Саветодавни кутак

Ево ти овде.. Ништа није дирано, сем што су левелси подешени и то према препоруценим стандардима у Фото Шопу. Дакле, ништа друго. Ову ти не би преимили, јер је стрешена. Фокус није најпрецизнији и има шума, а они су тамо педантни. Ти сајтови иначе служе да би продавали фотографије разним фирмама, дизајнерима и њеб дизајнерима. Пре него им пошањеш било шта, треба да предвидиш шта је то што би неки дизајнер, или предузеће купило за своје маркетиншке потребе.

img1473qjpg1.jpg
 
Aјмо даље.
Композиција и кадрирање
приликом компоновања фотографије, важно је знати нека правила. Та правила , наравно треба крсити. Ал је немогуце крсити правила , ако их незнате.

Постоји правило златног пресека, ал ја не би овде он њему, обзиром да га је пунб интернет. нема потребе да преписујем , а свако ко хоће да зна, може лако да наже и прочита о чему се ту ради.
Ова правила , такоже уче се у уметничким школама па ни то није никаква тајна.
У ѕаиста много ситуација, централни кадар је оку досадан. Зато се објекат интересовања измешта иш центра кадра. Такође треба имати у виду и радњу фотке. Вертикадна радња, тражи вертикални кадар и обратно. Постављање хоризонта тако што ће он сећи фотографију на две једнаке целине, такође је најчешже досаддно.
Но постоје ситуације, где је централни кадар незамењљив. Препознаће те их искуствено, после неког времена и гледајући друге фотографије.. Радња на фотографији, такође одређује кадар и композицију. У колико субјекат ради неку радњу и поглед, или радња су му на лево, онда је он у десном углу и тако даље. Треба иѕбећи превише објеката на фотографији, јер то прави непотребну буку, какафонију, која ће да угуши радњу фотке, а оно шт је лепо , неће доћи до изражаја. Најбоље је кад се кадар и композиција смисле унапред, Пре фотографисања. Но то захтева нешто праксе. Један од важних елемената је ракурс. то јест из које позиције се посматра оно што се фотографише. То , по мом мишљењу треба да буде из оног угла, из ког се та иста ситуација ретко или никад не посматра. Не треба да вас мрзи да чучнете или да се попнете на неко узвишење. Фотографија је најкомплетнија, кад има три плана. Предњи, средњи и задњи. Наравно и ово правило треба рушити, ко и свако. Ал такође мора да се зна, да би се знало шта се руши.

Ево неких примера.

DSCF71021-1.jpg

Ajd cisto da ne potone na zadnje strane, pa da ispadne da sam dzaba pisao .
 
Poslednja izmena:
Пример у принципу добре фотографије, али коју такође дисквалификује нефокусираност и шум (кроповање поправља ствар донекле у свом смислу, али ове важније поменуте мане тешко да уистину може поправити и Бог Отац, а поготово не "Фотошоп" или неки рођак му) ;)
dscf21841280x768.jpg


Ако неко има још сугестија, биле би ми интересантне. :)
 
Пример у принципу добре фотографије, али коју такође дисквалификује нефокусираност и шум (кроповање поправља ствар донекле у свом смислу, али ове важније поменуте мане тешко да уистину може поправити и Бог Отац, а поготово не "Фотошоп" или неки рођак му) ;)


Ако неко има још сугестија, биле би ми интересантне. :)




pa mozda ne moze bogznasta, al ako se malo poigras uvek mozes da dobijes makar nesto.
ovo su samo primeri sta se moze u lajtrumu za par minuta sa 10% sage, o fotosopu necu ni da pricam.
da ne dodje do nesporazuma ja sam uvek pre za dobru, kvalitetnu fotografiju :)
 
Milunkin citat:
П. С.
Уза све, ја остајем при томе да технички врло лошу фотографију не поправи ни Бог Отац. А, остаје и оно: како да радим у ФШ или ЛР са овако спорим рачунаром?

jos kada sam pre deset godina imao 486 imao sam foto shop 7 koji je radio na 100Hz i mozda je malo losiji od PS3 koji savrseno radi na 1,6 GHz. Na poslu imam blokadu instaliranja pa koristim PS 10 koji se instalira na feshu( legalan je i besplatan ali dosta skracen) i pre nekoliko godina je bio na ovom forumu i mislam da ga je postavio Brana na neki torent a posle i Master ga ponovio.
inace 90 posto fotogragija za osnovne obrade radim u ACDSee i retko mi je potreban PS

i evo da pokusam da budem ravnopravan na ove dve takmicarske teme stavicu fotke radjene sa digitalcem od 8 mega i obradom samo u ACDsee

inace za nicnu fotku , stalak za digitalac kozta od 100 din na limundu do 400 kinti u foto butiku i potpuno radi posao.

pozdrav:zima2::deda:
 
Иначе, с обзиром да нема смисла да сад ми овде постављамо све наше технички лоше фотографије да нам их други поправљају, било би лепо кад би неко од зналаца или у овој, или посебној теми, написао некакав кратки туторијал, на српском, за оне најчешће поправке у ФШ или ЛР, као што су поправљање оштрине, светлине, исправљање "цуреће" фотке... Да полако ми сами почнемо да учимо. :)

Знам да све то постоји и на нету, нешто и сама имам, али на енглеском. И не верујем да има тако, појединачно за те најчешће радње.
(Ја енглески доста добро говорим и пишем, али признајем да кад се ради о различитим упутствима и туторијалима, ипак ми треба српски).
 
Pa nije poenta zaista promasenu sliku spasavati u fotosop-u, nego inace dobro smisljenu fotografiju dovesti zapravo u zamisljnu ravan. Neke, sa manjim nedostatcima se mogu popraviti malo, a da to ima smisla. Al to se radi samo kad su ostale stvari na toj posebnoj fotografiji straobalne. Odlicne, posebne i jedinstvene.

posto se fotosop razvijao , onako kako i kompjuteri, za svaku brzinu kompjutera postoji i fotosop. No sve toje pod B

Pod A je Ekspozicija, Kadar, Kompozicija. kad se ovo savlada, onda se je uptreba fotosopa smanjena, to jest svodi se samo a osnovnu. A pre svega ovoga, kao pocetak poce4ka, stoji carolija trenutka i ideja.
Pa kad catoliju trenutka, vasu ideju, uklopite sa dobrim kadriranjem i napred zamisljenom kompozicijom, oda je fotosop tu samo da ukloni glupost samog aparata , i da njegove nedostatke svede na minimum.
 
Poslednja izmena:
E sto je bilo lepo kad nije bilo interneta.
Celu noc buljas slike po kadicama u mraku, malo odspavas pa u kafanu da se pohvalis. I tu ti nekoliko priatelja sve po spisku izanalizira fotke, objasni sta si hteo a sta si postigao, sta je umetnost a sta dundjeraj, pa malo o Pertu i Pavlu, pa onda do kulina bana i kada se krene ka svemiru vreme je za fajront i put kuci. Usput se ispred bakalnice sa gomile pokupi jogurt i mleko pa opet u mracnu komoru.
A sada recenica danas pa recenica prekosutra....

I sta je fotografija?
Svetlosni zapis ili umetnost ili porodicni album ili zezanje ili izivljavanje telefonom ili PSom ili ......
I za koga se radi fotografija, za sebe, bliske prijatelje, porodicu ili siroke narodne mase ?
Isto kao i umetnost uopste (lupanje po kantama i mazanje govnima po zidovima itd....)

Zasto ovo pisem? razumem onoga ko je ovu skuloturu napravio ali ne razumem ko je postavio u park. Ja bih zeleo da se 10 godina svako juteo budi okruzen ovakvim delima a bogami i da se plasticni hirurg igra sa njegovom zenom i ovako nesto napravi. Na svu srecu ja ne odlucujem.

На пример, може ли се овако стрешена фотографија поправити, али тако да постане баш уистину добра:

p10006191600x1200.jpg



Ova Milunkina fotografija bi na nekim sajtovima izazvala ovacije i odusevljenje, salve hvale na racun oba umetnika.Ja te ljude ne razumem i te sjatove zaobilazim.
Fotografija je stresena samom idejum slikati po mraku ovakav objekat digitalcem, mada se ni dsrl om sa stativa ne bi dobilo nista bolje.
A PS moze neke male mane da sanira i moze se raditi ako se vidi da ce biti svrhe, mada se moze experimentisati i dobiti nesto jos gore.
A sanacijom ove fotografije ja ne vidim svrhu.

Po ovim pitanjima prihvatam i diskusiju i ignorisanje.
pozzzdrav
 
Poslednja izmena:
Pa nije poenta zaista promasenu sliku spasavati u fotosop-u, nego inace dobro smisljenu fotografiju dovesti zapravo u zamisljnu ravan. Neke, sa manjim nedostatcima se mogu popraviti malo, a da to ima smisla. Al to se radi samo kad su ostale stvari na toj posebnoj fotografiji straobalne. Odlicne, posebne i jedinstvene.

posto se fotosop razvijao , onako kako i kompjuteri, za svaku brzinu kompjutera postoji i fotosop. No sve toje pod B

Pod A je Ekspozicija, Kadar, Kompozicija. kad se ovo savlada, onda se je uptreba fotosopa smanjena, to jest svodi se samo a osnovnu. A pre svega ovoga, kao pocetak poce4ka, stoji carolija trenutka i ideja.
Pa kad catoliju trenutka, vasu ideju, uklopite sa dobrim kadriranjem i napred zamisljenom kompozicijom, oda je fotosop tu samo da ukloni glupost samog aparata , i da njegove nedostatke svede na minimum.
Па управо и ја то све време говорим. :)

Стога, ако вам није тешко, дајте нам овде, ви познаваоци ФШ /ЛР, како рекох, један кратки уводни курс за те најосновније и најчешће поправке. :D

Све остало даље зависиће од нас самих.
 
Па управо и ја то све време говорим. :)

Стога, ако вам није тешко, дајте нам овде, ви познаваоци ФШ /ЛР, како рекох, један кратки уводни курс за те најосновније и најчешће поправке. :D

Све остало даље зависиће од нас самих.


Polako. Nismo jos ni do portreta stigli. Ko sto rekoh, mracna komora to jest fotosop na kraju. Prvo ostali, vazniji lelemen ti fotografisanja. Na primer, ekspozicija, posto sam gore vec govorio uopsteno o dotogradiji , pa i o Kardu i kompoziciji. Sad kad se vratim nazad kuci, nastavicu sa ekspozicijom, jer je ona jedao od onih elementarnih uslova za sve. A do fotosopa ce mo brzo stici. Do onog najosnovnijeg... do levelsa, ostrenja i tako dalje.
 
Па управо и ја то све време говорим. :)

Стога, ако вам није тешко, дајте нам овде, ви познаваоци ФШ /ЛР, како рекох, један кратки уводни курс за те најосновније и најчешће поправке. :D

Све остало даље зависиће од нас самих.

pa ja bi dao el umem solidno da se koristim ovim pomagalima, ali ne znam kolko sam dobar predavac znanja ovim putem, tj. pisanom recju.
al savet je prvo lajtrum pre fotosopa, jednostavniji je za koriscenje a po meni i sasvim dovoljan za ogromnu vecinu korekcija koje inace radim.
sad cu pokusati uz pomoc skrishotova da vam malko pripomognem, pa ce da vidimo koko srece ce da bude u tome :)
 
daklem ovako.
prvo instaliramo adobe lightroom i ondak ga pokrenemo.
kada se pokrene izgleda otprilike ovako, samo sto u centralnom prozoru nema nicega jer jos nismo uvezli fotografije, ali bice reci o tome.

sledece sto je potrbno je da importujemo slike, kliknemo na taster import ( obelezen crvenom elipsom) i dobijemo ovo

sa levee strane vidimo pregled prvo particija na prostoru za skladistenje ( hard disku/ovima)
odaberemo particiju, disk na kome se nalaze fotografije koje zelimo da obradimo i dobijemo ovakav izged ekrana

cekiramo ili sve ili odaberemo samo pojedine fotografije, opet zavisi da li zelimo sve ili samo neke da obradimo.
kada cekiramo sve fotografije koje smo hteli ( vidi se na gornjoj crvenoj elipsi kako izgleda fotografija kada je cekirana za importovanje )
onda kliknemo na taster import koji je sada u donjem desnom uglu i obelezen je crvenom elipsom

nakon sto smo kliknuli na import sacekamo malo da lightroom uveze sve fotografije koje smo odabrali i tada dobijemo ovakav izgled ekrana

kada je importovanje zavrseno kliknemo na taster develop koji se nalazi u gornjem desnom uglu i obelezen je na gornjem prikazu crvenom elipsom.
nako sto smo kliknuli na develop dobicemo ovakav izgled ekrana

gore desno pored tastera develop se nalazi taster library, pomocu njega se uvek sa lakocom vracamo u datotaku fotografija koje smo vec uvezli
skrecem paznju na to da klikom na library idemo samo na datoteku sa vec uvezenim fotografijama, a ne na sve fotografije koje se nalaze u nasem racunaru
kada smo ih jednom uvezli one se nalaze u datoteci lightroom-a sve dok ih rucno ne izbrisemo
 
Poslednja izmena:
I sta je fotografija?
Svetlosni zapis ili umetnost ili porodicni album ili zezanje ili izivljavanje telefonom ili PSom ili ......
I za koga se radi fotografija, za sebe, bliske prijatelje, porodicu ili siroke narodne mase ?
Isto kao i umetnost uopste (lupanje po kantama i mazanje govnima po zidovima itd....)
Добро, ово је већ филозофирање (мислим у правом, не пежоративном смислу тога појма), и теоретисање. Али, све зависи од контекста. И свако ради по својим афинитетима, потребама, жељама и могућностима. Нису сви професионални фотографи, нити треба да буду, да би фотографисали.

Не морају бити ни врхунски уметници, у многим случајевима фотографија је врло значајна и као пуки документ од шире важности - кад се не односи на неке сасвим личне прилике и објекте фотографисања.

Zasto ovo pisem? razumem onoga ko je ovu skuloturu napravio ali ne razumem ko je postavio u park. Ja bih zeleo da se 10 godina svako juteo budi okruzen ovakvim delima a bogami i da se plasticni hirurg igra sa njegovom zenom i ovako nesto napravi. Na svu srecu ja ne odlucujem.
И ово је (да ли потребно?) проширивање теме. Могла бих да ти одговорим, као и да опширно причам о историји ове скулптуре, али на неком другом месту, и другом приликом. Сем свега тога, ради се и о укусима, неком се свиђа ово, неком оно, а има и мноштво других мотива зашто неко фотографише ово, зашто оно, итд...


Ova Milunkina fotografija bi na nekim sajtovima izazvala ovacije i odusevljenje, salve hvale na racun oba umetnika.Ja te ljude ne razumem i te sjatove zaobilazim.
На којим то сајтовима, не разумем ни ја?
Мени, иначе, не требају ни овације али ни безразложне погрде. Треба ми озбиљна критика, добронамерни савети и сугестије.

Fotografija je stresena samom idejum slikati po mraku ovakav objekat digitalcem, mada se ni dsrl om sa stativa ne bi dobilo nista bolje.
Знам да је у принципу фотографисати по мраку са слабијом опремом не баш нека идеја, али одабир објекта је опет субјективна ствар, а уосталом, не видим ни да је тако страшно и не пробати кад се човек већ затекне.

A PS moze neke male mane da sanira i moze se raditi ako se vidi da ce biti svrhe, mada se moze experimentisati i dobiti nesto jos gore.
A sanacijom ove fotografije ja ne vidim svrhu.
Сврха је овог пута била техничке природе, ова ми се фотографија прва нашла при руци.

Po ovim pitanjima prihvatam i diskusiju i ignorisanje.
pozzzdrav
И ја, како рекох прихватам дискусију, а игнорисање, како се већ добро овде зна, радим само кад неко прекорачи границе учтивог разговора, а пошто то и даље није случај (а надам се да ће тако и остати), онда игноришем игнорисање. :)
 

Back
Top