DOSTOJEVSKI
Strana 1 od 8 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 198

Tema: DOSTOJEVSKI

Buduća legenda naterasi (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    446

Podrazumevano DOSTOJEVSKI

sta njegovo da citam drugari? nesto me nerviraju rusi u poslednje vreme, ali doneo sam odluku jer sam ga i ranije cituckao. koja je po vasem izboru?
    volim te maco moja mala

Poznat
    Učlanjen
    28.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: DOSTOJEVSKI

Другаре, ''Записи из мртвог дома''.
    Биће од тебе прави Словен.

Učlanjen
    19.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    446

Citat Original postavio Петар Врангел Pogledaj poruku
    Другаре, ''Записи из мртвог дома''.
    Биће од тебе прави Словен.
    a o cemu se tu radi? jel ljubavno? necu ako je puno ljubavno
    volim te maco moja mala

Poznat
    Učlanjen
    28.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio naterasi Pogledaj poruku
    a o cemu se tu radi? jel ljubavno? necu ako je puno ljubavno
    Ниједан рус не пише само о љубави.
    Ovu fresku sveta zasužnjenih stvorio je pisac koji je i sam nosio okove, pa su neki delovi romana mali filozofski ogledi o zločinu, moralu, savesti, patnji, slobodi, snovima, težnji ka uobičajenom, žrtvama i dželatima, zlu i dobru.
    čitatelji su prepoznali genijalnosti ove knjige. Iako je Dostojevski i prije robije bio jedan od najboljih mladih ruskih pisaca, publika ga je u međuvremenu bila gotovo zaboravila. Zapisi iz mrtvog doma najavili su jedan veliki povratak, obznanili da je Dostojevski ponovo tu i da je bolji nego ranije.

Opće osjećanje spram ove knjige je možda najbolje sažeto u jednoj Tolstojevoj opasci: "Ovih dana sam čitao Mrtvi dom. (...) Ne znam za bolju knjigu u cijeloj novoj književnosti, ne izuzimajući ni Puškina."
    Poslednji put ažurirao/la gost 214153 : 01.02.2012. u 00:10

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    276

sta njegovo da citam drugari? nesto me nerviraju rusi u poslednje vreme, ali doneo sam odluku jer sam ga i ranije cituckao. koja je po vasem izboru?
    Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti.

Primećen član kiraze (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    37

Slazem se za Zapise iz mrtvog doma.

Obavezno procitaj Bracu Karamazove i Zlocin i kaznu.
    Ko ovog kamenja ponese- kajace se, a ko ne ponese- kajace se

Domaćin Isus33 (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    135

Citat Original postavio kiraze Pogledaj poruku
    Slazem se za Zapise iz mrtvog doma.

Obavezno procitaj Bracu Karamazove i Zlocin i kaznu.
    To neka čita kada odraste. Ja bih mu sada preporučio Čarlsa Bukowskog ili Henrija Milera kada već Rusi tako nerviraju.

Učlanjen
    19.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    446

ja sam odrastao i citao sam par njegovih knjiga, a to sto me nerviraju je druga prica
    volim te maco moja mala

Učlanjen
    19.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    446

bukovski me je opasno iznervirao a milera nisam citaucako
    volim te maco moja mala

Primećen član
    Učlanjen
    05.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Sve njegove knjige su glupe, konfuzne, sizofrene. Likovi su stalno u nekoj groznicavoj buli, a radnja je nerealna. Eto, malo se izdvaja "Zlocin i kazna", ali "Mladic" je najgluplja knjiga, koju sam ikada procitala. Mislim da je Dostojevski, jedan od najprecenjenijih pisaca u svetu, a i kod nas, posebno, mislim da ga ovde ljudi citaju, kao zaostavstinu iz komunizma. Vecina glupih kriticara je izgradila karijeru, pokusavaju cu da "dokuci" sta je on mislio, a u sustini, osim nenormalno dugih recenica, koje su veoma besmislene on nema nista. Isto tako, postoji ona fraza "dokucio najdublje u dusu coveka", sto nema veze sa zivotom. On nijedno stanje nije opisao toliko dobro, sva stanja opisuje kao neku groznicu, sizofrenu - paranoju. Nikakav pisac.

Učlanjen
    19.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    446

Citat Original postavio Najlepsa Pevacica Pogledaj poruku
    Sve njegove knjige su glupe, konfuzne, sizofrene. Likovi su stalno u nekoj groznicavoj buli, a radnja je nerealna. Eto, malo se izdvaja "Zlocin i kazna", ali "Mladic" je najgluplja knjiga, koju sam ikada procitala. Mislim da je Dostojevski, jedan od najprecenjenijih pisaca u svetu, a i kod nas, posebno, mislim da ga ovde ljudi citaju, kao zaostavstinu iz komunizma. Vecina glupih kriticara je izgradila karijeru, pokusavaju cu da "dokuci" sta je on mislio, a u sustini, osim nenormalno dugih recenica, koje su veoma besmislene on nema nista. Isto tako, postoji ona fraza "dokucio najdublje u dusu coveka", sto nema veze sa zivotom. On nijedno stanje nije opisao toliko dobro, sva stanja opisuje kao neku groznicu, sizofrenu - paranoju. Nikakav pisac.
    ozbiljno?
    volim te maco moja mala

Elita Direkt (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    55
    Reputaciona moć
    343

Najlepsa Spermacica opet u akciji stvaranja bespotrebnih postova.. nenormalno dugačkih rečenica, barem za njen moždani uzrast
    Sve je nestvarno dok traje i diše
    Stvaran je cvet čija odsutnost miriše.

Nora Barnacle nije na forumu
    There's definitely, definitely, definitely nologic to human behaviour
    Domaćin Nora Barnacle (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    192

ozbiljno?
    Našu Pevačicu ponese estradni ritam s vremena na vreme, pa ume da bude gruba. Nije baš sve toliko crno kako ona kaže, ali nije ni mnogo daleko od istine. Dostojevski služi za ono: "Jesi čit'o? - "Čuj, čit'o...!"
    Ako hoćeš da upoznaš rusku misao, ima boljih načina od čitanja Dostojevskog. Ali, ako ti je baš stalo do njega, moj predlog bi izgledao ovako:

http://www.imdb.com/title/tt0050782/ (sjajno, nikako nemoj da propustiš, i može da bude ljubavno, ali ne mora. Baš kako ti Viskonti tu kaže.)
    http://www.imdb.com/title/tt0064839/ (solidno, sadrži sve neophodne elemente)
    http://www.imdb.com/title/tt0051435/ (nisam gledala, trebalo bi da je korektno)

Ovo poslednje možeš i da čitaš (to ti je jedna knjiga iz koje možeš da shvatiš sve što je on hteo da kaže: tu imaš wannabe svece, đavola, klrize identiteta, novce, blud, priznatu i nepriznatu decu, krize identiteta, porodične i neporodične intrige..čuda svakojakih).
    Pročitaj i pripovetke Večni muž i Bobac. Ovo poslednje je najbolje što je napisao.

Idiota izbegni u širokom luku (tu je jedno zanimljiva slika spaljivanja veće količine novca - razmisli malo ko bi, zašto i kad to uradio i imaš radnju romana od nekih 800 -900 strana).
    Zle duhe - takođe (niti je to najmračniji roman ikad napisan, niti ima nihilizma koliko pričaju. Sve se vrti oko platonske ljubavi, pokušaja revolucije i pokušaja prevrednovanja tradicionalnih vrednosti. Nije bezveze, ali nije ni da ti promeni život).

Umesto Zapisa iz mrtvog doma pročitaj Jedan dan Ivana Denisoviča, evo, to ti je ovo: http://hr.wikipedia.org/wiki/Jedan_dan_Ivana_Denisovi%C4%8Da
    If I am the storm, if I am the wonder, will I have a flashlights nightmares and sudden explosions?

Učlanjen
    19.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    446

Citat Original postavio Nora Barnacle Pogledaj poruku
    Našu Pevačicu ponese estradni ritam s vremena na vreme, pa ume da bude gruba. Nije baš sve toliko crno kako ona kaže, ali nije ni mnogo daleko od istine. Dostojevski služi za ono: "Jesi čit'o? - "Čuj, čit'o...!"
    Ako hoćeš da upoznaš rusku misao, ima boljih načina od čitanja Dostojevskog. Ali, ako ti je baš stalo do njega, moj predlog bi izgledao ovako:

http://www.imdb.com/title/tt0050782/ (sjajno, nikako nemoj da propustiš, i može da bude ljubavno, ali ne mora. Baš kako ti Viskonti tu kaže.)
    http://www.imdb.com/title/tt0064839/ (solidno, sadrži sve neophodne elemente)
    http://www.imdb.com/title/tt0051435/ (nisam gledala, trebalo bi da je korektno)

Ovo poslednje možeš i da čitaš (to ti je jedna knjiga iz koje možeš da shvatiš sve što je on hteo da kaže: tu imaš wannabe svece, đavola, klrize identiteta, novce, blud, priznatu i nepriznatu decu, krize identiteta, porodične i neporodične intrige..čuda svakojakih).
    Pročitaj i pripovetke Večni muž i Bobac. Ovo poslednje je najbolje što je napisao.

Idiota izbegni u širokom luku (tu je jedno zanimljiva slika spaljivanja veće količine novca - razmisli malo ko bi, zašto i kad to uradio i imaš radnju romana od nekih 800 -900 strana).
    Zle duhe - takođe (niti je to najmračniji roman ikad napisan, niti ima nihilizma koliko pričaju. Sve se vrti oko platonske ljubavi, pokušaja revolucije i pokušaja prevrednovanja tradicionalnih vrednosti. Nije bezveze, ali nije ni da ti promeni život).

Umesto Zapisa iz mrtvog doma pročitaj Jedan dan Ivana Denisoviča, evo, to ti je ovo: http://hr.wikipedia.org/wiki/Jedan_dan_Ivana_Denisovi%C4%8Da
    hvala drugarice, bas si realna, jel bi mi jos nesto od ruskih pisaca preporucio?
    volim te maco moja mala

Učlanjen
    19.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    192

hvala drugarice, bas si realna, jel bi mi jos nesto od ruskih pisaca preporucio?
    Uvek
    Ako je pitanje upućeno meni, bilo bi lakše ako kažeš šta tebe, zapravo, zanima.
    If I am the storm, if I am the wonder, will I have a flashlights nightmares and sudden explosions?

Učlanjen
    19.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    446

Uvek
    Ako je pitanje upućeno meni, bilo bi lakše ako kažeš šta tebe, zapravo, zanima.
    ma ne znam ni ja, samo da nije jlubavno i pateticno
    volim te maco moja mala

Učlanjen
    19.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    192

Malo šta jeste ljubavno. Ruje uglavnom svuda provlače ljubav, ali kao epizodni motiv za neke druge stvari. Patetika - to je relativno. Umeju, nema šta, ali zavisi kako shvataš.

Tolstoj je dobar u nekim pripovetkama (Crni monah, na primer), ali je blizu patetike, često. "Debelim" knjigama ne prilazi! Kao i Čehov (mada je on sjajan, istrpi!), ali on nema "debele".
    Čitaj Danila Harmsa, on je ludak svoje vrste (pisao je kratke satirične priče, vrlo jetke).
    Solženjicin se propisno napatio po kojekakvim gulazima, pa je on za to.
    Bulgakov je sjajan, piše na razne teme. Prebira i oko đavola. Pseće srce je (između ostalog) i SF na temu tog kučećeg organa.
    Zamjatinova knjiga Mi je preteča Velikog brata.
    Peljevin je moderni ruski pisac, žešći ludak, vrlo inteligentan. Najbolja mu je knjiga Čapajev i praznina

Eto...izaberi

Iskusan
    Učlanjen
    28.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Мене Достојевски фасцинира на један, јако чудан, па и мучан начин. Тренутно сам у глави Раскољникова, и не знам како да изађем

Ističe se
    Učlanjen
    28.03.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    59
    Reputaciona moć
    64

.. dostojevski je .. nešto kao lučonoša .. sotona .. .. ako nema boga sve je dozvoljeno .. ali i .. ljepota će spasiti svijet ..
    .. pročitao karamazove .. zločin i kazna .. idiota .. kockara .. i sve je iznad prosjeka ljudi .. .. imaju ruje raznih dobrih .. vjerujem .. ali svijet još jednog dostojevskov više neće imati ..

Učlanjen
    19.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    192

Meni je interesantnije pitanje je da li Svetu treba još jedan Dostojevski (a za odgovor na njega ne moramo da imamo proročke sposobnosti).
    Na stranu sad to što je neko drugi, a pre, zastupao tezu da Boga treba izmisliti, ako ga nema, baš u istom kontekstu koji je Dostojevski preuzeo. A ovo za lepotu gomila njih.

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    276

Meni je interesantnije pitanje je da li Svetu treba još jedan Dostojevski (a za odgovor na njega ne moramo da imamo proročke sposobnosti).
    Na stranu sad to što je neko drugi, a pre, zastupao tezu da Boga treba izmisliti, ako ga nema, baš u istom kontekstu koji je Dostojevski preuzeo. A ovo za lepotu gomila njih.
    Bolje još jedan Dostojevski neko hiljade i hiljade današnji škrabala.

Ističe se
    Učlanjen
    28.03.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    59
    Reputaciona moć
    64

.. ne .. to nije isti kontekst .. kontekst dostojevskog je svijet danas .. ovaj svijet nema boga .. i znači .. u njemu je sve dozvoljeno .. .. dostojevski je stvaran .. živ .. čovjek .. ..
    .. njime nije moguće trgovati .. nastao je tada .. i mogapo je samo tada .. mnogi su ga pizdeki kopirali .. a mnogi su se i ljudi zamislili nad time što je rekao ..
    .. mislim da je bio jebeno duboki vjernik .. jer samo je takav i mogao sve ti izreći ..
    .. dostojevski je čovjek .. sva relativizacija .. u vezi s njim .. mogu biti samo govnjarska ..

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    276

Citat Original postavio alim Pogledaj poruku
    .. ne .. to nije isti kontekst .. kontekst dostojevskog je svijet danas .. ovaj svijet nema boga .. i znači .. u njemu je sve dozvoljeno .. .. dostojevski je stvaran .. živ .. čovjek .. ..
    .. njime nije moguće trgovati .. nastao je tada .. i mogapo je samo tada .. mnogi su ga pizdeki kopirali .. a mnogi su se i ljudi zamislili nad time što je rekao ..
    .. mislim da je bio jebeno duboki vjernik .. jer samo je takav i mogao sve ti izreći ..
    .. dostojevski je čovjek .. sva relativizacija .. u vezi s njim .. mogu biti samo govnjarska ..
    Dela Čarls Bukovskog previše utiču na tvoj rečnik........

Učlanjen
    19.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    192

Toliko o tome.

Ističe se
    Učlanjen
    28.03.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    59
    Reputaciona moć
    64

.. ne .. toga ne .. jedva da i znam da je neki takav postojao .. ali .. ako sam u pravu kad mi se čini da je taj neki pizdek s istoka koji je potražio sreću na zapadu .. onda svakako ne ..

Strana 1 od 8 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. Dostojevski
    Autor zbunjena u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 05.04.2008., 13:22
  2. Niče ili Dostojevski
    Autor ms u forumu Filozofija
    Odgovora: 97
    Poslednja poruka: 11.07.2006., 02:58
  3. F.M. Dostojevski - "Braća Karamazovi" Pomoc!
    Autor Ivan_86 u forumu Jezik
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.01.2005., 17:49
  4. Dostojevski kao mislilac
    Autor slayer u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 30.10.2004., 08:43

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku