Uloga Crkve u političkom životu društva

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.136
Neosporan je utjecaj Crkve na politički život u bilo kojoj zemlji u svijetu. Primjeri su mnogobrojni: utjecaj islama u arapskim zemljama i Iranu je direktan, neprekriven i IZRAZITO NEGATIVAN. Isti je slučaj i sa Izraelom.
Utjecaj religije nalazimo i u USA gdje zvanično postoji sekularna organizacija društva, ali jako je retko da rimokatolik (izuzev Kenedijevih) bude izabran za predsednika ove većinski protestantske zemlje.
U našoj zemlji, kao većinski i tradicionalno pravoslavnoj, smatram da Srpska Pravoslavna Crkva ima izuzetno bitan i nimalo lak zadatak očuvanja moralne čistoće društva. Ta čistoća se pod plaštom tzv. priznavanja ljudskih prava narušava raznim vrstama patološkog ponašanja. Zagovornici legalizovanja upotrebe narkotika, pripadnici tzv. sexualnih manjina i ostali moralni otpadnici društva IZUZETNO su agresivni u napadu na SPC kao glavnog protivnika širenja i propagiranja njihovih ideje.
 
Аналитичаре,
верујем да знаш да у свим институцијама наше пропале државе вршљају екипе странаца
који се зову ТРЕНЕРИ.
Е, сад, ти тренери, иако су извршили све припреме за напад на СПЦ још увек нису дали
зелено светло својим доберманима да крену у напад. Мада се, бар на овом форуму
појединци презасићени "тренингом" ИЗЛЕЋУ. Видећемо како ће се одвијати и тај напад који
им је одређен по "тајмингу" после разбуцавања војске а који су посао изгледа
обавили на задовољавајући начин.
 
Tacno je da Crkva ima zadatak ocuvanja moralne cistine drustva i da je zbog toga izlozena napadima zgovornika sirenja svega i svacega.
Ali crkva ne moze sama da se izbori sa tim nadirajucim zlom i zato je potrebno da se u tom zadatku Crkve ukljuci celo drustvo...mediji, politicari, vladine i nevladine organizacije, drzavne institucije itd......naravno kao sto vidimo dolazi do otpora raznog sljama koji su dobro organizovani i finansirani....i zato se treba jos energicnije suprotstaviti toj bagri koja preti da pretvori celu Srbiju u npr. neki novi Los Andjeles koji je poznat kao grad nemorala i razvrata.
 
Црква је друга глава не телу белог, двоглавог орла.
Прва је монархија.
Али, поклоници култа прања судова англосаксонвцима и разношења пице по Торонту, то свакако, не могу да схвате.

Црква је стуб.
Као и војска. (али, не ова сад...)
 
Iluvatar:
Михајло:
УПРАВО ТАКО БРАТЕ ЦРКВА ТРЕБА ДА ВИШЕ УЧЕСТВУЈЕ У РАДУ ДРЖАВЕ. БОЉЕ БИ НАМ БИЛО. НАРАВНО И ЈАКА ВОЈСКА ПРАВОСЛАВНА.


Nisam znao da i danas, godine 1389. mozemo da surfujemo netom...wooooow

Ja bih tebe takav kakav si vratio u 1389 godinu, ali ne u srednjevekovnu Srbiju, već u Španiju, Njemačku ili Italiju, pa da se inkvizicija bavi tobom. ! :roll: Toliko o tome....
A što se Crkve tiče mislim da će takozvane demokrate i dalje (bezuspešno) nastaviti da napadaju SPC.
Interesantno je da naču Crkvu napadaju, mada se ona kroz vijekove pokazala znatno tolerantnija od Zapadne Crkve. U njoj nije bilo inkvizicije i sličnih pokreta. Naša Crkva ostavlja samom čovjeku da izabere hoće li se prikloniti Bogu ili sotoni...
 
Ma sta ima da se mesa crkva bilo gde, ne razumem.
Crkva za vernike, drzava za gradjane.
Odnosno, sta imaju tu neki verski fanatici, zatucani, primitivni, ograniceni psihopati da upravljaju necim?
Kakva bre crkva. Sta hoces da spalis ili proteras sve nevernike ili "moralne otpadnike drustva" kako si naveo a koji su u stvari oni koji nisu ti, koji su razliciti od tebe pa ih mrzis, sta?
 
andrei:
Ma sta ima da se mesa crkva bilo gde, ne razumem.
Crkva za vernike, drzava za gradjane.
Odnosno, sta imaju tu neki verski fanatici, zatucani, primitivni, ograniceni psihopati da upravljaju necim?
Kakva bre crkva. Sta hoces da spalis ili proteras sve nevernike ili "moralne otpadnike drustva" kako si naveo a koji su u stvari oni koji nisu ti, koji su razliciti od tebe pa ih mrzis, sta?

Sta si ti sve ovde lupio/la....kakvi bre verski fanatici i psihopate?..pa nismo mi mudzahedini.....i kakva crna spaljivanja... kao da smo u doba inkvizicije i spaljivanja vestica.

Crkva se zna zasta sluzi...i ne treba crkva u SVE da se mesa, ali mora da utice na ocuvanje moralne cistine gradjana i drustva,mora da bude oko vaznih nacionalnih pitanja u dogovoru sa vlascu i drzavnicima...zna se koliko je crkva doprinela ocuvanju naseg naroda u istoriji pod zavojevacima....pa jel treba da ocekujemo da nam Korac sa njegovim gey paradama i Ceda sa njegovim narkomanima cuva moralnu svest i da tim prizvodima zapadne kulture utice na svest i zivot mladih generacija i uopste gradjanja Srbije?
 
urospo:
Sta si ti sve ovde lupio/la....kakvi bre verski fanatici i psihopate?..pa nismo mi mudzahedini.....i kakva crna spaljivanja... kao da smo u doba inkvizicije i spaljivanja vestica.

Crkva se zna zasta sluzi...i ne treba crkva u SVE da se mesa, ali mora da utice na ocuvanje moralne cistine gradjana i drustva,mora da bude oko vaznih nacionalnih pitanja u dogovoru sa vlascu i drzavnicima...zna se koliko je crkva doprinela ocuvanju naseg naroda u istoriji pod zavojevacima....pa jel treba da ocekujemo da nam Korac sa njegovim gey paradama i Ceda sa njegovim narkomanima cuva moralnu svest i da tim prizvodima zapadne kulture utice na svest i zivot mladih generacija i uopste gradjanja Srbije?

Normalni crkveni sluzbenici nemaju politicke ambicije.
Crkva ne sluzi da cuva ili kreira "moralnu svest" "naroda" nego za to imamo skolstvo i porodicu. (posto jako mali broj ljudi u stvari razume religiju)
A zapadna kultura utice jer nasa sopstvena je na zalost slaba i sa vasim crkvenjavanjem jos nezanimljivija.
 
andrei:
urospo:
Sta si ti sve ovde lupio/la....kakvi bre verski fanatici i psihopate?..pa nismo mi mudzahedini.....i kakva crna spaljivanja... kao da smo u doba inkvizicije i spaljivanja vestica.

Crkva se zna zasta sluzi...i ne treba crkva u SVE da se mesa, ali mora da utice na ocuvanje moralne cistine gradjana i drustva,mora da bude oko vaznih nacionalnih pitanja u dogovoru sa vlascu i drzavnicima...zna se koliko je crkva doprinela ocuvanju naseg naroda u istoriji pod zavojevacima....pa jel treba da ocekujemo da nam Korac sa njegovim gey paradama i Ceda sa njegovim narkomanima cuva moralnu svest i da tim prizvodima zapadne kulture utice na svest i zivot mladih generacija i uopste gradjanja Srbije?

Normalni crkveni sluzbenici nemaju politicke ambicije.
Crkva ne sluzi da cuva ili kreira "moralnu svest" "naroda" nego za to imamo skolstvo i porodicu. (posto jako mali broj ljudi u stvari razume religiju)
A zapadna kultura utice jer nasa sopstvena je na zalost slaba i sa vasim crkvenjavanjem jos nezanimljivija.

Andrei-aТвоји ставови у погледу Цркве су типични за сваког апостату,
и то је део Твоје слободе, слободе избора, то је Твоја приватна ствар, међутим Ти исто
тако мораш прихватити као тековину "западне демократије" мишљење ВЕЋИНЕ, и тачка !
 
eremita:
Andrei-aТвоји ставови у погледу Цркве су типични за сваког апостату,
и то је део Твоје слободе, слободе избора, то је Твоја приватна ствар, међутим Ти исто
тако мораш прихватити као тековину "западне демократије" мишљење ВЕЋИНЕ, и тачка !


Ne prihvatam.
Imam sopstveno misljenje, svest i poglede... za razliku od nekih vernika i sledbenika politickih pokreta.
Zato imam protiv svakog nametanja grupnog misljenja, religije, cak i nametanja nekog srpstva na vas ludi nacin.
 
andrei:
eremita:
Andrei-aТвоји ставови у погледу Цркве су типични за сваког апостату,
и то је део Твоје слободе, слободе избора, то је Твоја приватна ствар, међутим Ти исто
тако мораш прихватити као тековину "западне демократије" мишљење ВЕЋИНЕ, и тачка !


Ne prihvatam.
Imam sopstveno misljenje, svest i poglede... za razliku od nekih vernika i sledbenika politickih pokreta.
Zato imam protiv svakog nametanja grupnog misljenja, religije, cak i nametanja nekog srpstva na vas ludi nacin.

Побогу, Andrei-a ја уопште не говорим о било каквом "наметању", обратно,
сматрам да Ти лично имаш потпуно право на сопствену слободу избора - али ако Ти не прихваташ
мишљење већине тј.Православног српског народа у Србији, онда, надам се мораш прихватити
"демократско" изјашњавање исте те већине - па неће ваљда МАЊИНА ДА НАМЕЋЕ СВОЈА РЕШЕЊА
ВЕЋИНИ ? Је ли то та ваша тековина "демократије".
 
analiticar:
Iluvatar:
Михајло:
УПРАВО ТАКО БРАТЕ ЦРКВА ТРЕБА ДА ВИШЕ УЧЕСТВУЈЕ У РАДУ ДРЖАВЕ. БОЉЕ БИ НАМ БИЛО. НАРАВНО И ЈАКА ВОЈСКА ПРАВОСЛАВНА.


Nisam znao da i danas, godine 1389. mozemo da surfujemo netom...wooooow

Ja bih tebe takav kakav si vratio u 1389 godinu, ali ne u srednjevekovnu Srbiju, već u Španiju, Njemačku ili Italiju, pa da se inkvizicija bavi tobom. ! :roll: Toliko o tome....
A što se Crkve tiče mislim da će takozvane demokrate i dalje (bezuspešno) nastaviti da napadaju SPC.
Interesantno je da naču Crkvu napadaju, mada se ona kroz vijekove pokazala znatno tolerantnija od Zapadne Crkve. U njoj nije bilo inkvizicije i sličnih pokreta. Naša Crkva ostavlja samom čovjeku da izabere hoće li se prikloniti Bogu ili sotoni...


Kako si ti super! Pa ti, ustvari sve vreme cekas moj odgovor, da bi me napljuvao....
Ovoliko paznje nisam dobio pa sigurno godinu dana.
E, car si, majke mi....
I, da....
godine 1389, u Spaniji jos nije bilo inkvizicije...nego nema veze, "Srbi sve znaju"....
...
Nasa Crkva i jeste tolerantnija od Katolicke, ali caru carevo, a Bogu Bozije....
Tako da....Crkva na svoja imanja, a svi ostali KAKO IZABERU....

PS Mislim da treba da probas psihotrop...Poljski jedan lek, mnogo fin, zaspaces posle 20 minuta....
ti si sigurno upoznat sa lekovima, tako da znas o cemu pricam...
zdravpo
 
andrei:
Normalni crkveni sluzbenici nemaju politicke ambicije.
Crkva ne sluzi da cuva ili kreira "moralnu svest" "naroda" nego za to imamo skolstvo i porodicu. (posto jako mali broj ljudi u stvari razume religiju)
A zapadna kultura utice jer nasa sopstvena je na zalost slaba i sa vasim crkvenjavanjem jos nezanimljivija.

Drago mi je sto prepoznajes ulogu porodice kao osnovne institucije. Skolstvo takodje treba da promovise porodicne vrednosti.
Uloga Crkve je da podrzi ove dve institucije u tome - obrazovnu ulogu porodice i skole.
Misljenje o "slabosti" domace kulture mogu da shvatim u smislu borbe za opstanak. Tu lamentiranje nista ne pomaze. Npr mozemo kukati kako su Rusiji dva puta uvalili zayeb u XX veku - prvo komunizam, pa mondijalizam kao "oslobodjenje" sa Zapada, ali to ne objasnjava zasto smo ih mi (Sloveni) pustili.
Pravoslavlje nece postati zanimljivije dogmatizmom, i to ljudi treba da znaju. Ja recimo STVARNO ne mogu da ozbiljno shvatim svestenika koji poziva decu da ne gledaju "Hari Potera i Gospodara Prstenova" (bas tako formulisano).

Politicka uloga Crkve ipak treba da postoji.
Najvaznija je ona vanvremenska komponenta. Demokratija daje kriterijum samo za resavanje TRENUTNIH problema naroda. Skup punoletnih gradjanja jedne zemlje u jednom trenutku ne moze bas meritorno da odlucuje u rasponu vekovu. U tom smislu treba da postoji izvesna organska Simfonija izmedju Crkve i drzave.
Druga uloga je u borbi protiv ekstremizma. Tesko je spustati se na taj nivo, ali za dzukelama ne mozes drugacije. U tom smislu pozdravljam Amfilohijev odgovor Bebi Popovicu.
Za vampira je dobar jedino glogov kolac.
 
Glas Sauronov:
andrei:
Normalni crkveni sluzbenici nemaju politicke ambicije.
Crkva ne sluzi da cuva ili kreira "moralnu svest" "naroda" nego za to imamo skolstvo i porodicu. (posto jako mali broj ljudi u stvari razume religiju)
A zapadna kultura utice jer nasa sopstvena je na zalost slaba i sa vasim crkvenjavanjem jos nezanimljivija.

Drago mi je sto prepoznajes ulogu porodice kao osnovne institucije. Skolstvo takodje treba da promovise porodicne vrednosti.
Uloga Crkve je da podrzi ove dve institucije u tome - obrazovnu ulogu porodice i skole.
Misljenje o "slabosti" domace kulture mogu da shvatim u smislu borbe za opstanak. Tu lamentiranje nista ne pomaze. Npr mozemo kukati kako su Rusiji dva puta uvalili zayeb u XX veku - prvo komunizam, pa mondijalizam kao "oslobodjenje" sa Zapada, ali to ne objasnjava zasto smo ih mi (Sloveni) pustili.
Pravoslavlje nece postati zanimljivije dogmatizmom, i to ljudi treba da znaju. Ja recimo STVARNO ne mogu da ozbiljno shvatim svestenika koji poziva decu da ne gledaju "Hari Potera i Gospodara Prstenova" (bas tako formulisano).

Politicka uloga Crkve ipak treba da postoji.
Najvaznija je ona vanvremenska komponenta. Demokratija daje kriterijum samo za resavanje TRENUTNIH problema naroda. Skup punoletnih gradjanja jedne zemlje u jednom trenutku ne moze bas meritorno da odlucuje u rasponu vekovu. U tom smislu treba da postoji izvesna organska Simfonija izmedju Crkve i drzave.
Druga uloga je u borbi protiv ekstremizma. Tesko je spustati se na taj nivo, ali za dzukelama ne mozes drugacije. U tom smislu pozdravljam Amfilohijev odgovor Bebi Popovicu.
Za vampira je dobar jedino glogov kolac.
Tvoj se stav manje-više poklapa sa mojim mišljenjem... :D
E, da je svećenik pozivao na bojkot Hari Potera, malo mi je čudno... :shock: :?
 
eremita:
Аналитичаре,
верујем да знаш да у свим институцијама наше пропале државе вршљају екипе странаца
који се зову ТРЕНЕРИ.
Е, сад, ти тренери, иако су извршили све припреме за напад на СПЦ још увек нису дали
зелено светло својим доберманима да крену у напад. Мада се, бар на овом форуму
појединци презасићени "тренингом" ИЗЛЕЋУ. Видећемо како ће се одвијати и тај напад који
им је одређен по "тајмингу" после разбуцавања војске а који су посао изгледа
обавили на задовољавајући начин.

a sto ne bi bilo trenera i u crnoj mantiji?
 
analiticar:
Iluvatar:
Михајло:
УПРАВО ТАКО БРАТЕ ЦРКВА ТРЕБА ДА ВИШЕ УЧЕСТВУЈЕ У РАДУ ДРЖАВЕ. БОЉЕ БИ НАМ БИЛО. НАРАВНО И ЈАКА ВОЈСКА ПРАВОСЛАВНА.


Nisam znao da i danas, godine 1389. mozemo da surfujemo netom...wooooow

Ja bih tebe takav kakav si vratio u 1389 godinu, ali ne u srednjevekovnu Srbiju, već u Španiju, Njemačku ili Italiju, pa da se inkvizicija bavi tobom. ! :roll: Toliko o tome....
A što se Crkve tiče mislim da će takozvane demokrate i dalje (bezuspešno) nastaviti da napadaju SPC.
Interesantno je da naču Crkvu napadaju, mada se ona kroz vijekove pokazala znatno tolerantnija od Zapadne Crkve. U njoj nije bilo inkvizicije i sličnih pokreta. Naša Crkva ostavlja samom čovjeku da izabere hoće li se prikloniti Bogu ili sotoni...

aha...

a ja sam bogumilima seko ushi? :wink:

idite lazite nekog drugog...
 

Back
Top