Simeon Piščević

ielena

Obećava
Poruka
94
Na faksu sam prvi put cula za Simeona Piscevica i njegovu potragu za "komadicem plavog neba" u carskoj Rusiji.
Koliko su vam se svideli njegovi Memoari, koji su pomogli Crnjanskom da napise svoje Seobe?
 

Simeon je manje značajan kao pripovedač (lično), pre kao istoriograf i hroničar jednog doba, sudbonosnog za srpski narod.
Ostavio je "Knjigu o naciji srpskoj", koja je Crnjanskom korsitila kao najverodostojniji izvor o seobi Srba. Manje "Memoari".
Zanimljiv čovek, neponovljive životne sudbine. Pre svega, nemerljivo dragocen svedok vremena, nema sumnje bolji od Vuka.
Imam Memoare(SKZ), knjigu iz 1963.
 
Utisci su mi podeljeni....Uzivala sam dok sam citala Memoare ali moram priznati da nisam shvatala "vaznost" tog dela dok nisam dozivela ispit....Verovatno bih ga vise volela da me nije ispitivao Lompar...sta ces...Priznajem i da nisam pozelela da se vratim toj knjizi
 
A da zanemarite malo ispit i Lompara...
Nisam pitala za ispit, vec da li su vam se dopali Memoari. Piscevic nije bio pisac, vec oficir u dvema velikim carskim vojskama, pa je poenta uzivanja u njegovoj zaostavstini otkrivanje istorijskih i onih manje istorijskih cinjenica.
Ove Memoare treba citati "izmedju redova", a ne traziti u njima beletristiku.
 
Књига ме је "изула из ципела" .
Не могу да верујем да такву књигу нисмо имали за лектиру у основној или средњој школи а морали смо да читамо разне глупости непримерене нашем узрасту.
Из ове књиге може пуно да се сазна о начину живота наших предака: " ....па ме је отац повео у рат, да видим мало света".Стала ми је кнедла у грлу кад сам то прочитао.Замислите то време, кад свом детету можете да понудите такву "срећу" -да иде са вама у рат.Како су ти људи морали тешко живети кад им је одлазак у рат био оно што је нама данас одлазак на море?
 
Od te stare memoaristike najbolji je Nićifor Ninković: "Žizni opisanije moje". Piščević je zanimljiva osoba koja je dosta proživjela, no Ninković, Obrenovićev Figaro, bolji je pisac i imao je dinamičniji- iako stresniji i manje "Hoch"- život.
 
Врло значајно дјело (пмсм) и за језик и историју и дух тог времена.Он је са оцем био у пуку Вука Исаковича и као високи официр стекао славу у двије најмоћније армије тог доба, а ипак не описује своје побједе и слично. Напротив то је дјело из срца Србина из једне бурне епохе за нас њихове потомке може се рећи сентиментално и искрено ,без претензија.
На крају живота наредио је да га сахране на отвореном мјесту да би синови могли над њим да подигну цркву "на име архиђакона Стефана , патрона наше фамилије". Тај детаљ је врло важан за цјеловито схватање живота и дјела његовог.
Мени лично се највише допада сјећање његовог сина Александра кад се сјећа свог оца како већ стар,у Русији, са својим пријатељима "урлају уз гусле србске народне пјесме као чопор курјака."
То ми је баш, слика.
 
Шта рећи за Пишчевића ? СЈАЈНО !!!!! Већ годинама се бавим тим текстом и том проблематиком, не само читањем! Само прошлог лета , сам направио 8000 км , по путевима Мађарске, Словачке, Пољске, Украјине, Русије! Био сам у Свиднику, где је сахрањена Дафина , Пишчевићева прва жена,. Био сам у местима Нове Сербије,, Славјаносербије ... И не само то, нашао сам директне потомке Пишчевића, сваки други дан се дописујемо. ускоро опет идем, ако Бог да,! Ускоро ће се о томе више чути...
 
Пишчевић је СЈАЈАН !!!!!!!! Већ неколико година се бавим тим текстом и том проблематиком и не само читањем! Само прошлог лета сам колима направио преко 8ооо км на путевима Мађарске,Пиљске,Украјине,Русије.... Био сам у Свиднику где је сахрањена Дафина, прва Пишчевићева жена! Био сам у местима Нове Сербије и Славјаносербије... И не само то , пронашао сам и спријатељио сам се са директним потомцима Пишчевића. Сваке недеље се чујемо или дописујемо. Ако Бог да , ускоро идем опет! Има много новости али о томе ће се још чути....
 
Пронађите мемоаре Александра Пишчевића (син Симеона Пишчевића) "Мој живот". Сјајан и несвакидашње занимљив текст. Био је Казанова руске империје и сведок великих догађања!
 

Back
Top