DOSTOJEVSKI - Strana 8
Strana 8 od 8 PrvaPrva ... 45678
Prikazujem rezultate 176 do 198 od 198

Tema: DOSTOJEVSKI

Domaćin Urvan Hroboatos (avatar)
    Učlanjen
    26.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    124

Podrazumevano Re: DOSTOJEVSKI

Citat Original postavio Dragoljub69 Pogledaj poruku
    OK su zapažanja osim opaske delovanja na filozofe...Možda na Berđajeva,a na Hajdegera i pogotovu na Vitgenštajna ni trun!
    Njegova lupetanja,narvno da nisu mogli ozbiljno ,sem kao beletristićku slobodu,shvatiti ova dvojica mudraca od kojih je čak prvi
    (uz Adorna i Huserla)obznanio smrt filozofije...
    Posebno me iznenađuje dobro zapažanje da Fjodor nije baš mario ortodoksno hriščanstvo,više je bio,poput,recimo Junga,na izvorima te religije...
    Tj.u pokušaju vizija izvora judeohriščanstva...
    No,kakogod-meni to nije ni blizu oslobođenja tematskog koje je doneo Tomas Man!
    Emotivno sam bliži Prustu,ali Man je objektivno zaslužan (da ga se besi?!) za današnju pluralnu kulturu! Ali i za ,recimo-ljudska prava!
    https://www.alexandria.unisg.ch/206168/1/2011_Schmid_Heidegger.pdf

https://books.google.hr/books?id=l27...oevsky&f=false
    Poslednji put ažurirao/la Urvan Hroboatos : 24.02.2018. u 00:36

Buduća legenda Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Ybe mi se za Holivud i Tarkovskog!
    A Dostojevski nije ni mogao znati za Ničea!
    Što se tiče Junga i Frojda? Tja...Pre će biti da se držao pomenotog Karusa...
    Jung i Frojd su se obrazovali i malo na ruskoj literaturi,ali im ,sigurno bilo interesantnije mizoginstvo Tolstoja
    nego apsurd koji dominira svim Fjodorovim romanima...Apsurd mu je i krajnji filozofski domet i sva metafizika...
    Njegovu mistiku religioznosti,bar meni,ne možete prodati kao metafiziku! Jer to podrazumeva solipsizam,a s tim brišem da ne kažem šta...
    Samo nemoj da se nađe neko ko će reči da je uticao i na Ciolkovskog i na Nilsa Bora!
    No,na Kozireva mejbi...
    Нико теби ниша и не продаје. Не ради се о апсурду, него о тајни и тајнама. Кад Толстој каже, " Нема никаве тајне", Достојевски каже, " Све је тајна". Хебемумиша, какав хиептрофиран его имаш. Сад теби неко нешто продаје.... свашта. Наравно да је утицао на читав низ филозофа. Берђајев, Иљин, Спекторски, Соловљев, Шестов. ( Умало да заборавм да за један број људи овде, онај ко није са запада, у опште није ни филозоф. Поготово зато што код руских мислилаца нема систематизације као код западних, него се на папиру може видети како мисао настаје. А и зато што су кроз време многи од њих мењали своје ставове и своје мишљење, онако како су сазревали и налазили оно што су тражили. Ту се ипак ради о две различите културе и две различите цивилизације.
    Толстој је велики писац. Достојевски је и писац и Православни мислилац. И једно и друго.
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА
    http://forum.krstarica.com/showthread.php/472159-Moja-Srbija/page4

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Православне цркве су националне. Велика вредност је посебност сваке понаособ. То како ми видимо и практикујемо наше Православље, на наш начин и нашим искуством, је суштина. Православље нема један центар него их има онолико, колико има Православних признатих Цркава, и Православних народа. Наше и Руско Православље се најмање разликују међусобно. Али разлика има. Они имају чувене " Старце" а имају и " Јуродиве". Тога код нас нема. А што се мене тиче у томе је сва лепота. Сасвим је извесно да је Достојевски утицао на многе писце и мислиоце. Најпре на Русе, наравно. Толстој је утицао на више писаца по целом свету, него Достојевски. А опет Толстојеве идеје нису никог инспирисале у Православном свету, али су инспирисале Гандија у Индији.
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Nikakve veze Dostojevski nema s Pravoslavljem! Sem geografske!
    Čitav carski dvor,plemstvo te i kulturni poslenici su bili okrenuti zapadu-Rusija se upinjala da
    bude i kulturom svojom Europa...
    Uostalom,Protokol Sionskih mudraca je napisan u Rusiji,a kulturno izvorište mu okolina Mančestera!
    Seljačka Rusija "Staraca i Jurodivih" svakako nije!
    A Fjodor ruku pod ruku s Nilusom! S tim što mu se ne može kao Nilusu pripisati antisemitizam...Ipak je to takvo
    okruženje u kom jeste ingeniozno reči da je sve tajna,ali to i nije nešto novo-bilo bi smešno tvrditi da nije poznavao
    Kantova dela jer je bio solidno klasićno obrazovan.Kako transcedentalnost nesaznajnog tako i kategorički moralni imperativ.
    Vojni akademci San Petesburga su dobijali klasićno zapadno obrazovanje. A i sam Dostojevski je bio iz grkokatoličke
    porodice-s Pravoslavljem baš i nije imao neke jake veze,osim što se priklonio nakon kazne služenja u Sibiru Pravoslavnoj crkvi.
    Ali svakako je bio više veran kartama nego ,Bogu tj.Isusu Hristu!Poput Franje Asiškog je iskoristio praznoverje čitalačkog publikuma
    da fascinira svojim navodnim suočenjem s Gospodom u epileptićnim "vizijama"-halucinacijama...
    Ono šta neću sporiti je svakako književni genijalni dar Fjodora Dostojevskog,posebno grandioznost dela "Braća Karamazovi".
    Filozofsko-psihološki rakurs njegovog romana je najava europske i svetske moderne i zacrtavanje nove ere u književnosti čime
    je i zatvorio poslednje stranice realizma...
    A koliki je bio uticaj na kulturu Stare dame? Tja...Koliki i književnosti tog vremena! Na kulturu je svakako više uticala industrijska revolucija
    nego zabava miliona...

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Citat Original postavio Dragoljub69;35492093[B
    ]Nikakve veze Dostojevski nema s Pravoslavljem! Sem geografske!
    [/B]Čitav carski dvor,plemstvo te i kulturni poslenici su bili okrenuti zapadu-Rusija se upinjala da
    bude i kulturom svojom Europa...
    Uostalom,Protokol Sionskih mudraca je napisan u Rusiji,a kulturno izvorište mu okolina Mančestera!
    Seljačka Rusija "Staraca i Jurodivih" svakako nije!
    A Fjodor ruku pod ruku s Nilusom! S tim što mu se ne može kao Nilusu pripisati antisemitizam...Ipak je to takvo
    okruženje u kom jeste ingeniozno reči da je sve tajna,ali to i nije nešto novo-bilo bi smešno tvrditi da nije poznavao
    Kantova dela jer je bio solidno klasićno obrazovan.Kako transcedentalnost nesaznajnog tako i kategorički moralni imperativ.
    Vojni akademci San Petesburga su dobijali klasićno zapadno obrazovanje. A i sam Dostojevski je bio iz grkokatoličke
    porodice-s Pravoslavljem baš i nije imao neke jake veze,osim što se priklonio nakon kazne služenja u Sibiru Pravoslavnoj crkvi.
    Ali svakako je bio više veran kartama nego ,Bogu tj.Isusu Hristu!Poput Franje Asiškog je iskoristio praznoverje čitalačkog publikuma
    da fascinira svojim navodnim suočenjem s Gospodom u epileptićnim "vizijama"-halucinacijama...
    Ono šta neću sporiti je svakako književni genijalni dar Fjodora Dostojevskog,posebno grandioznost dela "Braća Karamazovi".
    Filozofsko-psihološki rakurs njegovog romana je najava europske i svetske moderne i zacrtavanje nove ere u književnosti čime
    je i zatvorio poslednje stranice realizma...
    A koliki je bio uticaj na kulturu Stare dame? Tja...Koliki i književnosti tog vremena! Na kulturu je svakako više uticala industrijska revolucija
    nego zabava miliona...
    Да ли ово прво тврдиш као Православац?
    Картао се само у једном периоду свог живота. У осталом какав би то тражитељ у опште био, да није прошао и кроз то? Мучио је он сембе и на друге начине. Додуше, дугови су му и наметнути. Што се тиче Епилепсије, први напад је имао, кад је гледао како му бесну сељаци убијају оца вилама. А све што је написао, написао је упркос епилепсији а не захваљујући њој. Осим Карамазових, ту је и Злочин и Казна, који су чак и цензурисани од стране Победосцева. Затим ремек дело о Револуционарима, сасвим адекватног имена " Зли дуси", " Записи из мртвог дома", што је један од најбогатијих карактеролошких списа свих времена, у ствари роман о заточеништву, па чувене приповедке и тако даље. У осталом Херман хесе у студији о Достојвеском из 1919 године, каже, парафразирам : За запад, никакву опасност не представљју ратови, револуције, глад , пошасти епидемије. Не. За Запад, једину опасност представља Фјодор Достојевски.

ШИначе, сматрам да културлошки ни Русија ни Србија не припадају западу. Да апад и Русија, или Србија не припадају истој култури. Да ту има разлика, и да су оне фантастичне. И то је тако, без обзира, колико се помодара трудило да имитира и подражава запад и код Руса и Код Срба. У осталом, сви народи нашег културног круга, пате од те бољке. И ми и Руси и Бугари и Грци, па чак и Јермени. Т је наша болест. На срећу постојали су и Словенофили у Русији, као и Србофилиу српској култури , који су се томе одупирали. Њима су чорбу запржиле насилне реформе Петра Великог, а нама болесно, покондирено, атеистичко и простачко западњаштво Краља Милана. Но то су друге теме. Овде је битно да нагласим, да Хајдегерова и Гадамерова херменаутика, нису веће по специфичној тежили од Фјодорољевог Космизма, на пример и тако даље. У осталом, ни Волтер није заиста већи од Пајсија Величковског, без обзира да ли се теби или мени неко од њих више свиђа.- Нема бољих и горих цивлизација и култура. Има само различитих и свака има право на постојање и на презентацију.
    Poslednji put ažurirao/la Sanovnik : 24.02.2018. u 19:55
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Hajde Sanovniče citiraj nam delove teksta Fjodora Dostojevskog u kom iznosi teze svog kosmizma,neposredno ili posredstvom umetničkog teksta!
    Ako to ne možeš ,trtljaš u prazno i isprazno!
    A ja ti dobar stojim da su filozofiju Dostojevskog izmislili njegovi tumači!
    Vodi računa da sam pročitao i Zločin i kaznu i Kockarai idiota i Braću Karamazove,čak i neke njegove eseje,doduše u našoj recenziji,ali hajde...
    Bez obzira što sam to čitao pre više desetina godina ,sećanje mi je veoma dobro...
    Dakle,deder tu Fjodorovu čuvenu Kosmologiju!
    Ali ne prepričanu-citate njegovih dela!

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Hajde Sanovniče citiraj nam delove teksta Fjodora Dostojevskog u kom iznosi teze svog kosmizma,neposredno ili posredstvom umetničkog teksta!
    Ako to ne možeš ,trtljaš u prazno i isprazno!
    A ja ti dobar stojim da su filozofiju Dostojevskog izmislili njegovi tumači!
    Vodi računa da sam pročitao i Zločin i kaznu i Kockarai idiota i Braću Karamazove,čak i neke njegove eseje,doduše u našoj recenziji,ali hajde...
    Bez obzira što sam to čitao pre više desetina godina ,sećanje mi je veoma dobro...
    Dakle,deder tu Fjodorovu čuvenu Kosmologiju!
    Ali ne prepričanu-citate njegovih dela!
    Прочитај лепо, шта сам ти написао.
    Николај Фјодоров је руски мислилац, који је створио руски Космизам. А ја сам рекао да је Хајдегерова херменаутика, подједнако вредна као и Космизам Николаја Фјодорова. Не Фјодора Достојевеског. И то сам реао у образлагању чињенице, да се ради о различитим културама и раличитим школама мишљења, које имају подједнаку вредност. Само се врати и прочитај.
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Izvlačiš se Sanovniče,jer su drugi, tumači Fjodorovih romana izmislili taj "kosmizam",a toga u tim romanima nema!
    Evo ti šta si napisao:
    "...Овде је битно да нагласим, да Хајдегерова и Гадамерова херменаутика, нису веће по специфичној тежили од Фјодорољевог Космизма, на пример и тако даље. "
    Ono što postoji u romanima Dostojevskog od filozofije je filozofija apsurdama u implikacijama -ni gram više!
    Ako znaš više-citiraj velikog pisca gde je to više napisao!
    Ja sam s filozofijom na dobar dan,kao što znaš,ali se nekog kosmizma ne sećam.Osveži mi sećanja...

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Izvlačiš se Sanovniče,jer su drugi, tumači Fjodorovih romana izmislili taj "kosmizam",a toga u tim romanima nema!
    Evo ti šta si napisao:
    "...Овде је битно да нагласим, да Хајдегерова и Гадамерова херменаутика, нису веће по специфичној тежили од Фјодорољевог Космизма, на пример и тако даље. "
    Ono što postoji u romanima Dostojevskog od filozofije je filozofija apsurdama u implikacijama -ni gram više!
    Ako znaš više-citiraj velikog pisca gde je to više napisao!
    Ja sam s filozofijom na dobar dan,kao što znaš,ali se nekog kosmizma ne sećam.Osveži mi sećanja...
    Ама бре Драгољубе. Фјодоров нема везе са Фјодором Достојевским. Николај Фјодоров и Космизам, нису мање важни од Хајдегерове и Гадамерове Херменаутике. А поента је да су наши помодари неупоредиво више упознати са Хајдегеровим делом, него са делом Николаја Фјодорова, који долази из наше културе. Нигде ту не говорим о Фјодору Достојвеском него о Фјодорову. Ево ти опет један текст. Пошто си ти на филозофијом на добар дан, ( чини се ипак само са западном филозофијом), онда знаш за филозофе Берђајева, Иљина, Булгакова, Трубецкоја, Соловљева, Спекторског, Шестова, Лава Гумиљова, ( сина Ане Ахматове) и још таквих. Е један од тих је био и Николај Фјодоров. И ево ти један Ћирин текст о њему. По мени добар текст. Нигде нисам тврдио да је Достојвески Космиста. Само сам тврдио да је Толстојев покушај да буде мислилац бедан, сувишан, непотребан и промашен. А да је Достојвески једна сасвим друга прича, са аспекта наше културе, нашег културног круга и са угла посматрања нашег Православља, ( које је слично јкао и Русо, мада не и идентично). Дакле, Ђирин текст:
    https://elementarium.cpn.rs/teme/savremenik-buducnosti-nikolaj-fjodorov-i-ruski-kosmizam/
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Sanovnik Pogledaj poruku
    Ама бре Драгољубе. Фјодоров нема везе са Фјодором Достојевским. Николај Фјодоров и Космизам, нису мање важни од Хајдегерове и Гадамерове Херменаутике. А поента је да су наши помодари неупоредиво више упознати са Хајдегеровим делом, него са делом Николаја Фјодорова, који долази из наше културе. Нигде ту не говорим о Фјодору Достојвеском него о Фјодорову. Ево ти опет један текст. Пошто си ти на филозофијом на добар дан, ( чини се ипак само са западном филозофијом), онда знаш за филозофе Берђајева, Иљина, Булгакова, Трубецкоја, Соловљева, Спекторског, Шестова, Лава Гумиљова, ( сина Ане Ахматове) и још таквих. Е један од тих је био и Николај Фјодоров. И ево ти један Ћирин текст о њему. По мени добар текст. Нигде нисам тврдио да је Достојвески Космиста. Само сам тврдио да је Толстојев покушај да буде мислилац бедан, сувишан, непотребан и промашен. А да је Достојвески једна сасвим друга прича, са аспекта наше културе, нашег културног круга и са угла посматрања нашег Православља, ( које је слично јкао и Русо, мада не и идентично). Дакле, Ђирин текст:
    https://elementarium.cpn.rs/teme/savremenik-buducnosti-nikolaj-fjodorov-i-ruski-kosmizam/
    Pročitao i za njega čujem prvi,verovatno i poslednji put...Taj Fjodorov je to pokupio od Žila Verna koji je u to vreme
    ruske književnosti bio izuzetno popularan i u carskoj Rusiji!Inače ga nema u istorijama filozofije kod nas...Zašto?
    Nastranu to...
    Kažeš da je Dostojevski druga priča (šta je to "priča" u tvom tekstu?)sa aspekta naše kulture,naročito Pravoslavlja!
    Što to kriješ kao zmija noge:citiraj nam pasuse ili rečenice Dostojevskog koje toliko uzdižu naše Pravoslavlje!
    Ili ti je to problem?
    Ja sam veoma radoznao,jer takvo nešto nisam zapazio ni u jednom njegovom romanu.
    Čitam tu i tamo rusofile da to pominju,ali ja takvo nešto nisam zapazio! A znaš i sam (znamo se s pdf Filozofija, nadam se) da bih sd lakoćom zapazio
    jer sam solidan poznavalac ne samo filozofije,već i teologije...(Manimo se lažne skromnosti...)

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Pročitao i za njega čujem prvi,verovatno i poslednji put...Taj Fjodorov je to pokupio od Žila Verna koji je u to vreme
    ruske književnosti bio izuzetno popularan i u carskoj Rusiji!Inače ga nema u istorijama filozofije kod nas...Zašto?
    Nastranu to...
    Kažeš da je Dostojevski druga priča (šta je to "priča" u tvom tekstu?)sa aspekta naše kulture,naročito Pravoslavlja!
    Što to kriješ kao zmija noge:citiraj nam pasuse ili rečenice Dostojevskog koje toliko uzdižu naše Pravoslavlje!
    Ili ti je to problem?
    Ja sam veoma radoznao,jer takvo nešto nisam zapazio ni u jednom njegovom romanu.
    Čitam tu i tamo rusofile da to pominju,ali ja takvo nešto nisam zapazio! A znaš i sam (znamo se s pdf Filozofija, nadam se) da bih sd lakoćom zapazio
    jer sam solidan poznavalac ne samo filozofije,već i teologije...(Manimo se lažne skromnosti...)
    Осим оних радова социјалне природе, на самом почетку, свака његова књига и приповетка образлаже и уздиже Православље у суштини. Кроз Алексеја, Димитрија, Зосиму, па чак и кроз Ивана. Кроз легенду о Великом инквизитору. Кроз свако име које је дао својим ликовима. И ја то разумем и осећам Жао ми је што ти то не видиш и не осећаш.
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Nema citata...Kako je bio veliki filozof,a ne može se citirati?

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Tih vakabundih svetskih kojima se divimo je vazda bilod Jovana Krstitelja,Odiseja,Raspučina,do lorda Bajrona,Dostojevskog,Đeka Londona,
    Hemingveja,Bukovskog...
    To su bogovi ili anđeli zalutali na našu planetu koja im bila tesna...
    O da...I naš Laza Kostić je bio od te fajte...

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Достојевски је, у роману " Зли Дуси", уметнуо ову слику. " Ацис и Галатеја", сликара Клода Лорана, у тренутку среће пре него што их је Полифем уништио. Поставио је слику у сан главног јунака Ставрогина. Клод Лоран је сликар, који је сликао идилу, а код Православних, онај који је без душе, не може идилу да замисли ни у сну. Дакле, тај зликовац је ипак имао душу. А током романа се може пратити, како главни јунак убија у себи сваку мрвицу своје душе. У том роману, Достојевски говори о револуционарима, ( као што и име романа каже). Достојвески је имао намеру да се овом књигом памфлетски обрачуна са револуционарима, али геније у њему није то дозволио. Уместо да се само са њима обрачуна, он је од тог романа направио ремек дело, стварајући и књижевни и филозофски заплет, сасвим очигледно.
    мајстор
    Ime:  Claude_Lorrain_-_Landscape_with_Acis_and_Galatea_-_Google_Art_Project.jpg
Pregleda: 130
Veličina:  70,0 KB
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Pravoslavlje se sastoji od fantazija Sanovniče? I tu ti je veza katolika Lorana,grkokatolika Dostojevskog i SPC?
    A Bokan je takođe razumeo fantazije Zlih duha-ekspert za modernu?

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Pravoslavlje se sastoji od fantazija Sanovniče? I tu ti je veza katolika Lorana,grkokatolika Dostojevskog i SPC?
    A Bokan je takođe razumeo fantazije Zlih duha-ekspert za modernu?
    Какв црни Гркокатолик. То мора да је нешто ко хрватска православна црква, или нека слична небулоза. А што се тиче Бокана, он разуме, вероватно хиљаду пута боље него ти. " Зли дуси" су роман о револуционарима, каошто му име каже. Дакле о мрачним лудацима, којима се заразила Русија. А Русија је од те болести боловала заиста дуго. Још од Петрове реформе, кад је све почело и која је створила услове д се тако нешто тамо догоди. Као што је стварање Југославије, створило услове да се и овде појаве ти зликовци.само много касније. Прочитај тај роман. Заиста је врло речит.
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Buduća legenda
    Učlanjen
    19.09.2013.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    24
    Reputaciona moć
    0

Dostojevski je bio Belorus grkokatolik-to piše u svakoj njegovoj biografiji...Možda ne u srpskim nekim izdanjima njegovih knjiga...
    A Bokan može od mene bolje znati samo ratovati,jer ja nikad nisam ratovao! Rano sam prihvatio Hristovu etiku,a kasnije i Kantovu
    (što ne znači da sam vernik!) i rano se okrenuo pacifizmu...A Hriščani bi morali biti pacifisti inače su licimuri!
    A inače,dok poturaš tog Bokana-nemamo nas dvojica o čemu dalje da raspravljamo.S takvima se ne respravlja-argumente šalju preko nišana!

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Dostojevski je bio Belorus grkokatolik-to piše u svakoj njegovoj biografiji...Možda ne u srpskim nekim izdanjima njegovih knjiga...
    A Bokan može od mene bolje znati samo ratovati,jer ja nikad nisam ratovao! Rano sam prihvatio Hristovu etiku,a kasnije i Kantovu
    (što ne znači da sam vernik!) i rano se okrenuo pacifizmu...A Hriščani bi morali biti pacifisti inače su licimuri!
    A inače,dok poturaš tog Bokana-nemamo nas dvojica o čemu dalje da raspravljamo.S takvima se ne respravlja-argumente šalju preko nišana!
    Сад већ лупеташ. И Милан Ракић је ратовао, и Нушићев син је ратовао. И Драгиша Васић, Станислав Краков, Милутин Бојић, Винавер, и хиљаде, хиљаде других, па и ја.
    А он свакако боље зна од тебе шта је Светосавље. Нама до душе код Канта. А иначе, има одлична књига, фантастичног Ивана Иљина, " О супротстављању злу силом.". Знаш, код Православних народа то је стипулисано и ту нема много чему да се расправља. Пробао је Толстој , али се није прославио код својих Православаца. Његове идеје, прошле су код Гандија, али у Православном свету, ништа. Био је једноставно врхунски писац, али он је, ето, хтео да буде мислилац, а то му сасвим очигледно није ишло. Иначе, најлепше у Православљу је то што постоје разлике. Наше Православље се разликује од других, онолико, колико се свако разликује од сваког. Наше и руско су слични али не и исти. А те разлике су суштина. Ако било која биографија Достојевског каже да није био Православне вере, она је потпуно лажна. Белоруси тад нису били посебан народ а он је рођен у Москви, а умро у Петровграду. Његови родитељи су РУСИ, који су се доселили са територије Белорусије, која је била нестабилно подручје. Он само води порекло од унијата, који су се вратили у своју веру, дакле у Православље, далеко пре него што се он родио у опште. Са својим поунијаћеним прецима у духовном смислу нема баш никакве везе. У осталом познато је на које су се све начине Православни Руси присиљавали на Унију и у западној Украјини и на територији Белорусије, која је час била део Пољске, а час Литваније, а која је насељена Русима. А термин Гркокатолици је један згодан еуфемизам, дакле, ради се о унијатима. У случају предака Достојевског, оних који су се вратили у православље, одакле су једном ( највероватније под тешким притиском), преверили и прешли у ту срамоту. Срећом и по њега и по књижевност. Ја са надам да ће једног дана неки психијатар или психолог да се пизабави психопатологијом конвертита, ОД Стијепана Бандере па до Павелића и Макса Лубурића.
    Poslednji put ažurirao/la Sanovnik : 28.02.2018. u 00:51
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Početnik
    Učlanjen
    29.12.2018.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Је ли? Интересантно, да ли је сам Достојевски био свестан тога?

Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1877:

Судьбы православия слиты с назначением России. Что же это за судьбы православия? Римское католичество, продавшее давно уже Христа за земное владение, заставившее отвернуться от себя человечество и бывшее таким образом главнейшей причиной матерьялизма и атеизма Европы, это католичество естественно породило в Европе и социализм. Утраченный образ Христа сохранился во всем свете чистоты своей в православии.
    Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1881:

И тут прямо можно поставить формулу: кто не понимает в народе нашем [руском - M] его православия и окончательных целей его, тот никогда не поймет и самого народа нашего.
    Из биографије Достојевског: https://www.fedordostoevsky.ru/biography/seleznev/3/3/3/

Придя в себя, он уговорил жену немедленно пригласить священника из соседней Владимирской церкви, чтобы исповедаться и причаститься перед смертью. И хотя фон Бретцель учено пожимал плечами — нет, мол, никаких причин для такой мнительности, Достоевский настоял, и через полчаса к нему пришел священник.
    Poslednji put ažurirao/la marshwiggle : 30.12.2018. u 01:17
    Si te dan un papel pautado, escribe por detrás

Buduća legenda Rayela (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1032

Citat Original postavio marshwiggle Pogledaj poruku
    Је ли? Интересантно, да ли је сам Достојевски био свестан тога?

Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1877:

Ф.М. Достоевский, "Дневник писателя", Сентябрь-Декабрь 1881:

Из биографије Достојевског: https://www.fedordostoevsky.ru/biography/seleznev/3/3/3/
    Nas drug i prijatelj Dragoljub nece moci da ti odgovori jer je preminuo , ima tome i 6-8 meseci
    tako da mozes sam sebi da postavljas pitanja, ali moras i sam da odgovaras na njih.

Početnik
    Učlanjen
    29.12.2018.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Rayela Pogledaj poruku
    Nas drug i prijatelj Dragoljub nece moci da ti odgovori jer je preminuo , ima tome i 6-8 meseci
    tako da mozes sam sebi da postavljas pitanja, ali moras i sam da odgovaras na njih.
    Да му Бог дарује Царство Небеско.

Ал' нек буде ту, као одговор не његово питање.
    Si te dan un papel pautado, escribe por detrás

Veoma poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    475
    Reputaciona moć
    459

..Sanovnik zna...ali ne zna da znanje nosi...

Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    895

Citat Original postavio faraonn Pogledaj poruku
    ..Sanovnik zna...ali ne zna da znanje nosi...
    Драги пријатељу, волео би да и ово детаљније растумачиш. Инстиктивно знам да би ми објашњење помогло да будем бољи, па би те у том смислу замолио. Нисам знао да је Драгољуб преминуо. Жао ми је. Нек му је лака земља.
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА

Strana 8 od 8 PrvaPrva ... 45678
Vrh strane

Slične teme

1. Dostojevski
    Autor zbunjena u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 05.04.2008., 13:22
  2. Niče ili Dostojevski
    Autor ms u forumu Filozofija
    Odgovora: 97
    Poslednja poruka: 11.07.2006., 02:58
  3. F.M. Dostojevski - "Braća Karamazovi" Pomoc!
    Autor Ivan_86 u forumu Jezik
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.01.2005., 17:49
  4. Dostojevski kao mislilac
    Autor slayer u forumu Književnost i jezik
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 30.10.2004., 08:43

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku