Istanbul

Не исплати се. Много цимања... Шта можеш видети од Стамбола, огромног града, за тако кратко време??? И ја сам размишљао о томе, али сам одустао. Не вреди! За те паре је боље остати у С.брегу и супер се провести у граду. :cool:
 
Не исплати се. Много цимања... Шта можеш видети од Стамбола, огромног града, за тако кратко време??? И ја сам размишљао о томе, али сам одустао. Не вреди! За те паре је боље остати у С.брегу и супер се провести у граду. :cool:

U pravu si. :D
 
Da li neko moze da mi preporuci agenciju preko koje je najbolje ici u Istanbul? Znam da je ovo tema o "sopstvenoj reziji" al ajde da nemamo hiljadu tema o Istanbulu....
 
Bolje idi sama. Sta ce ti agencija?
Nadjes avion, smestaj je prilicno jeftin, Istanbul je lak za snalazenje. Izleti su duplo jeftiniji nego preko agencije.
Nama trazili 35 eur,za izlet koji nije ni 20, koliko smo ga sami platili. Za krstarenje trazili 15eur,mi isli za 5. :lol: Lopovi,bre.
Plus sto mozes da ides kad ti hoces,ustanes kad ti se ustaje, ne moras da trcis ranom zorom, jer agencije uglavnom rano ujutru vode u organizovane obilaske.
A i uzbudljivije je. :) Lepse upoznas grad kad se "izgubis"u njemu, nego da te vodaju okolo, ne znas ni gde ides.
Ako bas hoces agenciju, ja imam ok iskustva sa Viva Travel. Isla sam sa njima u Prag. Dosta su odgovorni i organizovani. Izbegavaj bas one studentske agencije, tipa Rapsody, Manga trip, Go2... raspad sistema,oni se vode time : mladi su to putnici,mogu svasta da podnesu...i kasnjenja, sugave hotele, neobavestene vodice.
 
Da li neko moze da mi preporuci agenciju preko koje je najbolje ici u Istanbul? Znam da je ovo tema o "sopstvenoj reziji" al ajde da nemamo hiljadu tema o Istanbulu....

Isao sa plana tursom - sasvim su ok, do duse nisam isao na izlete sa njima jer sve sto te agencija vodi mozes i sam da obidjes pesaka ili gradskim prevozom koji fantasticno radi, em ce te manje kostati em bolji dozivljaj.
 
pa nisi navela odakle bi isla

i mi smo hteli sami ali ispalo bi skuplje jer smo nasli preko agencije za 110e zadnji minut ponude, iskoristili ih za smestaj i prevoz a sve ostalo sami organizovali
dobro pogledaj ponude agencija pa stavi na papir
tesko da ces naci hostel ispod 15 e noc (hoces ali gde i kakav je diskutabilno) iznenadjujuce su im skupi hosteli
vozna karta beograd istanbul 100e sa presedanjem u sofiji jer nema vise direktni (samo karta kosta ko ceo aranzman bus + hotel 3*)
autobuske se ne secam al se secam da su mnogo skuplje
kolima nemam pojma koliko bi kostalo ali znam da bi te braca bugari skinuli do gaca na granici ako si kolima
avio jedino da juris jeftine letove za dva tri meseca i to iz budimpeste sofije temisvara i dr gradova sto moze da bude avantura ako volis
 
Da u Istanbul definitivno planiram ici avionom jer bi busom bilo pravo mucenje. A kada je u pitanju shopping sta preporucujete

zavlaci se po sultanahmetu u ulicice ima super radnji ako volis njihov stil odece lampe zacine klopu

ona glavna pijaca, grand bazaar istanbul, je navlakusa za turiste nista jeftino ni posle cenjakanja ne ispadne, treba videti ali slaba vajda od sopinga

egipatska pijaca zacina obavezno, nije jeftino bas i nece da se cenjkaju al ja ne zalim za to da dam
 
Bila sam u Istanbulu sad za Uskrsnje praznike,odusevljena sam!
Do sada sam uglavnom obilazila Zapadnu Evropu ali Istanbul je totalno drugaciji.Ima sta da se vidi,soping je odlican ( iako nisam isla samo zbog njega) a na ulicama prava ludnica ali to mi se i svidja! Iznenadili su me koliko su im ulice ciste.Ljudi su spremni da pomognu iako im ne trazis pomoc,hrana na ulicama odlicna,sve u svemu jedno odlicno iskustvo koje cu sigurno za par godina ponoviti.Moje preporuke!
 
Istanbul je grad kome se uvek rado vraćam. Do sada sam bila 3 puta. Možda se čini da su aranžmani agencija kratki ali nisu za neko upoznavanje najbitnijih stvari a ako nešto ne stignete imate izgovor da mu se ponovo vratite. Što se šopinga tiče neko je tražio preporuke. Moja preporuka je da zaobidjete i grand bazar i pijacu začina jer tamo deru turiste. Naravno treba ući i promuvati se tamo ali ništa ne kupovati. Za šoping se zavući u ulice izmedju grand bazara i pijace začina još ako kupujete na seriju više će vam se isplatiti. Pored njih mogu se naći sniženja u Olivium outlet centru, Cetinkaya robnoj kući, a ako imate volju da putujete malo više van centra Istanbula tamo su i manje poznati bazari. Mi smo bile na jednom takvom gde kupuju lokalci i kad bi videli da nismo Turkinje odmah bi cena porasla:)
 
Istanbul za shoping ima vrlo raznovrsnu ponudu .
Po nekom redosledu : - High End su Zorlu Center , Canyon , Istinye , i sve sto se nalazi na Bagdat cadesi
- Srednja klasa su Dzevahir , Akmerkez , i generalno sve sto se nalazi na Taksim i Nisantasi
- Solidni mainstream su Carousel , Profilo , Galeria ...

- Aksaray , Kapali carshija , Grand Bazar , to je vec substandard .


Istanbul je mnogo velik i dosta skup grad koji ne moze dobro da se razgleda za samo 3 -4 dana .
 
PRIČA O ISTANBULU: Kako se nežno i neprimetno uvlači pod kožu Grad na sedam brda

Nekada prestonica tri velika carstva, Rimskog, Vizantijskog i Osmanskog, a danas najveći grad u Turskoj i njen kulturni i privredni centar, Istanbul se ležerno “raskomotio” na Bosforskom moreuzu, grleći dva kontinenta. Oba, i Evropa, i Azija, pamte Istanbul i kao Konstantinopolj i kao Carigrad, a Istanbul danas će svakako biti nešto što ni vi nikada nećete zaboraviti.

Nepredvidivo skladan spoj istoka i zapada na Mramornom moru, oduvek je bio meta posetilaca sa različitim namerama. Kada jednom zakoračite ulicama Istanbula osetite duh grada koji živi preko 1000 godina, udahnete mirise istoka i oči vam se ispune arabesknim šarama, raznobojnim staklićima i gomilicama začina, i sami ćete poželeti da Istanbul postane samo vaš. Nije za očekivati da ga, kao Konstantin Veliki možete nazvati po sebi, ali ga možete prisvojiti srcem putnika i radovati se ponovnim susretima. Ništa manje ne treba očekivati od Grada sedam brda.

Istanbul je Aja Sofija, Plava džamija, Taksim, Topkapi, Dolmabahče, ali i mnogo više. Ovaj multilulturalni grad je i Egipatski bazar koji miriše na cimet, šafran i jasmin, presijava se u hiljadu boja staklića na nakitu i lampionima,i Kapali čaršija koja blješti od skupocenog zlata i diše kroz žamor cenkanja. Istanbul su i mala, šarena kolica na kojima kupujete đevrek ili pečeni kesten na svakom ćošku, a uživate u ukusu dok nastavljate šetnju. Istanbul je i sveže isceđen sok od pomorandže ili nara.

Kurir
 
išla sam s dobročinstvom, dragan vukić, i bilo je super, on mnogo zna i super je vodič, obilazili smo vizantijska mesta ali i otomansko-turske znamenitosti
inače je istanbul velik i haotičan tako da mislim da je dobro imati neko uputstvo pre odlaska, kad sam došla totalno sam bila dezorijentisana ali posle nekoliko dana već se nešto ukapira šta i kako :D
 
Da li je izvodljivo otici u Istanbul u sopstvenoj reziji?
Postoji redovna avio linija (oko 170e) + hoteli od 2 ili 3 zvezdice u samom centru su oko 20e n/d, sto dodje jeftinije nego bilo koji aranzman preko neke agencije.

Da li je neko bio i tamo na licu mesta uzeo hotel? Februar je "low season" i trebalo bi da ima mesta?

Jel neko probao?

Izvodljivo je...i paradoksalno,iako je u pitanju milionski grad,vrlo je lak za snalazenje.Sve znamenitosti su veoma blizu i mogu se obici pjeske.A za one malo dalje tu je tramvaj i taksi koji je prilicno jeftin i za sve se moze cjenjkati.Ako ti ne odgovara jedna cijena,trazis drugog...ima ih more.
Vidim da agencije "deru"sa ulaznicama,a sve se moze rezervisati preko neta,a cak i na licu mjesta.
Ako ti treba neki pristojan hotel blizu svega,mogu preporuciti ovaj u kom sam ja bila.Zove se "Seher"i nalazi se blizu Galata mosta i Aja Sofije.
S druge strane mosta je Taksim i Galata kula,ali i to mozes preci pjeske.Istambul je jako zanimljiv grad i mozda ga je i bolje obici polako,bez agencija i trke.
 
Свако ко је у својој режији организовао путовања, може организовати и за Истанбул, туристички град као и сваки други.
Географски положај некадашње грчке територије (иначе грчких туриста има доста) је феноменалан, Босфор, трајекти, нешто што одудара од свега што сам гледао по Европи.

Предрасуде увек постоје, али тамо схватиш да су људи гостољубивији од Европљана, да су заиста у огромној мери секуларна држава и да то нису конзервативни муслимани какве смо навикли да гледамо у фБиХ, исламској тзв. држави Косово или на југу Србије.

Рецимо, ја сам без проблема улазио у џамије у бермудама, зато што сам виђао масу њих који су такође тако улазили и нико нас није упозорио да је то прекршај.

Свако ко има дан вишка, требало би да посети Принчевска острва.
 

Back
Top