nikad ne dodiruje.
I jos mnogo primera.
Dakle, takve stvari se ne mogu bas lako objasniti, niti shvatiti, a matematici je lako da kaze +/- beskonacno.
Hiperbola - asimptota mi je jasno i sasvim shvatljivo, za paralele nisam jos uvek sve skontao, a ostali primeri...pa zavisi :)
E sad, hteo sam da kazem jos nesto, ali sam, aj nesrece, zaboravio.... seticu se nadam se kasnije
 
intra:
Ovo sa paralelnim pravama me baš zanima.O čemu se radi?
Ma nesto Lobacevski pushio pa istripovao kako paralelne prave u neeuklidskom sistemu mogu da se seku u beskonacnoj tacki. Ima tu i neka sema sa definisanjem prave kao kruzne linije sa beskonacno udaljenim centrom, ili tako vec nesto. Nek neko objasni ukratko, bio bi red
 

do pojave kanta mnogi su tako lupali glavu. radi se o tome da je prostor urodjeni nacin na koji se u nasem mozgu sredjuje iskustvo. forme prostiranja su u tvojoj glavi, kao sto je to i vreme, boje, ukusi, dodiri, zvuci, mirisi itd. rec je o tekovinama evolucije zarad adaptacije.

mi ne mozemo misliti i opazati nezavisno od tih nasih formi, ne mozemo orudja forme kao sto su kraj, sredina, pocetak, razdaljina, primeniti na samu formu a da ne upadnemo u paradoks.
prica o beskonacnosti je samo nasa arhetipska ideja kao odgovor koji nudi kolektivno nesvesno za ovaj paradoks.

a kako izgleda svet nepropushten kroz nash mozak, verovatno za nas mnogo gore i negostoljubivije, jer ova slika koju imamo danas razvijana je milionima godina evolucije unazad...
 
Lexa:
Dosta se priča o vremenu, ali ne toliko o prostoru. Vreme nam deluje kao nešto još uvek nerazjašnjeno, shvaćeno dopola ili pogrešno, čak trivijalno...
Prostor smo navikli da VIDIMO i logikom OGRANIČAVAMO...
Kako biste shvatili BESKONAČAN PROSTOR?
Nisam baš u toku, stoga neću mnogo pričati o planetama, Sunčevom sistemu i galaksijama, ali znam da smo negde stali.
Veruje se da je prostor u kome se, između ostalog, i mi nalazimo, nezamislivo velik. Ako ga, recimo – Božijim očima – pogledate sa strane, gde se nalazi taj prostor?
Sve se može objasniti idejom beskonačnosti, ali nama je ideja beskonačnosti shvatljiva koliko i putovanje kroz vreme... Danas ni matematika, koja toliko voli beskonačnost, ne ume da je objasni i da je bilo kako iskoristi, osim pri objašnjavanju nečega što je, takođe, neobjašnjivo.
Zaista, kako postaviti granice nečemu što nema granicu?
Ako stavite miša u kavez, vi ste ograničili mišu kretanje, ali niste ograničili prostor.
Može se reći da se vraćamo na početak, dok je zemlja bila ravna ploča i dok nismo saznali da je, eto, loptasta... Sada imamo nešto daleko veće u obliku diska?, ali se svodi na isto. Jer, ne znamo šta je dalje. Šta ima iza.
Čak i ako je iza Bog koji se smeši našem neznanju, moramo se zapitati gde se on nalazi?
Kakvo je vaše viđenje beskonačnosti? Ako je u pitanju kružni tok, gde se taj tok nalazi?
Možete li, bez igre rečima, da ograničite prostor?

Beskonacnost prostora po meni je nemoguce shvatiti .
,mozemo zamisliti kosmos kao neku loptu u kojoj se nalazi nevjerovatno veliki broj planeta ,zvijezda itd ,ali sta je iza te "lopte",pa sta je iza toga i tako pitanja idu u beskraj .
 
Peruzzi:
intra:
Ovo sa paralelnim pravama me baš zanima.O čemu se radi?
Ma nesto Lobacevski pushio pa istripovao kako paralelne prave u neeuklidskom sistemu mogu da se seku u beskonacnoj tacki. Ima tu i neka sema sa definisanjem prave kao kruzne linije sa beskonacno udaljenim centrom, ili tako vec nesto.
Pa ne radi se ni o cemu, nego se tako smatra.
A dobro me podseti za to da pravu smatraju i kruznicom od koje je centar udaljen beskonacno.
To jednostavno ljudski mozak ne moze da shvati normalno vec samo da zamisli kako bi to moglo izgledati.
 
moze bre da shvati :)

znaci kao ti si mali i stojis u centru i prava se prostire i prostire i negde mnogo daleko ona dodiruje krug...ok poluprava

isto i za paralelne prave..zamisli da nisu bas paralelne nego da su malo jedna ka drugoj onda ce se seci bas daleko
 
Ja imam teoriju koja dokazuje da vasiona nije beskonacna:

Ako bi vasiona bila beskonacna, znaci da bi bilo besnonacno mnogo planeta indenticnih Zemlji! Takodje bi bilo i mnogo beskonacno planeta koje sa razlikuju od zemlje! Da je vasiona beskonacna na tim razlicitim planetama bi se sigurno nasla neka materija koja bi posluzila kao energija da se dodje do nase planete! I u tom slucaju razliciti vanzemaljci bi nas posecivali svaki dan, svaki sat, svaki sekund, posto ih ima beskonacno mnogo!

Zato vasiona nije beskonacna, vec se negde zavrsava i iza tog "zida" nema dalje! Jednostavno je kraj i dalje se vrti u krug! Ne vredi razmisljati o tome zasto nema dalje! Jednostavno covek nije dorastao tome!
 
Tuzni_patak:
Šta ako je vasiona samo jedan kvark (deo neutrona i protona) u nečijoj vasioni....
Ne smete dimenziju shvatati lično , baš kao ni vreme , ni silu....
E bas to....nego, u kom bi vremenu postojala ta vasiona? Hm.....vreme je relativno.....vrme uopste bre i ne postoji. Sve je ovo matrix (iako mrzim ovu rec, ipak nekako najbolje opisuje ono sto hocu da kazem)
 
?:
moze bre da shvati :)

znaci kao ti si mali i stojis u centru i prava se prostire i prostire i negde mnogo daleko ona dodiruje krug...ok poluprava

isto i za paralelne prave..zamisli da nisu bas paralelne nego da su malo jedna ka drugoj onda ce se seci bas daleko
Ako nisu BAS paralelne, onda (po matematici) nisu UOPSTE paralelne...ne moze to tako. Ali ako se ubace u zakrivljeni prostor (ili vreme)...
 
Peruzzi:
?:
moze bre da shvati :)

znaci kao ti si mali i stojis u centru i prava se prostire i prostire i negde mnogo daleko ona dodiruje krug...ok poluprava

isto i za paralelne prave..zamisli da nisu bas paralelne nego da su malo jedna ka drugoj onda ce se seci bas daleko
Ako nisu BAS paralelne, onda (po matematici) nisu UOPSTE paralelne...ne moze to tako. Ali ako se ubace u zakrivljeni prostor (ili vreme)...
Da, prave jesu paralelne i koliko god ti vukao liniju izmedju njih je odstojanje uvek ISTO.
 
Hm....znaci razdaljina je UVEK ista....pa kako se onda seku? Ili su mimoilazne, pa se gledaju sa strane, i na toj projekciji imaju presecnu tacku :D

Ajde nek neko stvarno da ukratko tu teoremu (ili kako se vec zove). Sta god da nadjem mnogo je zakukuljeno i jos na engleskom...taman lepo nista ne shvatim :C
 
Matematicari se ne plase beskonacnosti kako je zakljuceno ovde ,oni su samo dokazali i uhvatitli zakonitost da beskonacnost postoji iako ljudski um ne moze da je pojmi...
To da nesto ide u beskonacnost tj."tezi" beskonacnosti je LIMENS i to je revolucionarni pronalazak u matematici..Nesto tezi necemu i nikada ne dostize to cemu tezi tj.tezi UVEK i BESKONACNO..To cemu se tezi moze da bude i blizu ali ta pojava postoji u prirodi!!!(!To je obicno karakteristika procesa tj.funkcije ....OVO OBJASNJENJE JE SA ASPEKTA VREMENA)
SA ASPEKTA PROSTORA(ne mogu se bas prostor i vreme tek tako razdvojiti u objasnjavanju beskonacnosti) :
Najbolje se vidi na primeru vektora i njihovog preslikavanja....Ako imamo jedan vektor koji obicno ima pravac i smer i dodamo jos jedan vec imamo jednacinu sa dve nepozante tj.X i Y dodamo li treci imamo i Z a to je vec treca dimenzija ( kao cosak u sobi) posto sad limens pretpostavalja kretanje elemenata unutar tog prostora koji je formiran vektorima na primer postoji dakle funkcija koja tezi da recimo izadje iz prostora ali to ne cini vec ga odrzava odnosno njegov je sastavni deo......
E sad, matematicki je dokazano da ako moze biti 2 ili 3 vektora moze biti i n vektora i oni mogu praviti n-dimanzionalni prostor iz tog n-dimanzionalnog prostora se moze pomocu matrice izvuci segment(uzorak) za proucavanje recimo ako zelimo da saznamo neke osobine tih vektora (kakvog su smera ,kakvog pravca i kako deluju jedan na drugi)...isto tako postoji unutar tog prostora i FUNKCIJA koja tezi beskonacnosti jer je u beskonacnom prostoru....to je to.....PRIMER DA NIJEDANO JEZGRO ATOMA NE DODRIRUJE DRUGO U POTPUNOSTI VEC NJEGOV ELEKTRONSKI OMOTAC KOJE JE OKO NEJGA .....ZANCI SVAKA CESTICA U JEDNOOJ STOLICI NIJE KONACNAO VEZANA ZA DRUDU VEC SE VEZUJE NA OSNOVU NALEKTARISANOSTI elektrona OKO JEZGRA ATOMA TJ.ATOMI TEZE JEDAN DRUGOM "BESKONACNO"ALI NIKAD SE NE SJEDINJUJU ..MEDJUTIM ONO STO CINI DA SE STOLICA NE RASPADNE JE UPRAVO MATRICA KOJA SVE TO KONTROLISE TO JEST KOJA OBRAZUJE SISTEM!!!!!!!!!!DAKLE DA BI SMO OBJASNILI BESKONACNI PRISTOR NE SMEMO ZABORAVITI NA KRETANJE ( osnovni zakon u prirodi) ELEMENATA KOJI CINE TAJ PROSTOR a isto tako i teznju onih "staticnih" elemenata da podrze to kretanje!!!!!!

NADAM SE DA STA ME RAZUMELI TJ DA SAM BAR MALO OBJASNILA ONO STO SAM HTELA!!!
 

Back
Top