Imena - ''nadimci''?

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Ljudi, imam jedan ''problem''! Drugar moj se oženio, dobio dete, dali mu ime Aleksa (sad ima 2god)... Ok. ALI ONI GA NIKAD, PONAVLJAM NIKAD NE ZOVU IMENOM, VEĆ ''BATO''! Često sam kod njih, i uvek ista priča. Već se nerviram! I kad pričamo o njemu, oni će ''Bata ovo, Bata ono...''. Svi mi svojoj deci tepamo, ali uglavnom koristimo pravo ime ili varijaciju imena kad smo opušteni i slično. Ali brate mili ono je strašno. Ja se brinem već. A i nerviram. Pa mali će u vrtiću, kad krene, reći da se zove Bata i misliće ljudi da je mali bolid! Šta mislite o ovome?
 
Aleksa je bas lepo ime, bas je cudno sto ga tako zovu..
Obicno kad roditelji daju dugacko ili staromodno ime, deci se menja--npr. znam za jednu Desanku-svi je zovu Beba, Jelisaveta- Cica, Branislava-opet Beba, itd...

Oni ga zovu kako ga zovu, ne kapiram sto se ti nerviras :?:
 
Ili ako je ime nezgodno za dozivanje, npr. Predrag, onda ok, ali opet ne često. A nervirem se,... Pa nije to baš pravo nerviranje, nego mi je baš bezveze. Valjda mi smeta kada vidim stvari koje mi se ne sviđaju pred sobom. Kada se ne dešava predamnom, baš me briga. Ali kao što rekoh, često se viđemo pa mi udara u mozak. Ne znam.... A da je glupavo - glupavo je.
 
Moja sestra od teke smišlja deci prilično bezveze imena...ima četvoro dece i sva imaju tako...imena...
Ja sam najviše vremena provodila jer sam ga povremeno čuvala, malim sinčićem, trećim detetom po redu koji se zove Adrijan ...a zovu ga Kiki...pa ti sad vidi...
Jednom mi je klinac, revoltiran, rekao: Nisam ja Kiki, ja sam Adrijan!!!! -kontam da i njega nervira taj nadimak.
A njegov mlađi brat se zove Gabrijel a zovu ga Gagi ... mislim ...mislim...
 
To je njihovo dete,mogu da ga zovu i loncom i poklopcom ako tako zele.Glupo je samo ako ga ne nauce da razlikuje svoje pravo ime od onoga kako ga oni zovu.To sto tebe nervira je o.k.i meni je bezveze sto ga oslovljavaju sa Bata,zato ti kada si sa njima forsiraj da izgovaras njegovo pravo ime,nemoj ga zvati kao oni,mozda provale kako je bezveze to sto rade.
 
Probao sam, ali nije baš upalilo. Pitao ih, a oni: štaima veze. Onde sam počeo i da se majmunišem (sve u šali naravno) pa kad hoću da kažem npr. jel ozdravio Aleksa, ja zviznem: jel Đorđe ozdravio?! I ja sam već poludeo :D . Oni se zbune i nasmeju, ali ništa...
Eh... A dobri su nam prijatelji...
 
stvarno,svasta.
ja sam deci bas dala imena koja ne mogu da se krate!
bas zbog toga,sto sam kod prijatelja gledala!
a kasnije ako im neko zakaci neki nadimak....to je nesto sasvim drugo :wink:
 
Giovanna:
Sestra treba za nekih 20 dana da se porodi i ima isti problem kao i vecina roditelja.Kako izabrati ime a da ne bude sa nadimkom.Mislila je da bude Vojin, ali posto bi ga vecina zvala Vojo,odustala je! :cry:

Znam za jednog Vojina koga zovu Voki.... bljak :)
Ja, kad sam svom detetu birala ime, moralo je da bude kratko, internacionalno i naravno, da mi se svidja. I tako dodjosmo do Ane, danas nema nadimak (izveden iz imena), niti dajem da je zovu Anchi, Anica i tako to...
 
E svasta i vama smeta... pa sta fali i da roditelj zove svoje dete Bato, Seko, Bebo... ipak su to nadimci i ne vidim zasto bi po pravilu morali da proizilaze iz vlastitog imena.

Inace ja muku mucim i sa pronalazenjem imena za svoje buduce dete, jer koje god ime da mi se svidi nadje se bar jedna osoba da me ubedjuje kako to nije uopste dobar izbor i kako je mnogo lepse ime .... pa mi navede neko ime koje ne mogu da svarim. I muzevljevi i moji, naravno, vec imaju svoje favorite i najstrasnije su digli nos kada su shvatili da nijedno od tih imena ne zelimo da damo svom buducem detetu.

Kako ce roditelji detetu dati ime i kako ce mu kasnije tepati nije stvar koja bi nama - ostalima trebala da bude "problem".
 
Moram da vam ispricam jednu anegdotu sa mojom tetkom.Pravo ime joj je Danica ali je svi,oduvijek,zovu Nina.Jednog dana zvoni neko na vrata,ona otvara - postar.
P:"Dobar dan,imam preporuceno pismo za Danicu Gvozdenovic" a ona odgovara
"A ne,pogrijesili ste,ona zivi u ul. Slobode br.6" Zatvori ona vrata a moj brat je upita ko je to bio i ona kaze da je postar trazio Danicu Gvozdenovic i da ga je poslala na pravu adresu(znala je zenu sa istim im. i pr.)i tek tada ukapira sto je uradila!Naravno,potrcala je za postarem!
 
lady me:
E svasta i vama smeta... pa sta fali i da roditelj zove svoje dete Bato, Seko, Bebo... ipak su to nadimci i ne vidim zasto bi po pravilu morali da proizilaze iz vlastitog imena.

Inace ja muku mucim i sa pronalazenjem imena za svoje buduce dete, jer koje god ime da mi se svidi nadje se bar jedna osoba da me ubedjuje kako to nije uopste dobar izbor i kako je mnogo lepse ime .... pa mi navede neko ime koje ne mogu da svarim. I muzevljevi i moji, naravno, vec imaju svoje favorite i najstrasnije su digli nos kada su shvatili da nijedno od tih imena ne zelimo da damo svom buducem detetu.

Kako ce roditelji detetu dati ime i kako ce mu kasnije tepati nije stvar koja bi nama - ostalima trebala da bude "problem".

Potpuno se slazem da samo roditelji treba da odlucuju o tome kako ce zvati svoje dete. Ja imam isti problem sa rodbinom,(uskoro treba da se porodim), jer im se ni jedno ime koje mi odaberemo ne svidja, ali mene to UOPSTE ne zanima. Nisam ih ni pitala da li im se svidja nas izbor. Sa svojom majkom sam imala poduzu raspravu oko imena, da bih joj objasnila da je to samo nasa stvar (mene i mog muza). Ja se jedino brinem da li ce nase dete voleti ime koje mu izaberemo, jer ja imam negativan licni primer, kad sam bila mala uopste nisam volela svoje ime, htela sam i da ga promenim. :(
 
uhhh...
tek ću ja imati problem jednog dana!
Sviđaju mi se isključivo nemačka i jevrejska imena!


Mislim, samo da niej neko debelo ime, ili ako jeste da ne bude debelo i dete.
Zamislite : Karlo, pa ga ovde na Nbgd prozovu Kare....
jedno znam da se neće završavati na -ka,ili -ica, i da neće imati svoju varijantu za suprotan pol!

Inače, Bata su zvali mog tatu - svi, roditelji, prijatelji, žene, deca...
Zvao se Dragoljub :wink:
 
lady me:
E svasta i vama smeta... pa sta fali i da roditelj zove svoje dete Bato, Seko, Bebo... ipak su to nadimci i ne vidim zasto bi po pravilu morali da proizilaze iz vlastitog imena.

Kako ce roditelji detetu dati ime i kako ce mu kasnije tepati nije stvar koja bi nama - ostalima trebala da bude "problem".
Pa ako je ime teško za dozivanje, npr. Predraže..., onda neka ga zovu Bato, ali Aleksa je lepo ime i lako za oslovljavanje i dozivanje. Ili da mu se tako obraćaju kada mu tepaju, kada se igraju s njim. Ali ja moje prijatelje NIJEDNOM (0 puta) nisam čuo da izgovore Aleksa! A često se vidimo. A ''problem'' mi nije, već samo komentarišem da je malo blentavo s njihove strane. Znaš ono kad npr. vidiš da je neko kupio mali crno-beli TV i platio ga recimo 300 eura, moraš prokomentarisati, makar u sebi, i znaš da je to besmisleno iako je njihova stvar.
Inače, supruga mi ima strica kome je ime Petar, a zovu ga strika Aco. Celog veka!?! Ja to saznao posle 4 godine braka!!!
 
Betty:
uhhh...
tek ću ja imati problem jednog dana!
Sviđaju mi se isključivo nemačka i jevrejska imena!


Mislim, samo da niej neko debelo ime, ili ako jeste da ne bude debelo i dete.
Zamislite : Karlo, pa ga ovde na Nbgd prozovu Kare....
jedno znam da se neće završavati na -ka,ili -ica, i da neće imati svoju varijantu za suprotan pol!

Inače, Bata su zvali mog tatu - svi, roditelji, prijatelji, žene, deca...
Zvao se Dragoljub :wink:
i moj tata se tako zvao a zvali su ga dragan ili dragi
 
jomini:
A ''problem'' mi nije, već samo komentarišem da je malo blentavo s njihove strane

Ma verujem ja da ti nije problem, tako si zapoceo svoj post pa sam zato i navela tu rec :wink:
Nego, pretostavljam da tvoji prijatelji imaju jos jedno (starije) dete zbog kojeg su i poceli tako da ga oslovljavaju pa im to uslo u naviku.

Moj deka, recimo, je zamerio mojim roditeljima sto se brat i ja medjusobno oslovljavamo sa imenima a ne sa bato i seko ... tako da... nikad ne mozes svakom ugoditi :wink:
 
zeljica:
hanibal77:
moja cerka se zove laura a prababe kazu "kad ce da nam dodje LARA" grrrrrr :evil: zabranila sam nadimke ime joj je lepo i kratko ali mislim da one i dalje izmedju sebe.a stric isto,zove je LAKI(LUCKY) :evil:


Meni je prelepo ime Larisa. Skraceno Lara. Pa sta fali :wink:
znas one cajne kolutice od soko starka "lara"?eto.oces da ti dete zovu "jafa" ili "mancmelou"?ja sam dala ime laura da je zovu laura
 
hanibal77:
zeljica:
hanibal77:
moja cerka se zove laura a prababe kazu "kad ce da nam dodje LARA" grrrrrr :evil: zabranila sam nadimke ime joj je lepo i kratko ali mislim da one i dalje izmedju sebe.a stric isto,zove je LAKI(LUCKY) :evil:


Meni je prelepo ime Larisa. Skraceno Lara. Pa sta fali :wink:
znas one cajne kolutice od soko starka "lara"?eto.oces da ti dete zovu "jafa" ili "mancmelou"?ja sam dala ime laura da je zovu laura

Ma sta znaju babe koja su sada imena "IN" i kako se izgovaraju. :wink:
A ako je suditi po konditorskoj industriji imamo i keks Nada pa sta sad da se radi. :D
 
pa vidis kako si ukapirao :wink:
a sa ovim "in" osecam da me osudjujes za pomodarstvo.a vidis meni se to ime svidja i prosto mi je glupo da dam detetu ime milanka samo zato sto je srpsko i staro i ne znam vec po cemu birate
 
hanibal77:
pa vidis kako si ukapirao :wink:
a sa ovim "in" osecam da me osudjujes za pomodarstvo.a vidis meni se to ime svidja i prosto mi je glupo da dam detetu ime milanka samo zato sto je srpsko i staro i ne znam vec po cemu birate

Ne znam koji smo to mi, ja licno biram po ukusu.
Nisam imao nameru da te osudjujem vec samo da ukazem na to da kao sto je tebi van pameti da das detetu ime "Milanka" (ne znam kud ti bas ono pade na pamet - mozda zbog Karica :lol: ) tako je mozda i tvojim babama jako cudno da im se praunuka, gle cuda, zove Laura. A moja baba jedva da pogodi ko sam a kamoli kako se zovem. :(

A sto se keksa tice on je stvarnooo odlican. :wink:

Pozdrav.
 

Back
Top