Nije to “falinka” ne biti rodjen u Zemunu

Iz kojeg ste dela grada?

  • Iz Zemuna

    glasova: 4 13,8%
  • Novi Beograd

    glasova: 10 34,5%
  • preko reke

    glasova: 15 51,7%

  • Ukupno glasova
    29
  • Anketa je zatvorena .

Danijel Alivoj

Zainteresovan član
Poruka
328
Postoje gradovi u kojima se covek oseca sigurno i nekako toplo a da za to ne postoji ni jedan odredjen i jasan razlog, nego eto tako nekako ti je lepo i gotovo. Tim i takvim gradovima covek se uvek rado vraca i veseli se kad njima ide iako u njima nema ni roda ni poroda pa cesto ni prijatelja ni poznanika. Mislim da je jedan od takvih gradova i Zemun. Kazem mislim jer u Zemunu zivim pa ne mogu bas da tvrdim da je to tako ali sam se nekoliko puta uverio da je to grad koji coveka nekako neprimetno privuce i mnogi mu se iako u Zemunu nisu ziveli niti zive ponovo i ponovo raduju. Ljubav prema rodnom kraju je jedna od najjacih ljubavi a ako je taj rodni kraj jos Zemun, Dunav, Lido, Kula onda je to tek nesto. Ne mislim da se Zemunu mora roditi da bi se voleo. Nije to “falinka” ne biti rodjen u Zemunu, moze se biti Zemunac iako si rodjen negde drugde ali ne biti Zemunac to jeste “falinka”.
Siguran sam da ne gresim i zbog toga sam ponosan sto se i moje ime nalazi medju mnogima koji nemaju namera da postanu nekakvi veliki umetnici u oblasti poezije nego samo i na ovaj nacin zele da kazu da im je Zemun i u srcu i u dusi i da ce tu i ostati dok je sveta i veka jer idu ne nova deca koja jos malo pa to nece vise biti ili vec vise to nisu nego su vec prispeli da budu Zemunci. Pa onda njihova deca. Pa decine dece deca... trajace Zemun.
 
a ja mislila da je zemun deo beogada :lol:
ok,volim ja zemun,ali iskreno uvek sam imala neku cudnu sliku o zemuncima.oduvek kada sam isla kod babe u zemun,od kako sam bila mala i provodila tamo dane ,pa i sada kada idem sa vremena na vreme uvek mi je prva asocijacija leto u zemunu,kada svi redom sede u dvoristima u potkosuljama i plasticnim papucama,puse ko nenormalni,piju pivo dok se bosonoga deca jure po prasnjavim ulicama.
nekako mi je sve u zemunu previse staticno,kao da vreme ponekad stane,a ljudi su previse opusteni i nemarni.
sta ja znam,i dalje ne mogu to da shvatim,oduvek mi je tu nesto bilo cudno...
 
ju, ju, ju... Anksiznosti nema kraja... I to samo zato sto Zemunci nece u Beograd. :lol: :lol: :lol: A svi Beogradjani bi tako voleli da je njegov deo pa na sva usta pricaju i hvale se kako je Zemun samo deo BG. Kao sto neki Novosadjanin rece biti Zemunac je stanje duha, pa ko to ne moze da shvati sta da mu radim... Ipak je Zemun u srednjoj Evropi, a Beograd na Balkanu a Vi koji ste do sada odgovorili na temu ti nedvosmisleno potvrdjujete. Cast devojci/zeni koja je prva odgovorila, ona je korektna.
 
kakva bre srednja evropa i kakkav balkan? o kojoj ti to razlici pises? ti si Beogradjanin svidjalo se to tebi ili ne. A sto se mene tice slobodno se zovi Zemunac. Ja cu u medjuvremenu da proglasim Srbiju planetom...
a u ostalom, jel ti smatras manje vradnim gradove i ljuded na Balkanu ili recimo istocnoj evropi ili mozda u aziji??
 
Pitam se… Zasto Beogradjani toliko omalovazavaju Zemun. Nazivaju ga austougarskom palankom, provincijom, periferijom itd. Ta zemunci nisu navalili da Zemun bude deo Beograda, naprotiv. Nijedan pravi zemunac nikad nece reci da je iz BG. To je poznato ne samo u SCG vec i na teritoriji svih juznih Slovena. Upravo su Beogradjani ti koji posto - - poto zele da na svaki moguci nacin Zemun pripoje Beogradu. Zasto? Da bi BG umesto 1700000 stanovnika imao 2000000. Zar je to toliko vazno da se jedan tako “odvratan i prljav” grad kao sto je Zemun pripoji jednom “tako lepom” Beogradu. Ili da bi periferija bila veca da bi centar dobio na vecem znacaju…??? Ne razumem. Porivi da se Zemun posto – poto sroza na samo jednu od beogradskih opstina ne poticu niotkuda sem iz nekih kompleksa, malogradjanstine i mazohizma (zasto pripajati nesto tako odvratno). Ima i pametnih ljudi u BG koji shvataju znacaj Zemuna ne samo za BG nego i za celokupno srpstvo, hrvatstvo i ostale narode na ovim prostorima.
Na kraju, moja namera nije bila da BILO STA kazem o Beogradu niti da nacnem ovu temu. Samo sam javno hteo da iskazem svoja osecanja vezana za svoj GRAD, a sto se to ne svidja ponekom primitivcu to je njegov, i samo njegov problem te time ne bi trebao da opterecuje druge. Ali sta cete pametni svete...
Una, da za svoje mesto nisam napisao Zemun i ja bih napisao YU.
 
Obersturmfuehrer:
kakva bre srednja evropa i kakkav balkan? o kojoj ti to razlici pises? ti si Beogradjanin svidjalo se to tebi ili ne. A sto se mene tice slobodno se zovi Zemunac. Ja cu u medjuvremenu da proglasim Srbiju planetom...
a u ostalom, jel ti smatras manje vradnim gradove i ljuded na Balkanu ili recimo istocnoj evropi ili mozda u aziji??
Bato nemas pojma. Nisam beogradjanin, nisam nikad bio niti cu biti i to sto nisam moze samo tebi da bude problem, a ovakvih kao sto sam ja ima jos oko 100.000 pa ti vidi ko koga omalovazava.
 
Obersturmfuehrer:
da se razumem niti mrzim zemun ni zemunce, volim ceo beograd...pogotovo volim moj Novi Beograd jer sam tu i odrastao...ALI ono sto mi je zasmetalo je:
Nije to “falinka” ne biti rodjen u Zemunu, moze se biti Zemunac iako si rodjen negde drugde ali ne biti Zemunac to jeste “falinka”
Teritorija NBG je bukvalno OTETA od Zemuna. Do II sv. rata to je bio Zemun pa su glavonje rekle da nece biti tako. Trebao bi da se zove Novi Zemun, al` sta ces. Kada kazem BITI ZEMUNAC, nije obavezujuce da zivis u Zemunu vec da shvatis njegov duh, a mozes ziveti i u Njujorku a biti rodjen u Riu. Dakle steta je ako nisi osetio duh Zemuna.
 
Danijel Alivoj:
Teritorija NBG je bukvalno OTETA od Zemuna. Do II sv. rata to je bio Zemun pa su glavonje rekle da nece biti tako. Trebao bi da se zove Novi Zemun, al` sta ces. Kada kazem BITI ZEMUNAC, nije obavezujuce da zivis u Zemunu vec da shvatis njegov duh, a mozes ziveti i u Njujorku a biti rodjen u Riu. Dakle steta je ako nisi osetio duh Zemuna.
pa veci grad obicno proguta manji...inace moram priznati da mi je par puta bilo jako lepo na dunavu u zemunu...
 
Danijel Alivoj:
ju, ju, ju... Anksiznosti nema kraja... I to samo zato sto Zemunci nece u Beograd. :lol: :lol: :lol: A svi Beogradjani bi tako voleli da je njegov deo pa na sva usta pricaju i hvale se kako je Zemun samo deo BG. Kao sto neki Novosadjanin rece biti Zemunac je stanje duha, pa ko to ne moze da shvati sta da mu radim... Ipak je Zemun u srednjoj Evropi, a Beograd na Balkanu a Vi koji ste do sada odgovorili na temu ti nedvosmisleno potvrdjujete. Cast devojci/zeni koja je prva odgovorila, ona je korektna.

ej...ja sam na novom beogradu,tako da eto,zajedno smo u srednjoj evropi :lol:
nego gde je u opste granica izmedju zemuna i nbg?nikad mi to nije bilo jasno buduci da godinama prolazim kroz novi beograd i gledam u zemun u daljini?
 
Banshee:
Danijel Alivoj:
ju, ju, ju... Anksiznosti nema kraja... I to samo zato sto Zemunci nece u Beograd. :lol: :lol: :lol: A svi Beogradjani bi tako voleli da je njegov deo pa na sva usta pricaju i hvale se kako je Zemun samo deo BG. Kao sto neki Novosadjanin rece biti Zemunac je stanje duha, pa ko to ne moze da shvati sta da mu radim... Ipak je Zemun u srednjoj Evropi, a Beograd na Balkanu a Vi koji ste do sada odgovorili na temu ti nedvosmisleno potvrdjujete. Cast devojci/zeni koja je prva odgovorila, ona je korektna.

ej...ja sam na novom beogradu,tako da eto,zajedno smo u srednjoj evropi :lol:
nego gde je u opste granica izmedju zemuna i nbg?nikad mi to nije bilo jasno buduci da godinama prolazim kroz novi beograd i gledam u zemun u daljini?

Granica ide sredinom ulice Dzona Kenedija
 

Volim Zemun. Sa ove strane savske padine, prvo što vidim sa Kosančićevog venca je Zemun. Izgleda kao odlično utočište na par sati. Kada želim da odem preko reke, tu je Zemun. Lep u svako godišnje doba, meni je od detinjstva mesto za povratak.

Ne verujem da bih mogao da živim u Zemunu. Srce mi je na Varoš Kapiji, a tu je uvek bila Srbija i njena prestonica. Mi nikada nemamo poterbu da branimo svoj kraj. Nekako se podrazumeva. :wink:
 

Back
Top