Dobrica Ćosić

jeca ns

Obećava
Poruka
70
Ne znam da li ovakva tema već postoji, ali mene je Ćosić pojedinim delima stvarno oduševio "Koreni", "Vreme smrti" i "Vreme zla" su mi stvarno držali pažnju. "Deobe" malo manje, ali dobro...
Šta vi mislite o tome? Da li je neko čitao "Vreme vlasti"? Šta je bilo dalje sa Katićima?
 
Pa dobro, verovatno sam se pogrešno izrazila, zanimalo me je mišljenje o njegovim knigama. Daj, bre , kako dosadne, ja se baš često pronadjem u njegovim knjigama. Šta si čitao? Ta nit korena, zar ti se ne učini nekad da koliko god pokušavao da pobegneš od nečega, da ne budeš isti kao... to ti se na kraju desi?
 
Znas kako...ne vredi sad da raspravljamo...tebi se njegove knjige svidjaju,meni ne bas.Ja sam citao par njegovih knjiga u srednjoj skoli,kao lektiru...i jedva sam preziveo.Mislim ugusile su me.Ono Vreme smrti je po meni totalno bespotrebno pisano u 4 nastavka,pa jos pre toga Koreni! Ma idi...
Tako je recimo Andric poceo da pise knjigu o onom izgnanom turskom princu iz Proklete avlije.Kad je zavrsio video je da ce knjiga da imam skoro 1000 strana.Sve je pobacao.Smislio drugaciju pricu i opet kroz stotinak strana u Prokletoj avliji opet rekao sve sto je hteo da kaze o tom tuskom princu.
A jedino sto sam kod sebe primetio jeste da se uvek vracam na mesta na kojima sam vec jednom bio.
 
Dakle, tema nije kakav je covek Cosic i da li je prodana dusa ili ne! Tema su njegove knjige, a kada o tome govorimo ja mogu reci da je covek genije! Cela saga o Katicima je potpun uspeh u prikazivanju nase istorije i naseg coveka, istine o nama! Svaka i jedna od knjiga, a narocito Koreni, mi je potpuno drzala paznju, sirovost i surovost kojom opisuje Katice su neverovatno osetljive pri citanju! Zaista, meni je Cosic izvanredan pisac!
 
Ja ga bas volim!Secate li se one scene kada Olga Katic prati Ivana u rat,a on se u njenim ocima smanjuje i ona pocinje da se pita sta ce njena beba u sinjelu... :( suze mi je naterao na oci.Bas mi je ulepsao skolovanje.Inace mislim da za razliku od drugih mi smo imali uvek EXTRA lektire,od Tolstoja,Andrica,Kafke do Cosica sve je bilo super! :wink: :wink:
 
Upravo sam na "Korenima" i moram priznati da mi se knjiga veoma dopala. OK, to sto iznosim je licni dojam, a uskoro cu i dati svoje viđenje kada budem pročitao i preostalih pedesetak stranica.
Da, istina je da sam imao predsrasuda što se tiče Ćosića kao pisca... Ali, razjasniću sve u sledećem javljanju...

Pozdrav društvu
 

Back
Top