Fjodor Mihajlovič Dostojevski

Православне цркве су националне. Велика вредност је посебност сваке понаособ. То како ми видимо и практикујемо наше Православље, на наш начин и нашим искуством, је суштина. Православље нема један центар него их има онолико, колико има Православних признатих Цркава, и Православних народа. Наше и Руско Православље се најмање разликују међусобно. Али разлика има. Они имају чувене " Старце" а имају и " Јуродиве". Тога код нас нема. А што се мене тиче у томе је сва лепота. Сасвим је извесно да је Достојевски утицао на многе писце и мислиоце. Најпре на Русе, наравно. Толстој је утицао на више писаца по целом свету, него Достојевски. А опет Толстојеве идеје нису никог инспирисале у Православном свету, али су инспирисале Гандија у Индији.
 
Nikakve veze Dostojevski nema s Pravoslavljem! Sem geografske!
Čitav carski dvor,plemstvo te i kulturni poslenici su bili okrenuti zapadu-Rusija se upinjala da
bude i kulturom svojom Europa...
Uostalom,Protokol Sionskih mudraca je napisan u Rusiji,a kulturno izvorište mu okolina Mančestera!:hahaha:
Seljačka Rusija "Staraca i Jurodivih" svakako nije!
A Fjodor ruku pod ruku s Nilusom! S tim što mu se ne može kao Nilusu pripisati antisemitizam...Ipak je to takvo
okruženje u kom jeste ingeniozno reči da je sve tajna,ali to i nije nešto novo-bilo bi smešno tvrditi da nije poznavao
Kantova dela jer je bio solidno klasićno obrazovan.Kako transcedentalnost nesaznajnog tako i kategorički moralni imperativ.
Vojni akademci San Petesburga su dobijali klasićno zapadno obrazovanje. A i sam Dostojevski je bio iz grkokatoličke
porodice-s Pravoslavljem baš i nije imao neke jake veze,osim što se priklonio nakon kazne služenja u Sibiru Pravoslavnoj crkvi.
Ali svakako je bio više veran kartama nego ,Bogu tj.Isusu Hristu!Poput Franje Asiškog je iskoristio praznoverje čitalačkog publikuma
da fascinira svojim navodnim suočenjem s Gospodom u epileptićnim "vizijama"-halucinacijama...
Ono šta neću sporiti je svakako književni genijalni dar Fjodora Dostojevskog,posebno grandioznost dela "Braća Karamazovi".
Filozofsko-psihološki rakurs njegovog romana je najava europske i svetske moderne i zacrtavanje nove ere u književnosti čime
je i zatvorio poslednje stranice realizma...
A koliki je bio uticaj na kulturu Stare dame? Tja...Koliki i književnosti tog vremena! Na kulturu je svakako više uticala industrijska revolucija
nego zabava miliona...:think:
 
]Nikakve veze Dostojevski nema s Pravoslavljem! Sem geografske!
[/B]Čitav carski dvor,plemstvo te i kulturni poslenici su bili okrenuti zapadu-Rusija se upinjala da
bude i kulturom svojom Europa...
Uostalom,Protokol Sionskih mudraca je napisan u Rusiji,a kulturno izvorište mu okolina Mančestera!:hahaha:
Seljačka Rusija "Staraca i Jurodivih" svakako nije!
A Fjodor ruku pod ruku s Nilusom! S tim što mu se ne može kao Nilusu pripisati antisemitizam...Ipak je to takvo
okruženje u kom jeste ingeniozno reči da je sve tajna,ali to i nije nešto novo-bilo bi smešno tvrditi da nije poznavao
Kantova dela jer je bio solidno klasićno obrazovan.Kako transcedentalnost nesaznajnog tako i kategorički moralni imperativ.
Vojni akademci San Petesburga su dobijali klasićno zapadno obrazovanje. A i sam Dostojevski je bio iz grkokatoličke
porodice-s Pravoslavljem baš i nije imao neke jake veze,osim što se priklonio nakon kazne služenja u Sibiru Pravoslavnoj crkvi.
Ali svakako je bio više veran kartama nego ,Bogu tj.Isusu Hristu!Poput Franje Asiškog je iskoristio praznoverje čitalačkog publikuma
da fascinira svojim navodnim suočenjem s Gospodom u epileptićnim "vizijama"-halucinacijama...
Ono šta neću sporiti je svakako književni genijalni dar Fjodora Dostojevskog,posebno grandioznost dela "Braća Karamazovi".
Filozofsko-psihološki rakurs njegovog romana je najava europske i svetske moderne i zacrtavanje nove ere u književnosti čime
je i zatvorio poslednje stranice realizma...
A koliki je bio uticaj na kulturu Stare dame? Tja...Koliki i književnosti tog vremena! Na kulturu je svakako više uticala industrijska revolucija
nego zabava miliona...:think:

Да ли ово прво тврдиш као Православац?
Картао се само у једном периоду свог живота. У осталом какав би то тражитељ у опште био, да није прошао и кроз то? Мучио је он сембе и на друге начине. Додуше, дугови су му и наметнути. Што се тиче Епилепсије, први напад је имао, кад је гледао како му бесну сељаци убијају оца вилама. А све што је написао, написао је упркос епилепсији а не захваљујући њој. Осим Карамазових, ту је и Злочин и Казна, који су чак и цензурисани од стране Победосцева. Затим ремек дело о Револуционарима, сасвим адекватног имена " Зли дуси", " Записи из мртвог дома", што је један од најбогатијих карактеролошких списа свих времена, у ствари роман о заточеништву, па чувене приповедке и тако даље. У осталом Херман хесе у студији о Достојвеском из 1919 године, каже, парафразирам : За запад, никакву опасност не представљју ратови, револуције, глад , пошасти епидемије. Не. За Запад, једину опасност представља Фјодор Достојевски.

ШИначе, сматрам да културлошки ни Русија ни Србија не припадају западу. Да апад и Русија, или Србија не припадају истој култури. Да ту има разлика, и да су оне фантастичне. И то је тако, без обзира, колико се помодара трудило да имитира и подражава запад и код Руса и Код Срба. У осталом, сви народи нашег културног круга, пате од те бољке. И ми и Руси и Бугари и Грци, па чак и Јермени. Т је наша болест. На срећу постојали су и Словенофили у Русији, као и Србофилиу српској култури , који су се томе одупирали. Њима су чорбу запржиле насилне реформе Петра Великог, а нама болесно, покондирено, атеистичко и простачко западњаштво Краља Милана. Но то су друге теме. Овде је битно да нагласим, да Хајдегерова и Гадамерова херменаутика, нису веће по специфичној тежили од Фјодорољевог Космизма, на пример и тако даље. У осталом, ни Волтер није заиста већи од Пајсија Величковског, без обзира да ли се теби или мени неко од њих више свиђа.- Нема бољих и горих цивлизација и култура. Има само различитих и свака има право на постојање и на презентацију.
 
Poslednja izmena:
Hajde Sanovniče citiraj nam delove teksta Fjodora Dostojevskog u kom iznosi teze svog kosmizma,neposredno ili posredstvom umetničkog teksta!
Ako to ne možeš ,trtljaš u prazno i isprazno!
A ja ti dobar stojim da su filozofiju Dostojevskog izmislili njegovi tumači!
Vodi računa da sam pročitao i Zločin i kaznu i Kockarai idiota i Braću Karamazove,čak i neke njegove eseje,doduše u našoj recenziji,ali hajde...
Bez obzira što sam to čitao pre više desetina godina ,sećanje mi je veoma dobro...
Dakle,deder tu Fjodorovu čuvenu Kosmologiju!
Ali ne prepričanu-citate njegovih dela!
 
Hajde Sanovniče citiraj nam delove teksta Fjodora Dostojevskog u kom iznosi teze svog kosmizma,neposredno ili posredstvom umetničkog teksta!
Ako to ne možeš ,trtljaš u prazno i isprazno!
A ja ti dobar stojim da su filozofiju Dostojevskog izmislili njegovi tumači!
Vodi računa da sam pročitao i Zločin i kaznu i Kockarai idiota i Braću Karamazove,čak i neke njegove eseje,doduše u našoj recenziji,ali hajde...
Bez obzira što sam to čitao pre više desetina godina ,sećanje mi je veoma dobro...
Dakle,deder tu Fjodorovu čuvenu Kosmologiju!
Ali ne prepričanu-citate njegovih dela!

Прочитај лепо, шта сам ти написао.
Николај Фјодоров је руски мислилац, који је створио руски Космизам. А ја сам рекао да је Хајдегерова херменаутика, подједнако вредна као и Космизам Николаја Фјодорова. Не Фјодора Достојевеског. И то сам реао у образлагању чињенице, да се ради о различитим културама и раличитим школама мишљења, које имају подједнаку вредност. Само се врати и прочитај.
 
Izvlačiš se Sanovniče,jer su drugi, tumači Fjodorovih romana izmislili taj "kosmizam",a toga u tim romanima nema!
Evo ti šta si napisao:
"...Овде је битно да нагласим, да Хајдегерова и Гадамерова херменаутика, нису веће по специфичној тежили од Фјодорољевог Космизма, на пример и тако даље. "
Ono što postoji u romanima Dostojevskog od filozofije je filozofija apsurdama u implikacijama -ni gram više!
Ako znaš više-citiraj velikog pisca gde je to više napisao!
Ja sam s filozofijom na dobar dan,kao što znaš,ali se nekog kosmizma ne sećam.Osveži mi sećanja...:mrgreen:
 
Izvlačiš se Sanovniče,jer su drugi, tumači Fjodorovih romana izmislili taj "kosmizam",a toga u tim romanima nema!
Evo ti šta si napisao:
"...Овде је битно да нагласим, да Хајдегерова и Гадамерова херменаутика, нису веће по специфичној тежили од Фјодорољевог Космизма, на пример и тако даље. "
Ono što postoji u romanima Dostojevskog od filozofije je filozofija apsurdama u implikacijama -ni gram više!
Ako znaš više-citiraj velikog pisca gde je to više napisao!
Ja sam s filozofijom na dobar dan,kao što znaš,ali se nekog kosmizma ne sećam.Osveži mi sećanja...:mrgreen:

Ама бре Драгољубе. Фјодоров нема везе са Фјодором Достојевским. Николај Фјодоров и Космизам, нису мање важни од Хајдегерове и Гадамерове Херменаутике. А поента је да су наши помодари неупоредиво више упознати са Хајдегеровим делом, него са делом Николаја Фјодорова, који долази из наше културе. Нигде ту не говорим о Фјодору Достојвеском него о Фјодорову. Ево ти опет један текст. Пошто си ти на филозофијом на добар дан, ( чини се ипак само са западном филозофијом), онда знаш за филозофе Берђајева, Иљина, Булгакова, Трубецкоја, Соловљева, Спекторског, Шестова, Лава Гумиљова, ( сина Ане Ахматове) и још таквих. Е један од тих је био и Николај Фјодоров. И ево ти један Ћирин текст о њему. По мени добар текст. Нигде нисам тврдио да је Достојвески Космиста. Само сам тврдио да је Толстојев покушај да буде мислилац бедан, сувишан, непотребан и промашен. А да је Достојвески једна сасвим друга прича, са аспекта наше културе, нашег културног круга и са угла посматрања нашег Православља, ( које је слично јкао и Русо, мада не и идентично). Дакле, Ђирин текст:
https://elementarium.cpn.rs/teme/savremenik-buducnosti-nikolaj-fjodorov-i-ruski-kosmizam/
 
Ама бре Драгољубе. Фјодоров нема везе са Фјодором Достојевским. Николај Фјодоров и Космизам, нису мање важни од Хајдегерове и Гадамерове Херменаутике. А поента је да су наши помодари неупоредиво више упознати са Хајдегеровим делом, него са делом Николаја Фјодорова, који долази из наше културе. Нигде ту не говорим о Фјодору Достојвеском него о Фјодорову. Ево ти опет један текст. Пошто си ти на филозофијом на добар дан, ( чини се ипак само са западном филозофијом), онда знаш за филозофе Берђајева, Иљина, Булгакова, Трубецкоја, Соловљева, Спекторског, Шестова, Лава Гумиљова, ( сина Ане Ахматове) и још таквих. Е један од тих је био и Николај Фјодоров. И ево ти један Ћирин текст о њему. По мени добар текст. Нигде нисам тврдио да је Достојвески Космиста. Само сам тврдио да је Толстојев покушај да буде мислилац бедан, сувишан, непотребан и промашен. А да је Достојвески једна сасвим друга прича, са аспекта наше културе, нашег културног круга и са угла посматрања нашег Православља, ( које је слично јкао и Русо, мада не и идентично). Дакле, Ђирин текст:
https://elementarium.cpn.rs/teme/savremenik-buducnosti-nikolaj-fjodorov-i-ruski-kosmizam/

Pročitao i za njega čujem prvi,verovatno i poslednji put...Taj Fjodorov je to pokupio od Žila Verna koji je u to vreme
ruske književnosti bio izuzetno popularan i u carskoj Rusiji!Inače ga nema u istorijama filozofije kod nas...Zašto?:mrgreen:
Nastranu to...
Kažeš da je Dostojevski druga priča (šta je to "priča" u tvom tekstu?)sa aspekta naše kulture,naročito Pravoslavlja!
Što to kriješ kao zmija noge:citiraj nam pasuse ili rečenice Dostojevskog koje toliko uzdižu naše Pravoslavlje!
Ili ti je to problem?
Ja sam veoma radoznao,jer takvo nešto nisam zapazio ni u jednom njegovom romanu.
Čitam tu i tamo rusofile da to pominju,ali ja takvo nešto nisam zapazio! A znaš i sam (znamo se s pdf Filozofija, nadam se) da bih sd lakoćom zapazio
jer sam solidan poznavalac ne samo filozofije,već i teologije...(Manimo se lažne skromnosti...)
 
Pročitao i za njega čujem prvi,verovatno i poslednji put...Taj Fjodorov je to pokupio od Žila Verna koji je u to vreme
ruske književnosti bio izuzetno popularan i u carskoj Rusiji!Inače ga nema u istorijama filozofije kod nas...Zašto?:mrgreen:
Nastranu to...
Kažeš da je Dostojevski druga priča (šta je to "priča" u tvom tekstu?)sa aspekta naše kulture,naročito Pravoslavlja!
Što to kriješ kao zmija noge:citiraj nam pasuse ili rečenice Dostojevskog koje toliko uzdižu naše Pravoslavlje!
Ili ti je to problem?
Ja sam veoma radoznao,jer takvo nešto nisam zapazio ni u jednom njegovom romanu.
Čitam tu i tamo rusofile da to pominju,ali ja takvo nešto nisam zapazio! A znaš i sam (znamo se s pdf Filozofija, nadam se) da bih sd lakoćom zapazio
jer sam solidan poznavalac ne samo filozofije,već i teologije...(Manimo se lažne skromnosti...)

Осим оних радова социјалне природе, на самом почетку, свака његова књига и приповетка образлаже и уздиже Православље у суштини. Кроз Алексеја, Димитрија, Зосиму, па чак и кроз Ивана. Кроз легенду о Великом инквизитору. Кроз свако име које је дао својим ликовима. И ја то разумем и осећам Жао ми је што ти то не видиш и не осећаш.
 
Tih vakabundih svetskih kojima se divimo je vazda bilo:od Jovana Krstitelja,Odiseja,Raspučina,do lorda Bajrona,Dostojevskog,Đeka Londona,
Hemingveja,Bukovskog...
To su bogovi ili anđeli zalutali na našu planetu koja im bila tesna...;)
O da...I naš Laza Kostić je bio od te fajte...:lol::ok:
 
Достојевски је, у роману " Зли Дуси", уметнуо ову слику. " Ацис и Галатеја", сликара Клода Лорана, у тренутку среће пре него што их је Полифем уништио. Поставио је слику у сан главног јунака Ставрогина. Клод Лоран је сликар, који је сликао идилу, а код Православних, онај који је без душе, не може идилу да замисли ни у сну. Дакле, тај зликовац је ипак имао душу. А током романа се може пратити, како главни јунак убија у себи сваку мрвицу своје душе. У том роману, Достојевски говори о револуционарима, ( као што и име романа каже). Достојвески је имао намеру да се овом књигом памфлетски обрачуна са револуционарима, али геније у њему није то дозволио. Уместо да се само са њима обрачуна, он је од тог романа направио ремек дело, стварајући и књижевни и филозофски заплет, сасвим очигледно.
мајстор
Claude_Lorrain_-_Landscape_with_Acis_and_Galatea_-_Google_Art_Project.jpg
 
Pravoslavlje se sastoji od fantazija Sanovniče? I tu ti je veza katolika Lorana,grkokatolika Dostojevskog i SPC?:mrgreen:
A Bokan je takođe razumeo fantazije Zlih duha-ekspert za modernu?:hahaha:

Какв црни Гркокатолик. То мора да је нешто ко хрватска православна црква, или нека слична небулоза. А што се тиче Бокана, он разуме, вероватно хиљаду пута боље него ти. " Зли дуси" су роман о револуционарима, каошто му име каже. Дакле о мрачним лудацима, којима се заразила Русија. А Русија је од те болести боловала заиста дуго. Још од Петрове реформе, кад је све почело и која је створила услове д се тако нешто тамо догоди. Као што је стварање Југославије, створило услове да се и овде појаве ти зликовци.само много касније. Прочитај тај роман. Заиста је врло речит.
 
Dostojevski je bio Belorus grkokatolik-to piše u svakoj njegovoj biografiji...Možda ne u srpskim nekim izdanjima njegovih knjiga...
A Bokan može od mene bolje znati samo ratovati,jer ja nikad nisam ratovao! Rano sam prihvatio Hristovu etiku,a kasnije i Kantovu
(što ne znači da sam vernik!) i rano se okrenuo pacifizmu...A Hriščani bi morali biti pacifisti inače su licimuri!:mrgreen:
A inače,dok poturaš tog Bokana-nemamo nas dvojica o čemu dalje da raspravljamo.S takvima se ne respravlja-argumente šalju preko nišana!
 
Dostojevski je bio Belorus grkokatolik-to piše u svakoj njegovoj biografiji...Možda ne u srpskim nekim izdanjima njegovih knjiga...
A Bokan može od mene bolje znati samo ratovati,jer ja nikad nisam ratovao! Rano sam prihvatio Hristovu etiku,a kasnije i Kantovu
(što ne znači da sam vernik!) i rano se okrenuo pacifizmu...A Hriščani bi morali biti pacifisti inače su licimuri!:mrgreen:
A inače,dok poturaš tog Bokana-nemamo nas dvojica o čemu dalje da raspravljamo.S takvima se ne respravlja-argumente šalju preko nišana!

Сад већ лупеташ. И Милан Ракић је ратовао, и Нушићев син је ратовао. И Драгиша Васић, Станислав Краков, Милутин Бојић, Винавер, и хиљаде, хиљаде других, па и ја.
А он свакако боље зна од тебе шта је Светосавље. Нама до душе код Канта. А иначе, има одлична књига, фантастичног Ивана Иљина, " О супротстављању злу силом.". Знаш, код Православних народа то је стипулисано и ту нема много чему да се расправља. Пробао је Толстој , али се није прославио код својих Православаца. Његове идеје, прошле су код Гандија, али у Православном свету, ништа. Био је једноставно врхунски писац, али он је, ето, хтео да буде мислилац, а то му сасвим очигледно није ишло. Иначе, најлепше у Православљу је то што постоје разлике. Наше Православље се разликује од других, онолико, колико се свако разликује од сваког. Наше и руско су слични али не и исти. А те разлике су суштина. Ако било која биографија Достојевског каже да није био Православне вере, она је потпуно лажна. Белоруси тад нису били посебан народ а он је рођен у Москви, а умро у Петровграду. Његови родитељи су РУСИ, који су се доселили са територије Белорусије, која је била нестабилно подручје. Он само води порекло од унијата, који су се вратили у своју веру, дакле у Православље, далеко пре него што се он родио у опште. Са својим поунијаћеним прецима у духовном смислу нема баш никакве везе. У осталом познато је на које су се све начине Православни Руси присиљавали на Унију и у западној Украјини и на територији Белорусије, која је час била део Пољске, а час Литваније, а која је насељена Русима. А термин Гркокатолици је један згодан еуфемизам, дакле, ради се о унијатима. У случају предака Достојевског, оних који су се вратили у православље, одакле су једном ( највероватније под тешким притиском), преверили и прешли у ту срамоту. Срећом и по њега и по књижевност. Ја са надам да ће једног дана неки психијатар или психолог да се пизабави психопатологијом конвертита, ОД Стијепана Бандере па до Павелића и Макса Лубурића.
 
Poslednja izmena:
Dostojevski je bio Belorus grkokatolik-to piše u svakoj njegovoj biografiji...Možda ne u srpskim nekim izdanjima njegovih knjiga...

Је ли? Интересантно, да ли је сам Достојевски био свестан тога? z:hm:

Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1877:

Судьбы православия слиты с назначением России. Что же это за судьбы православия? Римское католичество, продавшее давно уже Христа за земное владение, заставившее отвернуться от себя человечество и бывшее таким образом главнейшей причиной матерьялизма и атеизма Европы, это католичество естественно породило в Европе и социализм. Утраченный образ Христа сохранился во всем свете чистоты своей в православии.

Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1881:

И тут прямо можно поставить формулу: кто не понимает в народе нашем [руском - M] его православия и окончательных целей его, тот никогда не поймет и самого народа нашего.

Из биографије Достојевског: https://www.fedordostoevsky.ru/biography/seleznev/3/3/3/

Придя в себя, он уговорил жену немедленно пригласить священника из соседней Владимирской церкви, чтобы исповедаться и причаститься перед смертью. И хотя фон Бретцель учено пожимал плечами — нет, мол, никаких причин для такой мнительности, Достоевский настоял, и через полчаса к нему пришел священник.
 
Poslednja izmena:
Је ли? Интересантно, да ли је сам Достојевски био свестан тога? z:hm:

Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1877:



Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1881:



Из биографије Достојевског: https://www.fedordostoevsky.ru/biography/seleznev/3/3/3/
Nas drug i prijatelj Dragoljub nece moci da ti odgovori jer je preminuo , ima tome i 6-8 meseci
tako da mozes sam sebi da postavljas pitanja, ali moras i sam da odgovaras na njih.
 
..Sanovnik zna...ali ne zna da znanje nosi...

Драги пријатељу, волео би да и ово детаљније растумачиш. Инстиктивно знам да би ми објашњење помогло да будем бољи, па би те у том смислу замолио. Нисам знао да је Драгољуб преминуо. Жао ми је. Нек му је лака земља.
 
10 činjenica koje treba da znate o Fjodoru Dostojevskom

dostojevski_(2).jpg

Ako ste pročitali bar jedno delo ovog pisca, sigurno ste shvatili da iza romana stoji jedan komplikovan i fascinantan čovek. Njegove knjige na jedinstven, specifično ruski način otvaraju živote likova, i ostavljaju čitaocu da o njima sudi i da ih analizira. Svaki put kada pročitate neku njegovu knjigu imaćete više životnog iskustva. A sada, da malo preokrenemo stvari. Nećemo analizirati likove, već čoveka koji ih je stvorio.

Imao je samo 25 godina kada je objavio prvi roman.
Dostojevski je imao dobru osnovu jer je poticao iz plemićke porodice i obrazovanje je bilo sastavni deo njegove mladosti. Međutim, on nije učio za pisca; školovao se za vojnog inženjera, iako mu nije išlo. Okrenuo se književnosti i pre nego što je odustao od studija, i počeo da prevodi francuska dela na ruski jezik. 1845. godine kada je napunio dvadeset pet godina, ipak je odlučio da se potpuno posveti pisanju. Za njegov prvi roman „Jadni ljudi“ kažu da je prvi socijalni roman u ruskoj književnosti.

Napisao je jedan od prvih egzistencijalističkih romana 1864. godine.
Kada je danski filozof Seren Kjerkegor napisao tekstove koji čine temelj egzistencijalizma kao pravca u filozofiji, Dostojevskom nije trebalo mnogo vremena da napiše roman „Zapisi iz podzemlja“, za koji se smatra da je jedan od prvih koji se bavi problemom egzistencijalizma. Osnovna ideja ovog pravca je da pojedinci stvaraju osnovu filozofskog razmišljanja i da je svaki pojedinac dužan da sam podari svrhu svom životu. Sigurno vam već pada na pamet nekoliko romana koji se bave ovom problematikom: „Proces“, „Stranac“, „Čekajući Godoa“, ali je ceo ovaj pravac začeo Dostojevski „Zapisima iz podzemlja“.

Bio je osuđen na smrt.
Četrdesetih godina devetnaestog veka Dostojevski je bio član književnog kružoka čiji je krajnji cilj bio reforma društva. Čitali su zabranjene knjige i diskutovali o potencijalnim promenama – ukidanje cenzure i kmetstva – u vreme kada su te promene bile zastrašujuće za ljude na vlasti, imajući u vidu tadašnju situaciju u Evropi. Kada su ih uhvatili, istog momenta su poslati u zatvor sa maksimalnim obezbeđenjem i osuđeni na smrt. Pred samo izvršenje smrtne kazne, stigao je glasnik sa porukom od cara. Umesto da ga ubiju, Dostojevskog su poslali u Sibir, gde je osuđen na osam godina teškog rada.

Njegovi roditelji su negovali ljubav koju je gajio prema književnosti.
Kao što smo već spomenuli, roditelji Dostojevskog su bili imućni i obrazovanje njihove dece je bio prioritet. Dostojevski je imao samo tri godine kada su mu unajmili dadilju koja mu je čitala bajke pred spavanje, a njegova majka je uz pomoć Biblije počela da ga uči da čita i piše kada je imao četiri godine. Posvećenost književnosti koja je trajala celog njegovog života je potekla iz navika koje su mu usadili roditelji. Mnogi velikani književnosti su imali istu osnovu kao i Dostojevski, ne samo Aleksandar Puškin, koji se smatra ocem ruske književnosti, već i druge književne ikone poput Servantesa, Getea i Homera.

Imao je epilepsiju.
Iako je u to vreme imao mnogo zdraviji um od mnogih, to se nije moglo reći za njegovo telo. Bio je bolešljiv, i to je došlo do izražaja u vojnoj školi, jer su drugi mladići bili mnogo zdraviji od njega. Epileptični napadi su počeli 1839. godine kada je imao osamnaest godina. Dok je služio kaznu u Sibiru napadi su postajali sve češći, i iako je trebalo da služi vojsku po povratku iz Sibira, veoma brzo su ga poslali kući zbog lošeg zdravlja. Uspevao je da živi ispunjenim životom uprkos bolesti, međutim, kada je ostario stanje mu se pogoršalo i došlo je do dodatnih komplikacija, što je dovelo do njegove smrti 1881. godine. Umro je u pedeset devetoj godini života.

Bio je izvor inspiracije mnogim piscima.
Baš kao što se Dostojevski divio velikanima koji su pisali kada je on bio dete, isto tako su mnogi pisci čitajući njegova dela učili od njega i dobili inspiraciju da i sami stvaraju i postanu svetski poznati pisci. Franc Kafka ga smatra „najbližim rodom“, i u njegovim delima se jasno vidi uticaj Dostojevskog. Mnogi su ga smatrali idolom, pogotovo majstori proze poput Ernesta Hemingveja i Džejmsa Džojsa, a Niče i Frojd su bili fascinirani njegovom sposobnošću da kroz svoje romane uvek provuče najkompleksnije i najmračnije probleme ljudske psihologije.

Car Aleksandar II ga je zamolio da podučava njegove sinove.
Kada se probio kao pisac, Dostojevski je uživao veliku slavu, a njegova dela su čitali podjednako i Rusi i ostatak Evrope. Često je putovao u zapadnu Evropu, najčešće u Nemačku, u banju Bad Ems u kojoj se lečio. Kada se jednom prilikom vratio u Rusiju, car Aleksandar II ga je pozvao da dođe da mu pročita odlomak neobjavljenog romana na kojem je tada radio, i pošto je bio zadovoljan, zatražio je od Dostojevskog da podučava njegove sinove. Ovo je bila najbolja prilika za Dostojevskog, jer mu je omogućila da upozna mnoštvo važnih figura i da ostvari veze sa poznatim ljudima koji su mu kasnije postali prijatelji.

Bio je počasni član odbora Međunarodnog udruženja književnika i umetnika.
Kako mu se zdravlje pogoršavalo, njegova slava je bila sve veća. 1879. godina je bila posebno teška za njega, jer mu je tada umro sin Aljoša, ali je iste godine dobio mnoga priznanja, uključujući i počasno mesto u odboru Međunarodnog udruženja književnika i umetnika. Ovim priznanjem je ušao u društvo velikanima kao što su: Viktor Igo, Lav Tolstoj, Ralf Valdo Emerson, Henri Longfelou, Alfred Tenison i mnogi drugi. Viktor Igo je ovo udruženje osnovao 1878. godine sa ciljem da zaštiti prava pisaca i drugih umetnika, i ono i dan-danas postoji.

Imao je buran ljubavni život.
Dostojevski se dvaput ženio (prva supruga mu je preminula 1864. godine), ali tu se ne završavaju njegovi ljubavni poduhvati. Prvu ljubavnu aferu je imao kao slobodan momak, sa ženom koju je na kraju zaprosio, ali ga je ona odbila. Naredne dve afere je imao dok je bio u braku sa prvom suprugom; prva ljubavnica je bila glumica u komedijama, a druga je bila žena koju je voleo uprkos njenom egoizmu. Sve afere su prestale kada je upozano svoju drugu suprugu, Anu Grigorjevnu, koja je radila za njega kao stenograf kada je pisao „Kockara“. Udala se za njega kada je imala dvadeset jednu godinu, a on je umro kada je imala trideset pet, i posle njegove smrti se nije preudala.

Bio je opčinjen pravoslavnim hrišćanstvom.
Osim psihologije ljudi, Dostojevskog je zanimala i religija, posebno rusko pravoslavno hrišćanstvo. Odrastao je kao pravoslavac, ali je njegova vera počela da bledi kada je saznao stvari o crkvi koje mu se nisu svidele, a to se desilo u kampu u Sibiru gde je bio osuđen da radi. Ostao je veran Hristu, iako se njegov sistem verovanja menjao. Iako pominje religiju u nekoliko knjiga, nikada eksplicitno ne izražava lično mišljenje o veri i crkvi, i time ostavlja otvorenu temu za analiziranje.

Izvor: theculturetrip.com
 
Malo je reći da je Dostojevski za mene bio omiljeni pisac ili da sam bio i jesam njegov obožavalac. Reč fascinacija ne izražava situaciju, kao ni reči – opčinjenost, oduševljenost, zadivljenost.

Možda bih pogodio rekavši da je zaokupljenost Dostojevskim bila religioznog karaktera. Za mene, on je bio više od pisca, neprikosnoveni vesnik Božije poruke o čoveku – da ponovim mnoge – prorok.

Kao i za Berđajeva, za mene je Dostojevski, ne psiholog, već pnevmatolog, odnosno „psiholog u jednom višem smislu“. On je čovek kojem su otkrivene ljudske dubine i poreklo čoveka u duhovnim visinama.

Počeo sam da ga čitam u petnaestoj godini, od kada je on, kao i za Sv. Justina Ćelijskog, moj „mučitelj i učitelj“. Zapravo, Sv. Justin me je „inficirao“ „mučiteljstvom i učiteljstvom“ i „prokletim pitanjima“. Čak sam dva puta posetio grob Dostojevskog u Petrogradu, u Lavri Sv. Aleksandra Nevskog.

Moje oduševljenje je išlo dotle da sam smatrao da Dostojevski ne može da pogreši, da je neprikosnoven, gotovo svetac, za sve u pravu. Počeo sam da delim ljude na one koji su ga čitali ili voleli, i na one koji ga nisu čitali ili voleli. Posle Dostojevskog, za mene je, da ponovim Berđajeva, sve bilo „bljutavo“. Čitao sam druge pisce, ali bez religioznog ushićenja.

Ovo religiozno ushićenje, egzistencijalni potres i uticaj na dalji životni tok bili su ozarenje. Mislim da je ozarenje prava reč koja izražava moj proces pokrenut stvaralaštvom Dostojevskog.

Bio sam ozaren duhom, stilom, ličnošću Dostojevskog i svim njegovim pozitivnim i negativnim junacima. „Eho“ početnog ozarenja osećam i danas, pogotovo prilikom ponovnog čitanja.

Zahvaljujući ozarenju postao sam verujući i češće odlazio u crkvu. Nezavisno od drugih uticaja, taj religiozni bio je najpresudniji.

Mnogi su se bavili Dostojevskim. Neke od autora sam pomno čitao, neke, pak, samo površno. Činili su me ljubomornim, jer eto, svojataju mog heroja, uzimajući nešto do čega sam i sâm došao. Prepoznao sam kod njih one teze, detalje, motive koje sam takođe i ja pronašao tokom čitanja. Šta je onda bilo moje otkriće, pitao sam se. Možda baš upravo religiozno, lično probuđenje potaknuto dahom Dostojevskovih arhetipskih dubina.

Međutim, izdvojio bih neke pisce čije su tanane egzistencijalne strune takođe dodirnute iz arhetipskih dubina i metafizičkih duhovnih visina Dostojevskog.

Kao prvi tu je Sv. Justin Popović. Njegov pristup i stil potpuno su me osvojili i „zarazili“. Dve čuvene knjige, Religija i filosofija F.M. Dostojevskog (1927) i Dostojevski o Evropi i Slovenstvu (1940), posebno druga, prenele su uzvišeno usijanje i životnu buru junaka Dostojevskog u moj intimni svet, proizvevši religiozno ozarenje.

Odmah za njim bio je Nikolaj Berđajev, koji je do preterivanja glorifikovao Dostojevskog, gotovo ideološki. Da pomenem Milosava Babovića, Nikolu Miloševića i Vladetu Jerotića koji su samo potvrdili i potkrepili početno mladalačko ozarenje. Tada sam prestao da budem ljubomoran i postao blagodaran.

Posle ovih autora dolazio sam do knjiga koje su se bavile upoređivanjem i uticajima Dostojevskog na razne stvaraoce širom sveta. Pomenuću tek neke po temama: Dostojevski i Niče, Dostojevski i Ajnštajn, Dostojevski i Frojd, Dostojevski – Kant, Dostojevski – Mišima, Dostojevski – Jevreji, odnos Dostojevskog prema ženama, Dostojevski – epilepsija, odnos prema kockanju itd.

Ove studije i knjige me nisu oduševljavale, već su tovarile nepotrebni teret, zamagljujući mi vizuru Dostojevskog ponovo izazivajući ljubomoru, kao kada vam neko oduzima najrođenijeg i svog.

Uprkos svemu, početno ozarenje se nije gubilo. Ono što je do danas ostalo zapečaćeno i neoduzimljivo, jer je duboko sa mnom sraslo, jesu lični utisci, doživljaji i da ponovim, ozarenja. Navešću tek neka.

1. Odnos prema Hristu

Koliko god se, najpre sovjetski, kao i pojedini stari i novi ateistički autori trudili da pokažu kako je pravi Dostojevski ipak bio ateista, buntovnik, anarhista i sl., te da su Čovek iz podzemlja (Zapisi iz podzemlja), Stavrogin, Kirilov (Zli dusi), ili Ivan Karamazov i Smerdjakov (Braća Karamazovi) projekcije autentičnog Dostojevskog – ateiste, ostaju njegove izvorne misli o Hristu Koji je iznad svake istine, viši od nje, i „lepota koja će spasiti svet“. To se ne može opovrći. Dostojevski je bio „okupiran“ Hristom i Njegovom obgrljujućom ljubavlju prema svetu. Njegov Hristos Koji je „naš ruski“ istovremeno je sveljudski, opšti, univerzalni, značajan za sve ljude. Dostojevski je sveopštu ljudsku ideju o spasenju proneo i preneo kroz „nacionalnog, ruskog Hrista“. To je Hristos Velikog Inkvizitora Koji ne igra na ljudskoj slobodi, Hristos Miškina (Idiot), Aljoše i Zosime (Braća Karamazovi), Hristos Koji će spasiti svet jer poštuje slobodu, ne prisiljava na ljubav već ljubavlju i slobodom grli čoveka. Sve je to potvrda Dostojevskove vere. Takvog Hrista sam „osetio“ kod Dostojevskog i to je bilo egzistencijalno ozarenje. Čujmo samog Dostojevskog:

„Pokatkad mi Bog daje časove savršenog mira; u tim časovima ja volim i verujem da i mene vole; u tim časovima ja sam formulisao svoje Vjeruju, u kome je sve jasno i sveto za mene. Ovo Vjeruju je sasvim prosto; evo njega: ja verujem da ne postoji ništa divnije, dublje, simpatičnije, razumnije, ljudskije i savršenije od Hrista. Sa surevnjivom ljubavlju ja govorim sebi, da ne samo nema Njemu slična, nego da i ne može biti. Štaviše, ja izjavljujem: kada bi mi neko mogao dokazati da je Hristos van istine i kada bi istina zaista isključivala Hrista, ja bih pretpostavio da ostanem sa Hristom a ne sa istinom.“ (Pisma 1854. g.)

2. Tajna čoveka

Dostojevski je antropolog. Čovek je u centru njegovih interesovanja, ponekad više nego Bog, mada kroz „prizmu“ Boga on sagledava i razumeva čoveka. Raspon njegovog čoveka je od Jadnih ljudi, Poniženih i uvređenih, podzemnog i buntovnog heroja (Zapisi iz podzemlja) do svetih idiota poput kneza Miškina (Idiot) ili „svetih“ prostitutki, poput Sonje Marmeladove (Zločin i kazna).

„Ključ“ za čoveka je, naravno, sloboda. Ona je hristolika, ne bilo kakva. Za njega je čovek tajna kojom se treba baviti celoga života, tajna koja ima duboke i metafizičke korene. Autentičan čovek se može prepoznati u „graničnim situacijama“, međutim, tek su ljubav, bratstvo i zajednica pravi okviri unutar kojih Dostojevski smešta čoveka. Bez Hrista je čovek – podčovek ili nečovek koji uzaludno teži nadčoveku. Ideal nije samo svečovek kao takav, već Bogočovek. Pravi izraz čoveka nije samo bunt (Zapisi iz podzemlja) protiv porobljujućeg sistema i neslobode diktirane „prirodnim zakonima“ i „logikom“, što je tek početak, već su pravi izrazi koji karakterišu ljudsko biće sloboda i ljubav.

3. Deca

Dostojevski je imao četvoro dece – Sofiju, Ljubov, Fjodora i Alekseja, sa Anom Grigorijevnom Snjitkinom. Umrlo mu je dvoje, Sofija – Sonja (2 meseca) 1868. godine i Aleksej – Aljoša (3 god.) 1875. godine.

Oba gubitka doživeo je dramatično, što je pojačalo njegovo saosećanje prema dečijoj patnji. Iz Uspomena Ane Snjitkine kao i iz Dnevnika pisca, saznajemo o velikoj ljubavi koju je Fjodor Mihajlovič gajio prema deci. Sâm je bio veliko dete, imao je gotovo dečiju dušu. Tu neverovatnu empatiju prema deci, koja provejava kroz njegova dela, osećao sam i tada i danas. Krajnje duboka, dirljiva i potresna je na primer, novela o malom dečaku koji je, u nekom podrumu Petrograda uoči Božića, umro gladan i smrznut kraj umrle majke (Dečak u Hrista kod božićne jelke).

U noveli San smešnog čoveka zahvaljujući „slučajnom“ susretu sa siromašnom i prljavom devojčicom, junak nije izvršio samoubistvo, već je u snu bio prenesen u idealni, bezazleni svet, što mu je spasilo i promenilo život.

Tek opisi stradanja dece u razgovoru Ivana i Aljoše (Braća Karamazovi), koja su učinjena besomučno i zverski od strane Tatara i Turaka, i zverskih „roditelja“, pobuđuju u svakom čoveku bol, saosećanje i pregršt pitanja o smislu stradanja kao takvog, pogotovo nevine dece. Javlja se bunt, gnev, odbacivanje Boga.

Nesporno je – veliki duh Dostojevskog ogledao se i projektovao u njegovoj velikoj ljubavi prema deci. Nisam zato mogao da primim kritike upućene lično njemu, da su scene iz Zlih duhova, u kojima Stavrogin starcu Tihonu izlaže svoj greh obljube devojčice, zapravo Dostojevskova iskustva iz mladosti. Tako nešto niti je dokazano, niti postoje indicije o tome. To su bile i jesu, paušalne, nedokazane hipoteze.

Posebno me je dirnula povest o dečaku Iljuši – Ilji Snjegirjovu (Braća Karamazovi), koji je za Milosava Babovića „najtragičniji lik deteta u stvaralaštvu Dostojevskog, a i u celoj ruskoj književnosti.“ Ilja je dete (9 godina) koje umire od neosvećene uvrede nanesene njegovom ocu Nikolaju Snjegirjovu. Potresna je scena posle sahrane, nad humkom, gde Iljini drugovi pitaju Aljošu, da li će biti Vaskrsenja. Aljoša potvrđuje, te se ovom scenom završava roman Braća Karamazovi. Dostojevski završava i trijumfuje Vaskrsenjem čime sva nagađanja o njegovom mračnom pesimizmu i podzemnoj antropologiji padaju u vodu. Vaskrsenjem završava svoj opus!

Energija, dah i duh ljubavi, saosećanja i poštovanja prema deci, jesu ozarenja koja me i danas plave, pri svakom vraćanju Dostojevskom. Njegovo sapatništvo je duboko, i nisu u pitanju samo socijalni momenti (glad, siromaštvo, mračni kvartovi Petrograda, beda…), već duboka, duhovna i metafizička dimenzija. U stradanju dece Dostojevski prepoznaje produžetak Hristovog stradanja koje proširuje na ruski narod čija je misija da pronese i prenese „ruskog“ Hrista, najpre Evropi, potom i čitavom svetu. Dakle, u pitanju su, od Boga date kao dar, duboka, duhovna i opšteljudska saosećajnost i sapatništvo, koje su ga često dovodile do bolesti i epileptičnih stanja.

4. Sloboda

Za Florovskog, Berđajeva i Sv. Justina Ćelijskog sloboda je ključ za razumevanje Dostojevskog, „zlatna nit“ njegovog stvaralaštva. Mene je lično, na početku, uzdigla do bunta, upravo ideja bunta Čoveka iz podzemlja (Zapisi iz podzemlja) odnosno, izražavanje slobode kroz bunt protiv „Kristalnog dvorca“, „prirodnih zakona“ i života utemeljenog na logičkoj prinudi i algoritamski predviđenom blagostanju bez slobode, u „idealnom društvu“, u kojem su „2 i 2 uvek 4“ i u kojem nikako i ništa drugačije ne može biti osim predviđenog. „Kristalni dvorac“ je primer uređenog društva (u socijalizmu) gde je konačno ostvarena svačija lična sreća, kao zadovoljenje svih potreba, što je sve logički predviđeno i sračunato, čak i eventualni bunt i pobuna protiv svega toga. Drugim rečima, to je sistem u kojem ima svega potrebnog za blagostanje, izuzev slobode i nepredvidljivosti.

Za Dostojevskog je sloboda temelj čoveka, međutim, u Zapisima iz podzemlja, on problem slobode nije rešio, već ga je tek prepoznao i načeo. Buntovni, drski i anarhični Čovek iz podzemlja nije rešenje. Anarhijom i destrukcijom „Kristalnog dvorca“ se ne postiže autentična sloboda, već otvara i stvara novi problem. Dostojevski kao rešenje pretpostavlja– lik Hristov u Velikom Inkvizitoru, u kojem slobodu spaja sa ljubavlju.

Slobodu bez ljubavi imamo kod Kirilova (Zli dusi), koji završava u samoubistvu. Ovo je drugi pol slobode, i u njemu nije sav Dostojevski, niti se on u tome iscrpljuje.

Mene je Legenda o Velikom Inkvizitoru ozarila, upravo odnos institucionalno nametnute vere i vere koja proizlazi iz slobode i ljubavi. Konačno, likovi poput starca Zosime, njegove pouke o praštanju, ljubavi, njegova životna priča i preobraćanje u monaštvo, opisi manastira, životni saveti, ljubav prema tvorevini, trajno su obeležili moj životni stav.

Lepota i dobrota likova, poput kneza Miškina (Idiot), Aljoše (Braća Karamazovi) ili Sonje Marmeladove (Zločin i kazna), upućuju na ličnost Hristovu, odnosno na to da je prava ljubav ličnosna, te da poštuje slobodu. Primer ljubavi koja guši i ne poštuje slobodu dat je u noveli Krotka, u kojoj se očajna mlada devojka ubija skokom sa prozora, jer nije mogla da izdrži posesivno posedovanje u tek zaključenom braku. Novela se završava pitanjem „Volite jedni druge, ko je, dakle, to rekao?“

Samožrtvena ljubav bez slobode, koja srozava sebe u stanje robe je „sveta“ prostitutka Sofija – Sonja Semjonovna Marmeladova (Zločin i kazna). Ona je iz krajnje bede i nemaštine, nemavši drugog izbora, kako bi izdržavala oca i sestre, svesno i sa gnušanjem izabrala gubitak slobode, dala svoju slobodu radi ljubavi i postala prostitutka. Volela je druge, a nije volela sebe. Sa druge pak, strane, Rodion Romanovič Raskoljnikov (Zločin i kazna), koji nije voleo druge, a voleo je sebe, zloupotrebio je slobodu bez ljubavi i učinio zločin iz strasti – ubivši babu lihvarku.

Ono što me je ozarilo bilo je literarno oslikavanje i spajanje polariteta ličnosti. Dostojevski se, imam utisak, opredelio za spoj slobode i ljubavi, jer bi opredeljenje samo za jednu od obe, izazvalo potrese, sukobe i zločine.

Kada već govorimo o slobodi, utisak na mene je ostavilo poimanje zajedništva i sveopšteg bratstva među ljudima, i sklonost ka ideji autentičnog socijalizma. Dostojevski se, naravno, odrekao ateističkog i okrenuo, tzv. hrišćanskom socijalizmu, odnosno ideji zajedništva, pravde i svejedinstva.

U Govoru o Puškinu (1880. god.) na sednici Društva ljubitelja ruske književnosti, Dostojevski završava govor pozivom na sveopšte, svečovečansko bratsko sjedinjenje. Čujmo samog Dostojevskog:

„O, evropski narodi i ne znaju koliko su nam dragi! Ja verujem da ćemo mi, tj. pokolenja koja dolaze sva bez izuzetka shvatiti, da biti pravi Rus, znači: želeti da se izmire evropske protivrečnosti i to konačno, i ukazati na svoju rusku dušu kao na izlaz iz evropske tuge, na dušu sveljudsku i sveujedinjavajuću, smestiti u nju sa ljubavlju svu našu braću, i možda, izreći poslednju reč velike, opšte harmonije, bratske sloge svih naroda po Hristovom jevanđelskom zakonu.“ (Piščev dnevnik za 1880. godinu).

Hristov jevanđelski zakon za Dostojevskog je bila svebratska slobodna ljubav koju nije moguće ostvariti ovde i sada, ali koju je trebalo otpočeti sa nadom u budućnost. Zbog toga je on bio prorok.

U nekim komentarima na Govor o Puškinu, našao sam da su po završetku pročitanog Govora, prisutni oduševljeno prilazili Dostojevskom grleći ga, atmosfera u sali bila je uzavrela, radosna, živa, uz međusobna bratska čestitanja i zagrljaje.

5. Bolest, tamna strana

Poznata mi je bila izreka Dostojevskog: „Kroz pakao (peć) sumnje prošla je moja Osana.“ Njegova epilepsija je uzrokovala poseban karakter, koji je često bivao težak i nezgodan. Dostojevski je imao tamnu stranu svoje ličnosti, o čemu svedoče supruga Ana Snjitkina i prijatelj Strahov. Njegovo porodično nasleđe po ocu – lekaru Mihailu Andrejeviču bilo je opterećeno, jer je imao nekoliko predaka ubica i kriminalaca. Sa majčine, pak, strane, Marije Fjodorovne, po biografima Dostojevskog, bilo je nekoliko sveštenika, monaha, pa čak i „gotovih“ svetaca.

Težak, nezgodan karakter, sklonost ka strastima, žar kockanja, u mladosti sklonost ka prostitutkama, Dostojevski je plodno sublimisao i projektovao u svoje negativne heroje. Može se reći da je u njima bio deo njega.

Mene je ozarila ta genijalna sublimacija i katarzično preobražavanje zla kroz stvaralaštvo. Ne mislim da se sav Dostojevski ogledao u strasnim i negativnim junacima njegovih dela ili da je bio shizofren, tj. podeljen u sebi, već da je tokom borbe sa zlom u sebi, u njemu preovladala bolja strana, kojom je spasen kroz stvaralaštvo. Primer je opis nastanka shizofrenije u romanu Dvojnik.

O svojoj bolesti (genuinoj a ne histero-afektivnoj epilepsiji) Dostojevski je kroz kneza Miškina – epileptičara (Idiot) rekao sledeće:

„Svi vi zdravi ljudi, ne slutite kakvu sreću osećamo mi, epileptičari, nekoliko trenutaka pre napada. Muhamed u svom Kuranu tvrdi da je video raj i da je bio u njemu. Nije lagao. Video je on, zaista, raj u nastupu napada epilepsije koju je imao kao i ja. Ne znam da li to stanje blaženstva traje nekoliko trenutaka, nekoliko sati, nekoliko meseci, ali verujte mi na reč da ga ne bih dao ni za sve radosti ovoga sveta.“

Svoju bolest dodelio je osim knezu Miškinu i Smerdjakovu (Braća Karamazovi), što je još jedan vid sublimacije. Inače, može se smatrati prevaziđenom teza o vezi ludila i genijalnosti ili o sakralnom karakteru „svete bolesti“ – epilepsije. U slučaju Dostojevskog, pokazano je (Jerotić – Putovanje u oba smera, Bgd 1992. 116-137) da njegova bolest nije bila uzrok genijalnosti ili pogonski motor za stvaralaštvo. Navedeni citat govori o tzv. epileptičkoj auri, prednajavi svakog napada, koja zaista može biti prijatnog i harmoničnog sadržaja, poput „zatišja pred buru“. U pomenutom opisu kod Dostojevskog, ta „aura“ uoči napada nije bila čak ni to, već, Božija uteha, dar ili nagrada velikom piscu, zbog neizmernih životnih patnji i stradanja. Dar kao predukus rajskog blaženstva i harmonije.

Fascinacija je kod mene izazvana preobražajem Dostojevskove tame u stvaralaštvo, koje je prosvetlilo, prosvetljuje i prosvetliće tolike druge ljude i narode, koji nikakvih veza nisu imali sa Hristovom porukom o ljubavi, slobodi i obećanom harmoničnom raju.

6. Još mnogo toga…

Još mnogo toga ostalo je od Dostojevskog i njegovih junaka što uzrokuje prave bure i ozarenja. Nemoguće ih je sve smestiti u okvire ovog kratkog eseja.

Pomenuću, na primer, opise stradanja siromašnih, poniženih i bednih ljudi… Duboko sastradanje koje izazivaju i prenose ostaje trajno, čini mi se kod svakoga. Kod mene je neotuđivo. Pomenuću zatim opise petrogradskih ulica, zgrada, trgova, osvetljenja Nevskog prospekta, mračnih kvartova, ulaza i hodnika, soba, osvetljenja i zamračenja od uličnih svetiljki, kišnih, mokrih mostova nad Nevom, belih „sentimentalnih“ noći (Bele noći), stanara, prolaznika, aktera…Kakve duboke ljudske ganutosti, prefinjene osetljivosti i saosećajne nežnosti u opisima. Kakva ljudska ljubav sija iz tih petrogradskih sudbina. To je mogao da nam dočara i prenese samo božanski dar genijalnog Dostojevskog .

Ima, međutim, i mesta za kritiku, kao recimo kod Berđajeva koji kritikuje Dostojevskovo shvatanje narodnjaštva, sa čime bih mogao da se složim. Na nekim mestima (u Dnevnicima) Dostojevski partikularizuje i preteruje dajući mesijansku ulogu isključivo ruskom narodu, dok drugde, on ruski narod uzima samo kao prenosioca univerzalne Hristove poruke o sveljudskoj ljubavi.

Slično tome je i njegovo shvatanje evropejstva. Voleo je Evropu, živeo u njoj četiri godine (Švajcarska, Francuska, Nemačka, Engleska, Italija), ali je i kritikovao njena ondašnja izopačenja (Zimske beleške o letnjim utiscima). Budući naklonjen slavjanofilima, nije joj bio neprijatelj. Voleo je staru, hrišćansku Evropu koja je ostala temelj ovoj sadašnjoj. Kritikovao je njen neopaganizam, humanizam i malograđansko-snobistička oduševljenja njima. Danas bi verovatno bio za Evropu i protiv Evropske unije.

Istakao bih Dostojevskov slogan izrečen kroz starca Zosimu (Braća Karamazovi): „Svi smo mi za sve krivi“, koji me pleni do danas. On izražava učešće u opštoj odgovornosti za greh i upućuje na podvig neosuđivanja drugih, jer da smo možda bili bolji, ne bismo uzrokovali i doprineli daljem širenju zla. U pomenutom Govoru o Puškinu on kliče: „ Smiri se, gordi čoveče.“

I još… Ženski likovi kod Dostojevskog! Grušenjka (Braća Karamazovi) i Nastasja Filipovna (Idiot) jesu u meni, priznajem, u dobi od 15-20 godina, formirale ideal ženske lepote, jer su zaista to i bile („ruska lepota“). Međutim, njihova kontroverznost, podvojenost, problematičnost (uvođenje u problem drugih – Dimitrije i Aljoša Karamazov, knez Miškin i drugi) lukavstvo, može se reći i zloba, duboko su me uverili da se čuvene reči Dostojevskog, „lepota će spasiti svet“ odnose ne na njih, već na Hrista.

Od ženskih likova, do danas mi je najdraža ostala „sveta“ prostitutka Sonja Marmeladova, zbog njene svesne žrtvene ljubavi koja ju je, zajedno sa Raskoljnikovim, dovela do pokajanja, poput bludnice kraj Hristovih nogu, kojoj je sve oprošteno, jer je veliku ljubav imala.

Nedostaje još da se pomene i značaj Dnevnika, Beležaka i Pisama, jer u njima vidimo „pravijeg“ Dostojevskog, njegovo lice i naličje, njegovu autentičnost, ali o tome drugom prilikom. Tek kroz njih možemo celovito da sudimo o Dostojevskom, o njegovoj veri u Hrista, ili pak, o njegovoj tamnoj strani.

Mišljenja sam da je njegova ljubav prema Hristu prevagnula i osvetlila tamu. To ga je izvuklo na svetlost, i zbog toga je ušao u večnost.

Izvor: A. Mihailović, Iza odškrinutih vrata, Beograd–Požarevac, 2019.
 
. Ono što želim da vam prenesem je da, iako su čovek i njegove reakcije beskrajno raznolike, teško možemo da prihvatimo kao ljudske reakcije nekog pomahnitalog ludaka ili lika koji je tek pušten iz ludnice i tek što se u nju nije vratio. Reakcije tako jadnih, iskrivljenih, uvrnutih duša često više nisu ljudske, ili su toliko nastrane, da problem koji je pisac trebalo da reši ostaje nerešen, bez obzira na to kako bi trebalo da bude rešen reakcijama tako neobičnih ličnosti.



AAfan7.jpg



Photo: jaume-pinya

Proučavao sam medicinske studije i napravio sam spisak likova Dostojevskog, razvrstanih prema kategorijama duševnih bolesti od kojih pate:


I EPILEPSIJA

Postoje četiri jasna slučaja epilepsije medu likovima Dostojevskog: knez Miškin u Idiotu, Smerdjakov u Braći Karamazovima, Kirilov u Zlim dusima i Neli u Poniženima i uvređenima.

1) Miškin je školski primer. Često ga hvata ekstatično raspoloženje... teži ka emotivnom misticizmu, ima neobičnu moć empatije koja mu omogućava da razume osećanja drugih. Pedantno prati pojedinosti, naročito pri veštini lepog pisanja. U detinjstvu je često patio od jakih napada, pa su lekari digli ruke od njega i proglasili ga beznadežnim "idiotom"...

2) Smerdjakov, vanbračni sin starog Karamazova, rođen od umno zaostale žene. Kao dete, Smerdjakov je bio veoma okrutan. Voleo je da veša mačke, a zatim da ih sahranjuje uz bogohulne ceremonije. Kao mladić je razvio preterano osećanje samopoštovanja, koje se povremeno graničilo sa megalomanijom... imao je česte napade... et cetera.

3) Kirilov, žrtveni jarac u Zlim dusima, u početnom je stadijumu bolesti; iako je plemenit, nežan i uzvišenih principa, njegova ličnost je izraženo epileptoidna. On jasno opisuje početne simptome koje je dosta puta iskusio. Njegov slučaj komplikuje suicidna manija.

4) Nelin slučaj je nevažan... ničim važnim ne doprinosi onome što su o unutrašnjoj svesti epileptičara otkrila prva tri slučaja.

II STARAČKA DEMENCIJA

Slučaj generala Ivolgina u Idiotu je slučaj početne faze demencije, zakomplikovane alkoholizmom ... on je neodgovoran... pozajmljuje novac pomoću bezvrednih menica da bi došao do pića. Kada ga optuže da laže, na trenutak ga hvata panika, ali mu se ubrzo vraća sigurnost, pa nastavlja po starom. Patološko laganje je njegova najizrazitija osobina i ona nam otkriva stanje duha koje ide uz senilno propadanje... ubrzano alkoholizmom.

III HISTERIJA

1) Liza Hohlakova iz Braće Karamazova, devojčica od četrnaest godina, delimično paralizovana, pri čemu je paraliza verovatno histeričnog porekla i mogu je samo čudima izlečiti... Neverovatno je zrela za svoje godine, osećajna, koketna i pokvarena; pati od noćnih napada groznice svi simptomi se slažu sa tipičnom kliničkom slikom histerije. Sanja demone... Danju je obuzeta maštanjima o zlu i uništavanju. Uživa da razmišlja o oceubistvu za koje je Dmitrij optužen; misli da ga "svi vole zbog toga što je ubio oca", itd.

2) Liza Tušin u Zlim dusima je granični slučaj histerije. Jako je napeta i nemirna, arogantna, a ipak u stanju da učini ogromne napore da bude ljubazna...

Podložna je napadima histeričnog smeha koji se završavaju plačem, čudnim hirovima, itd.

Pored ovih, tipičnih kliničkih slučajeva histerije, medu likovima Dostojevskog nailazimo i na mnoge likove sklone ovom stanju... Nastasja u Idiotu, Katarina u Zločinu i kazni, koja pati od "nerava"; skoro svi ženski likovi zapravo pokazuju manje ili više izraženu sklonost ka histeriji.



Ilus-01-t.jpg



Photo: Facebook

IV PSIHOPATE


Nailazimo na mnoge psihopate medu glavnim likovima njegovih romana: Stavrogin je slučaj "moralnog ludila"; Rogožin žrtva erotomanije; Raskoljnjikov, slučaj... "lucidnog ludila"; Ivan Karamazov, još jedan poluludak. Svi oni pokazuju izvesne znake rascepa podvojene ličnosti. Ima još primera, od kojih su neki i potpuni ludaci.

Uzgred, naučnici u potpunosti odbacuju mišljenje nekih književnih kritičara da je Dostojevski bio preteča Frojda i Junga. Postoje pouzdani dokazi da se Dostojevski prilikom stvaranja svojih nenormalnih likova u velikoj meri koristio knjigom jednog Nemca, C.G. Karusa, pod naslovom Psiha, objavljenom 1846. godine. Pretpostavka da je Dostojevski prethodio Frojdu proizilazi iz činjenice da stručni izrazi i hipoteze Karusove knjige podsećaju na Frojdove. Medutim, sličnosti između Karusa i Frojda u glavnoj doktrini ne postoje. Ova dvojica su slična isključivo po lingvističkoj tenninologiji koja, opet, ima potpuno različite ideološke kontekste.

Postavlja se pitanje da li je uopšte moguće raspravljati o aspektima "realizma" ili "ljudskog iskustva" kada je reč o piscu čija se galerija likova sastoji skoro isključivo od neurotika i ludaka. Osim toga, likovi Dostojevskog imaju još jednu upečatljivu osobinu: kroz celu knjigu, oni se ne razvijaju kao ličnosti. Dobijamo ih gotove i upakovane na početku priče i takvi ostaju do kraja, bez bilo kakve bitnije promene, ma koliko se okolnosti menjale, ma kakve neverovatne stvari im se dešavale. U slučaju Raskoljnjikova iz Zločina i kazne, na primer, vidimo čoveka koji sa smišljenog ubistva prelazi na obećanje da će postići sklad sa spoljnim svetom, ali sve to dolazi nekako spolja: iznutra, Raskoljnjikov se uopšte ne razvija kao ličnost, a drugi likovi Dostojevskog još manje... Jedino što se razvija, posrće, skreće neočekivano oštro, potpuno zastranjuje da bi uključilo nove likove i okolnosti, to je zaplet. Trebalo bi stalno da imamo na umu da je Dostojevski, u suštini, pisac zagonetnih priča u kojima svaki lik, kada smo se jednom sa njim upoznali, ostaje potpuno isti sve do gorkog kraja, sa svim svojim osobenim bubicama i ličnim navikama, i da sa svim likovima u knjizi, u kojoj su se slučajno našli, postupa kao sa figurama u nekom složenom šahovskom problemu. Budući majstor zapleta, Dostojevski uspeva da drži pažnju čitaoca; gradi klimakse i održava neizvesnost vrhunski vešto. Ali ako ponovo pročitate neku njegovu knjigu, pa već znate sva iznenadenja i sve zaplete, odmah ćete shvatiti da onog uzbudenja koje ste osetili prilikom prvog čitanja, jednostavno više nema.

Maja Vračarević
 

Back
Top