Justejn Gorder

Justein Gaardner,najveca sramota norveske knjizevnosti upravo zato sto je pokusao da da prosvercuje filozofiju kroz lako upakovanu pricu a onda se setkao po Oslu kao neki novi Bjørnson,ali su norvezani na vreme shvatili da je on samo pokusao da ih napravi glupima pisuci tako lake i plitke romane.
 
Dont_Break_The_Oath:
Justein Gaardner,najveca sramota norveske knjizevnosti upravo zato sto je pokusao da da prosvercuje filozofiju kroz lako upakovanu pricu a onda se setkao po Oslu kao neki novi Bjørnson,ali su norvezani na vreme shvatili da je on samo pokusao da ih napravi glupima pisuci tako lake i plitke romane.

Da li plitkost znaci pokusati da takvim nacinom pisanja zainteresujes mlade za filozofiju? Razumljivo da Sofijin svet nije namenjen profesorima filozofije vec upravo petnaestogodisnjacima koji tek treba da se upoznaju sa jednim novim svetom.Smatram da je knjiga inteligentno napisana i da prica nije bas tako jednostavna, sam kraj knjige nas uverava u to. Neki Gordnera uporedjuju sa Koeljom, ali smatram da je ovaj prvi znatno iznad.
 
"Sofijin svet" je izlisno komentarisati: cist plagijat i to uzasno osmisljen (kome god da je namenjen, makar to bili i 15ogodisnjaci). Ako je "Vita brevis" takodje njegovo "delo" (ne secam se najbolje jer je utisak takodje prilicno otuzan), znam samo da ga/Gordera vise necu citati ni u ludilu. Sve u svemu, prepravke, prepisi, nigde jedne jedine ciste i originalne ideje...
 
Chiara:
"Sofijin svet" je izlisno komentarisati: cist plagijat i to uzasno osmisljen (kome god da je namenjen, makar to bili i 15ogodisnjaci). Ako je "Vita brevis" takodje njegovo "delo" (ne secam se najbolje jer je utisak takodje prilicno otuzan), znam samo da ga/Gordera vise necu citati ni u ludilu. Sve u svemu, prepravke, prepisi, nigde jedne jedine ciste i originalne ideje...

delim misljenje chiara & don't brake oath /da li pravilno napisah?/... strasno slab pisac...! procitala sam "vita brevis" i "devojka sa pomorandzama"...
vidim ja njegovu dobru volju, ali mu pisanje ne ide...
 
Chiara:
"Sofijin svet" je izlisno komentarisati: cist plagijat i to uzasno osmisljen (kome god da je namenjen, makar to bili i 15ogodisnjaci). Ako je "Vita brevis" takodje njegovo "delo" (ne secam se najbolje jer je utisak takodje prilicno otuzan), znam samo da ga/Gordera vise necu citati ni u ludilu. Sve u svemu, prepravke, prepisi, nigde jedne jedine ciste i originalne ideje...

Kad smo kod originalnih ideja takvih je danas vrlo malo.To sto se tebi ucini da je neka ideja originalna pre znaci da nisi obavestena o tome ko ju je vec ranije eksploatisao.
 
cuj originalana ideja...znaci svi osim prvog koji su pisali o ljubavi su plagijatori? ma daj...poenta je preneti neku emociju...neku ideju o zivotu...o zasrevanju...o dilemama koje svi mi ponekad imamo...nije to bre kuvar...no dobro, svi razlicito dozivljavamo knjige
 
Prošlo je dosta vremena od kako sam pročitao većinu Gorderovih dela, koja su mi ostala u najboljem sećanju. Da se razumemo, u tim delima nema nikakve ("duboke") filozofije, kao ni neke vrednije književnosti. I siguran sam da Gorder nema iluzija o tome, on nije propali filozof ili pisac kako neki smatraju. Ono što radi je izvanredno.
Čitao sam Sofijin svet kada još nisam ni znao šta je filozofija, i naravno da sam se oduševio. Kasnije kad sam se bolje upozano sa fil. i meni je delovala skroz plitko, ali nikada nisam mislio da je loše delo.
On piše prostim, dečijim stilom i gleda na svet očima deteta (što svaki filozof zna da je neodvojivo od filozofije). Začuđenost nad svetom koju Gorder toliko opisuje je izvor svakog filozofiranja, i zato preporučujem ovog pisca kao dobar uvod u fil. svima koji o njoj ne znaju ništa. A i ovim "ozbiljnim" filozofima, da malo probude dete u sebi, jer svaki filozof u neku ruku ostaje dete čitavog života.
 
Chiara:
"Sofijin svet" je izlisno komentarisati: cist plagijat i to uzasno osmisljen...
Ako znaš još neki savremen roman o istoriji filozofije tog (ili bilo kog drugog) tipa, molim te javi.
A Sofijin svet i nije njegovo najbolje delo, meni su se više sviđala recimo: Kći direktora cirkusa ili Misterija pasijansa.
Sofijin svet je postala jedna od mnogih jeftinih popularizacija za lenje, kao ono "Ajnštajn bez muke" itd.
Ali već sam rekao šta je pisac hteo da kaže.
 
Dont_Break_The_Oath:
Justein Gaardner,najveca sramota norveske knjizevnosti upravo zato sto je pokusao da da prosvercuje filozofiju kroz lako upakovanu pricu a onda se setkao po Oslu kao neki novi Bjørnson,ali su norvezani na vreme shvatili da je on samo pokusao da ih napravi glupima pisuci tako lake i plitke romane.

A koji je po tebi "dubok" roman?
 
Tegularijus:
Prošlo je dosta vremena od kako sam pročitao većinu Gorderovih dela, koja su mi ostala u najboljem sećanju. Da se razumemo, u tim delima nema nikakve ("duboke") filozofije, kao ni neke vrednije književnosti. I siguran sam da Gorder nema iluzija o tome, on nije propali filozof ili pisac kako neki smatraju. Ono što radi je izvanredno.
Čitao sam Sofijin svet kada još nisam ni znao šta je filozofija, i naravno da sam se oduševio. Kasnije kad sam se bolje upozano sa fil. i meni je delovala skroz plitko, ali nikada nisam mislio da je loše delo.
On piše prostim, dečijim stilom i gleda na svet očima deteta (što svaki filozof zna da je neodvojivo od filozofije). Začuđenost nad svetom koju Gorder toliko opisuje je izvor svakog filozofiranja, i zato preporučujem ovog pisca kao dobar uvod u fil. svima koji o njoj ne znaju ništa. A i ovim "ozbiljnim" filozofima, da malo probude dete u sebi, jer svaki filozof u neku ruku ostaje dete čitavog života.

Sjajno objasnjeno! Sofijin svet me je odusevio bas zato sto je podsetio da na svet treba gledati ocima deteta da bi ga saznavao i uzivao u njemu bez obzira na okolnosti. 'Maja' mi je bila nesto neshvatljiva, pa sam je ostavila za kasnije.
 
Mozda nase juzno podneblje nije imalo mnogo uvida u knjizevnu misao Norveske i ostalih severnih zemalja, pa su nam ti pisci nerazumljivi ili odbojni. :? Mozda bi ih trebalo samo bolje upoznati (kroz dela, naravno) :wink:
 
Ja mislim da je Gorder sjajan, pre svega zbog jednostavnosti recenica... Ljudi ga najverovatnije zbog toga porede sa Koeljom, iako su dosta razliciti. Gorder je ideju -ma cija god bila :wink: - odlicno sproveo u delo. Mislim da je konkretno "Sofijin svet" (posto ste o njoj najvise pisali) odlicna knjiga. Ne znam zasto su ljudi vredjali njegovu "jeftinu" filozofiju u toj knjizi... Knjiga i jeste samo neki uvod u filozofiju, a poenta je da zainteresuje i da na taj nacin "natera" ljude da se zapitaju. Da, jedna stvar koju neopisivo volim kod Gordera je sto nas u svojim delima cesto potseca da je zivot sjajan i da postujemo to sto zivimo sada, ovog trenutka i da damo sve od sebe da ga iskoristimo.
 
MUDRICA:
Ne znam zasto su ljudi vredjali njegovu "jeftinu" filozofiju u toj knjizi...
Ako misliš na mene, ja nisam hteo da je vređam. Ja sam samo rekao da je ona to postala, jer znam mnogo ljudi koji su je pročitali i misle da su zbog toga eksperti za fil. Potpuno se slažem da je to odličan uvod za nekoga ko ima 15-ak godina.. I sam Gorder je na kraju te knjige dao spisak literature za one koji su se zainteresovali.
 
MUDRICA:
Dont_Break_The_Oath:
Justein Gaardner,najveca sramota norveske knjizevnosti upravo zato sto je pokusao da da prosvercuje filozofiju kroz lako upakovanu pricu a onda se setkao po Oslu kao neki novi Bjørnson,ali su norvezani na vreme shvatili da je on samo pokusao da ih napravi glupima pisuci tako lake i plitke romane.

A koji je po tebi "dubok" roman?

"De Misterien","Ringen Sluttet","Seggelføs by",av Knut Hamsun,eller "Og bakom singer skogenne" fra Trygve Gulbranssen (i vecno pevaju sume)
ili hoces ceo spisak svih dubokih romana koji su mene davno zestoko,bas zestoko pogodili i probudili u meni pisca?
 
MUDRICA:
Ja mislim da je Gorder sjajan, pre svega zbog jednostavnosti recenica... Ljudi ga najverovatnije zbog toga porede sa Koeljom, iako su dosta razliciti. Gorder je ideju -ma cija god bila :wink: - odlicno sproveo u delo. Mislim da je konkretno "Sofijin svet" (posto ste o njoj najvise pisali) odlicna knjiga. Ne znam zasto su ljudi vredjali njegovu "jeftinu" filozofiju u toj knjizi... Knjiga i jeste samo neki uvod u filozofiju, a poenta je da zainteresuje i da na taj nacin "natera" ljude da se zapitaju. Da, jedna stvar koju neopisivo volim kod Gordera je sto nas u svojim delima cesto potseca da je zivot sjajan i da postujemo to sto zivimo sada, ovog trenutka i da damo sve od sebe da ga iskoristimo.

Da u ovoj ovde zemlji nije ziveo jedan Bjørnson,jedan Faldbakken,mozda bih jos i oprostio Gaardneru zasto pise to sto pise,ali on je ruglo norveske literature,a ovaj narod ovde nije toliko glup da bi naseo na njegove sisteme "uvoda u filozofiju" upravo zbog toga sto je svaki norvezanin filozof za sebe,svako je posvecen zestoko razmisljanju ali samo se Gaardner usudio da svoja dela prenese preko granica skandinavije negde daleko i ostavi utisak.
Mudrice,zivot i jeste sjajan,fantastican je.To i ja govorim koji jesam po prirodi usamljenik i cudak,cesto sklon mracnim raspolozenjima,ali kazi mi koliko ljudi zaista iskreno sme da preokrene ceo svoj zivot samo da bi ispunio svoje sopstvene snove,svoje sopstvene zelje i da zauvek bude srecan?
Ko jos sme da se menja totalno?
Ko jos ima hrabrosti za to?
Sve je to lepo receno,ali hajde da vidimo praksu.
Gaardner nam to ne nudi,to nam nude,govore nam drugi,veci pisci poput Waltaria i Strindberga,ali nikako jedan akademski prosecan ubica inteligencije Gaardner.
Zna se sta jeste filozofija,i zna se koliki je uticaj izvrsio Nice na Hamsuna,evo opet,jedan od najvecih norvezana-Hamsun,da li je iko od vas ko ga je citao prepoznao uticaj Niceovog natcoveka u Hamsunovim delima?
Hamsun bi trebao da bude uvod u jednu nefilozofsku naciju kao sto su norvezani,ili najblize,okrenuti se Swedenborg ili Strindberg koji su imali toliko uticaja ne samo u skandinaviji,nego svuda u svetu.
Kierkegaard je vec prica za sebe.
 
Da u ovoj ovde zemlji nije ziveo jedan Bjørnson,jedan Faldbakken,mozda bih jos i oprostio Gaardneru zasto pise to sto pise...
...Hamsun bi trebao da bude uvod u jednu nefilozofsku naciju kao sto su norvezani,ili najblize,okrenuti se Swedenborg ili Strindberg koji su imali toliko uticaja ne samo u skandinaviji,nego svuda u svetu.
Kierkegaard je vec prica za sebe.
Hvala za pregled i kriticki osvrt na norvesku filosofiju (ako sam dobro shvatila da su oni filosofi) :D
...koliko ljudi zaista iskreno sme da preokrene ceo svoj zivot samo da bi ispunio svoje sopstvene snove,svoje sopstvene zelje i da zauvek bude srecan?
samo?! da, da... zauvek?! :shock:
 
Dont_Break_The_Oath:
MUDRICA:
Ja mislim da je Gorder sjajan, pre svega zbog jednostavnosti recenica... Ljudi ga najverovatnije zbog toga porede sa Koeljom, iako su dosta razliciti. Gorder je ideju -ma cija god bila :wink: - odlicno sproveo u delo. Mislim da je konkretno "Sofijin svet" (posto ste o njoj najvise pisali) odlicna knjiga. Ne znam zasto su ljudi vredjali njegovu "jeftinu" filozofiju u toj knjizi... Knjiga i jeste samo neki uvod u filozofiju, a poenta je da zainteresuje i da na taj nacin "natera" ljude da se zapitaju. Da, jedna stvar koju neopisivo volim kod Gordera je sto nas u svojim delima cesto potseca da je zivot sjajan i da postujemo to sto zivimo sada, ovog trenutka i da damo sve od sebe da ga iskoristimo.

Da u ovoj ovde zemlji nije ziveo jedan Bjørnson,jedan Faldbakken,mozda bih jos i oprostio Gaardneru zasto pise to sto pise,ali on je ruglo norveske literature,a ovaj narod ovde nije toliko glup da bi naseo na njegove sisteme "uvoda u filozofiju" upravo zbog toga sto je svaki norvezanin filozof za sebe,svako je posvecen zestoko razmisljanju ali samo se Gaardner usudio da svoja dela prenese preko granica skandinavije negde daleko i ostavi utisak.
Mudrice,zivot i jeste sjajan,fantastican je.To i ja govorim koji jesam po prirodi usamljenik i cudak,cesto sklon mracnim raspolozenjima,ali kazi mi koliko ljudi zaista iskreno sme da preokrene ceo svoj zivot samo da bi ispunio svoje sopstvene snove,svoje sopstvene zelje i da zauvek bude srecan?
Ko jos sme da se menja totalno?
Ko jos ima hrabrosti za to?
Sve je to lepo receno,ali hajde da vidimo praksu.
Gaardner nam to ne nudi,to nam nude,govore nam drugi,veci pisci poput Waltaria i Strindberga,ali nikako jedan akademski prosecan ubica inteligencije Gaardner.
Zna se sta jeste filozofija,i zna se koliki je uticaj izvrsio Nice na Hamsuna,evo opet,jedan od najvecih norvezana-Hamsun,da li je iko od vas ko ga je citao prepoznao uticaj Niceovog natcoveka u Hamsunovim delima?
Hamsun bi trebao da bude uvod u jednu nefilozofsku naciju kao sto su norvezani,ili najblize,okrenuti se Swedenborg ili Strindberg koji su imali toliko uticaja ne samo u skandinaviji,nego svuda u svetu.
Kierkegaard je vec prica za sebe.

postoje trenuci u zivotu kad covek dotakne dno...tad, ili skupi svi svoju snagu, ljubav, nadu i hrabrost, i krene za svojim snovima...ili potone u mulj beznadja, nepostojanja i mizerije...
ako ti je sve dovedeno u pitanje, nema vise plivanja-bacis se u provaliju, bez obzira na cenu koju treba da platis...

cudi me da ti, koji svuda pricas o VELIKOJ SVEMOGUCOJ LJUBAVI, i o sebi kao o COVEKU KOJI ZNA ZAISTA DA VOLI, postavljas uopste ovakvo pitanje...covek koji je zaista spreman da voli, je covek koji je sam sa sobom izborio sve bitke...strah od totalne ili delimicne promene, neverovanje u istinske zaokrete, neverovanje u cistu decju nadu da su cuda moguca, odlike su coveka koji je sve , samo ne zreo...nadam se, da je to ipak samo losa faza...poznajem ih dobro, jer sam i sama prosla kroz neke, zaista lose...
 
Sindi,takva pitanja postavljam jer sam i ja otisao na dno,ok je,ne zalim se,ali iz ove pozicije,sada,,,,lazem,,,ne sada,,zauvek,samo bih voleo da je moj licni zivot dosta stabilniji i da nadjem zaista devojku koja je spremna ne da me sistematski unistava,nego da bude centar mog sveta.
To mi je jedino pravo opterecenje sada.

Ali nije ovo tema o meni,nego o Gaardneru.
Dosta su mi prebacivali ovde da zvucim pateticno,ok,znam,,bice drugacije.
 
Dont_Break_The_Oath:
Mudrice,zivot i jeste sjajan,fantastican je.To i ja govorim koji jesam po prirodi usamljenik i cudak,cesto sklon mracnim raspolozenjima,ali kazi mi koliko ljudi zaista iskreno sme da preokrene ceo svoj zivot samo da bi ispunio svoje sopstvene snove,svoje sopstvene zelje i da zauvek bude srecan?

Zaista ne znam. Ali znam da je potsticaj jako bitan. Mislim da danas nije problem slediti snove, danas kao da ljudi nemaju snove, pa samim tim nemaju sta da slede... :roll:

Ko jos sme da se menja totalno?
Ko jos ima hrabrosti za to?

Zasto bi se neko totalno promenio?
 
Pitaj Justein Gaardner-a to pitanje,ja stvarno ne znam zasto bi se iko totalno menjao,jer ipak smo po toj plitkoj filozofiji nosioci duse koja ima hod od samo nekoliko milimetara,a na sveopsti prostor smo zaboravili.
Akkurat eller ikke?
 
Čoveče, Gorder nije nikakva filozofija i niko to ovde ne tvrdi! Ti si potpuno u pravu za sve što si rekao.
Pročitao sam da ti je Faust omiljeno delo... Ako Gordera uporedimo sa Geteom, naravno da će on svakome ko ima bar malo osećaja za umetnost (i filozofiju) izgledati jadno. Ali još jednom ću reći da njega ne treba stavljati na tu lestvicu (sa Geteom ili Kjerkegorom). On jeste plitak, ali svesno. Kako ćeš nekome ko se prvi put susreće sa filozofijom dati da čita neke velike filozofe? To obično ljude odbija od fil...
Gorder može da zainteresuje za filozofiju, da probudi neku zapitanost, osećaj čuđenja itd. To je provereno u praksi. Mada isto tako mislim da je usmeni uvod u fil. mnogo bolji, ali ipak ne treba zabraniti Gordera i proglašavati ga za takvog šarlatana.
Ne treba ni očekivati nešto dublje od njega, već ga treba pustiti da se igra u svom plićaku... pa ako je nekome to zabavno (zanimljivo, opuštajuće...) još bolje.
 
Pa sad,evo Holbach je savrsen laki uvod u filozofiju,a tako istinit i dobar.
A sto se tice Gaardnera,mislim da bi ga u najmanju ruku trebalo proterati iz Skandinavije.
Mada gledajuci pisce i filozofe iz SCG,on bi dole imao fantasticnu prodju,pokupio bi sve nagrade,kao i mnogi drugi olos koji je mene naterao da ovde izdajem knjige a ne dole.
 

Back
Top