Prijatelji.

Skoro smo u filozofskoj kafani imali zanimljiv razgovor o prijateljstvu pa sam želeo da otvorim temu o istom jer mi se čini da su svi imali puno da kažu na tu temu i bila se razvila lepa i konstruktivna rasprava.
Šta znači imati pravog prijatelja?Da li je prijatelj prijatelj i kada si iskren prema njemu pa kad ponekad kritikuješ ili njemu treba samo da se laska i ne govori o onome za šta smatrate da su njegove mane?
Ako imate dva dobra prijatelja i jedan se naljuti na vas da li će se drugi prijatelj automatski naljutiti zbog onog drugog?
Koja je u stvari filozofija prijateljstva?

Nije mi prijatelj ako mi laska
Prijatelj mi je ako je iskren, i uz mene, ne mora se slagati sa mnom, potrebno je samo da je SA MNOM, uz mene
Znači, i ako učinim nešto radikalno pogrešno...da je uz mene...kad niko drugi nije

To oljutnji na trećeg je relativno
Ne može se očekivati da prekine odnos s nekim zato što sam i ja
Poštujmo naše prijatelje i njihove izbore
 
Pravi prijatelj je onaj koji ti veruje i koji je otvoren i koji je iskren.

Lazni prijatelj je onaj koji je licemer, tebi prica kako si dobar, drugom prica kako si vrsta pracoveka, da ne moram da spominjem pravi naziv i slicnim imenima te oslovljava...

A i mozes da vidis, znas kako kazu, ne sapuce se u drustvu. z;)
 
Nije mi prijatelj ako mi laska
Prijatelj mi je ako je iskren, i uz mene, ne mora se slagati sa mnom, potrebno je samo da je SA MNOM, uz mene
Znači, i ako učinim nešto radikalno pogrešno...da je uz mene...kad niko drugi nije

To oljutnji na trećeg je relativno
Ne može se očekivati da prekine odnos s nekim zato što sam i ja
Poštujmo naše prijatelje i njihove izbore
To znači da pravi prijatelj ceni i neke tvoje druge prijatelje koji se njemu ne svidjaju...
Pravi prijatelj je onaj koji ti veruje i koji je otvoren i koji je iskren.

Lazni prijatelj je onaj koji je licemer, tebi prica kako si dobar, drugom prica kako si vrsta pracoveka, da ne moram da spominjem pravi naziv i slicnim imenima te oslovljava...

A i mozes da vidis, znas kako kazu, ne sapuce se u drustvu. z;)

Zaista,o prijatelju iza njegovih ledja govoriti nije lepo...:(
 
sta to znaci ceni i neke tvoje prijatelje iako mu se ne dopadaju?
inace, potaknuta tvojom temom, juce sam ujutro zvala redom moje drage, drage prijateljice koje nisam cula duze vreme:)
Pa recimo tvom prijatelju se ne svidja neki tvoj drugi prijatelj.I onda ti ne želi biti prijatelj jer mu se tamo neko drugi ne svidja...
Inače drago mi je što sam te inspirisao za tako lep potez :D
A meni se javljali drugari koje podugo nisam čuo...Ccccc Kovaču...
Jao šta napravih :mrgreen:
 
Pa recimo tvom prijatelju se ne svidja neki tvoj drugi prijatelj.I onda ti ne želi biti prijatelj jer mu se tamo neko drugi ne svidja...
Inače drago mi je što sam te inspirisao za tako lep potez :D

Jao šta napravih :mrgreen:
pa znas kako, ja sam takve situacije imala samo u neki ranim fazama druzenja..niko , ko me iole poznaje, ne bi ni pokusao da mi namece svoje stavove, niti da utice na mene u tom smislu
ipak, ako je uporan, onda naprosto nestaje iz mog izvota..jer ja sama biram svoje prijatelje, i ne prihvatam ucene bilo koje vrste.
NEKI SU POKUSALI:mrgreen:, al su odustali na kraju..:)
naravno, vazi i obrnuto.
kako da ti objasnim kovac..moji prijatelji su ljudi koje ja postujem iznad svega..zar da ih potcenim tako, da im govorim sta treba da rade, i sta treba da misle?
ni slucajno:)
svi mi formiramo odnose sa drugim ljudima prema sopStvenim senzibilitetima..i na kraju razlicito i dobijamo od ljudi, u zavisnosti od toga sta u njima inspirisemo.
kao onda tu iko ikom moze drzati slovo, ovako, ili onako?
neko ko je prema meni mozda bio kreten, preme nekom drugom ce biti sasvim korektan..to je tako u zivotu.
 
pa znas kako, ja sam takve situacije imala samo u neki ranim fazama druzenja..niko , ko me iole poznaje, ne bi ni pokusao da mi namece svoje stavove, niti da utice na mene u tom smislu
ipak, ako je uporan, onda naprosto nestaje iz mog izvota..jer ja sama biram svoje prijatelje, i ne prihvatam ucene bilo koje vrste.
NEKI SU POKUSALI:mrgreen:, al su odustali na kraju..:)
naravno, vazi i obrnuto.
kako da ti objasnim kovac..moji prijatelji su ljudi koje ja postujem iznad svega..zar da ih potcenim tako, da im govorim sta treba da rade, i sta treba da misle?
ni slucajno:)
svi mi formiramo odnose sa drugim ljudima prema sopStvenim senzibilitetima..i na kraju razlicito i dobijamo od ljudi, u zavisnosti od toga sta u njima inspirisemo.
kao onda tu iko ikom moze drzati slovo, ovako, ili onako?
neko ko je prema meni mozda bio kreten, preme nekom drugom ce biti sasvim korektan..to je tako u zivotu.

Naravno da im prijatelju ne treba govoriti šta treba da radi.
Ali sigurno mu treba reći svoje mišljenje bez bojazni da će se zbog tog mišljenja naljutiti.
A njegovo je da na osnovu tog mišljenja dalje u svom životu radi šta želi.I i dalje ostajete prijatelji :D
 
mislim da apolut prijateljstva ne može da postoi
naravno zapravo ne možeš se pouzdati u bilo kakav odnos gde je dvoje stopostotno, po meni i s daleko manjim procentom
ideal prijateljstva, pa svi će reći ono - da je uvek tu za tebe, da je pouzdan, iskren (?)
šta je svra prijatelja? da je tu kad ti treba
ne na papiru, ne kad se njemu treba već kad ti treba i da zna da prepozna kada treba
jer naravno bez poznavanja nema ni prijateljstava
naravno druga stavr je prihvatanje upoznatog
i treća, a zapravo prva gorepomenuta - podrška
to jej triatlon

poznavanje - prihvatanje - podrška
(poznanici) - (drugari) - (prijatelji)


iskrenost je stavr ukusa
koliko želite da znate i koliko ste spremni da otkrijete
ja baš ne moram sve da znam o prijatelju niti imam potrebu sve da kažem
u redu je reći nekad kako su extra te patike što je uzeo iako je neki nabudženi ermaks u 12 boja
ili kao baš si smršala (iako se narano popravila dva kila posle slave)

Лепо си ово са познавањем, прихватањем и подршком поставио.

Laskavac nikada ne može biti prijatelj....
Njega se treba kloniti.
Takve možeš nakupiti na pijačnoj rasprodaji.
Budzašto !

Тачно. "Људске уши глуве су све, за савет, ал за ласку не"...

prijatelji su ljudi sa kojima covek deli...deli dobro i zlo..srecu i nesrecu..ali prijatelji su takodje ljudi koji imaju svoje zivote..i svoje zlo i dobro srecu i nesrecu za deljenje..stoga prijateljstvo je zajednica koja je vise od zbira njenih sastojaka
prijatelj moze da ne bude tu kad ti treba kao sto ti mozes da ne budes tu kad prijatelju trebas..to je takodje prijateljstvo..

Да. Пријатељство је као двосмерна улица. Није само питање ко је и какав пријатељ мени него и какав сам ја пријатељ њему (или њој).

nego, tema;)
prijatelji. oni u srcu, koje uvek razumes , i kad polude. i koju tebe razumeju, i kad poludis. koji nista ne traze, i nikad ne uslovaljavaju. koji uvek daju vise nego sto trazis. i bez blama uzmu sve sto im das, jer-nemaju frku da se moraju osecati duznim.
u prijateljstvu nema merenja, nema foliranja, i nema pravila. samo ljudi, koji prime jedni druge u srce, i tako zive. zauvek:)

Мислим да је ово подебљано нешто што стварно има велике везе са искреним пријатељством.
 
Naravno da im prijatelju ne treba govoriti šta treba da radi.
Ali sigurno mu treba reći svoje mišljenje bez bojazni da će se zbog tog mišljenja naljutiti.
A njegovo je da na osnovu tog mišljenja dalje u svom životu radi šta želi.I i dalje ostajete prijatelji :D

ako pita kovac. treba mu reci ako pita.
 
ako pita kovac. treba mu reci ako pita.

Ali recimo da ako zbog nekog problema dolazi do zahladjenja prijateljksih odnosa i ako se dešava nešto što meni kao prijatelju smeta.
Pa neću ćutati i čekati...možda nikad neće pitati.Iz čisto prijateljskih razloga skrenuću mu pažnju na te stvari ;)
 
Ali recimo da ako zbog nekog problema dolazi do zahladjenja prijateljksih odnosa i ako se dešava nešto što meni kao prijatelju smeta.
Pa neću ćutati i čekati...možda nikad neće pitati.Iz čisto prijateljskih razloga skrenuću mu pažnju na te stvari ;)

mislis da je debil pa treba da mu otvoris oci?
iako te niko nista nije pitao?
 
Ali recimo da ako zbog nekog problema dolazi do zahladjenja prijateljksih odnosa i ako se dešava nešto što meni kao prijatelju smeta.
Pa neću ćutati i čekati...možda nikad neće pitati.Iz čisto prijateljskih razloga skrenuću mu pažnju na te stvari ;)
Moraš i kod prijatelja voditi računa o njihovoj psihičkoj konstituciji i stanju...Ako je veoma sujetan ili čak preemotivan-teško će
podneti svaku kritiku...To može u specijalnom razgovoru u4 oka i to ne uvek...
 
pa znas kako, ja sam takve situacije imala samo u neki ranim fazama druzenja..niko , ko me iole poznaje, ne bi ni pokusao da mi namece svoje stavove, niti da utice na mene u tom smislu
ipak, ako je uporan, onda naprosto nestaje iz mog izvota..jer ja sama biram svoje prijatelje, i ne prihvatam ucene bilo koje vrste.
NEKI SU POKUSALI:mrgreen:, al su odustali na kraju..:)
naravno, vazi i obrnuto.
kako da ti objasnim kovac..moji prijatelji su ljudi koje ja postujem iznad svega..zar da ih potcenim tako, da im govorim sta treba da rade, i sta treba da misle?
ni slucajno:)
svi mi formiramo odnose sa drugim ljudima prema sopStvenim senzibilitetima..i na kraju razlicito i dobijamo od ljudi, u zavisnosti od toga sta u njima inspirisemo.
kao onda tu iko ikom moze drzati slovo, ovako, ili onako?
neko ko je prema meni mozda bio kreten, preme nekom drugom ce biti sasvim korektan..to je tako u zivotu.

kako to da se ti i ja obavezno nadjemo u sukobu misljenja?
 
kako to da se ti i ja obavezno nadjemo u sukobu misljenja?

ja sam svetlo , a ti si tama. kao jin i jang.
samo sto sam ja tamu videla, dozivela, i odbacila je. a ti svetlo kao da nikad nisi video..
izvini zbog ove male ..analize.
tesko mi je da diskutujem s tobom, jer si uvek na neki nacin u pravu. a opet i nisi..:)
sve se moze videti na vise nacina.:)
 
Moraš i kod prijatelja voditi računa o njihovoj psihičkoj konstituciji i stanju...Ako je veoma sujetan ili čak preemotivan-teško će
podneti svaku kritiku...To može u specijalnom razgovoru u4 oka i to ne uvek...

tako je. i ako se insistira..samo se pravi steta.
gledam po sebi: uvek sam duboko u sebi znala kad gresim. al ne daj boze da mi je to neko rekao, pre nego sama izgovorim naglas:D:zcepanje:
 
ja sam svetlo , a ti si tama. kao jin i jang.
samo sto sam ja tamu videla, dozivela, i odbacila je. a ti svetlo kao da nikad nisi video..
izvini zbog ove male ..analize.
tesko mi je da diskutujem s tobom, jer si uvek na neki nacin u pravu. a opet i nisi..:)
sve se moze videti na vise nacina.:)
mozda shvatam da je u zivotu isuvise stvari koje uopste ne zavise od coveka..isuvise stvari koje samo delimicno zavise od coveka samog...to su recimo medjuljudski odnosi..uvek zavise i od."druge strane"
 
mozda shvatam da je u zivotu isuvise stvari koje uopste ne zavise od coveka..isuvise stvari koje samo delimicno zavise od coveka samog...to su recimo medjuljudski odnosi..uvek zavise i od."druge strane"

shvatam i ja sve to sto ti shvatas:)
samo ti ja tvrdim da se i u svetu ovakovom kakav je, i sa ljudim takvim kakvi su, moze biti srecan, uravnotezen i u miru sam sa sobom
a ti kazes da je sve to iluzija:)
nemam ja potrebu da tebi namecem moje misljenje..to nije cak ni misljenje, vise filozofija zivota..
samo me uvek rastuzi do koske, sto neki tako briljantni ljudi, kao sto si ti, zive u tako dubokom mraku..
 

Back
Top