ZAŠTO GENERALIZOVANJE ?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
-1- Zašto generalizovanje?
-2- Zašto ovde toliko ne priznaju generalizovanje i odmah ga pobijaju?

-1- Generalizovanje je neophodno zbog ukazivanja na tok kojim će se većina usmeravati i kretati. Ovo ima izuzetan značaj, jer smo sastavni deo društva i bolujemo njegove boljke. Ne prolazimo sada kroz težak period zato što je moj otac neodgovorno radio i krao sredstva i novac , već zato što se to radilo generalno.

Svi smo mi u mašini društva ma koliko individualnosti posedovali, jer društvo JESTE mašina koja krcka individualnost (primeri sujeta, Alija Djerzelez, pacovi, moda, IN)

-2- U prethodnoj rečenici stoji odgovor na ovo . Ne želeći da se podvedu pod većinu , mnogi pojedinci ovde na forumu umanjuju svaku ideju sa negativnim prizvukom, kao primer generalizacije. Time što "izbegavaju" podvodjenje pod opštevažeće oni dobijaju na posebnosti i unikatnosti....
Naravno da ovo ne važi za sve.
 
"Uopštavati znači biti idiot"-W.Blake
Ne znam da li sam te dobro razumeo, ali reći ću ti šta ja imam protiv generalizacije.
Slažem se da je uopštavanje korisno u naučne svrhe, kako bi nauka drugačije funkcionisala nego uopštavanjem. Tu sad možeš raspravljati o odnosu indukcije i dedukcije i da dalje širiš temu, i mislim da niko zdrav neće osporiti vrednost ovakvog uopštavanja. Ali radi se o tome da ne možeš na osnovu tih opštih predstava suditi o nekoj osobi. To su onda najobičnije predrasude. Najčešći argument protiv Ničeove filozofije je što je bio ludak. (To mi dosta ide na živce.)
Ako misliš da društvo neizbežno svakoga "zagadi" to nije tačno. Ne možeš čoveka nikako da svedeš na neku funkciju društva, genetike, odnosa sa majkom itd.
Ali nikad se ne možemo potpuno osloboditi ovih činilaca, ali ako si filozof bićeš svestan i samim tim nećeš dozvoliti da presude.
Pa i sam si na kraju dodao da to ne važi za sve.

Pozdrav svima koji vole filozofiju.
 
Tuzni_patak:
-1- Zašto generalizovanje?
-2- Zašto ovde toliko ne priznaju generalizovanje i odmah ga pobijaju?
.

Meni veoma cesto generalizovanje zvuci kao da nema nade za svakog od nas da vodi zivot kakav zeli. Da ima svoje, i samo svoje snove. Da se bori protiv vetrenjaca. Da radi Sizifov posao.. ili stagod mu srcu drago. To je kao kada smo za vreme Slobodana Milosevica svi bili zlocinci, a i danas smo u slicnoj situaciji. Kroz generalizovanje imam osecaj da nista ne mogu da promenim, da mi je okacena etiketa pre nego sto sam se i rodio.
Ne podnosim price tipa: Mi Srbi smo najgori narod na svetu, svi smo grozni i tako dalje... Ima josh uvek ljudi koji valjaju, ako nishta drugo onda ima ta saka mojih prijatelja koji nisu najgori na svetu. Verujem da svako od nas ima takvu saku ljudi pored sebe..... Zbog tih i slicnih shvatanja, ne volim generalizovanje.....
 
Tuzni_patak:
-1- Zašto generalizovanje?
..................................................................Naravno da ovo ne važi za sve.
:lol: Patak, ovo je stvarno - da prsneš od smeha... :lol:
Inače, potpuno se slažem sa tobom. Valjda si svestan da je čovekova prva reakcija na ono što vidi ili pročita - samoodbrana.
Eto, ja sam nedavno, na jednoj temi opet kakila o sličnosti sponzoruša i domaćica (bez želje da jedne ili druge prikažem kao loše) i tu se našla jedna (a verovatno će ih biti još) toliko uvređena da je sa najgorim sarkazmom odgovorila na moju temu, uostalom, pogledaj...
Ne krivim je ništa, sigurno bih isto reagovala, da sam na njenom mestu. Jer, kad sam ponovo pročitala šta sam i kako sam napisala - zaista je izgledalo kao da sam ispljuvala sve domaćice sveta.
Sa druge strane, napisala sam da ne bi trebalo sebe da pronalaze u temi, već da pogledaju OKO SEBE, ali - čemu to?
Ljudi se, jednostavno, brane. Možda tu ima i neke nesigurnosti, pronađu sebe u temi i zamisle se, pa u pokušaju da sebi dokažu da to nije istina oni objašnjavaju autoru teme kako "to nije slučaj svih" i kako ne treba generalizovati. Pa, pobogu, autor nije ni rekao da je to slučaj svih. I, ma koliko mi raspravljali o ovome ovde, i ma koliko njih (nas) sad prihvatilo da neke teme ćutke pročitaju, bez naglašavanja da smo svi pojedinci, uvek će biti novih članova foruma koji će iznova potezati priču o izbegavanju generalizovanja...
A, generalizovanje je, kao što si napisao, ne neizbežno - već potrebno i dobro.
Valjda zavisi od podforuma i njegove ozbiljnosti. Ako smo na filozofiji i, kao, raspravljamo o opštim i bitnim stvarima :roll: , logično je da ih sagledamo iz ugla POSMATRAČA, onog ludog vanzemaljca, na primer, koji čuči na vrhu "Beograđanke" i pita se: "Zašto je ova Srbija toliko izvikana?" :D
Ako, dakle, želimo bilo šta da shvatimo, kažemo ili prihvatimo od drugih, NEOPHODNO JE GENERALIZOVATI.
A to što ti treba da Copy/Paste-uješ rečenicu: "Naravno da ovo ne važi za sve", kao što sam sada ja uradila :D je jedan problem na koji si, verovatno, dosada navikao. :D Uostalom, vrlo je lako:
Naravno da ovo ne važi za sve.
Naravno da ovo ne važi za sve.
Naravno da ovo ne važi za sve.
..............................
:wink:
 
Tuzni_patak:
-
-1- Generalizovanje je neophodno zbog ukazivanja na tok kojim će se većina usmeravati i kretati. Ovo ima izuzetan značaj, jer smo sastavni deo društva i bolujemo njegove boljke. Ne prolazimo sada kroz težak period zato što je moj otac neodgovorno radio i krao sredstva i novac , već zato što se to radilo generalno.

Ja bih rekla da se generalizovanje odbija kada služi, ne da ukaže na "tok kojim će se većina usmeravati i kretati", nego već predvidivom i neminovnom toku i kretanju. Tako da smo se našli u određenim situacijama i problemima, ne svojom voljom, nego sticajem okolnosti. Kao da svi živimo stihijski i bez uticaja na svoju budućnost, kao granulice koje se haotično sreću i sudaraju.
Svako ima pravo da misli da je njegov život u njegovim rukama, da nije fatalista i čeka sudnji dan.
Generalizovanje u smislu "ko više/manje muškarci ili žene?" i slične teme, ne doprinose konkretnim odgovorima i raspravama, zato što svi mi govorimo samo iz svog iskustva.
A jedna od težih stvari koje smo spremni da priznamo sebi je, da smo u suštini prosečni i da nismo za više.
 
Mundo Daroje:
Generalizovanje u smislu "ko više/manje muškarci ili žene?" i slične teme, ne doprinose konkretnim odgovorima i raspravama, zato što svi mi govorimo samo iz svog iskustva.
A jedna od težih stvari koje smo spremni da priznamo sebi je, da smo u suštini prosečni i da nismo za više.

Doprinose, jer na osnovu reakcije i iskaza vidiš nijanse poimanja na iste stvari iz različitog nivoa svesti (nije linearna skala , da se ne ponadaju ili uplaše pojedinci da se može čovek jednostavno pohvaliti da je na višem nivou svesti)
S tim da je u ogromnom broju prisutno svesno deformisanje iskustva radi NORMALIZACIJE PREMA TRENDU I STEREOTIPIMA.

Izdigni se bajo iznad svog iskustva, oseti stvarne emocije drugih i način razmišljanja , a ne tvoju simulaciju njihovog razmišljanja....

"Najčešća greška ljudi je da misle da svi misle poput njih, a da istovremeno niko ne smisli nešto što su oni zamislili."
 
Generalizacija i stan...

Recimo...
Usled nerešenih stanbenih problema i ekonomskih poteškoća veliki broj mladih zasniva porodicu što kasnije može ili ih i ne zasniva (kad prodje voz).

Naravno da to nije 100% slučaj, ali je dosta veliki broj takvih osoba. Osim što postoje kao svoj slučaj , oni stvaraju i klimu u društvu i dodatno na taj način oblikuju društvo....poput povratne sprege i lančane reakcije...
-------------------------------------------
Uzmimo drugi primer, rešen stambeni problem i nerešen finansijski problem.
Da je takav slučaj u većini , posle nekog vremena apatije i besciljnog lutanja namera i ideja, takve osobe ipak stvaraju svoja društva i lokalizuju ih i na taj način stvaraju zatvorene celine u kojima se pre ili kasnije ispoljavaju potpuno....
Njihov uticaj (da su dominantni )na društvo bi bio ono što neki zovu "iščašeni , ali ok" . Društvo bi bilo podeljeno na interesne grupe, vrlo jasno ocrtane , jake i jasne i u ciljevima i zahtevima...
----------------------------------------------
Grupa onih koji imaju rešen i stanbeni i finansijski problem (zaradjuju dovoljno svojim radom ili nasledstvom).
Društvo bi izgledalo otprilike kao Njujork u seriji seks i grad, znači posao , žurke, zabave, ljubavi, momački i devojački život do maksimuma.
Da su oni u većini i dominantni "generalizovani" model, neko bi pomislio da su se vratile tinejdž 70-te, znači opuštenzi, rad, i neodgovorno-odgovorno zezanje.
-----------------------------------------------
Nije svako ko ima pištolj u ruci spreman i da ga upotrebi , ali ću GENERALIZOVATI DA JE SVAKO SA PIŠTOLJEM U RUCI SPREMAN DA GA UPOTREBI VRLO LAKO...

-------------------------------------------------
-------------------------------------------------
Šta je poenta ove priče...
Jedan od načina rešavanja bele kuge je pretvaranje osoba iz prve grupe u drugu grupu , tj. rešavanje stanbenog pitanja.
Osamostaljenje u ranijem dobu ima jako pozitivan uticaj na natalitet i uopšte na ekonomski potencijal društva...

Zakon o porodici bez ovakvih namera je samo iščašeni
prepisani Londonu prilagodjeni zakon o porodici...
 
[quote="Tuzni_patak

Izdigni se bajo iznad svog iskustva, oseti stvarne emocije drugih i način razmišljanja , a ne tvoju simulaciju njihovog razmišljanja....

"Najčešća greška ljudi je da misle da svi misle poput njih, a da istovremeno niko ne smisli nešto što su oni zamislili."[/quote]

Da te ispravim na pocetku: nisam baja.
Molim te da me poducis kako se osecaju stvarne emocije drugih i nacin razmisljanja, ja mogu samo da ih prihvatim ili ne, razumem ili ne, i majke mi ne kapiram sta je to simulacija njihovog razmisljanja i iz cega si to zakljucio.
Jos jednom cu reci sto sam ti rekla na drugom mestu, ti u stvari ne prihvatas nista sa cim se ne slazes, vec pises sam sebi i uzivas u tome.
No, volja ti.

I nikad ne mislim da svi misle kao ja, naprotiv, volim sto smo svi razliciti. Pre bih rekla da ti imas taj problem.
 
Mundo Daroje:
Ja bih rekla da se generalizovanje odbija kada služi, ne da ukaže na "tok kojim će se većina usmeravati i kretati", nego već predvidivom i neminovnom toku i kretanju. Tako da smo se našli u određenim situacijama i problemima, ne svojom voljom, nego sticajem okolnosti. Kao da svi živimo stihijski i bez uticaja na svoju budućnost, kao granulice koje se haotično sreću i sudaraju.
Svako ima pravo da misli da je njegov život u njegovim rukama, da nije fatalista i čeka sudnji dan.
Generalizovanje u smislu "ko više/manje muškarci ili žene?" i slične teme, ne doprinose konkretnim odgovorima i raspravama, zato što svi mi govorimo samo iz svog iskustva.
A jedna od težih stvari koje smo spremni da priznamo sebi je, da smo u suštini prosečni i da nismo za više.

Zbog ovoga sam rekao izdigni se iznad svog iskustva...
A zbog plavo istaknutog koje je u slaganju sa početkom tvog odgovora , širi se apatija...
Mene nervira mešanje nepromenljivosti sa večitim vrednostima....
Nepromenljivost je nemenjanje bez obzira dali nam odgovrara ili ne...Zato što nemožemo , nismo moćni , nije u našoj moći....
Večite vrednosti su pored onih velikih i jako primetnih i mnoge sitne mudrosti i kompromisi koji nam se u početku čine nepotrebnim i ograničavajućim , a u stvari su najbolje rešenje...

Iz tvojih stavova sledi da nametnuta idealizacija ljudskih odnosa i potreba prerasta u buntovni psihološki profil (koji može biti aktivan i pasivan) kada se istroši postaje apatičan.....

Ovakav put se narodski kaže "ko visoko leti , nisko sleti". Ali ne mora. Ne mora onaj ko je poželeo visoko da leti , da nisko podne. Ovim pitanjima "ko više i zašto " dobija se podrška osobi da pogleda načine razmišljanja , ne i brojno stanje .
Loše je stvarati autoritet principima brojne nadmoćnosti ili "naučne dokazanosti" , a to je u svetu danas DOGMA.

Znači ideje na sto i onda svako nek izabere šta mu mentalno odgovara....
Ovde je ljudima uvredljivo kad im se kaže da su u nekim oblastima ovce , a u nekima ponekad i pastiri...
Ne može niko stalno da bude pastir i u svim oblastima, mada bi ljudi to voleli, jednom pregrme , odluče i onda se opuste (budu ovce tog pastira).

A što se tiče mene lično, pa možda četvrtina ovde pomenutih misli je proistekla iz nekog razvoja na forumu, tako da ne pretstavlja moju recepturu za sreću i mudrost....Recept zavisi od ljuski vašeg emotivnog, ljubavnog, misaonog razvoja. Polako se otvara jedna po jedna latica...Ili iz lenjosti i straha , sve ostane zatvoreno.....
 

Back
Top