etazno grejanje na cvrsto gorivo

Da je naci
Drva i ugalj su definitivno stvar prošlosti. Pelet je mnogo bolji izbor. Svi su u strahu - šta ako bude nestašice peleta!? Pi i ako uglja ponestane ili drva, nećeš moći da ih nabaviš. Hajde da gledamo kao da će sve biti kako treba :)
sigurno dobar pelet,jer prave ga mnogi,sada sto stavljaju borovinu,u redu zbog vezivosti peleta i treba,ali stavljaju i kojekakve lepkove za pravljenje iverice,koje ulepe odzake od garezi,da ih je veoma tesko posle na duze vreme ocistiti.Sto se tice drva i uglja,stici ce valjda i taj gas.jeste da ce viti skuplji,ali nema prasine,pepela,ko zna na koliko vremena nece trebati odzaci da se ciste.
 
Koristio "Garvan" i "Astrea"Kraljevo.Mora da se stavlja bar jednom nedeljno,na jak zar.Hoce zapali i ogori,ali ne svu smolu.Mora u kotao,a i ako je onaj vranjanski sporet vatra da bukce da se ne bi skupljala smola.Medjutim kada su ovako ,s jeseni i s proleca topli dani,a hladne noci i jutra,onda se prigusi kotao i opet brzo nakupi smole.Zato iako je toplo,treba jednom nedeljno zisnuti,bar jednu vatru dnevno da sagori ta smola,pa ako je vrucina otvoriti vrata terase ili prozor.kada su hladni dani tu nije problem onda je vatra jaka i teze se skuplja smola.Znaci samo tinjanje vatre,stvara probleme.kad zavrsim sa sezonom lozenja,stavim posle ciscenja kotla i odzaka, u kartonsku kutiju busu negasenog kreca u loziste,u onaj otvor ispod izlaza dima i u odzak.krec kupi vlagu iz kotla i odzaka i ono sto je ostalo posle ciscenja,podljusne i spadne.Krec inace stoji celo leto i sve treba da bude otvoreno,zbog cirkulacije vazduha.Tako i krec bolje odradjuje svoj posao.Posle tinjanja kotla ili sporeta slobodno koristi taj prah "Astrea",ali zapamti samo na debeli i jak zar,a ne na plamen.Ogori poprilicno i loziste kotla i izlaz i cunkove,ako imas,ali mora,ajde ne bas jednom nedeljno,ali jednom u dve nedelje obavezno.Jer ako se stvori debeli sloj smole,teze moze da spali i ogori lepo kotao.Garvan je dobar za sporete,a za kotao,bolja Astrea.
 
Hvala na iscrpnom odgovoru, ja imam alfa plam kamin skoro 10-tak godina i nisam znao za ova sredstva za ciscenje, Samo sam povremeno strugao kolko sam mogao da dohvatim rukom. Znaci Astreu da potražim?
I zanima me kakva su iskustva sa dimnjakom,sta na vrhu staviti ili ne stavljati nista? Čitao sam dosta o tome al uvek ima razlicitih saveta. Kod mene je problem što povremeno hoće da zadimi kada se otvaraju vratanca na peći.
 
Drva i ugalj su definitivno stvar prošlosti. Pelet je mnogo bolji izbor. Svi su u strahu - šta ako bude nestašice peleta!? Pi i ako uglja ponestane ili drva, nećeš moći da ih nabaviš. Hajde da gledamo kao da će sve biti kako treba :)
Pa vekovima unazad nasi preci nisu imali problem ,sad cete vi napredni da ga izmislite uvaljujuci najskuplje opcije i po mogucstvu da zavisite od drugih
 
Hvala na iscrpnom odgovoru, ja imam alfa plam kamin skoro 10-tak godina i nisam znao za ova sredstva za ciscenje, Samo sam povremeno strugao kolko sam mogao da dohvatim rukom. Znaci Astreu da potražim?
I zanima me kakva su iskustva sa dimnjakom,sta na vrhu staviti ili ne stavljati nista? Čitao sam dosta o tome al uvek ima razlicitih saveta. Kod mene je problem što povremeno hoće da zadimi kada se otvaraju vratanca na peći.
Sta god da stavis gore na dimnjak,kada duva vetar,uvek ce ti dimiti pomalo kada otvoris vrata za lozenje.Treba uvek sacekati da se stvori sam zar i onda nema dima.Iako ima malo i pepela preko zara,samo blago razgrni i zalozi i ne bi trebalo da ima problema.Da ti i ne pricam i sam vidis da mnogo vise ima dimnjaka bez icega nego sa "Pevcom" ili nadstresnicom.
 
Na više mesta sam procitao da takozvani brodski dimnjak resava preoblem sa vetrom i promenom vazdusnog pritiska. Ja imam ono kao krov na 4 vode,pa razmisljam mozda da probam sa tim nastavkom za dimnjak.
Mozes probari,nije to nista toliko lose,ali za neke vetrove,u zavisnosti sa koje duvaju.Sve zavisi na kakvom mestu se nalazi i objekat.Moze pomoci,a ne mora.Inace to sto ti imas na odzaku vise sluzi da spreci jace padavine,da hlade odzak pri vrhu,zbog boljeg cirkulisanja vazduha iz odzaka.
 
Poslednja izmena:
Da je naci

sigurno dobar pelet,jer prave ga mnogi,sada sto stavljaju borovinu,u redu zbog vezivosti peleta i treba,ali stavljaju i kojekakve lepkove za pravljenje iverice,koje ulepe odzake od garezi,da ih je veoma tesko posle na duze vreme ocistiti.Sto se tice drva i uglja,stici ce valjda i taj gas.jeste da ce viti skuplji,ali nema prasine,pepela,ko zna na koliko vremena nece trebati odzaci da se ciste.
skoro prolazih pored fabrike peleta

u dvoristu gomila kukuruza u klipu , neokrunjen

setih se da se moze kukuruzom loziti , al slabo greje

vrlo verovatno da melju i kukuruz u pelet
 
skoro prolazih pored fabrike peleta

u dvoristu gomila kukuruza u klipu , neokrunjen

setih se da se moze kukuruzom loziti , al slabo greje

vrlo verovatno da melju i kukuruz u pelet
U Vojvodini to i rade.Moze i od kukuruza da se ogreje dobro,samo trebaju posebni kotlovi za njega.Koriste ga na salasima u onim kalljavim pecima i greje super.Samo ga mnogo treba za jednu zimu.
 
Ne moze se porediti sa bukovinom,cerovinom i hrastovinom,ali moze da posluzi.Jeste prave pelet od topolovog drveta,sto je losije i od bagrema,a znas da za bagrem kazu "Cigansko veselje".Cas posla bukne i ode kroz cunak.Pogledaj slobodno pun je Googke peleta od topolovine.U Vojvodini jos siliraju Sasu i stabljiku od sucokretaTo zajedno daje dobru toplotu.Kakav pelet i briket,ne moze se porediti.
 
Kada smo imali alfa plam kamin za etažno grejanje, imali smo i taj brodski dimnjak. To je odlična stvar, skoro nikada nam se nije vraćao dim u sobu, a imali smo vrlo loš dimnjak.
Vredi svaki plaćeni dinar i još tri puta toliko.
Sada imamo peć na pelet...to je druga priča, tu dim može da izađe i kroz vodovodnu cev koliko ga malo ima.
 
Imam etažno grejanje u stanu. Radilo je normalno. Poceo je u međuvremenu da kotao sam dize temperaturu, pa sam zvao majstore. Ali bilo je hladno i uključim jedno vece kad ono posle nekih pola sata izbaci osigurac. Ja ukljucim, kad ono dugme za pumpu svetli a za grejace kada upalim ne svetle. Predstavljam da su otisli grejaci, ali me zanima i pumpa. Otvorim kotao, i ovde ima korozije. Kao da je bila neka voda.
 

Prilozi

  • 1574597871063489191892.jpg
    1574597871063489191892.jpg
    76,8 KB · Pregleda: 88
Imam etažno grejanje u stanu. Radilo je normalno. Poceo je u međuvremenu da kotao sam dize temperaturu, pa sam zvao majstore. Ali bilo je hladno i uključim jedno vece kad ono posle nekih pola sata izbaci osigurac. Ja ukljucim, kad ono dugme za pumpu svetli a za grejace kada upalim ne svetle. Predstavljam da su otisli grejaci, ali me zanima i pumpa. Otvorim kotao, i ovde ima korozije. Kao da je bila neka voda.
dati nisu losi kontakti na grejacima ,pa doslo do kondenzacije i rdje.Iskljuci kotao,pa isprobaj kontakt po kontakt,vidi da li su stabilni,da neki nije popustio i ima los spoj.
 

Back
Top