Саветодавни кутак

daklem ovako.
prvo instaliramo adobe lightroom i ondak ga pokrenemo.
kada se pokrene izgleda otprilike ovako, samo sto u centralnom prozoru nema nicega jer jos nismo uvezli fotografije, ali bice reci o tome.

sledece sto je potrbno je da importujemo slike, kliknemo na taster import ( obelezen crvenom elipsom) i dobijemo ovo

sa levee strane vidimo pregled prvo particija na prostoru za skladistenje ( hard disku/ovima)
odaberemo particiju, disk na kome se nalaze fotografije koje zelimo da obradimo i dobijemo ovakav izged ekrana

cekiramo ili sve ili odaberemo samo pojedine fotografije, opet zavisi da li zelimo sve ili samo neke da obradimo.
kada cekiramo sve fotografije koje smo hteli ( vidi se na gornjoj crvenoj elipsi kako izgleda fotografija kada je cekirana za importovanje )
onda kliknemo na taster import koji je sada u donjem desnom uglu i obelezen je crvenom elipsom

nakon sto smo kliknuli na import sacekamo malo da lightroom uveze sve fotografije koje smo odabrali i tada dobijemo ovakav izgled ekrana

kada je importovanje zavrseno kliknemo na taster develop koji se nalazi u gornjem desnom uglu i obelezen je na gornjem prikazu crvenom elipsom.
nako sto smo kliknuli na develop dobicemo ovakav izgled ekrana

gore desno pored tastera develop se nalazi taster library, pomocu njega se uvek sa lakocom vracamo u datotaku fotografija koje smo vec uvezli
skrecem paznju na to da klikom na library idemo samo na datoteku sa vec uvezenim fotografijama, a ne na sve fotografije koje se nalaze u nasem racunaru
kada smo ih jednom uvezli one se nalaze u datoteci lightroom-a sve dok ih rucno ne izbrisemo
Хвала најлепше!
:hvala:
 
zato sada jednu po jednu
daklem, sa leve strane imamo spektar filtera koje mozemo korisiti. to lightroom su predfinisani filteri koji se mogu koristiti odvojeno ili kombinovano
mogu se i doradjivati rucno, ali o tome malo kasnije kada dodjemo do dela o rucnom sredjivanju fotografija.
sto se mene tice medju predefinisanim filterima ima svega par koji su stvarno korisni, ali to je na vama da otkrijete
 
zatim ispod lightroom predefinisanih filtera imamo '' user presets''
to su filetri koje sami definisete i sacuvate ih kao templejte za kasnije koriscenje. upotrebljavaju se na isti nacin kao i LR predefinisani filteri.
ispod se nalazi ''snapshots'' meni, tu mozede da sacuvate trenutni izgled u toku obrade fotografije i nastavite dalje sa obradom. kasnije se mozete vratiti na stanje kada ste sacuvali snapshot. mozete napraviti vise snapshot-ova.
zatim imamo ''history'' u ovom padajucem meniju se nalazi korak po korak kompletna istorija u toku obrade fotografije, uz pomoc ovoga se uveg mozete vratiti nekoliko koraka unazad ili do zeljene tacke.
onda imamo '' collections'' ovo ja nikada nisam koristio, ali jasno je cemu sluzi.
i na kraju ovog dela imamo copy-paste opciju, ova opcija sluzi i vrlo je korisna kada obradjujemo veci broj slicnih fotografija, odnosno fotografija kojim je potrebna ista ili slicna obrada.
kopiramo obradu fotografije i istu implementiramo na drugu slicnu i po potrebi ju doradimo. znacajno skracuje vreme obrade veceg broja slicnih fotografija
 
sledecih nekoliko informacija su vezane za neke dodatne opcije.
prvo navigacioni panel, to je prozorcic u gornjem levom uglu i koristi se za navigaciju tj. setanje po fotografiji, koristan je kada zumiramo fotografiju i sredjujemo sitne detalje na njoj.
onda imamo set opcija koje se nalaze ispod glavnog prozora a iznad trake sa ikonicama fotografija.
prvi u nizu je vezan za izgled glavnog prozora, glavni prozor se moze podeliti na dva dela po vertikali i horizontali i koristi se kada zelimo da istovremeno imamo izgled neobradjene i obradjene fotografije kako bismo ih lakse uporedili.
desni taster sluzi za nekoliko razlicitih podela glavnog prozora a levim se glavni prozor vraca u prvobitni izgled sa full preview-om.
zatim imamo boje, sluze za obelezavanje fotografija. mogu se koristit na proizvoljan nacin. evo jednog primera zelena - fotografije koje su zavrsene, zuta - fotografije koje su u fazi obrade, crvena - fotografije koje ne treba obradjivati itd itd.
da uprostim, koriste se za razna sortiranja.
i na kraju seta imamo zoom slider, koristi se logicno za zumiranje
i jos jedna stvarcica za ovaj post, sa donje desne strane imamo tastere ''previous'' i '' reset'' uz pomoc tastera previous se mozemo vratiti jedan kora nazad u toku obrade a tasterom reset mozemo izbrisati sve filtere i vratiti fotografiju u stanje pre pocetka svake obrade. ako slucajno pritisnete reset to mozete opovratiti kroz histoy meni koji smo vec spomenuli gore.
 
  • Podržavam
Reactions: Em.
sledecih nekoliko informacija su vezane za neke dodatne opcije.
prvo navigacioni panel, to je prozorcic u gornjem levom uglu i koristi se za navigaciju tj. setanje po fotografiji, koristan je kada zumiramo fotografiju i sredjujemo sitne detalje na njoj.
onda imamo set opcija koje se nalaze ispod glavnog prozora a iznad trake sa ikonicama fotografija.
prvi u nizu je vezan za izgled glavnog prozora, glavni prozor se moze podeliti na dva dela po vertikali i horizontali i koristi se kada zelimo da istovremeno imamo izgled neobradjene i obradjene fotografije kako bismo ih lakse uporedili.
desni taster sluzi za nekoliko razlicitih podela glavnog prozora a levim se glavni prozor vraca u prvobitni izgled sa full preview-om.
zatim imamo boje, sluze za obelezavanje fotografija. mogu se koristit na proizvoljan nacin. evo jednog primera zelena - fotografije koje su zavrsene, zuta - fotografije koje su u fazi obrade, crvena - fotografije koje ne treba obradjivati itd itd.
da uprostim, koriste se za razna sortiranja.
i na kraju seta imamo zoom slider, koristi se logicno za zumiranje
i jos jedna stvarcica za ovaj post, sa donje desne strane imamo tastere ''previous'' i '' reset'' uz pomoc tastera previous se mozemo vratiti jedan kora nazad u toku obrade a tasterom reset mozemo izbrisati sve filtere i vratiti fotografiju u stanje pre pocetka svake obrade. ako slucajno pritisnete reset to mozete opovratiti kroz histoy meni koji smo vec spomenuli gore.
da dodam da sve panele mozete '' sakriti'' i povratiti strelocama koje se nalaze na sredini svake od cetiri stranice ekrana. klikom na strelicu panel ce postati nevidljiv, prelazenjem kursorom preko strelice sakrivenog panela cemo pane napraviti trenutno vidljivim a ponovnim klikom cemo panel ponovo uciniti trajno vidljivim. ovo je lepa stvar za korisnike sa manjim monitorima kako bi videli sto vecu sliku u centralnom prozoru.
 
E sad ekspozicija, kao jedan od najvaznih elemenata uspesnog fotografisanja. Ekspozicija je kljuc i neophodan ( NE I DOVOLJAN ) uslov da napravite dobru fotografiju. Ali je toliko elemnatarna stvar, da je neohodno da se zna makar po malo o cemu se radi, kako bi ste uslikali ono sto zelite. Bez obzira sto ce sesto u pristojnim uslovima fotoaparat na progarm modu to da uradi sam. Cim pozelite vise i bolje, ovo malecko znanje ce vam zatrebati.
No kako je pitanju tehnicka stvar, gde nema mnogo prostora zha ,,, ja mislim..... ili ja bi to uradio ovako, ili onako, engo samo tako ili ne valja. ja cu samo da okacim ovde nekoliko linkova koji vode do tekstica gdde je jednostavno objasnjeno najosnovnije.

http://www.refoto.rs/broj-48/foto-skola/ekspozicija-kao-element-fotografije.27.html

http://www.svijetfotografije.com/hrv/vjezbe/ekspozicija-ili-blenda/

i

http://www.serbiatravelers.org/foto...ografije/3584-blenda-zatvarac-ekspozicija-iso
 
Сад неколико речи о портрету.
Портрет је захтевна ствар. Осим самог кадра, потребно је да ухватите у објектив још нешто. То може бити крактер, емоција, расположење, тренутак, брига. ... ма било шта. Но и ако тога доста има, није тако лако.
У том смислу, ваш савезник су по правилу очи. Гледајре да се очи виде добро, без обзира у ком правцу гледају.
Мање је важно дал модел комуницира с камером, или са околином.. По некад, испадне одлично кад модел није ни свестан да га фотографишете.
Ја се увек трудим да ухватим или тренутно расположење, или атмосферу, а по некад и емоције.
У том смислу, очи, али и усне, ) су незамењлјиви помоћник. Оне су те које одају и емоције и расположење.
Чак и кад вам је цео портрет мутан. ако су само очи у фокусу, урадили сте одличан посо. Јш ће многи поверовати да сте то урадили намерно.

IMG_3412--MMM-1.jpg


DSCF5861-1.jpg


DSCF1834-1-1.jpg


DSCF165901o2-1.jpg


DSCF1483-1.jpg


ooo-1.jpg


IMG_0043-1.jpg


BW-1.jpg
 
Poslednja izmena:
Ово сам фоткала с идејом "3х3", али не знам да ли би било боље да се кропује, да остане "2х3", три даме Бра Јед Сло, и три гдина, а да три бора, а и још уз њих штошта отпадне... :think:

p1030209cropeeeel1600x1.jpg


(Не знам колико се уопште све добро види, јер форум аутоматски смањује фотографије, али надам се да ипак може да се да нека сугестија принципијелно).
 
Verujem da je u redu da pocnem s mojim iskrenim izvinjenjem za ovako drzak upad, preko reda, no, kad sam video temu, nisam smeo da se oslonim na sebe i svoje pamcenje te sam se sad stavio u red za cekanje kritike i sugestije.










prijatan dan
 
Poslednja izmena:
Verujem da je u redu da pocnem s mojim iskrenim izvinjenjem za ovako drzak upad, preko reda, no, kad sam video temu, nisam smeo da se oslonim na sebe i svoje pamcenje te sam se sad stavio u red za cekanje kritike i sugestije.










prijatan dan

ovo je moj licni stav i misljenje:
pruga: ako nema bas neki jak kolor detalj magla u BW., ideja sa linijama i perspektivom je OK ali mnooogo curi, desni vagon ce se izvrne a zgradice ko na klizistu
magla: po mom ukusu je mnogo maglovita, ali kod drugih verovatno prolazi, kompozicija je ok zamisljena ali ima bas puno praznog prostora
macro: meni je OK ali mislim da bi kritiku trebalo da dobijes od nekoga ko se bavi makro i bubama
pozzzzz
 
ajde opet cu ja



bez obzira sto si imala ideju 3x3 ova fotografija bi se mogla uvrstiti samo u obican shot ili ti srpski skljoc
zasto?
tri dame je tesko naci, samo su pozadinski detalj u granju
tri penzosa izlaze iz kadra i korakom i pogledom
i tri bora izlaze iz kadra (da je desno najmanji a u sradini veci onda bi ulazili u kadar)
dame i penzosi su potpuno izvan tacaka koje oko vidi na fotografiji, tj, ako gledas fotku celu ne mozes istovremeno videti to 3x3
a i krivi toranj SC para nebo po sredini kadra
iskrivljenost je problem sirokog ugla objektiva
veliki prazan siv prostor izmedju setaca i borova
prednji i srednji kadar su sabijeni u donju polovinu a gornja je nezanimljivo nebo (bar da su oblaci lepi)
i ono svetlo na fr. amb. bode oci
po mom misljenju to su kompozicijske mane
pozzdrav
 
Verujem da je u redu da pocnem s mojim iskrenim izvinjenjem za ovako drzak upad, preko reda, no, kad sam video temu, nisam smeo da se oslonim na sebe i svoje pamcenje te sam se sad stavio u red za cekanje kritike i sugestije.










prijatan dan

Meni je ova druga sasvim ok. Mozda bi trebalo malo nagaslti ono sto na fotosu ima, jer ima malo toga. No. odaje mi sasvim dobru impresiju. Al ja inace volim minimalisticke fotografije prirode. Kadar je dobar,
Tako, da , sto se mene tice, druga mi je super. Prvu ne mogu da otvorim, a zadnja mi mi je nekako bucna. Taj insekt nje nekmalo progutan od travki okolo. Voleo bi da je izolovaniji a samim tim i naglaseniji.. Medjutim, Bokeh je lep, a ona travcica preko same gusenice daje utisak akcije, sto je fantasticno.
 
Ово сам фоткала с идејом "3х3", али не знам да ли би било боље да се кропује, да остане "2х3", три даме Бра Јед Сло, и три гдина, а да три бора, а и још уз њих штошта отпадне... :think:

p1030209cropeeeel1600x1.jpg


(Не знам колико се уопште све добро види, јер форум аутоматски смањује фотографије, али надам се да ипак може да се да нека сугестија принципијелно).

Postovana Milunka. Po mom msljenju. pretrpana fotografija.
 

Back
Top