Poređenje

pura moca

Zaslužan član
Poruka
149.612
Da li praktikujete da čujete više izvođenja onih dela klasične muzike koja najviše volite i da na kraju zadržite jednu verziju?
Ili možda verujete kritikama koje pročitate, svejedno.
Palo mi je na pamet da otvorim ovu temu jer s vremena na vreme pogledam (i još mi nije dosadilo) dokumentarni film o tome kako je Zubin Mehta 1973. godine izveo Bolero sa losanđeleskom filharmonijom.
Osim toga što je izvođenje vrhunsko, drugi deo filma je prava drama, čak se može gledati i bez tona.

 
Nisam ni znao da je klasicna muzika dobila deo ovog pdf-a. Oko teme, zbog toga, kasnim, a rec je o izvodjacima i dirigentima, ako sam razumeo. Jeste, izvodjaci su veoma vazni, bar za mene. Recimo, ni sam ne znam koliko izvodjenja imam Malerove prve simfonije, ali je meni izvodjenje Bruna Valtera i danas neprevazidjeno. Kao sto, recimo, mi je nedostizno izvodjenje svite br. 3 Cajkovskog ( narocito melanholicni valcer ) Svetlanova i njegovo izvodjenje Slovenskog marsa ( Rusko-srpskog ). Viljazon ( Villazon ) je, opet, za mene, recimo, najbolji tenor danasnjice. Njegove arije, recimo, iz Bizeovih " Lovca bisera ", su, opet po meni, nedostizne. No, to je vec individualno, stvar ukusa, a o ukusima, rekose neki pametni, ne vredi raspravljati. :) Ali, ni nametati ! Tako, da se drzim teme - praktikujem da svako delo cujem sa vise izvodjace, pa ko mi se svidi. A kritika me ne interesuje. Oni i ovako nisu stvaraoci. Mada mogu da izguraju i osrednje izvodjace. I, tako...
 
Poslednja izmena:
Da li praktikujete da čujete više izvođenja onih dela klasične muzike koja najviše volite i da na kraju zadržite jednu verziju?
Ili možda verujete kritikama koje pročitate, svejedno.
Palo mi je na pamet da otvorim ovu temu jer s vremena na vreme pogledam (i još mi nije dosadilo) dokumentarni film o tome kako je Zubin Mehta 1973. godine izveo Bolero sa losanđeleskom filharmonijom.
Osim toga što je izvođenje vrhunsko, drugi deo filma je prava drama, čak se može gledati i bez tona.

 
Da li praktikujete da čujete više izvođenja onih dela klasične muzike koja najviše volite i da na kraju zadržite jednu verziju?
Ili možda verujete kritikama koje pročitate, svejedno.
Volim da poslušam više verzija i sama donesem neku kritiku za svoju dušu. Retko kada zadržim samo jednu verziju. Bahova tokata mi je jedna od najdražih kompozicija klasične muzike, i podjednako je volim u sva tri dole navedena izvođenja:

http://grooveshark.com/#!/s/Toccata+and+Fugue+In+D+Minor/2gGqvW?src=5

http://grooveshark.com/#!/s/Toccata/3OgjfW?src=5

http://grooveshark.com/#!/s/Toccata+And+Fugue+In+D+Minor/4gewnz?src=5

Sve tri verzije različite, a svaka mi je posebna na svoj način. :heart:
 
Da li praktikujete da čujete više izvođenja onih dela klasične muzike koja najviše volite i da na kraju zadržite jednu verziju?
Ili možda verujete kritikama koje pročitate, svejedno.
Palo mi je na pamet da otvorim ovu temu jer s vremena na vreme pogledam (i još mi nije dosadilo) dokumentarni film o tome kako je Zubin Mehta 1973. godine izveo Bolero sa losanđeleskom filharmonijom.
Osim toga što je izvođenje vrhunsko, drugi deo filma je prava drama, čak se može gledati i bez tona.


pa to je normalno:) bar kad je slusanje ozbiljne muzike u pitanju barem ja tako mislim:)

- - - - - - - - - -

bahova dela za organ a posebno za cembala najvise volim da slusam izvodjenja richter-a i pierre hantai-a:)
 
Koja vam je omiljena verzija Rahmanjinovog Prelude op.23 no.5 u G minoru? Meni se najvise svidja interpretacija Emila Gilelsa ako racunamo samo sviranje na koncertima.

pa nemam pojma konkretno to delo i nisam slusao u vize verzija:) rahmanjinov je uvek bio izazov za najvece pijaniste:) marte argerich koncert za klavir broj 3 je najbolji po meni:) tu su jos izvedbe horowitz-a ,kisina i tako dalje:)
 
Lutam ovde, pa rekoh, gde bih ovde stavio ( rec je ipak o poredjenju ) ovaj link za Cajkovskog, i narocitno bitno, izvodjenje Srpsko-ruskog, kasnije Slovenskog marsa. Neka nova saznanja, sa ruskih sajtova. Elem, perenosim to. Dakle, novo i staro izvodjenje tog marsa Cajkovskog. Sad, Svetlanov i drugi...uporedite.:)

 
Vec sam postavio ovu muziku ( bolje, izvodjenje ! ) na drugom pdf-u ovde na ovom forumu. Ali, svidjaju mi se ova izvodjenja fles moba ( Flash mob ) , narocitio kada je klasicna muzika tu pripadna. Posebno sto mislim da nam je danas potrebno ( zbog covecnosti ! ) ovo izvodjenje Betovenove " Ode radosti ". Pa, sad, kome se svidja...:)

.
 

Back
Top