Maketarstvo

Da li se bavite modelarstvom ili maketarstvom.To su dva razlicita hobija.Za one koji neznaju maketarstvo je hobi grde se sastavaju ili izradjuju makete aviona ,brodova,automobila...To su nepokretne makete.
Modelarstvo je vrsta sporta gde se takodje sastavljaju ili samostalno izradjuju modeli ali sa elektronskim komponentama i motorom,tako da su pokretni.Postoji niz takmicenja u svetu gde se pokazuje znanje izdradnje kao i upravljanje modelima.
Za razliku od maketarstva za ovaj hobi vam treba i prostor za vezbu.U Beodradu za modelare u avio oblasti obicno se odlazi na sportski aerobrom "Lisiciji jarak"(bar je tako bilo pre desetak godina dok sam ja bila deo toga),a takodje znam da se na Adi ciganliji organizovalo takmicenje camaca-modela.
Maketarstvom se bavite kuci a za modelarstvo pogotovo ako je to u pitanju neki vid avio modelarstva bilo bi pozeljno da ste clan nekog od saveza.
Svim onima koji se i dalje bave ovim sportom puno pozdrava u Beogradu puno pozdrava.
 
Ja se jos uvek bavim modelarstvom ( tek 45 godina :-))). Verovatno se znamo sa Lisicijeg jarka - F1A jedrilice. Pozdrav Rale
rajlovac 88:
Da li se bavite modelarstvom ili maketarstvom.To su dva razlicita hobija.Za one koji neznaju maketarstvo je hobi grde se sastavaju ili izradjuju makete aviona ,brodova,automobila...To su nepokretne makete.
Modelarstvo je vrsta sporta gde se takodje sastavljaju ili samostalno izradjuju modeli ali sa elektronskim komponentama i motorom,tako da su pokretni.Postoji niz takmicenja u svetu gde se pokazuje znanje izdradnje kao i upravljanje modelima.
Za razliku od maketarstva za ovaj hobi vam treba i prostor za vezbu.U Beodradu za modelare u avio oblasti obicno se odlazi na sportski aerobrom "Lisiciji jarak"(bar je tako bilo pre desetak godina dok sam ja bila deo toga),a takodje znam da se na Adi ciganliji organizovalo takmicenje camaca-modela.
Maketarstvom se bavite kuci a za modelarstvo pogotovo ako je to u pitanju neki vid avio modelarstva bilo bi pozeljno da ste clan nekog od saveza.
Svim onima koji se i dalje bave ovim sportom puno pozdrava u Beogradu puno pozdrava.
 
Hvala.Tesko da me se secate jer sam bila jako kratko u tome pocetkom 90-ih ali bih ako poznajete i vidjate vrlo rado poslala pozdrave Pantic Predragu -Coki.Zao mi je sto ja sada imam dve devojcice i nisu toliko zainteresovane za taj spotr, po meni najlepsi na svetu.Ja sam sada u Israelu i ovde je to vrlo pristupacno i uglavnom zastupljeno u svakoj osnovnoj skoli.Naravno to im standar dozvoljava i to je jako lepo.
Zelim vam puno uspeha i zelja da i se to i kod nas razvije,kao svugde u svetu.
P.S.Ja se za sada zadovoljavam udlavnom po nekom maketom.
 
Hvala!
Nadam se da je on jos uvek u modelarstvu jer nikada vise nisam srela coveka koji voli nesto vise nego sto je on voleo maoselarstvo.Sve najbolje .Svjetlana
 
Evo i mene napokon,nisam imao vremena ali da odgovorim na prvo pitanje.Uglavnom radim makete ali i modelar sam,radim od svih vrsta savitljivih i nesavitljivih materijala.A najvise volim da radim sa dobrim vrstama kartona pa je stim nemoguce provaliti,kada sredim maketu bilo cega o kojoj se vrsti materijala radi:)Jednom recju radim sve a time se bavim oko 11 godina,nije mnogo ali je dovoljno za neko iskustvo.Samo me mrzi da pisem sada sta sam sve radio ako nekoga zanima neka pita:))bye.
 
crni_bg:
Jedan od najlepsih hoby-a test za zivce.
Modelarstvo -Avioni,Brodovi,Automobili,Motocikli,Bicikli.

G. kolega je apsolutno u pravu!
Lepo bi bilo da se malo bolje organizujemo i razmenimo iskustva. Ja sam u tome jako dugo, krenuo sam sa avionima, zavrsio sa automobilima uglavnom u razmeri 1:24, ali ih imam i do 1:8.
 
rajlovac88:
Hvala.Tesko da me se secate jer sam bila jako kratko u tome pocetkom 90-ih ali bih ako poznajete i vidjate vrlo rado poslala pozdrave Pantic Predragu -Coki.Zao mi je sto ja sada imam dve devojcice i nisu toliko zainteresovane za taj spotr, po meni najlepsi na svetu.Ja sam sada u Israelu i ovde je to vrlo pristupacno i uglavnom zastupljeno u svakoj osnovnoj skoli.Naravno to im standar dozvoljava i to je jako lepo.
Zelim vam puno uspeha i zelja da i se to i kod nas razvije,kao svugde u svetu.
P.S.Ja se za sada zadovoljavam udlavnom po nekom maketom.

Cokin drugar i kolega iz novina za koje pišemo preneo pozdrave. Coka uzvraća i voleo bi neku kontakt adresu. Još se bavi avionima, ali u poslednje vreme sve više automobilima. Pozdrav!
 
Hvala na pozdravima.
Za pocetak da li se sme znati za koje novine pisete.
Da li je i to u vezi modela?
Kako sam razumela u BG se jos uvek niste pomerili sa mesta u vezi organizacije.Interesuje me da li se jos uvek odrzavaju bilo kakva takmicenj u letenju?Dali se pojavljuju neki novi klinci i sta se najcesce pojavljuje od modela.
Naravno vama i vasem kolegi specijalne pozdrave.
 
rajlovac88:
Hvala na pozdravima.
Za pocetak da li se sme znati za koje novine pisete.
Da li je i to u vezi modela?
Kako sam razumela u BG se jos uvek niste pomerili sa mesta u vezi organizacije.Interesuje me da li se jos uvek odrzavaju bilo kakva takmicenj u letenju?Dali se pojavljuju neki novi klinci i sta se najcesce pojavljuje od modela.
Naravno vama i vasem kolegi specijalne pozdrave.
Pišemo za "Auto svet" u izdanju Politike, uglavnom na teme iz tehnike i istorije automobilizma. Koliko znam takmičenja se održavaju, a za detalje oko organizacije morao bih da se raspitam kod Coke. Baš sam danas bio kod njega u firmi i pregovarali smo oko početaka restauracije nekih starih automobila. Pozdrav.
 
quote]Pišemo za "Auto svet" u izdanju Politike, uglavnom na teme iz tehnike i istorije automobilizma. Koliko znam takmičenja se održavaju, a za detalje oko organizacije morao bih da se raspitam kod Coke. Baš sam danas bio kod njega u firmi i pregovarali smo oko početaka restauracije nekih starih automobila. Pozdrav.[/quote]
Ma detalji i nisu tako vazni.Samo je lepo znati da jos postojimo.Ja sam u Izraelu i ako mislite da mogu da dodjem do nekih interesantnih stvarcica ,informacija, novina, mozda kataloga ili slicnog javite.Nisam neki specijalista :roll: ali mogu da se snadjem i u oblasti avioncica i automobila.Puno pozdrava. :lol:
 
[Ma detalji i nisu tako vazni.Samo je lepo znati da jos postojimo.Ja sam u Izraelu i ako mislite da mogu da dodjem do nekih interesantnih stvarcica ,informacija, novina, mozda kataloga ili slicnog javite.Nisam neki specijalista :roll: ali mogu da se snadjem i u oblasti avioncica i automobila.Puno pozdrava. :lol:[/quote]
Zaboravila sam da se predstavim u predhodnom javljanju :x
 
rajlovac88:
[Ma detalji i nisu tako vazni.Samo je lepo znati da jos postojimo.Ja sam u Izraelu i ako mislite da mogu da dodjem do nekih interesantnih stvarcica ,informacija, novina, mozda kataloga ili slicnog javite.Nisam neki specijalista :roll: ali mogu da se snadjem i u oblasti avioncica i automobila.Puno pozdrava. :lol:
Zaboravila sam da se predstavim u predhodnom javljanju :x[/quote]Juče se sa Cokom na mrtvo ispričao oko restauracija nekih starih automobila i preneo mu pozdrave. Samo nisam znao da kažem od koga?
Hvala na ljubaznoj ponudi za časopise i ostalo, sigurno će nešto trebati. Pozdrav.
 
Juče se sa Cokom na mrtvo ispričao oko restauracija nekih starih automobila i preneo mu pozdrave. Samo nisam znao da kažem od koga?
Hvala na ljubaznoj ponudi za časopise i ostalo, sigurno će nešto trebati. Pozdrav. [/i][/b][/quote]
Za objasnjenje pozdrava pogledaj svoje privatne poruke.Ovo je ipak otvoreni deo programa.
 
rajlovac88:
Juče se sa Cokom na mrtvo ispričao oko restauracija nekih starih automobila i preneo mu pozdrave. Samo nisam znao da kažem od koga?
Hvala na ljubaznoj ponudi za časopise i ostalo, sigurno će nešto trebati. Pozdrav. [/i][/b]
Za objasnjenje pozdrava pogledaj svoje privatne poruke.Ovo je ipak otvoreni deo programa.[/quote]Ništa od poruka! Probaj na
gagi@sunce.net
 
Kad sam bio klinac, na OTO-u sam pravio maketu avinoa (jedrilice)od sper-ploce po nekoj semi i secam se da je super letela. Sad bih se opet rado pozabavio time, ali ne znam gde mogu da nadjem sheme. Da li neko slucajno moze da mi pomogne? Postoji li neki sajt ili bilo sta slicno?
Hvala
 
sasko:
Kad sam bio klinac, na OTO-u sam pravio maketu avinoa (jedrilice)od sper-ploce po nekoj semi i secam se da je super letela. Sad bih se opet rado pozabavio time, ali ne znam gde mogu da nadjem sheme. Da li neko slucajno moze da mi pomogne? Postoji li neki sajt ili bilo sta slicno?
Hvala
Centar za vazduhoplovno modelarstvo, Timočka 18 (Crveni krst)
 

Back
Top