Саветодавни кутак

*moonlight*

Domaćin
Poruka
4.102
Dakle, verujem da ima dosta onih (među njima sam i sama) koji bi voleli da umeju lepše da fotografišu, ali su još uvek sveži, ili ne baš istančanog osećaja, ili samo jednostavno dosad ne behu posvećeni...

Ideja je da ovo bude mali foto kutak za one koji bi rado čitali savete, i rado ih primenjivali.
:)
 
Otvorila si temu o kojoj vec nekmo vreme razmisljam
a na predlog jednog naseg majstora koji ima sjajne fotke..
i koji je temu zamislio nesto kao fotoanaliza kroz koju
bi uocavali greske ..davali savete i slicno
evo ja cu prva da krenem ..okacicu jednu sliku bez obrade
pa molim..analizu iste

vinz.jpg
 
ne znam koliko sam kompetentna da komentarisem..ali mi je levi ugao dosta mutan(zelenilo)... to bi bilo ok da je mozda slikano iz drugog ugla... pribliziti se prvoj ogradi...ona kristalno cista, a onda ostrina opada polako...
ovako, bez te neke jace perspektive, ovo zamucenje nema efekta...

moje misljenje ;)
 


tri minuta obrade u ACDSee, pregorelo nebo je nedopustivo, ja sam ga samo klonirao sa delovima plavicastog ali to nije dobro resenje, trebalo bi ga potpuno zameniti u PSu
kropovovao sam levo dva milimetra da presecem drvo u najvisoj tacki i krop odozgo da postignem visinu vinograda na dve trecine
i jos malo levelsa i kontrasta za neku punocu boja
inace fotografija nije nista narocito i ima vrednost samo ako je uz nju neka emocija koja se bas i ne vidi(osim za autora)
najbolji deo za mene je ova dijagonala iz desnog ugla a ona je od krivih stubova.ne znam sta ima sve okolo ali mi se cini da bi se jedino igranje sa ovim stubovima i sajlama iz razlicitih uglova moglo dati neki zanimljiv rezutat, tesko je reci kako kada nisi na licu mesta
od mene toliko i tako, voleo bih da procitam i neko kontra misljenje od mog
pozzzzzdrav
 
Poslednja izmena:
Пре него што кажем било шта о самој фотографији, желео би да напишем неколико општих редова, чисто као увод.
Иначе, све што напишем, је моје мишљење, па није немогуће да нисам у праву. Пре свега, желео би да скренем пажњу на неколико детаља који могу да буду корисни по мом мишљењу. Људско око само по себи лењо, а опет, вид непрекидно има доминантну улогу у нашој прецепцији. Но, опет, људски вид има моћ да се види тродимензионално, а фотографија је дводимензионална. Из тог разлога, врло често се дешава, да неки призор који угледате и изгледа заиста фасцинантно, на фотографији изгледа сасвим просечно, или пријатно, ал не посебно занимљиво. ( то је до некле случај и са овом фотографијом.).
Дакле, то је један од честих проблема који се јавља у почетку. Касније, с искуством, тај проблем нестаје.
Оно на шта такође треба обратити пажњу је то да људско око подсвесно све глада с десна на лево. То треба узимати у обзир, кад се креира кадар и поставља композицја. Све што се налази на фотографији представља елелменте који креирају композицију. Дакле, све што је ту, градивно је ткиво фотографије. Уз оно што се на фотосу налази, у креирању кадра и композиције, учествије и положај фоторафа, то јест ракурс одакле се сцена посматра. Кад на фотосу има превише детаља, фотографија испадне какафонична, па се и не види шта је аутор хтео да каже. Поента се изгуби. Ракурс је моћно средство у настојању да се кадар учини занимљивим а композиција оригиналном и јаком.. Баш онаквом каква остаје у оку посматрача и инспирише га .
Предлажем да кадар и копозицију смислите унапред, у односу на оно што видите испред себе. Дисплеји на дигиталним фотоапаратима заиста доста помажу у томе.

Што се тиче ове дате фотогаррафије, мени је сасвим јасно да је призор који се пружио пред голим оком био фасциннантан. Међутим, ту упрево долази до оног да су три димензије фантастична могућност, коју има око, а нема објектив. Друго, зелена боја је једонолична. Бар у овом случају. Можда би фотографија била сасвим другачија да је виноград оштар, а позадина тешко замућена, макар и жртвовоали она прекрасна брда у даљини. Онда би у позадини имала само две мутне целине, Једну која је тамна и представлја брдо, а другу која је светла и мутна, а преставлја небо. Дијагонала вади ствар прилично , па је као најбољи моменат и главна њена одлика.

И само један цитат..

на фотографији увек морате да имате голу жену. Потпуно је све једно дал ће та гола жена да буде у форми фантастичног кадра, одличног колорита, дивне композиције, јаке приче, изразите физиономије, или ће на фотографији заиста бити права гола жена. Тек, важно је да је она ту.


Јусуф Карш

Опростите, ако смарам.
 
Poslednja izmena:
jekana,bakyy,sanovnik,milunka..hvala vam ljudi..
Upravo sam ovako zamisljala ovu temu a nadam se i moja koleginica..moonlight kada je postavljala istu...
Ima puno knjiga o fotografiji i na netu se moze naci sto sta ali za mene je mnogo lepse i lakse nauciti nesto
ili se posavetovati na ovakav konkretan nacin i na primeru svoje slike....

Ovo sto je bakyy uradio ..slika je mnogo lepsa nego u origialu..inace se slazem da slika nema nikakvu vrednost
osim moga odusevljenja kada sam usla u hektare tih vinograda i pocela da kao i svaki amater skljockam bez smisla i nacina...:)
i Sanovnice..prizor je zaista bio fascinantan...ali bakijeva zamisao oko poigravanja sa stubovima i sajlama iz razlicitih uglova je
neizvodljiva jer sam ove vinograde slikala daleko ,na drugoj strani zemaljske kugle...ALI imacu to na umu sledeci put kada naidjem na ovakav prizor...
 
Priroda je lepa sama po sebi i nema se šta tu dodavati ili oduzimati...tako i tvoja slika, sve je na njoj u harmoniji ili to je što je..ne mogu reći da smeta neka grana kada je ta ista grana deo jedne celine, jednog momenta vremena...Tebi se svideo taj detalj u prirodi i ovekovečila si ga putem fotografije i zaista je lep.

ps. Autoakt - to fali na slici za muške tj. forumaše
 
evo opet mog skromnog komentara..koji nema bas veze sa fotografijom jer nisam strucna da dajem takve savete, pa zato to i ne radim.

ono sto meni smeta na ovoj fotografiji, jeste svakako to sto nijedna stvar nije akcentovana. svemu je dat jednaki znacaj.

po meni, bilo bi bolje da si dala akcenat grani koja 'visi', mozda liscu... ili je mozda odsjaj vode taj koji treba da bude akcentovan i da nam prica pricu o zelenilu.. u tom slucaju...samo zelenilo koje se 'odrazava' u vodi je suvisno.

ovako na celoj kompoziciji imamo previse stvari...zelenilo, njegov odsjaj u vodi (po meni se treba opredeliti za jedno) i jos jedno zelenilo.

znaci - kamera gore, i odsjaj vode...tada bi fotka bila malo i misteriozna..pitali bismo se kako to zelenilo, koje samo naziremo u odsjaju, izgleda..koliko je visoko... kakve su mu boje... ovako si nam 'tajnu' vec otkrila... ;)
 
fotografija nije celina. ( ova fotogafija ) Priroda jeste. Celina koja se seastoji i od trave pod nogama, i od vetrica na obrazu i od mrvica neba koje se probijaju kroz granje. Svega toga ovde naravno nema, a i ne treba da bude.
Ova fotgrafija ,( po meni naravno , ne mora da znaci da sam u pravu,) je daleko bolja nego ona prva.... a to zato sto je voda sama po sebi takav subjekt koji moze da zameni i prvi i drugi, pa i treci plan, kad god oces. dakle, po meni, jos bi bilje bilo da se vidi ivica obale, koja bi bila zapravo prednji plan, a on sam po sebi bitno determinise fotografiju, bez obzira sto je vodena povrsina u ovom slucaju drugi plan.Ono sto sam zelelo da primetim je da je gornji deo fotografije previse bucan i da ima mnogo detalja. Previse gradje , previse grana. A ne postoji ni jedan koja bi bila radnja fotosa. Ja cu kasnije da je skinem pa da je obradim i da je vratim obradjenu. fotografija ima potencijala, a govori nam da imas oko.
 
Poslednja izmena:
Ja cu jos jednom... druga slika ..kasno leto na dunavskom rukavcu molim analizu ove slike....skromno mislim da je bolja od prethodne..ali da vidimo...
sta nedostaje ovoj slici..ili je sve ok

67534724.jpg
Што се мене тиче, добра је и овако, а може и понеки кроп опет, (или разна играња с тим), и нека техничка дотеривања ситнија, у фамозном ФШ и сличним. :)
 
A šta ti se više svidja, koja kupačica, to sam mislio pitati, mada vidim da je tebi mindedj ( madjarska ili čija li je već reč i znači : Ma libo me tuki )
Da, može da se photoshopuje Ninina fotka, to je konačan zaključak, biće bolja.

Pa ja sam to ovoj Gospodjici upravo dao prednog kako da uradi fotografiju . Predlog nista vise.
A ovo moze lako da se dobije fotoaparatom. Nije fora u fotosopu u opstge. Nije sasvim jasno da li ti ovde govorois o fotografiji, ili o prirodi. Najlepsa priroda moze da se fotografise na stotinu nacina. I da bude , oblicno, srednje i bezveze. Al zbog delikatnosti teme, ovde bi morali da govoriomo ozbijno. Kolko god je to moguce.
 
Mnogi ljudi koji su videli ovaj sajt rekli su "kad porastem biću Juza". :) Ovaj sajt dajem kao primer nečega što je najbliže savršenom fotografu prirode i živog sveta uopšte. Prvo, to je fotograf koji poštuje ono što fotografiše; vidi se njegova iskrena zadivljenost onim što vidi. Drugo, ima oko i osećaj za kompoziciju; treće, ima znanje koje može da iskoristi skupu opremu koju ima (Canon 1D III, L stakla...) i istovremeno pokazuje šta može da se uradi sa matorim aparatima kao što je Canon 20D. Po mišljenju mnogih, dakle, savršenstvo od kojeg treba učiti i kojem treba težiti:

http://www.juzaphoto.com/index2.php?l=it&pg=profile2&mode=viewgallerie&idutente=1
 
Mnogi ljudi koji su videli ovaj sajt rekli su "kad porastem biću Juza". :) Ovaj sajt dajem kao primer nečega što je najbliže savršenom fotografu prirode i živog sveta uopšte. Prvo, to je fotograf koji poštuje ono što fotografiše; vidi se njegova iskrena zadivljenost onim što vidi. Drugo, ima oko i osećaj za kompoziciju; treće, ima znanje koje može da iskoristi skupu opremu koju ima (Canon 1D III, L stakla...) i istovremeno pokazuje šta može da se uradi sa matorim aparatima kao što je Canon 20D. Po mišljenju mnogih, dakle, savršenstvo od kojeg treba učiti i kojem treba težiti:

http://www.juzaphoto.com/index2.php?l=it&pg=profile2&mode=viewgallerie&idutente=1

Hehe... bila mi fotka tamo jednom foto nedelje. Samo on ima svu opremu koju god oce. No to je manje vazno. Cvek je zaista velemajstor.
 
Poslednja izmena:
Hehe... bila mi fotka tamo jednom foto nedelje.Samo on ima svu opremu koju god oce. No to je manje vazno. Cvek je zaista velemajstor..

Čestitam, ako je Juza odabrao, onda je svkako zaslužila da bude. :)
Jeste velemajstor. Pogledaj ono što je radio sa 1D i sa 20D i nećeš videti razliku. Doduše, tu zaslugu imaju i L stakla, manju, ali najveću onaj koji ih koristi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top