Други светски рат у Југославији (1941-1945)

Partizani ili četnici

  • Partizani

    glasova: 27 43,5%
  • Četnici

    glasova: 38 61,3%

  • Ukupno glasova
    62

RADAMEL

Ističe se
Banovan
Poruka
2.231
Иако окупатори, Италијани су се згражавали над усташким злочинима у Другом светском рату, остављајући о томе немали број докумената. Међу најпотреснија италијанска сведочанства о геноциду над Србима спада писмо генерала Алесандра Лузане Мусолинију:

''Дуче! Моја безгранична оданост према Вама ми, надам се, даје за право да, у нечему, одступим од строгог војничког протокола. Зато и журим да Вам опишем један догађај којему сам, уназад три седмице, лично присуствовао.
Обилазећи среска места Столац, Чапљину и Љубиње (између 60 и 130 km северно од Дубровника) - сазнам од наших обавештајних официра да су Павелићеве усташе, претходног дана, починиле неки злочин у једном селу (Пребиловци), и да ће, кад се то прочује, околни Срби поново да се узнемире. Недостају ми речи да опишем оно што сам тамо затекао. У великој школској учионици, затекао сам заклану учитељицу и 120 њених ученика! Ниједно дете није било старије од 12 година! Злочин је неумесна и невина реч - то је превазилазило свако лудило! Многима су одсекли главе и поређали их по ђачким клупама. Из распорених утроба усташе су извукле црева и, као новогодишње врпце, растегли их испод плафона и ексерима укуцали у зидове! Рој мува и несношљив смрад нису дозвољавали да се ту дуже задржимо. Приметио сам начети џак соли у ћошку и згрануто установио да су их клали полако, солећи им вратове! И, таман кад смо одлазили, у задњој клупи се зачуло дечје кркљање. Пошаљем двојицу војника да виде шта је. Изнели су једног ђака, још је био у животу, дисао је са напола пресеченим гркљаном! Својим колима одвезем то јадно дете у нашу војну болницу, повратимо га свести и од њега сазнамо пуну истину о трагедији. Злочинци су најпре, на смену, силовали учитељицу Српкињу (име јој је Стана Арнаутовић) и онда је, пред децом, убили. Силовали су и девојчице од осам година. За све то време, певао је силом доведени оркестар Цигана и ударао у тамбуре! На вечну срамоту наше, римске цркве - и један божји човек, један жупник, у свему томе је учествовао! Дечак кога смо спасили, брзо се опоравио. И чим је рана зарасла, нашом непажњом побегао је из болнице и отишао у своје село, да тражи родбину. Послали смо патролу за њим, али узалуд: нашли су га на прагу куће закланог! Од хиљаду и нешто душа, у селу више нема никога! Истога дана (то смо открили касније) кад је извршен злочин у школи, усташе су похватале још 700 становника села Пребиловци и све их бацили у јаму или на животињски начин на путу до јаме побили. Спасило се само око 300 мушкараца: једино је њима успело да пробију усташки обруч око села и да побегну у планину! Тих 300 преживелих јаче је од најелитније Павелићеве дивизије. Све што су имали да изгубе, они су изгубили! Децу, жене, мајке, сестре, куће, имовину. Чак су и страха од смрти ослобођени. Смисао њиховог живота је једино у освети, у страшној освети њих је, у неку руку, и стид што су преживели! А таквих села, као што су Пребиловци, пуна је Херцеговина, Босна, Лика, Далмација. Покољи Срба су достигли такве размере да су, у тим крајевима, загађени и многи водени извори. Из једног врела у Поповом Пољу, недалеко од јаме у коју је бачено 4.000 Срба, избијала је црвенкаста вода, лично сам се у то уверио! На савест Италије и наше културе пашће неизбрисива мрља, ако се, док је време, не дистанцирамо од усташа и не спречимо да се нама припише да подржавамо безумље!''


— Александар Лузано
 
Ne mogu da shvatim da je taj isti srpski narod samo par godina kasnije prihvatio i ziveo decenijama sa tim istim ubicama u istoj kuci i da im se nije osvetio. Mi smo nevidjene budale.

Запад је у свом палну обруча око Русије подупирао комунизам да изнутра уништи Источну Европу, као што су прво подупирали Хитлера и Стаљина да међусобно искрваре док они ленчаре.
У случају Југославије је било исто, с тим да су Енглези преферирали Хрвате, па су додатно желели да се спречи српска освета и тако су црвене усташе дошле на врх уместо црних, које су претопили у своје редове. Данас су потомци тих олоша и даље на власти у земљама бивше Југе, само под другим именима. На нашу штету само су наши комунисти били антинационалисти, сви остали су прво гледали свој интерес...
 
Ne mogu da shvatim da je taj isti srpski narod samo par godina kasnije prihvatio i ziveo decenijama sa tim istim ubicama u istoj kuci i da im se nije osvetio. Mi smo nevidjene budale.

A ko je sta pitao narod? Poklan, pobijen, obezglavljen .. Procitao si valjda nesto od onog sto sam ti poslao? I najuticajni srpski komunisti su gubili glave zbog potezanja toga pitanja a kamoli obican narod.

Narod to nikad nije prihvatio, jer se uvijek o tome pricalo u kuci i medju svojima.
 
Иако окупатори, Италијани су се згражавали над усташким злочинима у Другом светском рату, остављајући о томе немали број докумената. Међу најпотреснија италијанска сведочанства о геноциду над Србима спада писмо генерала Алесандра Лузане Мусолинију:

''Дуче! Моја безгранична оданост према Вама ми, надам се, даје за право да, у нечему, одступим од строгог војничког протокола. Зато и журим да Вам опишем један догађај којему сам, уназад три седмице, лично присуствовао.
Обилазећи среска места Столац, Чапљину и Љубиње (између 60 и 130 km северно од Дубровника) - сазнам од наших обавештајних официра да су Павелићеве усташе, претходног дана, починиле неки злочин у једном селу (Пребиловци), и да ће, кад се то прочује, околни Срби поново да се узнемире. Недостају ми речи да опишем оно што сам тамо затекао. У великој школској учионици, затекао сам заклану учитељицу и 120 њених ученика! Ниједно дете није било старије од 12 година! Злочин је неумесна и невина реч - то је превазилазило свако лудило! Многима су одсекли главе и поређали их по ђачким клупама. Из распорених утроба усташе су извукле црева и, као новогодишње врпце, растегли их испод плафона и ексерима укуцали у зидове! Рој мува и несношљив смрад нису дозвољавали да се ту дуже задржимо. Приметио сам начети џак соли у ћошку и згрануто установио да су их клали полако, солећи им вратове! И, таман кад смо одлазили, у задњој клупи се зачуло дечје кркљање. Пошаљем двојицу војника да виде шта је. Изнели су једног ђака, још је био у животу, дисао је са напола пресеченим гркљаном! Својим колима одвезем то јадно дете у нашу војну болницу, повратимо га свести и од њега сазнамо пуну истину о трагедији. Злочинци су најпре, на смену, силовали учитељицу Српкињу (име јој је Стана Арнаутовић) и онда је, пред децом, убили. Силовали су и девојчице од осам година. За све то време, певао је силом доведени оркестар Цигана и ударао у тамбуре! На вечну срамоту наше, римске цркве - и један божји човек, један жупник, у свему томе је учествовао! Дечак кога смо спасили, брзо се опоравио. И чим је рана зарасла, нашом непажњом побегао је из болнице и отишао у своје село, да тражи родбину. Послали смо патролу за њим, али узалуд: нашли су га на прагу куће закланог! Од хиљаду и нешто душа, у селу више нема никога! Истога дана (то смо открили касније) кад је извршен злочин у школи, усташе су похватале још 700 становника села Пребиловци и све их бацили у јаму или на животињски начин на путу до јаме побили. Спасило се само око 300 мушкараца: једино је њима успело да пробију усташки обруч око села и да побегну у планину! Тих 300 преживелих јаче је од најелитније Павелићеве дивизије. Све што су имали да изгубе, они су изгубили! Децу, жене, мајке, сестре, куће, имовину. Чак су и страха од смрти ослобођени. Смисао њиховог живота је једино у освети, у страшној освети њих је, у неку руку, и стид што су преживели! А таквих села, као што су Пребиловци, пуна је Херцеговина, Босна, Лика, Далмација. Покољи Срба су достигли такве размере да су, у тим крајевима, загађени и многи водени извори. Из једног врела у Поповом Пољу, недалеко од јаме у коју је бачено 4.000 Срба, избијала је црвенкаста вода, лично сам се у то уверио! На савест Италије и наше културе пашће неизбрисива мрља, ако се, док је време, не дистанцирамо од усташа и не спречимо да се нама припише да подржавамо безумље!''


— Александар Лузано

Ja imam dosta dokumenata na italijanskom o Ustaskim pokoljima nad Srbima .Da li neko slucajno ima knjigu Ustase i Pravosavlje ?
 
Poslednja izmena od moderatora:
A ko je sta pitao narod? Poklan, pobijen, obezglavljen .. Procitao si valjda nesto od onog sto sam ti poslao? I najuticajni srpski komunisti su gubili glave zbog potezanja toga pitanja a kamoli obican narod.

Narod to nikad nije prihvatio, jer se uvijek o tome pricalo u kuci i medju svojima.

Nisi me shvatio. Znam ja da niko nije pitao narod. Ali mi je cudno da se sam narod nije digao spontano na svoje krvnike. 1941 Srbi su se digli protiv ustasa, ko im je branio da se npr. 1951 dignu protiv komunista? Tek bi tada mogli da imaju (mozda) podrsku zapada. Citav taj period 1945-1990 su oni bili mirni dok ih situacija nije opet naterala da brane gole zivote. Imali su nekoliko decenija da se usprotive komunistima. Mislim na Srbe generalno, ne samo na one u Bosni i Krajini vec i u Srbiji.
 
Зато су својски потрудили да заштите Србе од усташке каме... Велики италијански фашисти су увек били пријатељи српског народа ! :ok:

И након овог писма су злочини престали, усташе похапшене и стрељане, јел?
 
Зато су својски потрудили да заштите Србе од усташке каме... Велики италијански фашисти су увек били пријатељи српског народа ! :ok:

И након овог писма су злочини престали, усташе похапшене и стрељане, јел?

Nista manje nego tito i komunisti. Posle svega bratstvo i jedinstvo,koljaci ravnopravni sa zrtvama u zagrljaju.
 
Nista manje nego tito i komunisti. Posle svega bratstvo i jedinstvo,koljaci ravnopravni sa zrtvama u zagrljaju.

Грлили су се и са четама...

Ништа чудно, свако ко је пожелео могао је да пређе, мада да сам ја тада био неки фактор следио би метак у челенку и за "црне четнике" и за "црну легију".

Усташе, љотићевци, пећанчевци само фик и готово....

Са домобранима и равногорцима бих имао коректнији однос...

Мада су усташе у Блајбургу завршили са метком по челенки... :per:
 
Грлили су се и са четама...

Ништа чудно, свако ко је пожелео могао је да пређе, мада да сам ја тада био неки фактор следио би метак у челенку и за "црне четнике" и за "црну легију".

Усташе, љотићевци, пећанчевци само фик и готово....

Са домобранима и равногорцима бих имао коректнији однос...

Мада су усташе у Блајбургу завршили са метком по челенки... :per:
Da,ali kada? Nakon sto su obavili veci deo posla? Sta je drug bravar cekao,pismenu molbu?
On je imao drugih prioriteta,ubijanje srpskih rodoljuba po Crnoj Gori,Makedoniji i Srbiji
 
Da,ali kada? Nakon sto su obavili veci deo posla? Sta je drug bravar cekao,pismenu molbu?
On je imao drugih prioriteta,ubijanje srpskih rodoljuba po Crnoj Gori,Makedoniji i Srbiji
Ти хоћеш да кажеш да није било сукоба између усташа и партизана током читавог рата?

Било је сукоба и партизана са усташама и четника са усташама.

Партизани су били српска војска, а српска војска је бранила Србе.
 
Ти хоћеш да кажеш да није било сукоба између усташа и партизана током читавог рата?

Било је сукоба и партизана са усташама и четника са усташама.

Партизани су били српска војска, а српска војска је бранила Србе.

Ubjedljivo najveće i najžešće borbe su bile između partizana i četnika(JVO) ovo ostalo su više bili pojedinačni slučajevi i radi se o desetinama ili (rjeđe) stotinama zaraćenih vojnika... partizani su ratovali i sa Njemcima (i njihovim saveznicima), ako se gonjenje i ubijanje partizana kao zečeva može nazvati ratom...
 
Poslednja izmena:
Ubjedljivo najveće i najžešće borbe su bile između partizana i četnika(JVO)... partizani su ratovali i sa Njemcima (i njihovim saveznicima), ako se gonjenje i ubijanje partizana kao zečeva može nazvati ratom...

Tacno tako. Borba partizana "sa okupatorom" prije zadnje godine rata, je bila borba za poslijeratnu vlast. Tek na samom kraju rata partizani su stvarno ratovali protiv Njemaca (kninska, beogradska operacija, sremski front, Trst itd.)
 
Ubjedljivo najveće i najžešće borbe su bile između partizana i četnika(JVO) ovo ostalo su više bili pojedinačni slučajevi i radi se o desetinama ili (rjeđe) stotinama zaraćenih vojnika... partizani su ratovali i sa Njemcima (i njihovim saveznicima), ako se gonjenje i ubijanje partizana kao zečeva može nazvati ratom...
Ма јашта партизани су били пчке.

А тек њихова деца... све нека багра. Почевши од Ратка Младића и Веселина Шљиванчанина па надаље. :ljutko:
 
Ма јашта партизани су били пчке.

А тек њихова деца... све нека багра. Почевши од Ратка Младића и Веселина Шљиванчанина па надаље. :ljutko:

ja uopšte nisam rekao da su bile čkepi... a ova provokacija ti je totalni pomašaj... Vojnici VRS koji su bili pod komandom i neposrednom kontrolom Ratka Mladića su bili junaci, imali su gvozdenu disciplinu i nisu činili nikakve zločine... a Ratko jeste iz partizanske porodice i nikada nije volio četnike, to je opštepoznato...
 
ja uopšte nisam rekao da su bile čkepi... a ova provokacija ti je totalni pomašaj... Vojnici VRS koji su bili pod komandom i neposrednom kontrolom Ratka Mladića su bili junaci, imali su gvozdenu disciplinu i nisu činili nikakve zločine... a Ratko jeste iz partizanske porodice i nikada nije volio četnike, to je opštepoznato...
Нисам ја хтео да провоцирам, него бејах[sup]тм[/sup] испровоциран са твоје стране.

И Партизани су били јунаци са гвозденом дисциплином, фанатични борци за слободу југословенских народа.

Не волим да се развлачимо са тим које био четник, а ко партизан, јер једини узрок мржње између њих било што нису довољно познавали једни друге.

Ето рецимо ја причам са прадедом о Божу Јаворцу и Вуку Калајиту (овај други нам је чак и род био) и он каже да су они били прави војници и да су чували Србе од упада усташа и балија.
Чак каже да је Божо и поред ранијих сукоба, једном приликом одбио да пуца на партизане јер су му три брата била у партизанима. Касније му је Драгче Драгољуб комадант Равне Горе прописао смртну казну због тога и замолио да му се отфикари глава и донесе да се увери да је мртав.

А онда опет са друге стране, читам хронику драгачевских партизана и они кажу за Вука и Божа да су били битанге.

Дакле нису познавали ни једног ни другог.

Но тема је усташе, а усташе треба убијати без пардона. Камом или метком, не правим разлику. :hvala:
 
Ja sam samo rekao da su Njemci ubijali partizane k'o zečeve... nisam rekao da su oni bili zečevi... jesu imali gvozdenu disciplinu, to je tačno...

Nego, nešto mi sad pade na pamet... ja sam se kao dijete od pokojne babe i djeda naslušao priča o nekom Miši Malenici, junaku sa Trebevića (ili tu negdje oko Sarajeva) koji je srpska sela čuvao i sačuvao od upada ustaša i Muslimanske milicije... međutim nikada nigdje nisam pročitao ništa o njemu, na internetu nema ništa... Zna li ko šta o Miši Malenici???
 
Ја сам о Божу и Вуку нашао на "погледима".

Наравно тамо неће да кажу да је Михаиловић наредио да Божу одсеку главу, али накупи се довољно добрих информација...

И да, тамо кажу да је егзекутор убиства Божа био неки комуниста који је био у четницима. :roll:
 
Не претерујем ништа.

Ено ти читај на "погледима" како је Божова сестра Стојка нашла његово обезглављено тело у селу Брекову и пренела га и сахранила у Бреозову на сеоском гробљу.

Само тамо не желе да кажу да је лично Михаиловић тражио да му донесу главу.

А ти братац логично размисли. Ако је Дража издао наредбу да се убије, а неко му је одсекао главу, логично је да онај које наредио убиство тражио нешто да се увери је казна извршена.

Ово је део наредбе Драже Михаиловића коју је потписао потпуковник Драгослав Павловић.

Резервни наредник Ћосовић Божидар звани Јаворски,бивши командант Јуришног батаљона Моравичке бригаде,у своје време одметнуо се у шуму да би могао на свој начин да пљачка,хара и отима,да олако живи и да стекне богатство.Исти је себе прогласио за самозваног војводу,да би на тај начин прибавио себи поштовање код народа и да би тај народ,под изговором да га штити од комуниста,могао да закине до голе коже и да му узме што кажу црно испод нокта.Именовани је приступио Немцима и са истим сарађивао од чега је српски народ Моравичког среза имао само грдне штете и понижења.Тада је тај самозвани војвода спроводио,поред осталог,обилну трговину и шверц са Турцима Кладничанима а непоштено стечен новац делио са својом наложеницом,распуштеницом Косом,која је по злу позната овом крају.
Када је Отаџбина захтевала од њега нова прегнућа и нове борбе у току месеца априла ове године и када му је од стране Врховне команде било наређено да са мобилисаним батаљоном ступи у борбу против непријатеља,он је батаљон одвео на бојиште,али је одмах затим борбу напустио и повео све своје људе трагом Вука Бранковића и осталих издајника.Оваквим својим поступком извршио је злочин издаје.
Одмах по повратку са положаја,који је кукавички напустио,отишао је,без ичијег одобрења,на договор са шефом немачких шпијуна,злогласним Немцом Фидлером.Са њим се сајузио и обећао му као осведочени издајник помоћ у борби против српских родољуба,а из крвавих немачких руку примио је оружје и новац за који је продао част,образ и организацију.
Његов саучесник и сарадник у прљавом послу био је злогласни пандур Вујашевић Славко,ништак и пробисвет.
За напред изложене злочине и дела издаје,Преки војни суд Врховне команде 1,јуна т.г.осудио је
на смрт стрељањем
Ћосовић Р.Божидара и Вујашевић Славка,а казну извршити на лицу места.

Дража није потписивао смртне казне... хтео је да остане чистих руку.

Ја вам људи кажем није тај Михаиловић никакав херој, али су га грешке старих комуниста учиниле бесмртним.

Он је након рата био политички мртав човек. Признао је све злочине и тражио само да му се обезбеди да напише своје мемоаре.

Међутим будале су га стрељале и тиме га начинили бесмртним.

Не кажем ја да је Михаиловић био издајник српског народа, па и тај водио своју борбу како је водио, али да је херој није...

Не почиње наша историја од 1941. Имамо ми много српских хероја са којима се можемо подичити.

Тито, Дража, Недић, Љотић... они треба да заврше у музеју Југославије јер им тамо и место !
 
Ти хоћеш да кажеш да није било сукоба између усташа и партизана током читавог рата?

Било је сукоба и партизана са усташама и четника са усташама.

Партизани су били српска војска, а српска војска је бранила Србе.

Tokom rata je bilo sporadicnih sukoba partizana i ustasa. Glavni protivnik partizana su bili cetnici.
Partizani nisu bili nikakva srpska vojska vec partijsko-ideoloska formacija.
 

Back
Top