Bošnjački i hrvatski ratni veterani napravili fond za pomoć srpskim veteranima

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
M.A. | 02. 02. 2012. - 00:02h | Komentara: 32

Slavko Rašević, veteran vojske Republike Srpske, danas živi u siromaštvu. Pošto ne može da plati račune za struju, prinuđen je da je krade od komšije. Nema para ni da kupi deci karte za autobus do škole. I baš kad se spremao da saopšti ćerki (17) da će morati da napusti školovanje, primio je iznenađujuću vest. Oni protiv kojih se nekada borio, šalju mu deo svoje penzije.

“Mnogo smo zahvalni tim ljudima”, rekao je on za agenciju “Asošijeted pres”.


Kako prenosi "Vašington post", deset godina nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini, srpska, hrvatska i bošnjačka vojska su objedinjene, a 2010. vlasti Bosne i Hercegovine odlučile su da pošalju starije vojnike u penziju. Partije koje su pobedile na izborima nisu uspele da se dogovore i formiraju vladu, samim tim, nema budžeta, niti novca za penzionisane ratne veterane.




Posle protesta u kojima su tražili svoja prava, vlada Muslimansko-hrvatske federacije odlučila je da do usvajanja nacionalnog budžeta veteranima na sopstvenoj teritoriji obezbedi penziju od 160 evra mesečno, ali Republika Srpska to nije učinila.


U takvim okolnostima, bošnjački i hrvatski vojnici rešili su da pomognu. Udružili su se i osnovali fond za nekadašnje neprijatelje koji nisu bili te sreće. Svaki od njih uplatio je po pet evra u Fond za veterane Republike Srpske.


Umesto da raspodele prvu prikupljenu sumu od oko 5.000 evra na više od stotinu ljudi, srpski veterani su odlučili da pomoć dobiju oni najugroženiji.


Ovog meseca, Rašević i još jedna porodica dobiće po 500 evra, dok će ostalih 55 srpskih veterana dobiti po 60 evra.


“Bili smo šokirani. Nekada smo pucali jedni u druge, a sada su oni uradili ovako nešto”, kaže Srbin Rade Dželetović.



Gnev zbog ophođenja političara prema veteranima prouzrokovao je talas solidarnosti među bivšim neprijateljima.
“Kada smo imali 16 godina, političari su nam dali oružje i naterali nas da se ubijamo. Sada smo prinuđeni da se pomirimo zato što su oni nesposobni”, kaže Senad Hubijer, musliman iz Goražda.


Bošnjački veteran Nihad Grabovica samo može da se smeje ironiji sudbine.

“Sada pomažem ljudima koji su pucali u mene kako bi mogli da prehrane svoju decu”, kaže on.
 
Ako se neko seća pre par nedelja je bila tema kada je Hrvatski veteran od Tadića tražio pomoć, a ja sam rekao da bi smo trebali da je damo javno i da bi to bio dobar marketing za Srbiju- eto vidite da smo trebali da uradimo tako nešto.

Srbi i marketing :hahaha: .... pa da tako nesto postoji kod Srba, direktor bi ceo fond zavrnuo sebi u dzep taman da cela Srbija propadne zbog toga ... nema Srbima napretka bez Golog Otoka ... ili nekog slicnog pakla na zemlji za domace izdajnike ...
 
Ako se neko seća pre par nedelja je bila tema kada je Hrvatski veteran od Tadića tražio pomoć, a ja sam rekao da bi smo trebali da je damo javno i da bi to bio dobar marketing za Srbiju- eto vidite da smo trebali da uradimo tako nešto.

Lepo ti piše u ovom tekstu:

“Kada smo imali 16 godina, političari su nam dali oružje i naterali nas da se ubijamo. Sada smo prinuđeni da se pomirimo zato što su oni nesposobni”, kaže Senad Hubijer, musliman iz Goražda.

Kako onda očekivati da Tadić ili neki drugi političar to uradi?

Sramota je za sve "države" koje su nastale krvavim raspadom bivše SFRJ način na koji se odnose prema ljudima koji su se za te države borili...

A i to je namerno...danas nam isti skotovi koji su nas devedesetih sve gurnuli u rat *****ju o potrebi integracija...

A u toj sadašnjoj priči veterani nisu poželjni...podsećaju narod na ono što se dogodilo...smetaju da se primi još jedna šarena laža...
 

Back
Top