Ideje za epsko fantastične filmove ili knjige

Zadjoste vi u offtopicc zesci a bdw sama ideja da neko ko hoce da pise knjigu roman stagod-treba da razmenjuej ideje s nekim-ne da je idotska negoooo...Druga je stvar da je neko u nekoj fazi pisanja vec pa trazi misljenje, smernice, drugaciji ugao gledanja ali ovako...Nemam komentar stvarno...I da ne neko ne moze da zamisli EF pricu drugacije od"carobnja, druzina i magicni predmet" je....ne zam sta bih rekao stvarno...Moja prica je npr. skroz drugacija i spontano se rodila ideja-desava se sada, u pitanju e j obicni decak, kome se desi nesreca pa mu se nakon toga desavaju neke stvari...e tek tu onda dolazi faktor "carobnjaci, magicna svorenja i predmeti" , tj prvo dobro izgradjena prica, osnova a tek preko nje dobro izbalansirano ono magicno...Znaci nisam pokusavao da kopiram-svesno bar-nikog i nisat sto sam citao-nego mi se vrtela ta neka ideja po glavi i odjednom sam skontao da bi ogla biti odlicna EF prica...ali sam isto tako shvatio koliko je bitno BITI ORIGINALAN-bar, teziti tome...potruditi se...a traziti savete na NETu kako pisati...ne bih rekao bas da je izraz neke originalnosti i da vodi u neko slavno delo...
 
Pa slažem se ja za to... Ali ako već neko traži neku pomoć ili ideju zašto da ne pomognem... Recimo ja uopšte ne planiram da ikada išta objavim pa mi ništa ne znači da li ću pomoći nekome ili ne... Čak iako moja jedna ideja omogući nekome da napiše čitavu knjigu, objavi je i postaje poznat/priznat pisac...pa možda moja ideja koju razmenim i nije bila uzalud...a opet se dolazi do toga da ako neko ne dobija SAM ideju za pisanje prosto ne treba da piše...ko će ga znati...
Inače takođe po pitanju magije, ja recimo u tom pravcu "ne patim" od toga što si pomenuo ("carobnja, druzina i magicni predmet"), možda zbog toga što nikada nisam pročitao LOTR niti Hobita jer prosto to ne volim i dosadno mi je tako da moje pisanje o magiji ide u drugom pravcu i uvek se klonim tih već milion puta prežvakanih obrazaca čarobnjaka, nesigurnog dečka (ređe devojku) od kojih zavisi sudbina sveta ali oni ne veruju da oni to mogu...bla bla... i neizostavni posrednik između čarobnjaka i nesigurnog dečka (ređe devojke) koji je kao glas razuma... Bukvalno bežim od toga, ne želim da ono što pišem liči na nešto za šta sam čuo ili što sam već pročitao jer ja prvi to ne bih želeo da pročitam...
Recimo neka ideja koju razvijam već duže vreme (od 16. god.) o magiji i sada sam u stadijumu da uspevam u toj knjizi da objasnim kako tačno magija funkcioniše (svaki njen aspekt, od moći, rituala, čini...) i meni samom se čini sjajno i ponekad ne mogu da verujem da sam ja to smislio ili napisao... Iskreno ne verujem da je iko napisao tako nešto...
Toliko nejasnoća postoji u knjigama o magiji (filmovi ne izostaju)... Recimo šta je "to" nešto što učini da na izgovaranje određene čini dođe do nekog željenog efekta (što sam recimo u ovome što pišem uspeo da objasnim sasvim logično)...
Film Čarobnjakov šegrt je pokušao nekako da prikaže magiju kao stvar nauke ali opet je ostala gomila besmislica i nedoumica kako-šta (odmah se setim scene kada jedan čarobnjak zarobi drugog u ogledalu...to je fizički potpuno neizvodljivo...ogledalo samo reflektuje svetlo...nije to neki poseban svet)...u tom samom filmu se javlja taj konflikt magija-nauka i pravi ogroman problem i nesporazum... Sve to pokušavam da izbegnem kada pišem bilo šta na ovu temu...
 
Poslednja izmena:
Joj, kako me mrzi da otvaram novu temu za ovo ali, pošto prema nekima tu spada (u ovaj žanr, OMG) ali šta mislite o knjigama Dejana Stojiljkovića...?

Ja nekako sve mislim da Laguna njemu naduvava "kvalitet" knjiga... Ja sam pokušao da čitam i jednu i drugu i ljudi ne mogu - njemu svaka rečenica počinje i završava se sa cliffhanger-om... To izluđuje, baš izluđuje...

Primetio sam takođe da na Laguninom sajtu svaka "recenzija" korisnika koji posećuju sajt (čitaoca knjiga) MORA da bude pozitivna... Ili tu ima nečega poput: "Aha, ovaj misli da je knjiga dobra - njegov komentar ostaje! Aha, ovom se ne sviđa... Kako beše, ah da - Shift + Delete"... :D Pa nemoguće da se baš svakome knjiga sviđa jer ja smatram za sebe da imam "tipičan" ukus, odnoso volim ono što voli velika većina... E pa ovo ne volim...nikako ne volim...

O čemu se tu radi...?
 
Poslednja izmena:
Ja,kao jedan od mnogih pomislio da napisem nesto,te napisao koncept ili ideju pa da vas pitam sta mislite o tome... :)


Daleka proslost.Hiljadama godina pre Hrista,na Zemlju su dosli vanzemaljci.Vrlo inteligentna I mocna vrsta.Napredna tehnoloski i sa mnogim moralinim nacelima,sebe nazivaju “Cuvarima svetova”.Istrazuju uslove i svet koji nastanjuje planet,kao sto su istrazivali mnoge druge.Posle ispitivanja napustaju Zemlju sa prikupoljenim podatcima,ali za sobom ostavljaju teleport u slucaju da ponovo pozele ili imaju potrebu da se vrate.Hiljadama godina kasnije pojavljuje se nova vrsta koja hoda Zemljom.Ljudi.Vremenom postaju sve inteligentnija vrsta i preuzimaju dominaciju,ispred svih ostalih vrsta.
U dalekoj galaksiji,postoji planeta sa gotovo istim uslovima i parametrima kao i Zemlja.Ejan,planeta magije.Sa izuzetnim i potpuno drugacijim zivim svetom .Ali pocinju problem i Ejan izumire kao i vrste koje je nastanjuju.Cuvari svetova odlucuju da spasu neke od vrsta.Kako je Zemlja najpodobnija,mnoge vrste se se teleportuju na istu.Ono sta Cuvari nisu znali je da sada tamo obitavaju ljudi.
Kako su su iznenada i ni od kuda dosle nove vrste,enejski ljubimci i enejci sami,ljudi su u cudu i uplaseni.Oba kraljevstva se spremaju za rat i odbranu.No kada Enejci ostaju u nepristupacnim predelima i tamo odlucuju da izgrade svoj dom.Te jos ljudima,uz njihove ljubimce,pomazu da razviju svoj svet.Ljudi odlucuju da ih prihvate.S’ pocetka,prvih godina,svi zive u skladu,ljudi su ovladali ljubimcima dok su Enejci izgradili dom,prelepo kraljevstvo.Ali tada dolazi do sukoba izmedju kraljeva.Pokusavajuci da uvuku Enejce u rat,tada sami Enejci se dele izmedju sebe.Pocinje rat i svako zeli da vlada svetom.
 
Ja,kao jedan od mnogih pomislio da napisem nesto,te napisao koncept ili ideju pa da vas pitam sta mislite o tome... :)


Daleka proslost.Hiljadama godina pre Hrista,na Zemlju su dosli vanzemaljci.Vrlo inteligentna I mocna vrsta.Napredna tehnoloski i sa mnogim moralinim nacelima,sebe nazivaju “Cuvarima svetova”.Istrazuju uslove i svet koji nastanjuje planet,kao sto su istrazivali mnoge druge.Posle ispitivanja napustaju Zemlju sa prikupoljenim podatcima,ali za sobom ostavljaju teleport u slucaju da ponovo pozele ili imaju potrebu da se vrate.Hiljadama godina kasnije pojavljuje se nova vrsta koja hoda Zemljom.Ljudi.Vremenom postaju sve inteligentnija vrsta i preuzimaju dominaciju,ispred svih ostalih vrsta.
U dalekoj galaksiji,postoji planeta sa gotovo istim uslovima i parametrima kao i Zemlja.Ejan,planeta magije.Sa izuzetnim i potpuno drugacijim zivim svetom .Ali pocinju problem i Ejan izumire kao i vrste koje je nastanjuju.Cuvari svetova odlucuju da spasu neke od vrsta.Kako je Zemlja najpodobnija,mnoge vrste se se teleportuju na istu.Ono sta Cuvari nisu znali je da sada tamo obitavaju ljudi.
Kako su su iznenada i ni od kuda dosle nove vrste,enejski ljubimci i enejci sami,ljudi su u cudu i uplaseni.Oba kraljevstva se spremaju za rat i odbranu.No kada Enejci ostaju u nepristupacnim predelima i tamo odlucuju da izgrade svoj dom.Te jos ljudima,uz njihove ljubimce,pomazu da razviju svoj svet.Ljudi odlucuju da ih prihvate.S’ pocetka,prvih godina,svi zive u skladu,ljudi su ovladali ljubimcima dok su Enejci izgradili dom,prelepo kraljevstvo.Ali tada dolazi do sukoba izmedju kraljeva.Pokusavajuci da uvuku Enejce u rat,tada sami Enejci se dele izmedju sebe.Pocinje rat i svako zeli da vlada svetom.

U principu, dopada mi se ideja - dovoljno je kompleksna da "se istakne" u moru naših novostvorenih pisaca od kojih mi je više muka... Dakle, ideja nije loša, nadam se samo da neko nije pisao nešto slično (što mi se često dešavalo, taman kad smislim "nešto novo" opa, idemo - slučajna google pretraga mi pokaže da je neko to moje "novo" već napisao naširoko...
Znači, samo ovo za teleportaciju između svetova mi liči na Zvezdanu kapiju, pa pokušaj da otplivaš dalje od toga; smisli neki bar malo drugačiji način za putovanje između svetova - tj ne mora da bude drugi način ali ga učini jedinstvenim. Dalje, priča mi je bila ok do dela kada si rekao "Ali tada dolazi do sukoba izmedju kraljeva.Pokusavajuci da uvuku Enejce u rat,tada sami Enejci se dele izmedju sebe.Pocinje rat i svako zeli da vlada svetom." jer mi ovo baš nekako usiljen zaplet... Prošlo je vreme kada je u knjigama moglo da prođe "E ja sam zao i sada ću da ovladam svetom samo zato što sam zao, ne treba mi motiv ni razlog, ja sam takav i hoću da vladam svetom, jer sam zao...i ja moram da vladam svetom..." (namerno ponavljam reči i činim rečenicu besmislenom, čisto da kad se baciš na pisanje pokušaš da se setiš ovoga i zamisli realnu situaciju koja bi dovela do rata...a ne samo "može mi se"...)
Znači, obrati pažnju na ovo što sam rekao, razmišljaj kako, šta... I ne pravi istu grešku kao ja - ne drži se toga da imaš negde napisan koncept i nikako nemoj da utuviš u glavu da je to "samo što nije napisano" (kao ja) jer nikad nije ni blizu tome... Piši kad god možeš ili kada god ti se piše, makar bilo glupo, sledeći put znaš kako je glupo pa napišeš drugačije i sve tako... Kažu da je Tolkin pisao Gospodara nekoliko puta ispočetka - svaki put kada bi došao do dela kada ne zna šta dalje, pocepao bi sve i krenuo ispočetka; Ti naravno ne moraš tako ali mnogo je lakše kada imaš što više napisanog... I naravno, ne moraš ići po redu; piši šta ti se u tom trenutku piše, lako ćeš sklopiti sve kasnije...
 
Poslednja izmena:
Joj, kako me mrzi da otvaram novu temu za ovo ali, pošto prema nekima tu spada (u ovaj žanr, OMG) ali šta mislite o knjigama Dejana Stojiljkovića...?

Ja nekako sve mislim da Laguna njemu naduvava "kvalitet" knjiga... Ja sam pokušao da čitam i jednu i drugu i ljudi ne mogu - njemu svaka rečenica počinje i završava se sa cliffhanger-om... To izluđuje, baš izluđuje...

Primetio sam takođe da na Laguninom sajtu svaka "recenzija" korisnika koji posećuju sajt (čitaoca knjiga) MORA da bude pozitivna... Ili tu ima nečega poput: "Aha, ovaj misli da je knjiga dobra - njegov komentar ostaje! Aha, ovom se ne sviđa... Kako beše, ah da - Shift + Delete"... :D Pa nemoguće da se baš svakome knjiga sviđa jer ja smatram za sebe da imam "tipičan" ukus, odnoso volim ono što voli velika većina... E pa ovo ne volim...nikako ne volim...

O čemu se tu radi...?

Laguna je odavno pocela da se vodi komercijalom, odnosno marketingom. Procenti su u pitanju.
Jednostavno je nemilo vreme. Sve sto je banalno, prosto i nekvalitetno je veoma popularno i to se odrazava kako na trenutnu pop muziku tako i na bestseleriku.
Primera radi PLIV se vec tretira kao najveca kreacija EF-a, odnosno moderne knjizevnosti iako se tu nakon trece knjige vec vidi potreba za $$$.
I to je to, u sustini. Biznis, a svaki biznis mora imati adekvatan marketing.
 
@jahac tame

Nažalost, upravo sam pročitao opis za neku novu seriju "Defiance" i neodoljivo podseća na taj tvoj siže priče koju pišeš... Ne kažem da si ti uzeo priču odatle, daleko od toga, ali sam želeo da te obavestim... Veruj da znam kakav je osećaj kada saznaš da je nešto što pišeš već napisano... Jedino što možeš jeste da dodaš još elemenata u tvoju priču i da radiš na razvoju likova i još par trikova... Jer nije se jednom desilo da potpuno neoriginalna priča dobije hvale i mlati pare kao da je nova i neverovatno originalna; uglavom se iza toga krije lepa pozadina likova ili lep stil pisanja...
 
Upravo sam završio jedan roman,koji se sastoji iz sedam nastavaka,sa od oko 2000 stranica.U osnovi,glavni lik je jedan izgubljeni i zaboravljeni Egipatski faraon (koji doduše nije ni postojao).On je izgubio sećanje na svoju prošlost i kao takav,pao je u zaborav.Međutim,to nije bila amnezije,već je na njega uticala jedna viša sila koju predvodi glavni negativac romana Gospodar Tame.
I sad,duša tog faraona je zaključana u jednoj slagalici,koju jedan dečak iz budućnosti otključava.
Faraon uz pomoć tog dečaka izlazi iz slagalice,ali su dospeli u daleku budućnost,a taj dečak postaje glavni pomoćnik zaboravljenom faraonu.
Pošto postoje i oni koji žele da zavladaju svetom i koji su opsednuti ponovnom oživljavanju Gospodara Tame,dečak,koji je sad već čovek (u knjizi je objašnjeno šta se zaista desilo kad su taj dečak i faraon bili u toj slagalici) i faraon moraju da ih spreće u tome.
Ići će u prošlost u doba kad je taj nepoznati faraon vladao.
Put ih vodi do Marsa koji tad počinje da bude kolonizovan od strane ljudi.
Potom idu u potragu za izgubljenim gradom negde u Egiptu,gde taj izgubljeni faraon saznaje da ga Gospodar Tame prati u stopu,ali saznaje i da ga neke druge sile štite.
Na kraju dolazi do velikog preokreta,gde svako pokazuje svoju pravu stranu.
U konačnoj borbi Sile Svetlosti na čelu sa faraonom i dečakom,pobeđuju sile Tame i samog Gospodara Tame...
 
Mnogo toga ti je potrebno od sporednog i primarnog obrazovanja da bi bio uspešan pisac ovakvog žanra. Mislim, ne pijačar. Poznavanje istorije, mitologije, običaja, sociologije, psihologije, običaja ratovanja, moraš biti pomalo i oružar, i fratar, tvorac basni, bajkosklepac, naricač, guslar. Moraš poznavati i trenutno vreme dobro, kako bi podesio delo - trenutnom teku. Moraš nadasve biti oparen, ne u smislu novca već proživljenog, proputovan čovek.

Mnogo ti je lakše da pišeš neki bondidž, tipa 50 nijansi bičuj me Stevane.
 

Back
Top