NTFS vs FAT 32

Evo ti najosnovnije.
1.FAT 32 je nesto (neko ce reci i mnogo) brzi od NTFSa
2.NTFS je zasnovan na FAT32 s tim sto ima nekih 7 ili 8 nivoa zastite za razliku od FATa 32.
To je nesto najosnovnije, max velicina particije i na jednom i na drugom pri istoj velicini clustera je ista.
 
ZoNi:
Кулиража:
NTFS je zasnovan na FAT32
kako sad to? NTFS je stariji od FAT32... To su dva potpuno razlicita sistema, koji nemaju nikakve veze jedan sa drugim...

inace, na relativno nove kompove uvek treba staviti WinXP (eventualno 2K) i NTFS!
KAko nemaju?
Jedina razlika je ta sto je NTFS bezbedniji (ako se to moze reci za win) od FATa.
Max velicina particije koju mogu da podrze je ista sa istom velicinom clustera, jedino sto FAT32 ne moze veci fajl od 4GB.
 
Кулиража:
ZoNi:
Кулиража:
NTFS je zasnovan na FAT32
kako sad to? NTFS je stariji od FAT32... To su dva potpuno razlicita sistema, koji nemaju nikakve veze jedan sa drugim...

inace, na relativno nove kompove uvek treba staviti WinXP (eventualno 2K) i NTFS!
KAko nemaju?
Jedina razlika je ta sto je NTFS bezbedniji (ako se to moze reci za win) od FATa.
Max velicina particije koju mogu da podrze je ista sa istom velicinom clustera, jedino sto FAT32 ne moze veci fajl od 4GB.

NTFS nema nikakve veze sa FAT-om, shvatite to jednom za svagda. Mozhda i da prochitate kako FAT radi preko File Allocation Table sistema (obichna uvezana lista "parchica fajlova"), dok je NTFS baziran na stablu i sistemu transakcija koje garantuju integritet fajlova plus josh milion drugih prednosti koje nisu za navodjenje u ovoj temi.

Zaboravite vec jednom na FAT, ljudi 2005. godina je!

FAT je nastao josh na prvom DOSu, pre 20-ak godina! Totalno je zastareo i nepogodan za bilo shta, ostavite vishe tu glupost za sobom, aman!
 
Zoni, ovde nismo na takmicenju ko najvise zna u vezi racunara i programa pa da izbacujes takve komentare. Trudimo se da pomognemo jedni drugima, zato i postoji forum.
Mada je istina da FAT32 nije zasnovan na NTFS jer je to kompletno drugaciji file sistem. FAT32 je bio preporucljiv ako je na istom kompjuteru instalirano vise od jednog operativnog sistema. Mada je sigurnost tu ravna nuli.
 
navikao sam na fat i cini mi se da je mnogo manje komplikovan od ntfs-a. Drugo, sa ovim znam 100% sta da radim dok bih morao ponovo da se zezam sa ntfs-om a pogotovu mi je problem sto imam i win98 kao II os pa bih morao da koristim kojekakve zakrpe i gluposti. Jednostavno ne zelim da menjam navike. :D
 
Ma nema tu sta da ucis nesto posebno oko NTFS-a, imas mogucnost da setujes dozvole za svaki folder, ili cak fajl, koji korisnik sta i gde moze da radi. Ali i ne moras, niko te ne tera.
A dual boot sa 98 nije losa stvar, recimo ovako: C particija, win98 (mora fat32), D particija, XP, na NTFS-u. I na net ides samo sa 98, koji ne vidi D particiju, i nema sanse da se prenese neki virus na nju. Tako da to sto win 98 ne vidi ntfs, ponekad moze da se preokrene i u prednost. Ja licno nemam nigde dual boot, i svuda postavljam XP na masine preko 500Mhz, a na slabije win2000 pro i svuda je NTFS i nemam nikakvih problema.
 
izvini, ali sta se cudis kao neko ko nema pojma o ntfs-u lepo pitam da mi se sve kaze. Ne shvatam sta je problem i da odvalim glupost kad nisam upucen. uostalom, zato i pitam da bi mi se objasnilo. Mislim vidi, ako da bi 98 radila pod ntfs-om moraju da se instaliraju kojekakve zakrpe smatram da i dos koji je ohoho stariji to zahteva ili sam debelo pogresio?
 

Back
Top