Sta posle Visoke skole? Spec. strukovne ili osnovne akademske?

Sta posle Visoke skole strukovnih studija? Zavrsio sam Visoku skolu strukovnih studija i imam onih 180 bodova. Sada bi nesto nastavio... Da li upisati osnovne akademske (cetvorogodisnje) ili upisati specijalisticke strukovne? U principu oba daju cetiri godine, e sad, nemam pojma sta da radim.... :confused::confused::confused:

Нисам те баш сконтао? Завршио си 3 године (180 поена) на високој школи и сад би да упишеш академске студије које трају четири године? Ако се ја неварам ти би да поново идеш 4 године (или бар 2+ ако би ишао разлику предмета) или специјалистичке струковне (које трају једну годину)... Ако је тако и једна и друга опција су добре јер са првом ти можеш завршити мастер после академских а са другом можеш пре завршити пре и можда имати мало бољу праксу него што би имао са мастером ...овде би ти сам треба да знаш шта ти је боље... јер то зависи од твих амбиција, интересовања али и финансија... ;)
 
1. osnovne strukovne i akadamske osnovne su prvi stepen obrazovanja
2. master i specijalisticke strukovne su drugi stepen
3. doktorat je treci

ne moze se ici sa specijalistickih na akademske bez polaganja razlika ispita i idenja ponovo u skolu.Znaci to je mega sranje. Koji si onda **** isao na visu kad ces sada ponovo da gubis vreme i pare da ides na faks?
Pravac specijalisticke.
 
Нисам те баш сконтао? Завршио си 3 године (180 поена) на високој школи и сад би да упишеш академске студије које трају четири године? Ако се ја неварам ти би да поново идеш 4 године (или бар 2+ ако би ишао разлику предмета) или специјалистичке струковне (које трају једну годину)... Ако је тако и једна и друга опција су добре јер са првом ти можеш завршити мастер после академских а са другом можеш пре завршити пре и можда имати мало бољу праксу него што би имао са мастером ...овде би ти сам треба да знаш шта ти је боље... јер то зависи од твих амбиција, интересовања али и финансија... ;)

Ako bi upisao osnovne akademske, morao bi da polazem nekoliko ispita razlike iz trece i celu cetvrtu, a ako bi upisao spec strukovne nema ovih nekoliko ispita razlike, e sad, sta je pametnije, nemam pojma... i to sto se tice mastera, nekako svi vise cene master diplomu, nigde se ne spominju strukovne studije niti spec strukovne (mislim na konkurse)...
 
Ako bi upisao osnovne akademske, morao bi da polazem nekoliko ispita razlike iz trece i celu cetvrtu, a ako bi upisao spec strukovne nema ovih nekoliko ispita razlike, e sad, sta je pametnije, nemam pojma... i to sto se tice mastera, nekako svi vise cene master diplomu, nigde se ne spominju strukovne studije niti spec strukovne (mislim na konkurse)...

Могу ти рећи каква је ситуација на мом факсу (ПМФ) ал не би да те плашим...Дечко је прешао са неке високе техничке школе на информационе технологије на ПМФ-у .Признали су му већину испита (предмета) али и предмете на којима се уче ствари које он пре у животу видео није (пример: програмски језик који се учи само на ПМФ у НС и у једном граду на југу Шпаније :) ) а он сада мора да полаже испите који су директан наставак на те испите.. Што би значило да нема предзнање и све што му остаје да одустане или да баци огромне новце на приватне часове. Оно што хоћу да кажем јесте да ће ти верованто на факсу рећи све позитивно да би ти дошао и платио али то не мора да значи да је тако... :(

Иначе специјалистичке струковне студије нису лоша ствар...они су релативно нова и зато нису тако заступљени на конкурсима... Иначе наши послодавци воле да фантазирају када су услови у питању... ;)
 
Zakon o visokom obrazovanju je jasno definisao stepen studija u Srbiji:
-studije prvog stepena su: osnovne akademske i osnovne strukovne
-studije drugog stepena su: specijalisticke akademske, specijalisticke strukovne, master akademske
-studije treceg stepena su: doktorske akademske studije

na ovom sajtu se jasno vidi stepeni studija u republici srbili: http://prijemni.infostud.com/vrste-studija.php
Tacno je da po bolonjskom procesu sve osnovne studije treba da budu 3god i da imaju (180 ESPB), ali nije tacno da onaj ko zavrsi specijalisticke ili osnovne strukovne studije ima diplomu o zavrsenoj visoj skoli jer specijalisticke strukovne i osnovne strukovne studije ne postoje samo na visokim skolama vec i na fakultetima, npr: strukovne studije imaju fakulteti (Fakultet organizacionih nauka u beogradu, Fakultet bezbednosti, Na medicinskim fakultetima u Nisu i Beogradu, na Elektronskom fakultetu u nis-u ...)

I nemoj da vas neko laze, po bolonji ne postoji visa skola vec studije strukovnih studija i studije akademskih studija...
 
Cinjenica je da smo mi kojima pise "Visoka skola" jos uvek degradirani od onih kojima je tesko da odvoje 15 min. da se informisu o novom sistemu obrazovanja (a takvih je nazalost vecina u zemlji Srbiji). Cini mi se da cak postoje i akademske studije na nekoj visokoj skoli, samo ne mogu da se setim kojoj, ali cuo sam da i to postoji... Ko studira akademske studije a ne doktorira, ni nema visi stepen obrazovanja u odnosu na strukovne, ali i strukovne bi trebalo da uvedu taj treci stepen visokog obrazovanja, ako uvodimo evropsku Bolonju a ne "srbijansku Bolonju". No poenta je dobro se zaposliti, a to da li si akademski ili strukovni... koga je posle briga.
 
Kada bi trebali ne daj boze da idete na operaciju nekog vitalnog organa (srca na primer) da li bi prepustili da vam tu operaciju izvrsi doktor medicinskih nauka ili kardiolog specijalista???
Jedino je kod nas medicina uspela da specijaliste stavi ispred doktora nauka.Za tako nesto kod nas je odgovoran komunizam koji nam se desio. Svuda preko su specijalisticke studije cenjenije nego master ili sta vec. Samo kod nas univerziteti drze monopol i onemogucuju studentima strukovnih studija da se razvijaju. Treba omoguciti i strukovnim studijama da steknu u nekoj formi treci stepen, kao sto
to moze na akademskim studijama. Ne vidim zasto se tu toliko polemise i raspravlja. Akademske studije sluze teoriji i nauci, a Strukovne studije radu u praksi, ima mesta za sve, u skladu sa afinitetima.
Nauka ne moze bez struke, ali ni struka bez nauke....opet imamo dve Srbije, opet smo podeljeni....
 
Cuo sam da u svetu postoje i studije posle specijalistickih strukovnih,ali toga jos kod nas nema.

Nego hteo sam da vas pitam nesto drugo. Ako zavrsim specijalisticke studije cuo sam da moze da se prebaci na neki fakultet u BG-u ili bi NS-u na master studije. Nema logike,ali isto nema logike da neko sa singidunuma moze da upise mastera na fonu ili na tehnickom fakultetu u Novom Sadu. Ima li neko neke informacije o ovome?
 
Cuo sam da u svetu postoje i studije posle specijalistickih strukovnih,ali toga jos kod nas nema.

Nego hteo sam da vas pitam nesto drugo. Ako zavrsim specijalisticke studije cuo sam da moze da se prebaci na neki fakultet u BG-u ili bi NS-u na master studije. Nema logike,ali isto nema logike da neko sa singidunuma moze da upise mastera na fonu ili na tehnickom fakultetu u Novom Sadu. Ima li neko neke informacije o ovome?
Kako toga nema kod nas? Postoji sigurno, na višoj tehničkoj, znam za konkretno jedan smer specijalističke studije jednogodišnjeg trajanja. A ukoliko želiš da polažeš razliku nema smisla da ideš na specijalističke studije, već posle tri godine osnovnih studija odmah položi razliku na fakultetu.
 
Cuo sam da u svetu postoje i studije posle specijalistickih strukovnih,ali toga jos kod nas nema.

Nego hteo sam da vas pitam nesto drugo. Ako zavrsim specijalisticke studije cuo sam da moze da se prebaci na neki fakultet u BG-u ili bi NS-u na master studije. Nema logike,ali isto nema logike da neko sa singidunuma moze da upise mastera na fonu ili na tehnickom fakultetu u Novom Sadu. Ima li neko neke informacije o ovome?

Нисам сигуран, треба проверити, али мислим да ако завршиш специјалистичке на ФТН можеш прећи ма академски мастер, али мораш полагати додатне испите...
 
Pozdrav svima! Evo malo cu vam pomoci sa pitanjima koja vas muce,jer i ja sam bila sva pogubljena i sludjena gde,sta i kako posle Visoke skole dok mi lepo nisu objasnili i razjasnili :)...E ovako apsolvent sam na Beogradskoj Poslovnoj Skoli Strukovnih Studija i ove godine sam upisala 4.godinu na Akademiji za poslovnu ekonomiju cije je sediste u Cacku a otvoreno je i odeljenje sa sedistem u Beogradu(Terazije 45) i mogu vam reci da sam prezadovoljna docekom i pristupom Profesora i samog vlasnika Akademije. Dakle,meni je na BPS ostalo jos 3 ispita do diplome(strukovne),tako da ja sada imam vec 161 ESPB koji mi daju mogucnost, kada se uradi ekvivalencija i priznaju ispiti (sa BPS ) da upisem 4.godimu na Akademiji s' tim sto imam da polozim 5 diferencijalnih ispita koji se polazu putem seminarskih radova i 5 regularnih predmeta.Kada zavrsim 4.god na Akademiji za poslovnu Ekonomiju sticem zvanje DIPLOMIRANI EKONOMISTA i mogu da upisem MASTER pa cak i na nekom drzavnom fakultetu sto je meni i bilo bitno jer sa strukovnim studijima nisam mogla dalje--->Nas Zakon je studije u visokom obrazovanju podelio na akademske i strukovne i dok je za akademske predvideo sva tri stepena studija, za strukovne studije izostavio master i doktorske
strukovne studije. Time je napravljen strateški propust..Dakle ako zelite da nastavite studije posle Visoke skole upisivanjem MASTER studija jedina solucija vam je da upisete 4.godinu na nekom od privatnih fakulteta. Iz tog razloga gledajte da prodjete sto jeftinije i ne dajete pare na neke SEGA-MEGA fakultete,vec platite zaista realnu cenu za jedan kvalitetan fakultet (dajem vam primer Akademije za posl.ekonomiu)koja je doooosta jeftinija,povoljnija,pogodnija od ostalih privatnih fakulteta.Uostalom ta cetvrta godina vam je ustvari samo usputna stanica ka Master diplomi zato gledajte da ne platite puno vec da prodjetre sto povoljnije ali opet da steknete dobru podlogu,obogatite znanje i dobijete kvalitetnu strucnu praksu. Od srca vam preporucujem ovu akademiju.Ako imate nekih pitanja slobodno me kontaktirajte,pomocicu vam oko upisa ako se odlucite za studiranje i nastavak studija bas ovde. Upoznacu vas sa vlasnikom i videcete da postoji sasvim drugaciji pristupi i u skolstvu nego onaj na koje ste navikli (na one nadobudne i prepotentne,stroge i drske porofesore potpuno korumpirane)e ovde to nije tako.Uslov za upis na osnovne akademske studije imaju svi koji su zavrsili trogodisnju ili cetvorogodisnju srednju skolu bez obzira na struku. Osnovne studije traju 4. godine i njihovim zavrsetkom stice se zvanje DIPLOMIRANI EKONOMISTA. Uslov za upis na master studije jesu zavrsene osnovne akademske studije u obimu 240 ESPB bez obzira na struku.Svima koji imaju zavrsene osnovne strukovne studije u obimu 180 ESPB (ili ako ima minimum stecenih 111 ESPB ) iz oblasti ekonomije, menadzmenta, finansija, turizma, hotelijerstva mogu upisati 4. godinu akademskih studija.

Akademija za poslovnu ekonomiju ima dva smera:

1.) Finansije i bankarstvo

2.) Poslovanje malih i srednjih preduzeca.

Pozdrav jos jednom...Nadam se da sam pomogla nekima koji su kao i ja bili pogubljeni i izgubljeni u ovim nasim zakonima o skolstvu i nisu znali kako dalje.Slobodno pitajte sve sto vas zanima rado cu pomoci!
 
Pozdrav svima! Evo malo cu vam pomoci sa pitanjima koja vas muce,jer i ja sam bila sva pogubljena i sludjena gde,sta i kako posle Visoke skole dok mi lepo nisu objasnili i razjasnili :)...E ovako apsolvent sam na Beogradskoj Poslovnoj Skoli Strukovnih Studija i ove godine sam upisala 4.godinu na Akademiji za poslovnu ekonomiju cije je sediste u Cacku a otvoreno je i odeljenje sa sedistem u Beogradu(Terazije 45) i mogu vam reci da sam prezadovoljna docekom i pristupom Profesora i samog vlasnika Akademije. Dakle,meni je na BPS ostalo jos 3 ispita do diplome(strukovne),tako da ja sada imam vec 161 ESPB koji mi daju mogucnost, kada se uradi ekvivalencija i priznaju ispiti (sa BPS ) da upisem 4.godimu na Akademiji s' tim sto imam da polozim 5 diferencijalnih ispita koji se polazu putem seminarskih radova i 5 regularnih predmeta.Kada zavrsim 4.god na Akademiji za poslovnu Ekonomiju sticem zvanje DIPLOMIRANI EKONOMISTA i mogu da upisem MASTER pa cak i na nekom drzavnom fakultetu sto je meni i bilo bitno jer sa strukovnim studijima nisam mogla dalje--->Nas Zakon je studije u visokom obrazovanju podelio na akademske i strukovne i dok je za akademske predvideo sva tri stepena studija, za strukovne studije izostavio master i doktorske
strukovne studije. Time je napravljen strateški propust..Dakle ako zelite da nastavite studije posle Visoke skole upisivanjem MASTER studija jedina solucija vam je da upisete 4.godinu na nekom od privatnih fakulteta. Iz tog razloga gledajte da prodjete sto jeftinije i ne dajete pare na neke SEGA-MEGA fakultete,vec platite zaista realnu cenu za jedan kvalitetan fakultet (dajem vam primer Akademije za posl.ekonomiu)koja je doooosta jeftinija,povoljnija,pogodnija od ostalih privatnih fakulteta.Uostalom ta cetvrta godina vam je ustvari samo usputna stanica ka Master diplomi zato gledajte da ne platite puno vec da prodjetre sto povoljnije ali opet da steknete dobru podlogu,obogatite znanje i dobijete kvalitetnu strucnu praksu. Od srca vam preporucujem ovu akademiju.Ako imate nekih pitanja slobodno me kontaktirajte,pomocicu vam oko upisa ako se odlucite za studiranje i nastavak studija bas ovde. Upoznacu vas sa vlasnikom i videcete da postoji sasvim drugaciji pristupi i u skolstvu nego onaj na koje ste navikli (na one nadobudne i prepotentne,stroge i drske porofesore potpuno korumpirane)e ovde to nije tako.Uslov za upis na osnovne akademske studije imaju svi koji su zavrsili trogodisnju ili cetvorogodisnju srednju skolu bez obzira na struku. Osnovne studije traju 4. godine i njihovim zavrsetkom stice se zvanje DIPLOMIRANI EKONOMISTA. Uslov za upis na master studije jesu zavrsene osnovne akademske studije u obimu 240 ESPB bez obzira na struku.Svima koji imaju zavrsene osnovne strukovne studije u obimu 180 ESPB (ili ako ima minimum stecenih 111 ESPB ) iz oblasti ekonomije, menadzmenta, finansija, turizma, hotelijerstva mogu upisati 4. godinu akademskih studija.

Akademija za poslovnu ekonomiju ima dva smera:

1.) Finansije i bankarstvo

2.) Poslovanje malih i srednjih preduzeca.

Pozdrav jos jednom...Nadam se da sam pomogla nekima koji su kao i ja bili pogubljeni i izgubljeni u ovim nasim zakonima o skolstvu i nisu znali kako dalje.Slobodno pitajte sve sto vas zanima rado cu pomoci!

A kakva je procedura za nastavak master studija u inostranstvu ukoliko zavrsim BPS 3 godine odnosno 6 semestara?
 
A kakva je procedura za nastavak master studija u inostranstvu ukoliko zavrsim BPS 3 godine odnosno 6 semestara?

E sad ovako.Ako imate 180 ESPB, to je teoretski moguce,jer ni kod nas nije precizno utvrdjeno sta su zapravo Vise skole pa tako ni u inostranstvu.Npr.sa bilo kog naseg privatnog fakulteta mozete aplicirati na Master studije u instranstvu(jer u inostranstvu zapravo postoje samo privatni fakulteti) tako da vam oni nece praviti problem jer ne dolazite sa drzavnog fakulteta. Opet napominjem da svaki Fakultet drugacije funcionise tako da ne mogu da tvrdim za sve sa 100% sigurnoscu.Najbolje je da kontaktirate ambasadu te drzave u Beogradu, kao i fakultet direktno, posto situacija nije crno-bela. Negde ce vas prihvatiti, negde nece.Moja preporuka ti je da zbog toga sto ces imti 180ESPB (kada zavrsis tri godine Vise) gledas da se upises na dvogodisnje mastere ako vec necesda upises cetvru godinu na nekom nasem privatnom pa da onda apliciras na jednogodisnji Master u inostranstvu.Npr. na Kembridzu i Sorboni ne traze 4 godine,ali opet kazem sve zavisi od politike fakulteta. I budi siguran da na masteru neces biti jedini sa privatnog univerziteta, privatno skolstvo je svuda normalna stvar.U inostranstvu ne razlikuju privatne od drzavnih fakulteta iz Srbije. :)
 
Pozdrav svima! Evo malo cu vam pomoci sa pitanjima koja vas muce,jer i ja sam bila sva pogubljena i sludjena gde,sta i kako posle Visoke skole dok mi lepo nisu objasnili i razjasnili :)...E ovako apsolvent sam na Beogradskoj Poslovnoj Skoli Strukovnih Studija i ove godine sam upisala 4.godinu na Akademiji za poslovnu ekonomiju cije je sediste u Cacku a otvoreno je i odeljenje sa sedistem u Beogradu(Terazije 45) i mogu vam reci da sam prezadovoljna docekom i pristupom Profesora i samog vlasnika Akademije. Dakle,meni je na BPS ostalo jos 3 ispita do diplome(strukovne),tako da ja sada imam vec 161 ESPB koji mi daju mogucnost, kada se uradi ekvivalencija i priznaju ispiti (sa BPS ) da upisem 4.godimu na Akademiji s' tim sto imam da polozim 5 diferencijalnih ispita koji se polazu putem seminarskih radova i 5 regularnih predmeta.Kada zavrsim 4.god na Akademiji za poslovnu Ekonomiju sticem zvanje DIPLOMIRANI EKONOMISTA i mogu da upisem MASTER pa cak i na nekom drzavnom fakultetu sto je meni i bilo bitno jer sa strukovnim studijima nisam mogla dalje--->Nas Zakon je studije u visokom obrazovanju podelio na akademske i strukovne i dok je za akademske predvideo sva tri stepena studija, za strukovne studije izostavio master i doktorske
strukovne studije. Time je napravljen strateški propust..Dakle ako zelite da nastavite studije posle Visoke skole upisivanjem MASTER studija jedina solucija vam je da upisete 4.godinu na nekom od privatnih fakulteta. Iz tog razloga gledajte da prodjete sto jeftinije i ne dajete pare na neke SEGA-MEGA fakultete,vec platite zaista realnu cenu za jedan kvalitetan fakultet (dajem vam primer Akademije za posl.ekonomiu)koja je doooosta jeftinija,povoljnija,pogodnija od ostalih privatnih fakulteta.Uostalom ta cetvrta godina vam je ustvari samo usputna stanica ka Master diplomi zato gledajte da ne platite puno vec da prodjetre sto povoljnije ali opet da steknete dobru podlogu,obogatite znanje i dobijete kvalitetnu strucnu praksu. Od srca vam preporucujem ovu akademiju.Ako imate nekih pitanja slobodno me kontaktirajte,pomocicu vam oko upisa ako se odlucite za studiranje i nastavak studija bas ovde. Upoznacu vas sa vlasnikom i videcete da postoji sasvim drugaciji pristupi i u skolstvu nego onaj na koje ste navikli (na one nadobudne i prepotentne,stroge i drske porofesore potpuno korumpirane)e ovde to nije tako.Uslov za upis na osnovne akademske studije imaju svi koji su zavrsili trogodisnju ili cetvorogodisnju srednju skolu bez obzira na struku. Osnovne studije traju 4. godine i njihovim zavrsetkom stice se zvanje DIPLOMIRANI EKONOMISTA. Uslov za upis na master studije jesu zavrsene osnovne akademske studije u obimu 240 ESPB bez obzira na struku.Svima koji imaju zavrsene osnovne strukovne studije u obimu 180 ESPB (ili ako ima minimum stecenih 111 ESPB ) iz oblasti ekonomije, menadzmenta, finansija, turizma, hotelijerstva mogu upisati 4. godinu akademskih studija.

Akademija za poslovnu ekonomiju ima dva smera:

1.) Finansije i bankarstvo

2.) Poslovanje malih i srednjih preduzeca.

Pozdrav jos jednom...Nadam se da sam pomogla nekima koji su kao i ja bili pogubljeni i izgubljeni u ovim nasim zakonima o skolstvu i nisu znali kako dalje.Slobodno pitajte sve sto vas zanima rado cu pomoci!

Sve je to lepo, ali ja nigde nisam uspeo da nadjem akreditaciju ove akademije...
http://www.kapk.org/images/stories/Vodic-27-09-2013.pdf
 
Pozdrav,
Isto pitanje imam. Zavrsila sam Visoku poslovnu skolu strukovnih studija, smer turizam. Da li neko moze da mi objasni sta ja dalje mogu da nastavim. Obzirom da je promenjen zakon i da vise ne moze da se prebaci sa strukovnih na akademske. Sta je pametnije, da upisem specijalisticke strukovne ili da se raspitam da li mogu na nekom fakultetu 4.god pa da polazem razliku u ispitima..
 
Nemoj nikako da upisujes master strukovne studije, koje traju dve godine. Em nista ne vrede i niko ih ne priznaje, ministarstvo prosvete samo hoce da uzne pare za to. Ili upisi faks akademske studije ili idi u republiku srpsku, u banjaluku i upisi cetvrtu godinu akademskih studija. Tamo je to dozvoljeno.Moj jedan poznanik je zavrsio trogodisnje studije, visoka hotelijerska u Bg i upisao vetvrtu akadrmskih u banjaluci i sad ce imati akademske studije i onda ce da upise master akademske. Nikako masyer strukovne, to je ravno samoubistvu!!! KO TI kaze suprotno, nije dobronameran i smeje ti se. Haha cus strukovne master. Ne budi naivan/naivna????????????. Srecno i pozz!!!!!.
 

Back
Top