Саветодавни кутак

ја у општге не мислим на такмичења.
Мислим на убично учествовање на под форуму. Заправо сматрам да би постављач фотографије требало да напише, " коментари добродошли", и или " коментари нису добродошли" и онда на основу тога да се комнетарише.

Pa, moglo bi biti, ne bi skodilo....
 
ја у општге не мислим на такмичења.
Мислим на убично учествовање на под форуму. Заправо сматрам да би постављач фотографије требало да напише, " коментари добродошли", и или " коментари нису добродошли" и онда на основу тога да се комнетарише.

Uglavnom ako se fotka vec postavi na javno mesto na Foru m jelte-samim tim JESTE i MORA biti podlozna kritici..E sad sto fotografi i oni koji se tako smatraju, zasluzeno ili, imaju pre-veliku sujetu./..Meni npr kritika ne smeta cak stavise ali argumentovana, ali ima nekih koje kao da si mu oko izvadio ako si prokomentarisao fotku..Tako sam prosao jednom na FB a bas nisam bio grub...Ali fakat jeste da se ovde nadju cesto u nekim tema ne takmicarskim fotografije koje ne odgovaraju temi,...A za takmicenja fotka MORA da ispunjava predispozicije konkursa-to je ono kao kad dobijete keca na pismenom iz knjizevnosti za extra rad-ali ste promasili temu! takodje ne volim imenovanje fotki-ako fotografiju treba objasnjavati i govoriti posmatracu "evo vidis ja sam tu hteo to i TO"e jebesh tu fotku..>jedna slika govori kao hiljadu reci-ako onda recima objasnjavamo sliku/fotku, ne ubijamo li time njen smisao..?
 
Vidi pitanje s početka je: ko će da ocenjuje da li je fotka zadovoljiva uslove tražene temom ili ne?
Takođe ako učenik i promaši temu ponekad za trud dobije pozitivnu ocenu.
Kritika jeste dobra ja nemam ništa protiv, ali krajnje kultorno bi bilo da pitaš postavljača da li želi ili ne želi savet u vezi svoje slike.
A i onda mu pošalješ prijateljski PP i lepo upakuješ šta valja a šta ne.
Ovako ako odma kreneš s kritikama pa još i javno sasvim je moguće da će doći do reakcije.
Pogotovo jer većina ovde nisu profesionalci i ne zarađuju od ovoga. Više je ljubav prema fotografiji.
Možda kače slike samo zadovoljstva radi.
To sa kritikama je po meni ok raditi ovde u savetodavnom kutku, neko pita ili škljocne i traži savet kako i šta dalje.
Ima nas dosta ovde i imamo drugačiji pristup fotografiji i pogledima na svet.
 
Vidi pitanje s početka je: ko će da ocenjuje da li je fotka zadovoljiva uslove tražene temom ili ne?
Takođe ako učenik i promaši temu ponekad za trud dobije pozitivnu ocenu.
Kritika jeste dobra ja nemam ništa protiv, ali krajnje kultorno bi bilo da pitaš postavljača da li želi ili ne želi savet u vezi svoje slike.
A i onda mu pošalješ prijateljski PP i lepo upakuješ šta valja a šta ne.
Ovako ako odma kreneš s kritikama pa još i javno sasvim je moguće da će doći do reakcije.
Pogotovo jer većina ovde nisu profesionalci i ne zarađuju od ovoga. Više je ljubav prema fotografiji.
Možda kače slike samo zadovoljstva radi.
To sa kritikama je po meni ok raditi ovde u savetodavnom kutku, neko pita ili škljocne i traži savet kako i šta dalje.
Ima nas dosta ovde i imamo drugačiji pristup fotografiji i pogledima na svet.

Pa vivi ja se licno ne slazem.Prvo ako vec okacis-zasto si i kacio ako neces da cujes-misljenje, reakciju..? Drugo Forum je kaosto rekoh ne privatna svojina-tog nekog ko postavlja fotke i sl.-nego svi ovde imamo ista prava, jel? Trece, mislis da je poectniku bolje da kachi npr krsh fotke i da mu niko ne ukazuje na propuste..I da radi rtako, , godinama..?>Nema napretka...Ucinio si mu medvedju uslugu..Dalje vise su profesionalci osetljivi na kritiku nego amateri... Ja evo recimo da sam nesto izmedju, ali uopste se ne ljutim na kritiku, cak stavise, doborodosla je, bila dobra ili losha.. A na pitanje S POCETKA "ko odredjuje dali fotka ispunjava lkriterijume"pa mislim...jasno je kao dan...Ako govorimo po pokretu-mora biit bar neke dinamike na slici, u vidu duze ekspozicije, paninga ako nista drugo. Da ne nabrajama dalje uglavnom je to vrlo ocigledno, sem kod nekih bas apstraktnih tema... poenta staj e Blajbi mozda hteo da kaze-kace ovdeljud SVUDA SVE! Mrzi me sad da trazim tu temu ma puknem ovde pa ko ga shisha... Iako postoji Foto svastara, I sto se fakat to lepo nije slozilo u 5 ili 10 glavnih kategorija pa u pod-kategorije,ovako bog otac ne moze naci neke teme...
 
Sujetni ljudi su osetljivi na kritiku...
A i zavisi ko kritikuje :mrgreen:

Što se tiče kritike opisao sam u postu iznad, ukratko neko je voli neko ne, nekome treba nekome ne, nismo svi isti...

Uglavnom ljudi kače slike na prava mesta, retko ko okači sliku na pogrešnu temu.
Mada npr meni se često dešava da slika može da ide na više tema pa sam u pravoj nedoumici ;)
 
Колико мене контакт с тим 'профи' фотографима учи... можда је боље да се...уздржим...
А што се критике и савета тиче, то од кога они долазе / од кога се траже је тесно повезано с циљевима и жељама аутора...
Ја оне који знају више од мене могу да питам о нечему техничком, мада се сасвим лако и на нету могу наћи конкретни одговори на све тог типа, без неког надобудног става и фолирања уз просипање хвалоспева о својој супериорности...
(част изузетцима)
а што се критике на саму фотограрфију тиче, мени најбољи суд и процену дају они који најмање о фотографији знају...
кад покажем нешт на шта сам силно поносан и неко ко је архидудук за фотографију али је проверено искрен каже -ово ти је сра*е. је за мене права и најбоља критика...
исто тако, кад протрчим кроз нешто за шта мислим да је крш а исти неки архидудук каже -врати, врати... е, ова ти је добра- е то се мени рачуна у добар избор...
опет, све то је тек..сугестија, никако не мој процес селекције, али чињеница је да смо сви ми већ доста различити и да свакако своју фотографију усмеравамо према неком углавном вишегодишњем искуству и у правцу који одаберемо за себе, а онда и настојимо да природно то сматрамо за јако добро, па је било каква критика туђег... правца, углавном субјективно мишљење уваљано у лични укус и идеју о фотографији... а већина остварених, да кажем, фотографа се своди на сујетне ситне душе које подилазе онима од којих хоће подилажење или очекују неку другу корист, а руже оне од којих се осете угроженим или инфериорним...
Због тога се мени та фотографска 'елита' гади, опет, има доста изузетака, али данас је бар лако упорнима и посвећенима да се...остваре...
тако да ваља бирати од кога се прима критика и на који начин... али моја је препорука, туђе знање ваља самод а се употпуни своје, а укус и стил према себи формите.. осим ако није баш неки кич... онда ваља прво на себи порадити...
Мада је то... добар показатељ свог погледа на свет, ако наравно, није копија нечијег туђег...али и то каже доста о нама...
опет, да се не завлачим у неку другу причу, све зависи од тога шта се од фотографије очекује... она је .. као чекић...алат... може да се користи за штемовање зидова, може за фину гравуру минијатура...све зависи у чијим је рукама...

а отворен и јавни разговор о конкретној фотографији је исто добра ствар и нема потребе да будемо неки професионалци да би се ваљане ствари рекле али опет питање је колико би се то разумело на прави начин од стране аутора и злоупотребило од стране неких... критичара...
да се не лажемо, има поганих људи, а екран се показао као сјајан филтер за инхибиције па се свашта прелива чак и по овим форумима...
 
а само на ових 98% да се надовежем...
овде има, дабоме, оних који су тек успуно окачили коју сличицу телефоном и то је сасвим у реду јер смо сви ми мање више одатле почели... оно што ваља истаћи је, кад се већ потеже та тема алата, чињеница да је због овог овде, бар колико ја знам већ сасвим ласкав број њих од тих телефона и успутних сличица еволуирало до сад већ озбиљних резултата и правих (dslr) апарата с којима настављају то своје узрастање и развијају уз знање о фотографији и соптвени стил, што је по мени силна ствар...

Знам приватно неке који су скрљли неке силне паре у неке апарате и објективе, па се утезгарили, сликају утакмице, рођендане, кафанске проводе... узимају неке паре, појма немају о фотографији и одлазе на те профи форуме, да им слични њима говоре како да користе своју опрему да би евентуално још неку пару узели...
Знам и неке жене које много воле неке ствари а сви знамо како се зову и цене оне које то раде тек пара ради...
ништа то није ма како се успешно или знано било, ако нема љубави према том светлу и фотографији... ја бар тако гледам... за ових 10+ година сам се од фотографије овајдио колико за један добар излазак у град (и то без да се много расипам) па можда и нисам неки узор за оне који би то као посао гледали, али колико сам се науживао с тим апаратом и у свом том ломатању и мучењу... нема пара које би то могле да замене...
 
Sujetni ljudi su osetljivi na kritiku...
A i zavisi ko kritikuje :mrgreen:

Što se tiče kritike opisao sam u postu iznad, ukratko neko je voli neko ne, nekome treba nekome ne, nismo svi isti...

Uglavnom ljudi kače slike na prava mesta, retko ko okači sliku na pogrešnu temu.
Mada npr meni se često dešava da slika može da ide na više tema pa sam u pravoj nedoumici ;)

Сујета убија сваки напредак, исто као што нездрава амбиција трује сваки посао, или агресивна љубомора, љубав. Боље за форумаше, да савладају сујету, ако икако могу. Тако ће им фотографије постати боље, очас посла. Наравно, Критика мора да буде аргументована и добронамерна. Добронамерна критика је сасвим очигледна ствар. кад критика није добронамерна, више није критика и анализа, него обично говедарско саплитање.
 
Poslednja izmena:
Добри сервиси за Кенон у Београду?

Поправљам објектив, мења се низ сочива, што није посао за свакога и није једноставно, тако да би ми добра препорука била јако вредна.
 
Знајући за искуства са Никоновим сервисом, слутим да ти је боље да купиш други објектив...

Додатно алармантан податак пошто је у Србији Никон боље покривен и више заступљен.

Нашао сам две опције па ћемо видети шта како.
 
Samo su zaobljeni uglovi foto. Bela boja je odabrana za isecak jer se foto i pokazuje/uklapa na belom fonu sajta a za druge uslove odabrala bih umesto bele- providan sloj.
Фотографија или има смисла или га нема... У браварији кад се неки део не уклапа где треба може даа се доради углавном по ивицама, турпијом или брусилицом. али код фотографија то обарање ивица не чини ништа сем што скреће пажњу на недостатке од којих би требало да одвуче поглед... НИ боја ни радијус исечка не постижу позитиван ефекат
 
Без обзира на сва квази теоретисања и увијања у литерарне обланде фотографија је дело које је изашло из камере , а не рам у који ћемо да га ставимо. Упоређујући је са сликарством важно је за слику оно што је насликано, ако сликар користи платно , важно је оно што је на блинд раму а не урамљивање..
Идеја овог аматерског ПДФ -а је да нам покаже тај чисти производ нашег рада камером , а не да то "урамљује" како би остварио бољи утисак . Управо зато постоје правилао формату и забрани било каквих интервенција ( урамљивања) . Прво то је битно да се свакој фотографији дају једнаке шансе за презентацију, адруго да нам ништа не одвлачи пажњу од онога што је предет излагања, а то је фотографија, коју смо у већој или мањој мери успешно остварили камером , а не накнадном обрадом и интервенисањем.Зато постојиправило о обради " у разумним оквирима" која је заправо део процеса како код аналогне тако и дигиталне фотографије.
Како не бисмо запоставили оне који имају склоност ка еспериментисању и фото манипулацији имамо чак две теме где се и такви радови постављају.
 

Back
Top