Poniznost, poniženost, poniženje

Đenka

Aktivan član
Poruka
1.450
Da li i kako razumete ova tri pojma u ljubavnim partnerskim odnosima?

Smatrate li ih sinonimima koji označavaju jednu, istu stvar, ili uviđate razliku? Šta je od toga poželjno i pozitivno, a šta je negativno? Bez čega prava ljubavna veza ne može da postoji, a šta je od toga degradira i unazađuje?

Ajde sada da vas vidim, vi iskusni ljubavnici na duge staze! :wink:
 
... bila sam previše gorda, izgubila sam
ponekad zaslužujemo poniženje u ljubavnom odnosu i treba da ga prihvatimo kao kaznu za grešku koja je najverovatnije napravila veliku emotivnu štetu partneru.
Još uvek niko nije odgovorio Đenki na pitanje. Izgleda je tema previše bolna...
 
Supertajni:
etotako:
zar nije svaka ljubav prava i velika?
... inače zašto bi je zvali ljubav?

Pa i nije, nekada ono sto izgleda kao prava ljubav u pocetku ipak se ispostavi samo kao zaljubljenost, vreme je to koje odlucuje o tome da je ljubav prava, npr. ako nekoga volis posle dve godine istom snagom i intenzitetom kao prvog dana......eee to je vec pravi pokazatelj.... 8)
Svašta :roll:
grešiš sinko...
ti totalno nemaš pojma šta je zaljubljenost ili ljubav
 
etotako:
Supertajni:
etotako:
zar nije svaka ljubav prava i velika?
... inače zašto bi je zvali ljubav?

Pa i nije, nekada ono sto izgleda kao prava ljubav u pocetku ipak se ispostavi samo kao zaljubljenost, vreme je to koje odlucuje o tome da je ljubav prava, npr. ako nekoga volis posle dve godine istom snagom i intenzitetom kao prvog dana......eee to je vec pravi pokazatelj.... 8)
Svašta :roll:
grešiš sinko...
ti totalno nemaš pojma šta je zaljubljenost ili ljubav
Voleo bih da cujem tebe....hajde prosvetli me, nista uvredljivo cak sta vise ja negde i postujem tvoje misljenje..... 8)
 
Vidiš, divlja, ti si inteligentna i obrazovana osoba i kad bi samo htela svoja znanja i iskustva da podeliš s ostalima, bio bi to značajan doprinos diskusijama na ovom forumu. Ali, ne, ti to ne želiš i 90% svih tvojih poruka su slične ovoj iznad. Nemoj da se uvrediš, ali na svakom kvalitetnijem forumu to se smatra kao beskiristan i nepoželjan - spam.

@krvolok
Pa, yebiga, krvoloče, ja na ovaj podforum ne dolazim zbog nekakve verbalne masturbacije. Izgleda da je ovde skoro zabranjeno smisleno i razumno diskutovati.
Pored toliko idiotskih tema ti si opet našao da napadneš baš ovu moju. :?


Inače, samo se etotako jednom rečju dotakla suštine ove diskusije, a i Supertajni je naslutio da tu ima šta da se priča.

Jedna od te tri pojave je toliko važna da ljubav između dve osobe jedva nekako može i da se začne, a skoro nikad ne može da opstane bez nje. Jako malo ljudi to shvata, čaki i onih obrazovanih i pametnih, zato je tako malo veza koje opstaju, budući da je suprotnost jedne od te tri pojave prava smrt za ljubav.

Ne želim još da razvijem diskusiju jer me zanima mišljenje jedne osobe, pa se nadam da će i ona uskoro da odgovori.

Ali, da malo pomognem - možete li da kažete šta je suprotnost svakog od ta tri pojma (a da ne koristite reč "ne")?

Inačem, kad sam rekao "ljubavnici na duge staze", mislio sam na ljude čije ljubavne veze najčešće dugo traju, preko 2 godine i više, a ne na one koji non-stop samo misle na ljubav, priželjkuju je i maštaju o njoj.
 
Oa evo ovako,pošto je moj stav (barem se trudim)
Hriščanski ja mislim da je PONIZNOST vrlina i neophodna je u međuljudskim odnosima bilo kog tipa,na prvom mjestu zato što je suprotnost GORDOSTI koja u ljubav ne može donjeti ništa dobro.
Biti gord u ljubavi znači staviti svoj EGO iznad voljene osobe ,onda se tu postavlja pitanje prioriteta;dali želimo ljubav ili po svaku cijenu biti u pravu.A poznato je da ljubav bez kompromisa ne može egzistirati.
Što se tiče druge dvije riječi,mislim da niko čovjeka ne može poniziti koliko se on sam može osjetiti poniženo,što znači da je sve do nas,u nama i našem stavu o samima sebi.
TO bi bio moj doprinos temi :wink:
 
Djenka, 90% mojih postova su poezija i proza! :lol:
Drugo, ja sam u vezi koja traje vec 7 godina!
Trece, ne ljutim se! :)
Cetvrto, npr. tema je postavljena tako da treba dati definiciju sva tri pojma, pa onda nabrojati jos tri pojma koja su im suprotnost, pa i njih definisati. Pa tek onda ih razmatrati u kontekstu ljubavi i dok to covek sve uradi, smori se ziv! :lol:
Al' ti si analiticna devica koja voli da secira! :P
Mislim da na ovom forumu temu uvek treba "komercijalizovati" i "popularizovati" da bi bila zanimljiva . U suprotnom, pravas :arrow: filozofija! :)
 
roberta:
Oa evo ovako,pošto je moj stav (barem se trudim)
Hriščanski ja mislim da je PONIZNOST vrlina i neophodna je u međuljudskim odnosima bilo kog tipa,na prvom mjestu zato što je suprotnost GORDOSTI koja u ljubav ne može donjeti ništa dobro.
Biti gord u ljubavi znači staviti svoj EGO iznad voljene osobe ,onda se tu postavlja pitanje prioriteta;dali želimo ljubav ili po svaku cijenu biti u pravu.A poznato je da ljubav bez kompromisa ne može egzistirati.
Što se tiče druge dvije riječi,mislim da niko čovjeka ne može poniziti koliko se on sam može osjetiti poniženo,što znači da je sve do nas,u nama i našem stavu o samima sebi.
TO bi bio moj doprinos temi :wink:

Time je i sve receno. :)
 
Oa evo ovako,pošto je moj stav (barem se trudim)
Hriščanski ja mislim da je PONIZNOST vrlina i neophodna je u međuljudskim odnosima bilo kog tipa,na prvom mjestu zato što je suprotnost GORDOSTI koja u ljubav ne može donjeti ništa dobro.
Biti gord u ljubavi znači staviti svoj EGO iznad voljene osobe ,onda se tu postavlja pitanje prioriteta;dali želimo ljubav ili po svaku cijenu biti u pravu.A poznato je da ljubav bez kompromisa ne može egzistirati.
Što se tiče druge dvije riječi,mislim da niko čovjeka ne može poniziti koliko se on sam može osjetiti poniženo,što znači da je sve do nas,u nama i našem stavu o samima sebi.
TO bi bio moj doprinos temi :wink:
 
Đenka:
Da li i kako razumete ova tri pojma u ljubavnim partnerskim odnosima?

Smatrate li ih sinonimima koji označavaju jednu, istu stvar, ili uviđate razliku? Šta je od toga poželjno i pozitivno, a šta je negativno? Bez čega prava ljubavna veza ne može da postoji, a šta je od toga degradira i unazađuje?

Ajde sada da vas vidim, vi iskusni ljubavnici na duge staze! :wink:


Iako bas ne volim da filozofiram zaintrigiralo me ovo pitanje. Rekla bih da je poniznost (mada nekako ruzno zvuci) nesto sto se ponekad ocekuje u vezi ali ne uvek od strane jednog te istog partnera vec bi te uloge trebale da se smenjuju. Poniznost pobedjuje ego koji je smrt za vezu. S toga mogu da kazem da je na svoj sopstven nacin jedina pozitivna iz grupe koju si naveo. Konstantna ponizenost i ponizenje nemaju sta da traze u vezi za koju zelimo da traje. Povremeno ipak do toga dolazi van nase volje, u besu i svadji, kad ponizavajuce reci lete iako posle zazalimo sto smo ih izrekli. Zato postoji pojam 'civilizovano svadjanje' kad se cak i u toj situaciji pazi sta se govori, ali to vec zavisi od samog temperamenta coveka i razloga za svadju ;)
 

OK, probaću da učinim stvar malo jasnijom.

Kako ja shvatam stvari, poniženje je čin koji neku osobu dovodi u stanje poniženosti.

Poniženost je stanje povređenog ponosa i narušenog dostojanstva ličnosti. U stanju poniženosti osoba se oseća posramljeno i uvređeno, oseća da joj je nešto od njene ljudske vrednosti oduzeto ili da joj je nešto nepravedno uskraćeno. Osećanja koja prate stanje poniženosti su toliko neprijatna da ljudi o njima ne vole ni da razmišljaju i da ih se prisećaju, a kamoli da ih proživljavaju.

Poniznost je jedna složena karakterna osobina i kvalitativno je sasvim različita od stanja poniženosti. To je kompleks karakternih svojstava koji uključuje skromnost (ali ne u smislu oskudnosti vrednostima, već odsustva velikog zadovoljstva zbog posedovanja tih vrednosti), umerenost u doživljavanju vlastite važnosti i veličine, nepretencioznost, određena "spuštenost", u smislu odsustva samouzdizanja iznad drugih ljudi, svesnost o suštinskoj jednakosti s ostalim ljudima (nasuprot svesti o vlastitoj izuzetnosti)...

U zapadnoj kulturi je poniznost tak retka karakterna osobina da ja, recimo, nikad nisam uživo upozno stvarno poniznu osobu. Znam za neke ljude koji su bili istinski ponizni, na primer - Sveti Sava, Mahatma Gandi, Erich Fromm... ali nikad se s poniznošću nisam uživo sreo. Na žalost, moram da priznam da ni mene ne krasi ta karakterna osobina, ni celih 10% od onoga što bih želeo.


 

Budući da je tako retka, malo ljudi uopšte i zna šta je poniznost i skoro uvek je brka sa poniženošću. A u stvarnosti, poniznost je kod čoveka prisutna u obrnutoj srazmeri s poniženošću. Što je neko manje ponizan, to je više ponosan, gord i ohol, a time je u većoj prilici da mu taj ponos bude pogažen i povređen i da se nađe u stanju poniženosti. Simple as that.
A ponos (gordost, oholost) je za čovekove međuljudske odnose toliko štetna da je proglašena za "smrtni greh".

Ponos je smrtni greh jer donosi smrt, po nekad i biološku (ljudi su nekad zbog povređenog ponosa izlazili na dvoboje i ginuli), a mnogo češće simboličnu.

Ponos tj. odsustvo poniznosti u ljubavnim vezama je jedna od najdestruktivnijih sila koje postoje. Kad dvoje koji se vole nisu ponizni jedno prema drugom, već gordi - pokušavaju da budu "bolji", "vredniji", "veći", "iznad" od onog drugog - ljubav, ako je među takvima uopšte i ima, osušena je na propast. Jer za ljubav je potrebna suštinska ljudska jednakost, solidarnost, uviđavnost, a ne egoizam i arogancija.

Kod mladih ljudi, tinejdžera, je o poniznosti smešno govoriti, jer je to vreme ekspanzije ega i povećane narcisoidnosti koji isključuju poniznost. Zato im ljubavne veze najčešće kratko traju. Na žalost, i kod "zrelijih" osoba je poniznost retka jer - em ljudi nemaju pojma šta je poniznost pa joj ni ne teže, već je mešaju sa poniženošću i izbegavaju, em ni ti "zreliji" nisu preterano zreli, već su često egoisti i narcisi.

Eto, o tome se radi kad je ljubav i poniznost u pitanju.

 
Roberta, hvala na doprinosu temi :wink: , odlično si shvatila o čemu se radi. Nina2, hvala i tebi, i ti si bila veoma blizu. Stvar je u tome da oboje partnera treba da budu stalno ponizni jedno prema drugom, ne bi smelo biti nekakve dominacije i "ja pa ja". U ljubavi su stvari više "mi pa mi". :lol:

@divlja
Ja jesam analitičan, ali nisam devica, ni u kom pogledu. :lol: Rak sam u horoskopu, ako si na to mislila.
 
Suprotnost gordosti nije poniznost, nego skromnost.

Mada se slažem sa Robertom da te niko ne može toliko poniziti koliko se ti sam možeš tako osetiti. I dalje mislim da ni jednom od ova tri pojma nije mesto u zdravim partnerskim odnosima. Pa čak ni poniznost. Povremeno popuštanje partnerovim željama i dalje nije poniznost, pogotovo ako to ide u oba smera, kao što je Nina rekla. To su valjda kompromisi, a oni su daleko od poniznosti.
Poniznost je inače karakterna osobina i verujem da ljudi koji je poseduju, takvi su uvek i svuda, ne samo u partnerskim odnosima. Mada, ako su takvi, možda im je i potreban partner koji će ih konstantno ponižavati. Kao neki mazohizam, šta li :? Mada, pričamo o zdravim partnerskim odnosima, pa ovo zanemarite...
 

Back
Top