Hladjenje ma grafickoj kartici
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Hladjenje ma grafickoj kartici

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Hladjenje ma grafickoj kartici

Imam graficku neka nVidia 5900 (sta god to znacilo). Adnjih dana, nakon nekog vremena, sistem nVidia me obavestava da graficka prima premalo napajanja i da treba da proverim i da ce zato preci na nizi rezim rada (pa sve secka).
    Proverim ventilator - radi, proverim kako je utaknuta u slot - radi. Proverim dodatno napajanje - dobro utaknuto....
    Ugasim kompjuter, sacekam par minuta, startujem i onda radi koji sat ok, pa opet..
    Ocistio, izduvao/usisao eventualnu prljavstinu sve sto moze, uredno vratio na mesto - opet isto!

E sad, desilo se jednom da je ventilator stao! Ali dok je cerka igrala neku igru. Da li je moguce da igra optereti graficku da mu zastane ventilator. Glupo pitanje verovatno, ali svasta mi pada na pamet..

Da li se to moze desiti zbog napajanja koje mozda ima previse stvari da tera pa nedostaje za graficku? Ali tada bi trebala odmah da javi? I to pre par meseci ane tek sada, jer nisam dodavao nikakav hardver skoro?

Ili sam eto, zle srece sa karticama? Jel' se moze na ovoj kartiv zameniti ventilator?

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Cim javlja da je napajanje moguce da je isto malo popustilo.
    Ako planiras da uzmes novo, za svaki slucaj pozajmi od nekoga (jace naravno) da vidis da li je do napajanja jer ta graficka vuce prilicno struje.

Sto se kulera tice on ne bi trebao da stane u radu, mada svasta je moguce. Kuler nije problem zameniti i on kosta 3-5€.

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Hvala ti na brzom odgovoru

Ne menja mi se kartica, prvo zato sto sam je skoro kupio (pre neki mesec, drugo sto mi obavlja sav potreban posao ( a uzeo samo zbog prokletih pixe sedera )
    Nije problem da zamenim kuler.

Ono sto me jos buni, u normalnom radu, danima ne javlja nista, (ako ne zalaufam neku igru), nikakav problem sa napajanjem. Tu mislim na raznovrsne poslove, od programiranja/kompjaliranja, obrade vecih baza podataka, rad na web dizajnu i grafici uopste, izrada Flash datoteka, surfovanje itd...

E jedino kad se startuje neka igra, posle pola sata otprilike, objavi da mora preci u nizi takt rada jer je napajanje nedovoljno, ili ga cak i nema

A to sa ventilatorom sam primetio danas prvi puta, ranije je ventilator uprkos onom upozorenju radio...

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Izvini, nisam uocio odmah da govoris o zameni napajanja a ne kartice To bih vec mogao da uradim... :?
    Imas neki predlog za sto jace i kvalitetnije?

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Citat Original postavio codemaker
    Izvini, nisam uocio odmah da govoris o zameni napajanja a ne kartice To bih vec mogao da uradim... :?
    Imas neki predlog za sto jace i kvalitetnije?
    Pa kod nas je neki sinonim za naj, naj napajanje Chieftec. Mada Chieftec koliko mi je poznato uopste ne proizvodi napajanja, vec to sada za njih radi Delta Electronics, tako sada zive jedino od stare slave, odnosno imena.
    A najbolje sto se kod nas moze naci je Enermax, Antec a tek onda Chieftec, kao i DTK.
    Ne znam kakav ti je ostatak konfiguracije, ali mislim da sa jednim Enermaxom od 350W mozes komotno poterati sve sto imas i jos da ti ostane dosta viska struje.

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Nisam bas neki ekspert za hardver, ali mogao sam da procitam da je CHIFTEC napajanje. Medjutim tako je nezgodno namesteno da ne vidim nikakav podatak, koje je snage..

Inace, Barton 2500+, 512 memorije, pomenuta grafika, dva diska od 80GB, CDRW i DVDRW, 6 USB, sound kartica - to je sve sto bi trebalo da moze da povuce struju (osim mrezne). Integrated modem iskljucen.
    I mislim da se secam kad sam menjao kuciste, da mi je receno da je 350W. Da li je to okvirno dovoljna snaga za nabrojano?

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

http://www.jscustompcs.com/power_supply/Power_Supply_Calculator.php?cmd=AMD

Ovde nabroj sve komponente koje ti vuku struju pa vidi.
    Ja sam pogledao i izadje nesto vise od 300W.
    Znaci da to sto imas trebalo bi da je dovoljno, ali kao sto rekoh ni Chieftec nije vise Chieftec pa je moguce da prikazuju malo vecu brojku od realne.

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Hvala za link, ispade 327W !
    Izgleda da ipak treba da proverim napajanje, jer nisam naveo i dva dodatna ventilatora za hladjenje...

Aktivan član sch (avatar)
    Učlanjen
    02.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    70

Podrazumevano Gde me nadje....

Zanimljiva tema, mislim da ce dosta ljudi koji ovo pročitaju naći odgovor na ono što ih muči, a nisu znali šta je. Evo, ja npr.

Pozdrav !

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Sutra dovlacim novo, jace napajanje i jos jednu graficku otpsilike iste potrosnje... Da vidim sta je ustvari problem.
    A sve to je pocelo kad sam reinstalisao sistem sa SP2, pre toga sam imao SP1, nikakvih problema, ista konfiguracija.

Instalisao poslednje drajvere za cipset (455vp1), za graficku (71.84) ali problem ostaje.

Kao finale, kad mi prijavi da graficka ne dobija dooljno struje, ventilator se zaustavio! Ako restarteujem komjuter, ventilator i dalje stoji. Ako UGASIM kopjuter i ne cekam da se graficka ohladi, ventilator se opet vrti normalno i sistem ok radi! Sem bilo koje igre, tad se nakon 15-tak minuta ventilator zaustavi dobijem upozorenje, kartica prelazi u smanjeni takt i kartica pocne da se naravno zestoko greje

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

Citat Original postavio codemaker
    Sutra dovlacim novo, jace napajanje i jos jednu graficku otpsilike iste potrosnje... Da vidim sta je ustvari problem.
    A sve to je pocelo kad sam reinstalisao sistem sa SP2, pre toga sam imao SP1, nikakvih problema, ista konfiguracija
    Obavezno javi da li je to uzrok.

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Naravno da cu da javim. Stvarno ne bih zeleo da se nekom drugaru ovde dogodi isto pa da dzabe luta
    Evo cekam ortake sa napajanjem i grafickom, pa ce vidimo veceras...

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Trivijalija
    Nije bilo ni napajanje ni SP2.

Graficka kartica nVidia FX 5900 ima ventilator koji odvodi vreo vazduh a i hladi memoriju sa strane preko sistema kanalice usmerenih na pasivne hladnjake ispod kojih se nalazi memorija. Ventilator je pokriven plocom. Ja sam "cistio" ventilatorske lopatice a nisam otvarao (skidao) plocicu koja pokriva ceo sistem hladjenja. Konacno sam skinuo i plocicu i tamo zatekao citav niz kanalica kojima se vazdug odvodi i usmerava na memorijske pasivne hladnjake (ispod kojih je smestena i memorija). E ti kanalici (nevidljivi dok se ne sine plocica) su bili bukvalno zazidani od prasine, prevenstveno od duvanskog dima... Tako da je ventilator bezuspesno pokusavao da progura vazduh kroz te kanalice pa preko pasivnih hladnjaka dalje. Nije bilo slobodnih kanalica.
    Kad sam to sve iznutra dakle ocistio, kartica radi kako i treba i nema vise pregrejavanja....

Dakle, treba skinuti i poklopac koji ide preko hladnjaka, pa sve kanalice ocistiti i osloboditi...

Ok, nisam verovao koliko se prasine nakupi ispod te proklete plocice...
    Sad, but true

Početnik
    Učlanjen
    05.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ako ti ne resi problem novo napajanje-proveri da li imas mozda neki virus,Ja sam bio zle srece pa mi je uleteo u racunar virus CIH koji gasi kuler grafickoj karti ili mu smanjuje obrtaje pa se zato mozda greje i prijavljuje manjak napona.Ukoliko ti to ne pomogne smanji radni takt jezgra kartice za 1mhz izgubices 1-2 posto performansi ali dobijas stabilnost.

Primećen član drago41 (avatar)
    Učlanjen
    31.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano hladjenje na grafickoj kartici

Citat Original postavio Filip985
    Ako ti ne resi problem novo napajanje-proveri da li imas mozda neki virus,Ja sam bio zle srece pa mi je uleteo u racunar virus CIH koji gasi kuler grafickoj karti ili mu smanjuje obrtaje pa se zato mozda greje i prijavljuje manjak napona.Ukoliko ti to ne pomogne smanji radni takt jezgra kartice za 1mhz izgubices 1-2 posto performansi ali dobijas stabilnost.
    Ajde Filipe molim te objasni mi kako se povecava odnosno smanjuje radni takt jezgra graficke kartice, ja to nisam radio pa me interesuja, ali objasni onako srpski da te ceo svet razume i normalno za nvidiju

Zainteresovan član
    Učlanjen
    23.01.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Re: hladjenje na grafickoj kartici

Citat Original postavio drago41
    Citat Original postavio Filip985
    Ajde Filipe molim te objasni mi kako se povecava odnosno smanjuje radni takt jezgra graficke kartice, ja to nisam radio pa me interesuja, ali objasni onako srpski da te ceo svet razume i normalno za nvidiju
    Riva-Tuner. 8)

Zainteresovan član
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Ja upadam malo kasno (mozda), ali ja sam imao jedan zanimljiv problem sa nekom ATI-jevom karticom. Instalirao XP, drajvere i neki, cini mi se, 3D Akcelerator. Javlja da se pregreva graficka. Pali, gasi-nista. Kad sam skinuo tu glipost od programa, radi graficka ko bombona. E zasto to pricam-pogledaj da i ti nemas tako neku glupost instaliranu, posto je malo verovatno da ti je vec ventilator crk`o.

Slične teme

1. Kako fino podesiti sliku na ATI grafičkoj
    Autor klikk u forumu Hardver
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 21.03.2009., 19:22
  2. Informacije o grafickoj karti
    Autor counter_strike u forumu Hardver
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.08.2006., 12:42
  3. Upgrade memorije na grafickoj
    Autor vyruz u forumu Hardver
    Odgovora: 2